Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


68. Ковальчук Майя Борисівна. Комп'ютерно-орієнтована методика узагальнення і систематизації знань та вмінь в процесі навчання учнів геометрії: дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Ковальчук М.Б. Комп’ютерно-орієнтована методика узагальнення і систематизації знань та вмінь учнів з геометрії. – рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 - теорія та методика навчання інформатики. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2005.

У дисертації обґрунтовано доцільність і можливість формування прийомів розумової діяльності на основі використання педагогічних програмних засобів із розряду програм динамічної геометрії. Запропоновано науково обґрунтовану методику узагальнення та систематизації знань та вмінь учнів з геометрії. Встановлено, що в результаті використання в навчальній діяльності педагогічних програмних засобів GRAN-2D, GRAN-3D, GRAN 1 підвищується ефективність засвоєння геометричних понять, в учнів розширюється запас просторових образів, поглиблюється розуміння навчального матеріалу. Навчання набуває творчого, дослідницького спрямування, активізується пізнавальна діяльність, посилюється інтерес до розв’язування задач, до самостійної навчально-дослідницької діяльності, що створює передумови для зростання рівня узагальнення та систематизації знань. Розроблено окремі компоненти методичної системи узагальнення та систематизації знань та вмінь учнів з геометрії в загальноосвітніх школах

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення проблеми систематизації та узагальнення знань і вмінь учнів у процесі вивчення геометрії за рахунок використання нових інформаційних технологій та врахування внутрішньо предметних зв’язків курсу геометрії.

  1. В сучасних умовах існує протиріччя між об’єктивною необхідністю реалізації дидактичних умов, що закладені в змісті шкільної геометричної освіти і спрямовані на формування у школярів системних знань та недостатнім методичним забезпеченням, необхідним для розв’язування цих завдань. Це обумовлює необхідність удосконалення методики формування системних знань з геометрії, яка базується на використанні нових інформаційних технологій.

  2. Теоретичне і практичне розв’язання поставленої проблеми вимагає удосконалення методики систематизації та узагальнення знань і вмінь учнів з геометрії, основою якого є використання програм динамічної геометрії та врахування внутрішньо-предметних зв’язків курсу геометрії.

  3. Формування інтелектуальних вмінь учнів (виділяти істотні ознаки, давати означення через різну сукупність істотних ознак, підводити об’єкт під поняття, встановлювати загальні закономірності, висувати гіпотези) відбувається ефективніше, якщо в процесі узагальнення різного рівня відбувається цілеспрямоване управління розумовою діяльністю учнів в поєднанні з активними методами навчання.

  4. Діюча методична система навчання геометрії не досить ефективно активізує узагальнюючу і систематизуючу діяльність учнів у процесі засвоєння знань і формуванні вмінь побудови вписаних і описаних правильних многокутників, піраміди та її плоских перерізів. Рекомендується доповнити цю систему методичними прийомами і засобами в основі яких лежить використання педагогічних програмних засобів (GRAN 1, GRAN 2D, GRAN 3D), спрямованих на активізацію пізнавальної діяльності учнів.

  5. Розроблена методика узагальнення і систематизації знінь та вмінь у процесі навчання геометрії базується на використанні модельних експериментів з геометричними об’єктами, які дозволяють активізувати пізнавальну діяльність учнів і вдосконалити діючу методику.

Перебудована методика дозволяє:

активізувати пізнавально-пошукову діяльність учнів, підвищити рівень узагальнення і систематизації знань та вмінь учнів у процесі навчання геометрії;

полегшити процес аналізу взаємозв’язків понять при узагальненні на рівні понять і системи понять;

спростити процес переревірки припущень і тверджень, що сприяє індуктивним відкритттям;

розширити базу знань про властивості складних геометричних об’єктів, при цьому підвищується рівень самостійності учнів в здобуванні нових знань;

ефективніше підвести учнів до розуміння змісту явищ і процесів, що вивчаються;

розширити уявлення про геометричне поняття і поглибити знання про нього;

полегшити учням з наочно-образним типом мислення процес аналізу і синтезу:

за рахунок поєднання кольорів активізувати розумову діяльність учнів, що є необхідною складовою успішного узагальнення та систематизації;

розширити можливості рівневої диференціації.

  1. Розроблені теоретичні положення можуть бути використані при організації систематизації та узагальненні знань і вмінь учнів не тільки при вивченні многокутників і побудові плоских перерізів піраміди, а й при вивченні іншого геометричного матеріалу.

  2. Розроблена методика сприяє активізації пізнавальної діяльності учнів при її використанні як у масовій школі, так і в школах та класах з поглибленим вивченням математики.

  3. Результати дослідження можуть бути використані при розробці підручників з геометрії, методичних і навчальних посібників для вчителів та учнів, у лекціях для вчителів математики і студентів математичних факультетів педагогічних вузів.

Результати дослідження дозволяють визначити напрямки подальших досліджень:

адаптувати створену методику узагальнення та систематизації знань та вмінь учнів до студентів 1-го та 2-го курсів вищих технічних навчальних закладів освіти.

Основні положення дослідження відображено в таких публікаціях:

  1. Ковальчук М.Б. Використання педагогічних програмних засобів при формуванні понять планіметрії. //Дидактика математики: проблеми і дослідження: Міжнародний збірник наукових робіт. – Вип. 20. – Донецьк: Фірма ТЕАН, 2003. С. 142-148.

  2. Ковальчук М.Б. Узагальнююче повторення на рівні системи понять теми “Многогранники”. // Математика в школі. - №5. – 2004.–С. 12-14

  3. Ковальчук М.Б. Педагогічні програмні засоби при розв’язуванні стереометричних задач.// Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка і психологія.–Випуск 10 – Вінниця: РВВ ДП “Державна картографічна фабрика”, 2004.–С. 48-55

  4. Ковальчук М.Б. Узагальнююче повторення на рівні теорій. // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. – Випуск 5/ Редкол: І.А. Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. –С. 506-511.

  5. В.І. Клочко, М.Б. Ковальчук. Систематизація та узагальнення знань учнів у навчанні математиці.// Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання: Зб. наук. праць / Редкол. – К.:НПУ ім. М.П. Драгоманова. –Випуск 5. – 2002. – С.516 (Автором на конкретних прикладах показано як можна використовувати педагогічні програмні засоби в процесі навчання учнів математики, інші матеріали належать співавтору).

  6. Ковальчук М.Б., Матяш О.І. Систематизація знань учнів з геометрії в умовах упровадження нових інформаційних технологій. // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка і психологія. – Випуск 7.- Вінниця: РВВ ДП “Державна картографічна фабрика”, 2002. – С. 47-53 (Автором проаналізовано особливості застосування програмних засобів з метою формування понять різних змістових ліній геометрії, інші матеріали належать співавтору).

  7. Ковальчук М.Б. Узагальнення та систематизація знань з геометрії. //Методичні рекомендації. – Вінниця: Велес, 2002.- 84 с.

  8. Ковальчук М.Б. Стохастика і нові інформаційні технології. //Нові інформаційні технології навчання в навчальних закладах України: Наук. метод. зб., вип. 8: Педагогіка / Редкол.: І.І. Мархель (гол.ред.) та ін. – Одеса: Друк, 2001. – С. 178 -181

  9. Клочко В.І., Ковальчук М.Б. Використання графічних пакетів при узагальнюючому повторенні геометрії. //Вестник Херсонского государственного технического университета , №1(7).-2000 р.-С. 370-372 (Автором проаналізовано особливості використання нових інформаційних технологій на уроках узагальнюючого повторення геометрії, інші матерали належать співавтору).

  10. Клочко В.І., Ковальчук М.Б. Гуманітарно орієнтований курс навчального предмета “Математика” в загальноосвітній школі. // Гуманістична місія освіти. Збірник доповідей науково-практичної конференції, м. Вінниця, 6-7 червня 2000 року. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, - 2000.- С. 145-148 (Автором обґрунтовано важливість гуманізації навчання математики, інші матеріали належать співавтору).

  11. Клочко В.І., Ковальчук М.Б. Міжпредметні зв’язки. //Збірник наукових праць (Матеріали науково-практичної конференції “Інформаційні технології в освіті” (16-18 травня 2001 р.)). – Бердянськ: БДПІ, 2001. – С.146-150 (Автором обґрунтовано необхідність узагальнень на рівні теорій при формуванні системи знань з геометрії та показано на конкретних прикладах як можна при цьому використати програми GRAN 1, GRAN 2 D).

  12. Ковальчук М.Б. Змістовні узагальнення. //Збірник наукових праць (Матеріали науково-практичної конференції “Інформаційні технології в освіті” (16-18 травня 2001 р.)).– Бердянськ: БДПІ, 2001. – С.150-153

  13. Ковальчук М.Б. Компьютер на уроках геометрии.// Новые технологии в образовании. Труды Международной электронной научной конференции. – Воронеж: Воронежский государственный педагогический университет. – 2000. - С. 56

  14. Клочко В.І., Ковальчук М.Б. Систематизація та узагальнення знань на уроках математики. //Праці VІІ Міжнародної Наукової Конференції ім. акад. М.Кравчука. 11-14 травня 2000 року, Київ. –С. 516 (Автором проаналізовано особливості узагальнення та систематизації в умовах використання педагогічних програмних засобів, інші матеріали належать співавтору).