Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


259. Середюк Ігор Нестерович. Клініко-патогенетичні особливості застосування протизапальних засобів та ангіопротекторів в комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту: дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Середюк І.Н. Клініко-патогенетичні особливості застосування протизапальних засобів та ангіопротекторів в комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - стоматологія.- Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця, Київ, 2005.

Розроблено новий метод патогенетичного лікування генералізованого пародонтиту шляхом внутрішньоорганного (транспародонтального) електрофорезу наклофену і пентоксифіліну. Вперше встановлено, що курсове (упродовж 10 днів) застосування наклофену і пентоксифіліну місцево та шляхом внутрішньоорганного електрофорезу сприятливо впливає як на місцевий стан тканин пародонта, так і на мікро-, макроелементний спектр крові, протеїнограму та гуморальну ланку імунної відповіді. Причому, наклофен виявляє виражений протизапальний і протинабряковий ефект, а пентоксифілін володіє здатністю поліпшувати мікроциркуляцію і трофіку тканин пародонта та помірними імуномодулюючими властивостями.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі сучасної стоматології – удосконалення комплексного лікування генералізованого пародонтиту шляхом дослідження його клінічного перебігу. вмісту макро- та мікроелементів, основних показників гуморального імунітету у сироватці крові і розробка на цій основі методу патогенетичного лікування з використанням наклофену і пентоксифіліну.

1. Для хворих на генералізований пародонтит І ступеня загостреного перебігу характерним є розвиток гіпермікроелементозу з підвищенням вмісту в крові прозапальних мікроелементів марганцю у 10,6 рази, міді в 6,8 рази, цинку у 4,3 рази, заліза у 1,8 рази та макроелементів кальцію в 2,79 рази і магнію у 1,7 рази відносно референтних нормативних показників (p<0,05).

2. У таких хворих виникає суттєве порушення білкового обміну, яке проявляється гіпо-, диспротеїнемією, гіпоальбумінемією і обумовлюється недостатнім синтезом окремих білків зони повільних та швидких посттрансферинів, зменшенням концентрації протизапальних „гострофазних білків” альбумінів і преальбумінів та підвищенням вмісту -ліпопротеїнів, напруження системи антиоксидантного захисту, що виявляється підвищенням вмісту церулоплазміну на 21,5% і трансферину на 18,8% у крові відносно здорових осіб (p<0,05). Загострений перебіг генералізованого пародонтиту І ступеня характеризується дисфункцією імунної системи, яка полягає у збільшенні вмісту циркулюючих імуноглобулінів IgG в крупнопористому гелі і у фракції 27 відповідно в 3,11 і 1,54 рази та у фракціях 26 і 25 відповідно в 3,44 і 3,79 рази на тлі одночасного зниження вмісту в крові IgG у фракціях 22-17, порівняно із аналогічними показниками в групі здорових осіб (p<0,05). Кількість IgM у крупнопористому гелі підвищується до (1,27±0,08) г/л при одночасному зниженні IgM у фракції 27 до (0,24±0,06) г/л та у фракції 26 до (0,28±0,05) г/л, проти вмісту IgM у здорових людей – (0,65±0,12) г/л у фракції 27 та (0,43±0,14) г/л у фракції 26 сироваткового білка диск-електрофореграми (p<0,05).

3. Застосування наклофену місцево та шляхом внутрішньоорганного електрофорезу показане до лікування хворих на генералізований пародонтит І ступеня загостреного перебігу. Обидва ці способи лікування дозволяють зменшити активність запального процесу, досягнути стабілізації захворювання, усунути гіпермікроелементоз, домогтися нормалізації вмісту в крові протизапальних „гострофазних білків” преальбумінів і альбумінів та зменшити напруженість системи антиоксидантного захисту організму.

4. Методика внутрішньоорганного електрофорезу наклофену і пентоксифіліну у хворих на генералізований пародонтит І ступеня є більш ефективна, ніж місцеві інстиляції суспензіями цих препаратів. Такий спосіб уведення зазначених фармпрепаратів посилює протизапальні і протинабрякові властивості наклофену та імуномодулюючі властивості пентоксифіліну.

5. Включення у комплексну терапію генералізованого пародонтиту І ступеня загостреного перебігу наклофену і пентоксифіліну методом внутрішньоорганного (транспародонтального) електрофорезу сприяє підвищенню курсової ефективності лікування до 90,9% при застосуванні наклофену і 82,5% – при використанні пентоксифіліну. Запропонована методика внутрішньоорганного електрофорезу препаратів наклофену і пентоксифіліну забезпечує стійку ремісію пародонтиту у 79,48% хворих упродовж 6 місяців і у 58,34% пацієнтів упродовж 12 місяців.

6. Наклофен і пентоксифілін за методикою внутрішньоорганного електрофорезу слід застосовувати диференційовано в залежності від перебігу захворювання – наклофен при загостреному перебігу, а пентоксифілін у випадку хронічного перебігу генералізованого пародонтиту І ступеня.

Публікації автора:

1. Середюк І.Н. Особливості застосування наклофену при захворюваннях пародонту // Галицький лікарський вісник.- 1999.- №4 (6).- С. 102-103.

2. Мельничук Г.М., Петраш Н.В., Мельничук С.С., Павлюк Т.Д., Костишин З.Т., Голодинський А.Б., Курілець Х.С., Середюк І.Н., Катеринюк В.Ю., Павелко Н.М., Кришталюк Л.З., Тарнавська Л.В., Кобрин О.П. Антибактеріальна терапія хронічного генералізованого пародонтиту. та ін // Вісник стоматології.- 1999.- №4 (24).- С. 14-18. Дисертантом проведено стоматологічне обстеження, обробка та аналіз його результатів.

3. Середюк І.Н.Терапевтична ефективність пентоксифіліну в лікуванні хворих на пародонтит // Галицький лікарський вісник.- 2000.-№2 (7).-
С. 110-111.

4. Середюк І.Н. Терапевтична ефективність наклофену в лікуванні хворих на пародонтит // Галицький лікарський вісник.- 2000.- №3 (7).- С. 151-152.

5. Середюк І.Н. Зміни спектру сироваткового білка у хворих з пародонтитом при застосуванні пентоксифіліну і наклофену // Галицький лікарський вісник.-2001.- №2.- С. 60-63.

6. Середюк І.Н. Вміст IgG, IgA, IgM у фракціях сироваткового білка диск-електрофореграми в поліакриламідному гелі у хворих на пародонтит в процесі лікування пентоксифіліном // Галицький лікарський вісник.- 2002.- №4.- С. 62-65.

7. Середюк І.Н. Застосування наклофену у комплексному лікуванні пародонтиту // Збірник наукових праць. "Актуальні проблеми хірургічної стомататології. (Помилки і ускладнення)".- м.Івано-Франківськ.- 1995.-
С. 87.

8. Середюк І.Н. Застосування наклофену при захворюваннях
пародонта // Матеріали науково-практичної конференції "Актуальні проблеми стоматології. Нові методики та технології".- м. Львів.- 1998.-
С. 134.