Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Гончарук Сергій Федорович. Клініко-патогенетичне обгрунтування комплексного застосування фізичних чинників у відновлювальному лікуванні дітей з бронхіальною астмою : Дис... д-ра мед. наук: 14.01.33 / Український НДІ медичної реабілітації та курортології. — О., 2005. — 299арк. — Бібліогр.: арк. 253-299.



Анотація до роботи:

Гончарук С.Ф. Клініко-патогенетичне обгрунтування комплексного застосування фізичних чинників у відновлювальному лікуванні дітей з бронхіальною астмою. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.33 — «Курортологія і фізіотерапія».

Український НДІ медичної реабілітації та курортології МОЗ України, Одеса, 2005.

В дисертації розроблено новий підхід до комплексного застосування фізичних чинників у відновлювальному лікуванні дітей з бронхіальною астмою, який передбачає їх поділ на базовий (що становить основу терапії) і допоміжні (які призначаються залежно від їхнього домінуючого лікувального ефекту, з комбінуванням різних ділянок впливу). В спостереженнях на 427 дітях, хворих на БА, доведено ефективність створених на основі даного підходу нових лікувальних комплексів із застосуванням штучного середовища соляного аерозолю, нормобаричної гіпокситерапії, інгаляцій водного розчину препарату «мумійо-Вітас», впливів на селезінку випромінювання арсенід-галієвого лазера та інтерференційних струмів.

На основі вивчення ролі в розвитку загострень різних індукторних і тригерних факторів залежно від ступеня тяжкості, давності виникнення і віку пацієнтів виділено пріоритети для оптимізації комплексного застосування фізичних чинників у дітей з БА в періоді ремісії.

Експериментальні дослідження (268 білих щурів лінії Вістар) дозволили виявити особливості активації імунокомпетентних органів (тимус і селезінка) при впливі лазерного випромінювання з різною довжиною хвилі (гелій-неоновий і арсенід-галієвий лазер), а також оптимізувати терміни комплексного призначення штучного мікроклімату соляного аерозолю з іншими лікувальними фізичними чинниками.

Розроблено основні положення концепції призначення фізичних чинників у відновлювальному лікуванні дітей з БА (завдання, алгоритм дій лікаря, принципи) і схему моніторингу за перебігом БА у дітей, які дозволяють стандартизувати обсяг призначених діагностичних і лікувальних заходів при складанні довгострокових індивідуальних планів відновлювального лікування.

У дисертації наведене нове рішення наукового завдання з обгрунтування і розробки підходу до комплексного призначення лікувальних фізичних чинників та основних положень концепції щодо їхнього використання у відновлювальному лікуванні дітей з БА, використання яких дозволяє істотно підвищити ефективність відновлювального лікування даного контингенту хворих.

1. У спостереженнях на 427 дітях установлено, що ефективність відновлювального лікування дітей з БА істотно підвищується при цілеспрямованій корекції лікувальними фізичними чинниками найбільш виражених на момент їхнього призначення патогенетично значущих порушень (високий рівень сенсибілізації організму, запальні процеси в бронхолегеневій системі алергійного генезу і вегетативні дисфункції).

2. У дітей, хворих на БА, виявлено залежність між віком пацієнтів і реакцією на різні види екзоалергенів. У 3-6 років переважає реакція на харчові алергени і запахи кулінарних олій, що з віком зменшується при одночасному зростанні сенсибілізації до аерополютантів хімічної природи, побутових, епідермальних і пилкових алергенів.

3. Встановлено пряму залежність між реактивністю бронхів до фізичних іритантів (холодне повітря, фізичне навантаження, зміна метеоумов), значущістю нервово-психічних стресів, сенсибілізацією до пилкових алергенів, зниженням толерантності до фізичного навантаження і давністю виникнення БА.

4. Вперше встановлено, що в дітей з БА при відповідній клінічній симптоматиці (настирливий кашель, тривалий субфебрилітет, часті фарингіти із затяжним перебігом і т. ін.), в 43 % випадків виявляеться Мусорlаsма pn. і в 15 % — Chlamydia sp.

5. При комплексному використанні лікувальних фізичних чинників у відновлювальному лікуванні дітей з БА доцільно виділяти базовий чинник (що становить основу терапії) і допоміжні (призначувані залежно від їхнього домінуючого лікувального ефекту з комбінуванням різних ділянок впливу).

6. В експериментальних дослідженнях вивчено механізм курсового впливу випромінювання гелій-неонового й арсенід-галієвого лазера на проекцію імунокомпетентних органів (тимус і селезінка), основою якого є стимуляція морфофункціональних, метаболічних показників і процесів диференціювання лімфоїдних клітин. Найбільш стійкий активуючий ефект спостерігається при впливі випромінювання арсенід-галієвого лазера на ділянку проекції селезінки, що стало підставою для вибору локалізації і джерела лазерного випромінювання в хворих.

7. В експериментальних умовах доведено, що притаманна дії штучного мікроклімату соляного аерозолю активація лімфоїдної системи (перерозподіл у крові і тимусі популяцій тимоцитів і лімфоцитів різного ступеня зрілості, зі збільшенням більш функціонально активної популяції клітин) спостерігається в перші 10 процедур, а надалі вгасає, що визначає доцільність додаткового призначення інших лікувальних фізичних чинників, починаючи з 10-11-ї його процедури, для потенціювання терапевтичного ефекту.

8. Встановлено, що в дітей, хворих на БА, у відповідь на перші 5 процедур курсу штучного мікроклімату соляного аерозолю відзначається погіршення показників бронхіальної прохідності з тенденцією до відновлення до 10-ї процедури, що також підтверджує оптимальність включення інших лікувальних фізичних чинників у комплекс терапії після 10-11-ї його процедури.

9. Встановлено, що в дітей, хворих на БА, з наявністю астено-вегетативних порушень найбільш ефективне комплексне призначення нормобаричної гіпокситерапії і штучного мікроклімату соляного аерозолю, що приводить до нормалізації порушень функціонального стану центральної нервової системи і процесів вегетативної регуляції, а також сприяє істотному потенціюванню десенсибілізуючого ефекту лікування.

10. Показано, що в дітей з БА за наявності активних запальних процесів у бронхолегеневій системі найбільш ефективне комплексне використання інгаляцій водного розчину препарату «мумійо-Вітас» і штучного мікроклімату соляного аерозолю, тому що їхнє застосування сприяє потенціюванню протизапальної і десенсибілізуючої дії.

11. У дітей, які страждають на БА, вплив на ділянку проекції селезінки випромінюванням арсенід-галієвого лазера та інтерференційних струмів сприяє підвищенню ефективності комплексного лікування за рахунок потенціювання десенсибілізуючого ефекту. При цьому більш стійкий терапевтичний ефект у хворих спостерігається при призначенні лазеротерапії.

12. Розроблено схему моніторингу за перебігом БА в дітей, яка передбачає різні рівні обстеження (базове, поточне й етапне), що дозволяє оптимізувати і стандартизувати обсяг діагностичних заходів у дітей у періоді ремісії і підвищити ефективність контролю за перебігом БА при диспансерному спостереженні.

Публікації автора:

1. Рекомендовані стандарти санаторно – курортного лікування / За ред. Е.О.Колесника, К.Д.Бабова, М.П.Дриневського: Розроб.: Л.І.Астратова, Т.О.Беліченко…С.Ф.Гончарук та ін. // К.: Купріянова, 2003. – 416 с. (Здобувачем розроблені стандарти санаторно – курортного лікування хворих з неспецифічними захворюваннями органів дихання).

2. Основы общей физиотерапии, медицинской реабилитации и курортологии:Учеб.пособие /В.В.Кенц, И.П.Шмакова, С.Ф.Гончарук, А.В.Касьяненко, Е.О.Рожкова // Одесса: Фотосинтетика, 2004.–154 с. (Дисертантом самостійно написані глави 4.Аэрозоль- и аэроионотерапия и 5. Лечение факторами преформированной воздушной среды).

3. Гончарук С.Ф. Восстановительное лечение детей с бронхиальной астмой // Одесса: Астропринт, 2004. – 204 с.