Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Бережна Еліна Володимирівна. Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування електромагнітних хвиль міліметрового діапазону в комплексному відновлювальному лікуванні хворих на хронічний невиразковий коліт і синдром подразненої кишки : дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / Український НДІ медичної реабілітації та курортології. - О., 2005.



Анотація до роботи:

Бережна Е. В. Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування електромагнітних хвиль міліметрового діапазону в комплексному відновлювальному лікуванні хворих на хронічний невиразковий коліт і синдром подразненої кишки. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.33 — медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія. — Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України. — Одеса, 2005.

Дисертаційна робота присвячена патогенетичному обгрунтуванню використання електромагнітних хвиль міліметрового діапазону у вигляді зональної НВЧ-терапії у комплексному лікуванні хворих на хронічний невиразковий коліт і синдром подразненої кишки.

Внаслідок комплексного обстеження 156 хворих, яке окрім загальноклінічного та спеціалізованого гастроентерологічного дослідження, включало визначення частоти висловлювання скарг, дескрипторів абдомінального болю, сумарного больового індексу, рівнів тривожності, низки морфологічних і біохімічних показників клітинного, протиоксидантного та кислотно-лужного гомеостазу. Виявлено спільність клінічного перебігу ХНК і СПК.

Встановлено ефективність застосування у комплексному лікуванні хворих на ХНК і СПК на шпитальному етапі диференційованих методик НВЧ-терапії залежно від типу кишкової дискінезії завдяки регулювальному впливу ЕМХ ММД на основні патогенетичні ланки цих захворювань, що сприяє тривалій медичній та соціальній реабілітації.

1. У хворих на ХНК і СПК не виявлено вірогідних відмінностей щодо частоти зустрічальності клінічних симптомів, визначених «Римськими критеріями-ІІ», а зміни у СОТК неспецифічні, їх тяжкість переважно залежить від ступеня дисбактеріозу та типу кишкової дискінезії. Спільність клінічної симптоматики, патологічних змін у СОТК і гомеостатичних розладів при ХНК і СПК дозволяє розглядати ці два захворювання як стадії одного процесу.

2. Розроблені методики НВЧ-впливу на фоні медикаментозної терапії дозволяють усунути практично всі клінічні прояви ХНК і СПК на 60 % швидше, ніж у групі контролю, та на 38 % — ніж у групі плацебо. Найкращий клінічний ефект отриманий у хворих з гіпермоторною дискінезією — 89,2 %. Одним з провідних механізмів НВЧ-впливу при хронічній патології товстої кишки є відновлення її моторики. Включення НВЧ-терапії дозволяє відмовитися від спазмолітичних засобів раніше на 3,4 доби, прокінетиків — на 5,7, а проносних — на 4,3, ніж при використанні лише медикаментозної терапії.

3. Під впливом НВЧ-терапії вірогідно уповільнюється локальна лімфоїдна міграція, покращуються енергетичні та цитопротекторні властивості пристінкового слизу (більше при гіпермоторній дискінезії), зменшується патологічна проліферація та індукується апоптоз, що для товстої кишки з її високим раковим потенціалом є одним зі шляхів елімінації ушкоджених та мутованих клітин.

4. У хворих на ХНК і СПК із обома типами кишкової дискінезії спостерігається підсилення ПОЛ як в еритроцитах, так і у плазмі крові, що при гіпермоторній дискінезії супроводжується активацією АОЗ. Включення у комплекс лікування НВЧ-терапії вірогідно сповільнює ПОЛ (зменшується вміст МДА в еритроцитах і плазмі крові хворих з гіпомоторною дискінезією на 10-й день терапії) та активізує ферментативну і неферментативну ланки АОЗ (вірогідне підвищення рівня тіолових сполук і глутатіонредуктази у крові хворих з гіпермоторною дискінезією), що сприяє детоксикаційному та цитопротекторному ефекту.

5. В еритроцитах хворих на ХНК і СПК спостерігаються підсилення окислювальних властивостей внутрішньоклітинного середовища та метаболічний алкалоз (вірогідно більший при гіпомоторній дискінезії), у плазмі крові переважають ознаки метаболічного ацидозу, більш значущого при гіпермоторній дискінезії. Включення до комплексу лікування НВЧ-впливу у 2–3 рази підсилює нормалізуючий вплив медикаментозної терапії на метаболічну систему кислотно-лужного гомеостазу.

6. У хворих на ХНК і СПК при гіпермоторній дискінезії доцільно використовувати НВЧ-вплив із довжиною хвилі 7,1 мм (терапевтична резонансна частота 42,1 ГГц), експозицією 20 хв, а при гіпомоторній дискінезії — з довжиною хвилі 4,9 мм (терапевтична резонансна частота 61,2 ГГц), експозицією 10 хв. Розроблені критерії ефективності та відносних протипоказань для використання НВЧ-терапії у відновному лікуванні хворих на ХНК і СПК.

Публікації автора:

  1. Бережна Е. В. Вплив КВЧ-терапії на мітотичні та апоптотичні процеси у слизовій оболонці товстого кишечнику у хворих на хронічний невиразковий коліт і синдром подразненої кишки // Одеський медичний журнал. — 2002. — № 3. — С. 36-39.

  2. Бережна Е. В. Вплив КВЧ-терапії на перекисне окислення ліпідів, антиоксидантний захист та стан тіолдисульфідної системи в крові хворих на хронічний невиразковий коліт і синдром подразненої кишки // Вісник морської медицини. — 2002. — № 3. — С. 33-35.

  3. Юрлов В. М., Бережная Э. В. Сравнительная оценка эффективности различных методик КВЧ-терапии в комплексном восстановительном лечении больных хроническим неязвенным колитом и синдромом раздраженной кишки // Мед. реабилитация, курортол. и физиотер. — 2002. — № 4. — С. 21-24.

Дисертантом проведене клінічне обстеження хворих на ХНК і СПК, розроблені та здійснені лікувально-реабілітаційні комплекси, проаналізовано отримані результати.

  1. Бережна Е. В. Стан тіолдисульфідної системи та нікотинамідних коферментів в еритроцитах та в плазмі крові хворих на хронічний невиразковий коліт і СПК і вплив на нього КВЧ-терапії // Буковинський медичний вісник. — 2002. — № 4. — С. 47-51.

  2. Лобенко А. А., Мацегора Н. А., Бондарь Ю. Н., Бережная Э. В., Пахомова Е. О. Комплексное минеральное соединение для интегральной корреляции метаболического ацидоза и алкалоза // Вестник морской медицины. — 2001. — № 4. — С. 43-47.

Дисертантом проведено визначення стану метаболічної системи КЛР, узагальнено результати впливу на неї домінералізованої води.

6. Бережна Е. В. Місце електромагнітних хвиль міліметрового діапазону серед сучасних фізіотерапевтичних методів відновного лікування хронічної патології товстого кишечнику // Одеський медичний журнал. — 2005. — № 5. — С. 98-102.

7. Деклараційний патент України 500202 А. Спосіб лікування хронічного невиразкового коліту / Юрлов В. М., Бережная Е. В. — Опубл. 15.10.2002. — Бюл. № 10.

Дисертантом проведено інформаційно-патентний пошук, здійснено набір фактичного матеріалу, статистичну обробку даних, аналіз результатів.

8. Бережна Е. В., Бережний Є. П. Використання домінералізованої лікувально-профілактичної води «Здоровенькі були» у хворих на хронічні невиразкові коліти у практиці сімейного лікаря // Актуальні питання сімейної медицини: Матеріали наук.-практ. конф. з міжнарод. участю. — Трускавець, 2001. — С. 115-116.

Дисертантом проведене обстеження хворих на ХНК, розроблено методику диференційованого призначення домінералізованої води, узагальнено результати.

9. Клиническая эффективность доминерализованных столовых и лечебно-столовых минеральных вод / Юрлов В. М., Окатьева Н. А., Бережная Э. В., Пахомова Е. О., Бондарь Ю. Н., Протункевич О. О. // Матеріали наук.-практ. конф. з міжнарод. участю «Актуальні проблеми застосування мінеральних вод у медичній практиці». — К., 2001. — С. 145-146.

Дисертантом проведене клінічне обстеження хворих на ХНК, розроблені режими для диференційного призначення домінералізованої води та узагальнено отримані результати.

10. Бережна Е. В. Вивчення показників реактивної та особистісної тривожності та вплив на неї КВЧ-терапії у хворих на хронічний невиразковий коліт і синдром подразненої кишки // Сучасна гастроентерологія: питання діагностики та лікування: Збірник наук. праць Міжнар. наук.-практ. конф. 10- 11 жовтня 2002 р. — Харків, 2002. — С. 11.

11. Бережная Э. В. Эффективность КВЧ-терапии в комплексном восстановительном лечении больных хроническим неязвенным колитом и синдромом раздраженной кишки // Курортні природні ресурси та фізичні чинники в медичній реабілітації: Тези доп. ІІ Нац. конгр. фізіотерапевтів та курортологів України 12-13 листопада 2002 р. — Слов’янськ, 2002. — С. 15.

12. Бережная Э. В., Пахомова Е. О., Трегуб Т. В. Влияние доминерализованных минеральных вод на отдаленные показатели ПОЛ, АОЗ и кислотно-щелочного гомеостаза в комплексном восстановительном лечении с использованием КВЧ-терапии у больных язвенной болезнью ДПК, хроническим неязвенным колитом и СРК // Материалы науч.-практ. конф. з междунар. участием «Актуальные проблемы физиотерапии, курортологии и медицинской реабилитации». — О., 2002. — С. 18-19.

Дисертантом проведене клінічне обстеження хворих на ХНК і СПК, розроблені та проведені лікувально-реабілітаційні комплекси, статистично оброблено, проаналізовано і узагальнено отримані результати.

13. Бережная Э. В., Пахомова Е. О. Пути повышения эффективности комплексного востановительного лечения больных хроническим неязвенным колитом и синдромом раздраженной кишки // Материалы науч.-практ. конф. с междунар. участием «Актуальные проблемы физиотерапии, курортологии и медицинской реабилитации». — О., 2002. — С. 17-18.

Дисертантом проведене клінічне обстеження хворих, розроблені та здійснені лікувально-реабілітаційні комплекси, проаналізовано й узагальнено результати.

14. Юрлов В. М., Бережна Е. В. Віддалені результати застосування надвисокочастотної терапії у лікуванні хворих на синдром подразненої кишки та хронічний невиразковий коліт // Матеріали наук. праць І Нац. конгресу лікарів внутрішньої медицини. — К., 2005. — С. 28-29.

Дисертантом проведене клінічне обстеження хворих, розроблені та здійснені лікувально-реабілітаційні комплекси, статистично оброблено та проаналізовано отримані результати.