Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


67. Білоконь Сергій Олександрович. Комплексне лікування гнійних ран щелепно-лицевої ділянки у дітей із використанням сучасних вітчизняних багатокомпонентних мазей: дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Українська медична стоматологічна академія. - Полтава, 2004.



Анотація до роботи:

Білоконь С.О. Комплексне лікування гнійних ран щелепно-лицевої ділянки у дітей із використанням сучасних вітчизняних багатокомпонентних мазей.

Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22. – стоматологія. – Українська медична стоматологічна академія МОЗ України. – Полтава, 2004.

Шляхом пофазового застосування сучасних вітчизняних багатокомпонентних мазей підвищена ефективність комплексного лікування дітей із гнійними ранами щелепно-лицевої ділянки.

Під дією багатокомпонентних мазей “Альгофін”, “Офлокаїн-Дарниця” та “Метилурацил-Дарниця” з першого післяопераційного дня почалася нормалізація мікроциркуляторних розладів та метаболізму в м’яких тканинах, які надалі змінилися стимулюванням фібробластичної активності, фібрилогенезу й епітелізації, створенням сприятливих умов для прискорення проліферативних процесів, що, як наслідок, поліпшувало місцеві клінічні прояви гнійно-запальних процесів. Процеси ранової репарації інтенсивніше відбувалися за пофазового використання сучасних вітчизняних багатокомпонентних мазей, що сприяло швидшому загоюванню ран.

Зменшення площі ранової поверхні за добу за пофазового використання мазей “Офлокаїн-Дарниця” і “Метилурацил-Дарниця” та застосування мазі “Альгофін” протягом усього ранового процесу складає 8,5% та 5,25% відповідно, тісно переплітаючись із позитивною динамікою показників рН, внутрішньоранової термометрії та податливості навколоранових м’яких тканин.

У дисертації наведені теоретичні узагальнення і нове розв’язання науково-практичного завдання щодо підвищення ефективності комплексного лікування гнійно-запальних процесів щелепно-лицевої ділянки в дітей шляхом використання сучасних вітчизняних багатокомпонентних мазей для місцевого впливу на гнійну рану.

1. Незважаючи на різнобічну фармакологічну дію мазей “Альгофін”, “Офлокаїн-Дарниця” та “Метилурацил-Дарниця”, їхні складові не суттєво впливають на клініко-лабораторні показники та загальний стан дітей із гострим гнійним лімфаденітом щелепно-лицевої ділянки та гострим одонтогенним остеомієлітом тіла нижньої щелепи, що проявляється різницею у зниженні температури тіла на 3-ю післяопераційну добу лише на 0,3% у хворих двох груп порівняння, однотиповою динамікою гемограм та однаковими змінами в них загальноклінічних проявів хвороби на першу, 3-ю і 6-у післяопераційну добу.

2. Інтенсивніша нормалізація показників рН, внутрішньоранової температури та податливості навколоранових м’яких тканин за пофазового використання мазей “Офлокаїн-Дарниця” і “Метилурацил-Дарниця” сприяє зменшенню площі ранової поверхні на 8,5% за добу порівняно із 5,25% у разі застосування мазі “Альгофін” протягом всього ранового процесу.

3. У першу післяопераційну добу відсутня різниця в мікроскопічній картині м’яких тканин ран у хворих двох груп спостереження. Подальше використання мазі “Офлокаїн-Дарниця” веде до повного некролізису, інтенсивного розвитку повноцінної грануляційної тканини та посилення фібробластичної активності на 3-ю добу, що під дією мазі “Метилурацил-Дарниця” на 6-у добу завершується активним фібрилогенезом, “дозріванням” рубцевої тканини із розвитком типового багатошарового плескатого епітелію. Натомість, за використання мазі “Альгофін” на 3-ю добу очищення ран від гнійно-некротичних мас остаточно не завершується, на тлі чого грануляції тільки починають утворюватися, і лише на 6-у добу з’являється молода рубцева тканина, покрита окремими деструктурованими епітеліальними шарами.

4. Загоєння гнійних ран щелепно-лицевої ділянки в дітей під впливом сучасних вітчизняних багатокомпонентних мазей відбувається відповідно до загальнобіологічних закономірностей, супроводжуючись типовою динамікою місцевих клініко-лабораторних проявів і односпрямованими, чітко детермінованими змінами морфо-гістохімічної картини, притаманними кожній фазі ранового процесу. Різниця полягає лише у виразності їхнього прояву на 3-ю та 6-у післяопераційну добу, що обумовлено властивостями препаратів та методикою їх використання.

5. Розроблена, апробована і впроваджена в клінічну практику проста в застосуванні та економічно вигідна методика місцевого використання мазей “Альгофін”, “Офлокаїн-Дарниця” та “Метилурацил-Дарниця” в комплексному лікуванні гнійних ран щелепно-лицевої ділянки в дітей, що дозволяє скоротити терміни ранової репарації, сприяючи утворенню м’якого, еластичного рубця. Отримані дані аргументують раціональність та ефективність використання сучасних вітчизняних багатокомпонентних мазей у дитячій щелепно-лицевій хірургії взагалі та переваги їх пофазового використання зокрема.

Публікації автора:

  1. Білоконь С.О. Вплив багатокомпонентних мазей на репаративні процеси в 2-й фазі ранового процесу при гострому гнійному піднижньощелепному лімфаденіті у дітей // Актуал. пробл. сучасн. мед.: Вісн. Укр. мед. стомат. акад. – 2002. – Т. 2, вип. 1. – С. 49-52.

  2. Білоконь С.О. Перспективи використання багатокомпонентних препаратів вітчизняного виробництва для оптимізації лікування гнійних ран щелепно-лицевої ділянки // Вісник проблем біології і медицини. – 2002. – № 9-10. –
    С. 85-90.

  3. Білоконь С.О. Ефективність використання вітчизняних багатокомпонентних мазей в дитячій щелепно-лицевій хірургії за даними цитограм раневого вмісту // Актуал. пробл. сучасн. мед.: Вісн. Укр. мед. стомат. акад. – 2003. – Т. 3, Вип. 2 (6). – С. 16-18.

  4. Ткаченко П.І., Білоконь С.О. Клініко-морфологічна характеристика першої фази ранного процесу при застосуванні багатокомпонентних мазей у дітей із гострим гнійним піднижньощелепним лімфаденітом // Вісник стоматології. – 2002. – № 2. – С. 21-23. Здобувач особисто проводив підбір та лікування хворих, забір матеріалу для морфо-гістохімічного дослідження, сформулював висновки.

  5. Ткаченко П.І., Білоконь С.О. Вплив багатокомпонентних мазей на клінічні показники та клітинний склад м’яких тканин ранового каналу при гострому одонтогенному остеомієліті тіла нижньої щелепи у дітей // Вісник стоматології. – 2002. – № 3. – С. 21-24. Здобувач особисто проводив підбір та лікування хворих, забір матеріалу для морфо-гістохімічного дослідження, сформулював висновки.

  6. Ткаченко П.І., Гуржій О.В., Білоконь С.О. Шляхи підвищення ефективності лікування гнійних ран щелепно-лицевої ділянки // Вісник стоматології. – 2002. – № 4. – С. 125-130. Здобувачем особисто проведений пошук та аналіз літературних джерел і узагальнені результати.

  7. Білоконь С.О., Гуржій О.В., Білоконь Н.П. Гострі гнійні інфекції в дитячій хірургічній стоматології // Стоматолог. – 2003. – № 10. – С. 48-51. Здобувач особисто провів набір хворих, статистичну обробку та аналіз матеріалу.

  8. Ткаченко П.І., Білоконь С.О., Гуржій О.В., Білоконь Н.П., Гоголь А.М. Методи контролю за перебігом гнійного ранового процесу в дитячій щелепно-лицевій хірургії // Стоматолог. – 2004. – № 8. – С. 39-40. Здобувач упроваджував зазначені методи в клініці, особисто визначив актуальність та ефективність їх використання в практичній медицині.

  9. Білоконь С.О. Перспективи використання вітчизняних багатокомпонентних мазей для оптимізації місцевого лікування гнійних ран щелепно-лицевої ділянки у дітей // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии. – Сб. науч. тр. Вып. 6. – Харьков, 2003. – С. 189-190.