Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Груздева Алла Олексіївна. Клініко-морфологічна характеристика та лікування уражень слизової оболонки рота у робітників залізорудної промисловості. : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2003.



Анотація до роботи:

Груздева А.О. Клініко-морфологічна характеристика та лікування уражень слизової оболонки рота у робітників залізорудної промисловості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Українська медична стоматологічна академія. – Полтава, 2002.

Дисертація присвячена питанням діагностики уражень слизової оболонки рота у робітників залізорудного виробництва та вивченню ефективності лікування лейкоплакії.

Установлено, що дія професійних шкідливостей залізорудного виробництва призводить до підвищення рівня частоти захворювань слизової оболонки рота, як професійно обумовлених, так і етіологічно не пов’язаних із професією шахтаря. Виявлена прямо пропорційна залежність ураження слизової оболонки рота від професійного стажу. Аналіз результатів лікування робітників із лейкоплакією слизової оболонки рота свідчить про ефективність розробленого терапевтичного комплексу, що підтверджено позитивною динамікою клініко-лабораторних показників. Основні результати роботи знайшли практичне застосування у проведенні диспансеризації і лікувально-профілактичних заходів у робітників залізорудних шахт.

У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в удосконаленні патогенетичної терапії лейкоплакії слизової оболонки рота у робітників залізорудного виробництва, яка враховує клініко-морфологічні особливості захворювання.

  1. Вплив професійних шкідливостей залізорудного виробництва призводить до підвищення в 2,4 рази розповсюдженості захворювань слизової оболонки рота, у тому числі хронічного катарального стоматиту – у 2,5рази; зумовлює появу лейкоплакії у 7,99±2,71% випадків, гіперпластичного глоситу – у 2,62±1,61% і червоного плескатого лишаю – у 1,86±1,35% у порівнянні з результатами обстеження працівників того ж підприємства, діяльність яких не пов`язана із впливом шкідливих факторів.

  2. Морфологічні зміни слизової оболонки рота у досліджуваної категорії осіб, що перебувають під впливом дії шкідливих факторів залізорудного виробництва, мають мозаїчний характер і проявляються зростаючими розладами кровотоку, запальними змінами із в’ялим перебігом, порушеннями ультраструктурної організації епітеліоцитів, які проявляються у міжклітинному і внутрішньоклітинному набряку. Зі збільшенням стажу виробничої діяльності (10 років і більше) зростають явища акантозу, гіперкератозу, склерозу строми, ультраструктурні зміни клітин епітелію мають деструктивний характер із ушкодженням цитоплазми, мембранних структур, внутрішньоклітинних органел, ядерного апарату.

  3. У працівників підземних цехів залізорудного виробництва плоска форма лейкоплакії діагностована у 58,62±4,57% випадків, підвищена – у 28,45±4,19%, бородавчаста – у 9,48±2,67%, ерозивна – у 3,45±1,69%. Виявлена прямо пропорційна залежність індексу розповсюдженості лейкоплакії, розладів мікроциркуляції (у вигляді звуження або паралітичного розширення, хвилястості капілярів, сповільнення кровотоку, його переривчатості, мутного з ціанотичним відтінком фону, порушення дренажної функції лімфообігу) від виробничого стажу та наявності шкідливої звички (паління). Відзначене зниження індексу розповсюдженості лейкоплакії та індексу кератинізації у міру ускладнення форм лейкоплакії.

  4. Використання гідротерапії розчином морської солі та настою чистотілу у комплексному лікуванні хворих на лейкоплакію сприяло зникненню вогнищ ураження у 75,56% осіб із виявленою плоскою та у 63,64% – із підвищеною формами; зменшенню у 3,14 рази індексу розповсюдженості лейкоплакії та на 16,60% – індексу кератинізації; нормалізації судинного малюнку, кровообігу, зникненню явищ периваскулярного набряку. Через 6 місяців рецидиви захворювання були відсутні у 93,02% досліджуваних із раніше виявленою плоскою формою лейкоплакії та у 61,90% – із підвищеною. Через 12 місяців після завершення курсу лікування рецидиви не були виявлені відповідно у 90,7% і 57,14% обстежених.

Публікації автора:

  1. Груздева А.А. Структура и распространенность заболеваний слизистой оболочки полости рта у рабочих железорудной промышленности //Вісник стоматології. – 1999. –№4(24). –С.56-57.

  2. Груздева А.А. Местное лечение лейкоплакии у рабочих железорудных производств //Вісник стоматології. –2001. –№2(30). –С.15-16.

  3. Груздева А.А. Морфологические изменения слизистой оболочки рта у рабочих железорудных шахт Кривого Рога //Таврический медико-биологический вестник. – 1998. –№3-4. –С.34-36.

  4. Груздева А.А. Влияние факторов производственной среды на заболеваемость слизистой оболочки рта //Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр.Крымского гос.мед.ун-та. – Т.134, Ч.II. – Симферополь, 1998. –С.350-355.

  5. Груздева А.А. Ультраструктурные изменения тканей десны у лиц в условиях влияния промышленных аэрозолей и шахтной пыли //Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр.Крымского гос.мед.ун-та. – Т.133, Ч.III. – Симферополь, 1997. –С.7-10.

  6. Оптимізація процесів загоювання ран у щелепно-лицевій ділянці //Матеріали І (VIII) з’їзду Асоціації стоматологів України 30 лист. – 2 грудня 1999 р., Київ . –С.313-314 / Безруков С.Г., Кудінов В.О., Морозова М.М.,
    Пільтяй В.І., Джерелей А.О., Філіпова Л.О., Мороз В.Р., Шеремета О.О., Антонічева Л.А., Кириченко В.М., Салієва З.С., Груздева А.А.