Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення


Шандригось Віктор Іванович. Комп'ютеризація праці вчителя фізичного виховання : Дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / Тернопільський держ. педагогічний ун-т ім. Володимира Гнатюка. — Т., 2002. — 251арк. — Бібліогр.: арк. 158-185.



Анотація до роботи:

Шандригось В.І. Комп’ютеризація праці вчителя фізичного виховання. — Рукопис.

Дисертація (рукопис) на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання зі спеціальності 24.00.02 — Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення, Львівський державний інститут фізичної культури, Львів, 2002.

Об’єкт професійна діяльність вчителя фізичної культури; мета – обґрунтувати ефективність використання комп’ютера у підготовці вчителя фізичного виховання до уроку; методи – теоретичний аналіз і узагальнення літературних джерел, соціологічне опитування, біологічні методи, педагогічне тестування, педагогічні спостереження, педагогічний експеримент, математична статистика; новизна – розроблено комп’ютерну програму «Здоров’я дитини»; результати – розроблена комп’ютерна програма та методичні рекомендації впроваджені в практику роботи середніх загальноосвітніх шкіл та вищих учбових закладів; галузь – фізична культура, фізичне виховання різних груп населення.

Дисертація присвячена проблемі організації навчальної роботи вчителя фізичної культури за допомогою комп’ютерної технології. У роботі розглядаються питання змісту комп’ютерних технологій у галузі фізичної культури, методів визначення фізичного стану молодших школярів та алґоритми розробки оціночних шкал.

Розроблено комп’ютерну програму «Здоров’я дитини».

У ході роботи виявлено нові дані про рівень фізичного стану учнів молодшого шкільного віку Тернопільської області. На основі одержаних результатів розроблено реґіональні оціночні шкали фізичної підготовленості для учнів 7-10 років Тернопільської області.

Ефективність рекомендацій комп’ютерної програми обґрунтовується результатами педагогічного експерименту. Рекомендації комп’ютерної програми «Здоров’я дитини» дозволили якісно підвищити рівень фізичного стану у молодших школярів.

  1. Аналіз наукової та методичної літератури свідчить, що:

- подальший розвиток галузі пов’язаний із впровадженням нових форм організації та управління освітою, сучасних технічних засобів;

- аналіз процесу комп’ютеризації фізичного виховання учнівської молоді виявив значну кількість програм, які мають різну спрямованість: оздоровчу, навчальну, тренувальну. Комп’ютерних технологій, які використовуються в організації навчальної роботи вчителя фізичної культури, серед них немає;

- відсутність оціночних таблиць фізичної підготовленості дітей, які проживають на забруднених радіацією територіях, а також впровадження в навчальний процес 12-бальної системи оцінювання знань, умінь і навичок школярів вимагає створення нової нормативної бази.

  1. Опитування вчителів фізичної культури показало, що переважна більшість респондентів (68%) вважають за необхідне використання комп’ютерних програм у навчальному процесі. Однією з причин, які заважають їх впровадженню, є обмежена кількість навчальних і діагностичних комп’ютерних програм, призначених для фізичного виховання школярів.

  2. Порівняння результатів тестування хлопчиків і дівчаток 7-10 років у 2000 році з аналогічними результатами їх однолітків у 1984 році, виявило, що показники фізичної підготовленості молодших школярів у 2000 році є гіршими. Довжина тіла молодших школярів у 1984 році була меншою в середньому на 3-4 см, ці діти мали однакову масу тіла, життєву ємність легень, результати в підтягуванні (дівчата) та кистьовій динамометрії, бігу на 30 м і периметр грудної клітки. Гіршими виявились показники стрибка у довжину з місця і підтягування (хлопці).

  3. Розроблена комп’ютерна програма «Здоров’я дитини», яка допомагає вчителю фізичної культури організувати навчальну роботу (планування навчального матеріалу, дозування фізичних навантажень, підбір засобів навчання, індивідуальний підхід до учнів, педагогічний контроль у процесі фізичного виховання), оптимізувати процес фізичного виховання школярів.

  4. На підставі результатів тестування фізичного стану молодших школярів Тернопільської області були розроблені реґіональні оціночні шкали фізичного розвитку і 12-бальні таблиці фізичної підготовленості.

  5. Комп’ютерні технології дозволили оптимізувати процес фізичного виховання школярів, про що свідчать результати повторного визначення рівня їх фізичного стану. В умовах експерименту рівень фізичної підготовленості хлопчиків і дівчаток експериментальної групи суттєво покращився (p<0,05). На початку дослідження переважали учні з нижчим за середній, а після експерименту—з вищим за середній та високим рівнем фізичної підготовленості. Приріст загальної суми балів у хлопчиків становив 12,46 бала, у дівчаток—12,14 бала.

Організація навчальної роботи вчителя фізичної культури за допомогою комп'ютерної програми практично за всіма показниками забезпечило виконання нормативів фізичної підготовленості на 5 балів. Найбільші зрушення відбулися в розвитку таких фізичних якостей, як витривалість (у хлопчиків покращилася на 16,75%, у дівчаток—на 14,84%), швидкісно-силові можливості (10,72 і 11,96%), швидкість (9,41 і 8,41%) і спритність (5,99 і 6,74%).

  1. Рівень соматичного здоров’я дітей в кінці навчального року покращився. В експериментальній групі якісні зміни були більш виражені. Рівень соматичного здоров’я дітей за шкалою ранжування Г.Л.Апанасенка, на початку експерименту оцінювався як нижче середнього. Після експерименту рівень соматичного здоров’я дітей оцінювався як середній. Приріст загальної суми балів у хлопчиків становив 3,34 бала, у дівчаток—2,4 бала.

  2. Порівняльний аналіз показників фізичного стану учнів молодшого шкільного віку території радіаційного забруднення Тернопільської області з показниками школярів інших забруднених територій України показав, що у представників Тернопільської області кращі показники маси тіла, кистьової динамометрії, частота серцевих скорочень, бігу на 30 м, згинання і розгинання рук в упорі лежачи на підлозі, човникового бігу 49 м. Гіршими є результати бігу на 1000 м, життєва ємність легень. Загалом школярі Тернопільщини мають кращі показники фізичного стану, ніж учні цього ж віку Вінницької та Житомирської областей.

Це підтверджує нашу гіпотезу про те, що для кожної окремо області необхідно розробляти спеціальні програми фізичного виховання в залежності від показників фізичного стану школярів.

Порівняльний аналіз показників фізичного стану учнів молодшого шкільного віку чистої території Тернопільської області з показниками школярів інших областей України виявив, що в цілому школярі нашого краю мають гірші показники (за винятком периметру грудної клітки, бігу на 30, 1000 м та підтягування).

Результати окремих тестів, що характеризують фізичну підготовленість учнів молодших класів за нормативами Державних тестів і нормативів оцінки фізичної підготовленості населення України є низькими і складають—від 1 до 3 балів.

Публікації автора:

  1. Шандригось В.І. Методи дослідження фізичного стану школярів у процесі фізичного виховання: Метод. рекомендації на допомогу студентам денної та заочної форм навчання.—Т.: ТДПУ, 2001.—156 с.

  2. Шандригось В.І. Використання комп’ютера у підготовці вчителя фізичної культури до уроку: Метод. рекомендації на допомогу вчителям фізичної культури.—Т.: ТДПУ, 2002.—120 с.

  3. Шандригось В.І. До питання про реґіональні програми фізичного виховання школярів // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. за ред. С.С. Єрмакова.—Х.: ХХПІ, 2000.—№1.—С.8-11.

  4. Шандригось В.І. Про комп’ютерні технології у галузі фізичної культури та спорту // Молода спортивна наука України: Зб. наук. статей з галузі фізичної культури та спорту.—Л.: ЛДІФК, 2000.—Випуск 4.—С.67-69.

  1. Шандригось В.І. Використовування вчителями фізичної культури комп’ютерних технологій у навчальному процесі загальноосвітніх шкіл // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. за ред. С.С. Єрмакова.—Х.: ХХПІ, 2001.—№8.—С.3-7.

  2. Шандригось В.І. Стан фізичного здоров’я школярів території радіаційного забруднення Тернопільської області // Молода спортивна наука України: Зб. наук. статей з галузі фізичної культури та спорту.—Л.: ЛДІФК, 2001.—Випуск 5.—Т.2.—С.105-111.

  3. Шандригось В.І. Порівняльна характеристика фізичного здоров’я учнів молодшого шкільного віку Тернопільської області // Молода спортивна наука України: Зб. наук. статей з галузі фізичної культури та спорту.—Вип. 6: У 2-х т.—Л.: Вид. дім «Панорама», 2002.—Т.2.—С.394-398.

  4. Шандригось В.І. Рівень фізичного здоров’я молодших школярів Тернопільської області // Фізичне виховання, спорт і культура здоров’я у сучасному суспільстві: Зб. наук. праць.—Луцьк, 2002.—Том 1.—С.240-244.

  5. Шандригось В.І. Алгоритми створення оціночних шкал // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. за ред. С.С. Єрмакова.—Х.: ХДАДМ (ХХПІ), 2002.—№11.—С.3-8.

  6. Шандригось В.І. Особливості фізичного виховання школярів на радіоактивно забруднених територіях // Теорія та практика фізичного виховання.—Х.: ХДПУ, 2002.—№2-3.—С.23-29.

  7. Шандригось В.І. Організація навчальної роботи вчителя фізичної культури на основі рекомендацій комп’ютерної технології // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. за ред. С.С. Єрмакова.—Х.: ХДАДМ (ХХПІ), 2002.—№16.—С.24-29.

  8. Шандригось В.І. Підготовка до уроку вчителя фізичної культури за допомогою комп’ютерної технології // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. за ред. С.С. Єрмакова.—Х.: ХДАДМ (ХХПІ), 2002.—№17.—С.10-16.

  9. Шандригось В.І. До проблеми змісту шкільних програм фізичного виховання // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Сер.: Педагогіка.—Т.: ТДПУ, 2000.—С.62-65.

  10. Шандригось В.І. Сучасні проблеми тестування рухових здібностей школярів // Концепція розвитку галузі фізичного виховання і спорту в Україні: Зб. наук. праць.—Рівне: Принт Хауз, 2001.—Вип. 2.—С.265-268.

  11. Шандригось В.І. Комп'ютерна програма визначення фізичного стану молодших школярів // Кінезіологія в системі культури: Матеріали міжрегіон. наук.-практ. конф.—Івано-Франківськ: Плай, 2001.—С.39-40.

  12. Шандригось В.І. Комп’ютерно-діагностична програма «Здоров’я дитини» // Фізична культура, спорт та здоров’я нації: Зб. наук. праць.—К.; Вінниця: ДОВ «Вінниця», 2001.—С.426-431.

  13. Шандригось В.И. Методы оценки физической составляющей здоровья младших школьников // Здоровье человека: Материалы ІІІ Междунар. конгр. валеологов / Под ред. проф. В.В.Колбанова.—С.-Пб., 2002.—С.217-218.