Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


648. Савичук Олександр Васильович. Клініко-патогенетичне обгрунтування профілактики і лікування хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту у дітей (клініко-експериментальне дослідження): дис... д-ра мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун- т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Савичук О.В. “Клініко-патогенетичне обгрунтування профілактики і лікування хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту у дітей”.- Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2004.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності лікування дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом (ХРАС) на підставі клініко-експериментального обгрунтування патогенетичної значимості факторів ризику та створення диференційованих методів їх корекції.

Автором вирішена актуальна проблема медицини – здійснене клініко-експериментальне обгрунтування патогенезу хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту у дітей та створена лікувальна схема, протирецидивна ефективність якої складає 69,0%.

Визначені клінічні і лабораторні фактори ризику, що сприяють формуванню ХРАС у дітей. У 92,9% пацієнтів з ХРАС виявлено пригнічення мікробіологічної ланки колонізаційної резистентності всіх або кількох відділів травного каналу. Клінічний перебіг ХРАС у дітей супроводжується порушенням балансу ферментів енергозабезпечення та транспорту, про- і протиоксидантних механізмів, обміну ліпідів.

На створеній експериментальній моделі ХРАС у нестатевозрілих білих щурів лінії Вістар вивчена динаміка клінічних проявів, імунологічних, біохімічних та морфологічних змін. Формування ХРАС в умовах експерименту супроводжується наростанням ознак вторинного імунодефіциту, порушенням активності ферментів енергозабезпечення та транспорту і перекисного окислення ліпідів.

Створення схем комплексного лікування дітей з ХРАС здійснювали в умовах експерименту та клініки дитячої стоматології. Результати проведеного дослідження свідчать, що поетапне застосування пробіотика “Біоспорин”, препарату “Теком” та імуномодуляторів бактеріального походження (IRS-19, Імудон, Бронхомунал) сприяє стійкій протирецидивній ефективності у 69,0% дітей з ХРАС, відновленню стану колонізаційної резистентності порожнини рота, регресії показників вмісту специфічних антитіл класів IgА та IgG до H.pylori, відновленню балансу про- і протиоксидантних механізмів.

  1. Автором вирішена актуальна проблема медицини – здійснене клініко-експериментальне обгрунтування патогенезу хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту у дітей та створена програма лікування, протирецидивна ефективність якої складає 69,0%.

  2. Факторами ризику, що сприяють формуванню ХРАС у дітей, є гестози (46,3%), загроза переривання вагітності з використанням гормональних препаратів для її підтримки (23,4%), загострення у вагітних загальносоматичних захворювань (22,0%) з необхідністю медикаментозного лікування (12,8%), ускладнення під час пологів (15,9%), хронічні поєднані захворювання та стійкі функціональні порушення верхніх відділів травного каналу (100%), жовчного міхура (34,1%, 79,9%) та підшлункової залози (22,0%, 11,6%), нейроциркуляторна астенія (60,4%), хронічні запальні ураження органів лімфоглоткового кільця (67,7%) чи аденотонзилектомії (7,3%), алергічні прояви чи хвороби (41,5%).

  3. Пригнічення мікробіологічної ланки колонізаційної резистентності проявляється наявністю у 92,9% пацієнтів з ХРАС дисбактеріозу травного каналу: у 28,6% - всіх відділів, у 35,7% - порожнини рота, жовчовивідних шляхів та товстого кишечнику, у 28,6% – порожнини рота та товстого кишечнику. У 64,3% дітей з ХРАС формується синдром надлишкового бактеріального росту у тонкому кишечнику. Пригнічення імунологічної ланки колонізаційної резистентності порожнини рота у дітей з ХРАС проявляється зменшенням у 1,52-2,90 рази АТЗ ЦЛ.

  4. Клінічний перебіг ХРАС супроводжується порушенням балансу ферментів енергозабезпечення та транспорту у нейтрофільних лейкоцитах, лімфоцитах крові та епітеліоцитах, лімфоцитах СОПР пацієнтів за рахунок зменшення активності СДГ у 1,2-1,4 рази та підвищення - ЛДГ у 1,3-2,0 рази.

  5. Дисбаланс про- і протиоксидантних механізмів у дітей з ХРАС проявляється зниженням активності каталази у 1,2 рази та порушенням показників хемілюмінесценції слини у 1,3-1,4 рази в чіткій залежності від ступеня тяжкості захворювання. Домінування прозапальних механізмів над протизапальними у ротовій порожнині дітей з ХРАС проявляються збільшенням у 1,5 рази вмісту поліненасичених жирних кислот за рахунок линолевої ( у 1,1 рази) та арахідонової (у 1,4 рази).

  6. Експериментальна модель, що передбачає послідовний вплив токсичного (ацетатного) та інфекційного (Helicobacter pylori) чинників у нестатевозрілих щурів лінії Вістар адекватно відображає патогенез формування хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту у дітей та дозволяє екстраполювати результати досліджень динаміки гомеостатичних порушень та ефективності лікувальних комплексів на пацієнтів дитячого віку.

  7. У період відтворення ХРАС у 87,0% експериментальних тварин виникають деструктивні форми ураження порожнини рота, які морфологічно характеризуються як афти розмірами 1,0-6,1 мм2, порушення харчової і загальної поведінки, трофічні розлади, ознаки диспепсії, зменшення маси тіла.

  8. Формування ХРАС в умовах експерименту супроводжується наростанням ознак вторинного імунодефіциту за рахунок депресії цитотоксичної активності лімфоцитів, фагоцитозу, пригнічення ферментної активності СДГ та наростання - ЛДГ у нейтрофільних лейкоцитах і лімфоцитах крові та збільшення параметрів хемілюмінесценції крові.

  9. Застосування ерадикаційної антихелікобактерної терапії в умовах експериментальної моделі ХРАС дозволяє нормалізувати показники фагоцитозу, активізувати клітинний імунітет, відновити активність СДГ у нейтрофільних лейкоцитах, лімфоцитах крові та показники хемілюмінесценції.

  10. Додаткове застосування препарату “Теком” разом з засобами антихелікобактерної терапії на експериментальній моделі дозволяє відновити показники загального імунітету, перекисного окислення ліпідів, морфологічні зміни.

  11. Поетапне застосування пробіотика “Біоспорин”, препарату “Теком” та імуномодуляторів бактеріального походження (IRS-19, Імудон, Бронхомунал) сприяє стійкій протирецидивній ефективності у 69,0% дітей з ХРАС; відновленню стану колонізаційної резистентності порожнини рота; регресії показників вмісту специфічних антитіл класів IgА та IgG до H.pylori; відновленню балансу про- і протиоксидантних механізмів.

Публікації автора:

  1. Савичук Н.О., Савичук О.В. Особливості диференційної діагностики рецидивуючого герпетичного та хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту у дітей // Збірник наукових праць співробітників КМАПО, 1996-1996.-Київ, 1997.- с. 561—564. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  2. Савичук О.В. Обгрунтування імунотерапії у лікуванні хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту у дітей // Вісник стоматології.- 1997.- №4.- с. 645-646.

  3. Савичук Н.О., Савичук А.В., Аманбаева Г.Т. Сочетанные поражения органов пищеварения и слизистой оболочки полости рта у детей // Итоги и перспективы развития современной медицины в контексте ХХІ века.-Бишкек, 1998. - с. 627 – 630. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  4. Савичук Н.О., Савичук О.В. Хронічні захворювання слизової оболонки порожнини рота і органів системи травлення – клінічні паралелі // Современная стоматология.- 1998.- № 3.- с. 20-21. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  5. Хоменко Л.О., Кононович О.Ф., Савичук О.В., Біденко Н.В. Організація профілактиктичної допомоги населенню України в сучасних економічних умовах // Вісник стоматології.- 1998.- №3.- с.44-47. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, поширеності карієсу, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  6. Савичук Н.О., Савичук О.В. Хронiчнi стоматити - сучасний стан проблеми // Вісник морської медицини.- 1998.- №4.- с.74-78. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  7. Бекетова Г.В., Савичук Н.О., Савичук О.В. Особливості вегетативного гомеостазу при хронічних стоматитах і гастродуоденальних захворюваннях у підлітків // Збірник наукових праць співробітників КМАПО.- Київ, 1998.- випуск 7.- книга 2.- с.314-321. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  8. Бекетова Г.В., Савичук Н.О., П’янкова О.В., Савичук О.В. Стан вегетативного гомеостазу при хронічних стоматитах у підлітків // Медичні перспективи .- 1999.- №3.- с. 84-88. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  9. Савичук Н.О., Савичук О.В., П’янкова О.В., Аманбаева Г.Т. Рецидивуючий герпетичний, хронічний кандидозний та хронічний рецидивуючий афтозний стоматити як клінічні маркери захворювань органів травлення у дітей // Вісник морської медицини .- 1999.- №4.- с. 83-86. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  10. Савичук О.В. Особливості імунної відповіді при хронічному рецидивуючому афтозному стоматиті в умовах експерименту // Вісник стоматології.-2000.- №4.- с.12-14.

  11. Брюзгіна Т.С., Яковлева І.Ю., Савичук О.В., Юрженко А.В. Спосіб оцінки порушень ліпідного комплексу слини // Інформаційний лист № 77-2001.-2001 .- 2с. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  12. Хоменко Л.О., Савичук О.В., Костюк О.В. Спосіб моделювання хронічного рецидивуючого афтозного стоматита // Деклараційний патент на винахід україни № 38149 А від 15.05.2001 р., Бюл. № 4. Здобувачеві належить ідея експериментальної моделі, результати екпериментального відтворення.

  13. Савичук О.В. Спосіб лікування хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту у дітей // Деклараційний патент на винахід України № 31688А від 15.12.2000 р., бюл. № 7-11.

  14. Савичук О.В. Роль Helicobacter pylori-асоційованих гастродуоденітів у патогенезі хронічного рецидивуючого афтозного стоматита у дітей // Вісник стоматології.-2000.-№5.-с.107-108.

  15. Савичук О.В. Принципи патогенетичної терапії хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту у дітей // Український стоматологічний альманах.-2001.-№6.-с.96-99.

  16. Becetova G.V., Savichuk N.O.,Savichuk A.V., Senyuk O.F., Gorovoj L.F., Alexeenko N.V., Senyuk C.V. Efficiency of the Mushroom Preparation Mycoton in Treatment of Chronic Lesions of the Upper Parts the Digestive Tube// International Journal of medical Mushrooms.-2001.-№2-3.-p.116. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  17. Савичук О.В., Нуріщенко Н.Є. Антиоксидантна система слини як фактор місцевого імунітету у дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом// Імунологія і алергологія. - 2001. - №3. - с.50-52. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  1. Gorovoj L., Senyuk O., Becetova G., Savichuk H., Savichuk A., Tarasenco P., Alexeenko N., Senyk K., Bulgacova I. Treatment of Helicobacter, Herpes and Candida infections of the digestive tract// Chitosan in Pharmacy and Chemistry//Edited by R.A.A.Muzzarelli and C.Muzzarelli Ancona, Italy, 2002.- р.151-155. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  2. Савичук О.В. Характер нарушений системы пищеварения и вегетативного гомеостаза у детей с хроническим рецидивирующим афтозным стоматитом // Современная стоматология.-2002.-№3.-с.82-85.

  3. Хоменко Л.О., Савичук О.В., Нуріщенко Н.Є. Оцінка ступеня тяжкості хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту // Український стоматологічний альманах.- 2002.-№4.- с.54-57. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  4. Савичук О.В., Нуріщенко Н.Є. Показники хемілюмінесценції слини як маркери резистент-ності слизової оболонки порожнини рота у дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом // Перинатологія та педіатрія.- 2002.-№4.-с.43-45. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  5. Савичук О.В., Савичук Н.О. Микробиология полости рта, дисбактериоз и пути его коррекции // Современная стоматология.- 2002.- №4.- с. 9-12. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  6. Савичук О.В., Нуріщенко Н.Є. Спосіб оцінки резистентності слизової оболонки порожнини рота у пацієнтів з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом // Деклараційний патент на винахід України №54217А від 17.02.2003 р., бюл. № 2. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  7. Савичук О.В., Нуріщенко Н.Є. Спосіб оцінки ступеня тяжкості хро-нічного рецидивуючого афтозного стоматиту // Деклараційний патент на винахід України№54218А від 17.02.2003 р., бюл. № 2. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  8. Савичук О.В., Брюзгіна Т.С. Спосіб оцінки метаболічних порушень у ротовій порожнині при хронічному рецидивуючому афтозному стоматиті // Деклараційний патент на винахід України№54330А від 17.02.2003, бюл. №2. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  9. Афоніна Г.Б., Колесова Н.В., Савичук О.В., Бордонос В.Г., Здоровенко Н.В. Спосіб оцінки локального імунітету в порожнині рота // Деклараційний патент на винахід № 51148А від 15.11.2002 р. Здобувачеві належать результати клінічних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  10. Савичук О.В. Підходи до профілактики і лікування хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту у дітей // Перинатологія і педіатрія.-2003 р.-№2.-с.66-69.

  11. Савичук О.В., Брюзгіна Т.С. Стан ліпідного метаболізму у ротовій порожнині при хронічному рецидивуючому афтозному стоматиті у дітей // Доповіді НАН України.-2003.-№5.-с.183-185. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  12. Савичук О.В., Сафронова Л.А., Лапа С.В. Застосування пробіотика «Біоспорин» у комплексному лікуванні хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту у дітей // Український науково-медичний молодіжний журнал.-2003.-№2.-с.86-88. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  13. Савичук О.В. Ефективність комплексного лікування хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту в умовах експрименту // Ліки України.-2003.-№1-2.-с.77-81.

  14. Савичук О.В. Ефективність антихелікобактерної терапії у дітей під час загострення хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту // Український стоматологічний альманах.-2003.-№3.-с.43-46.

  15. Савичук О.В., Сафронова Л.А., Смирнова О.В., Стенькіна С.Є., Надточій Н.І., Цвінда І.П. Порушення колонізаційної резистентності травного каналу як фактор ризику формування і прогресування хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту у дітей // Збірник наукових праць співробітників КМАПО.-2003.-вип.12.-книга 1.-с.246-253. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  16. Сафронова Л.А., Полтавський О.М., Царукянова І.Г., Савичук О.В., Стенькіна С.Є., Смірнова О.В. Особливості мікробіоценозу ротової порожнини у здорових дітей та хворих на хронічний рецидивуючий афтозний стоматит // Мікробіологічний журнал.-2003. - №6. - с.79-88. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, аналіз і узагальнення отриманих даних.

  17. Савичук О.В. Клініко-анамнестичні фактори ризику хронічного рецидивуючого афтозного стоматиту у дітей // Збірник наукових праць співробітників КМАПО.-2003.-вип.12.-книга 2.-с.637-641.