Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


861. Яковенко Людмила Миколаївна. Комплексне лікування первинних та вторинних деформацій верхньої губи, піднебіння при їх двобічних незрощеннях: дис... д-ра мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Яковенко Л.М. Комплексне лікування первинних та вторинних деформацій верхньої губи, піднебіння при їх двобічних незрощеннях. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.00.22 – стоматологія. – Національний медичний університет ім.О.О.Богомольця, Київ,2004.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності комплексного лікування дітей із вродженим двобічним незрощенням верхньої губи та піднебіння шляхом розробки програми лікувально-профілактичних дій (ортодонтичних, хірургічних, хірургічно-ортодонтичних), визначених у часі, строках, послідовності, обсязі.

Автором вирішена актуальна проблема медицини – здійснене клініко-лабораторне обґрунтування факторів, що впливають на розвиток вторинних деформацій назолабіального комплексу та верхньої щелепи у дітей із ВДНВГП і розроблений комплекс хірургічно-ортодонтичних заходів, визначених у часі, обсязі, послідовності, ефективність якого складає 73, 8%.

Доведений вплив способу годування на взаєморозташування незрощених фрагментів верхньої щелепи та вибір методики хейлоринопластики, що визначило застосування запропонованої соски із додатковою площиною чи обтуратора, відмінностями якого є охоплення, завдяки своїй конструкції, усіх трьох фрагментів незрощеної верхньої щелепи та використання його і як ортодонтичного апарата.

На основі клінічних і антропометричних досліджень напрямків зміщення міжщелепної кістки та вивчення ефективності різних методів корекції її положення визначена необхідність і розроблені показання до застосування хірургічно-ортодонтичного способу, який враховує зміщення премаксили в двох напрямках (сагітальному та вертикальному).

Визначений енергообмін різних шарів тканин верхньої губи залежно від виду незрощення її. Встановлено компенсоване енергопостачання її у таких дітей, що дозволило виявити залежність ускладнень після хейлопластики не від рівня макроергів, а від положення міжщелепної кістки та методики двобічної хейлопластики.

На основі антропометричних і сонографічних даних визначені найбільш ефективні хірургічні прийоми двобічних хейлопластик, які дозволили розробити нові способи первинної реконструкції верхньої губи залежно від стану тканин назолабіального комплексу.

Вивчені строки та напрямок дії відновленої верхньої губи на верхню щелепу після двобічної хейлопластики, що дозволило визначити строки проведення та запропонувати новий метод профілактики запобігання розвитку вторинних деформацій верхньої щелепи.

Виділена група взаємообтяжливих деформацій назолабіального комплексу після двобічних хейлопластик та обґрунтовані строки їх усунення. Розроблені нові методики їх корекції, які дозволяють запобігти розвитку нових чи посиленню наявних деформацій.

Виявлені наслідки порушення комплексності, послідовності й своєчасності лікування дітей із вродженим двобічним незрощенням верхньої губи й піднебіння дозволили розробити та довести ефективність використання запропонованого комплексу лікувальних і профілактичних дій у 73,8% таких хворих.

У дисертації вирішена актуальна проблема медицини – підвищення ефективності комплексного лікування дітей із вродженим двобічним незрощенням верхньої губи та піднебіння шляхом розробки програми лікувально-профілактичних дій (ортодонтичних, хірургічних, хірургічно-ортодонтичних) визначених у часі, строках, послідовності, обсязі.

  1. На основі аналізу 208 архівних історій хвороб клініки кафедри хірургічної стоматології та щелепно-лицевої хірургії дитячого віку НМУ за 1990–1994 роки встановлено, що весь комплекс необхідних лікувальних та профілактичних заходів (хірургічних та ортодонтичних) одержали 31,7% хворих, що в більшості випадків пов’язано із несвоєчасним звертанням та невиконанням батьками рекомендацій лікаря. У комплексі всіх заходів дохірургічне ортодонтичне лікування проведено тільки у 11,8% дітей, яким був виготовлений лише обтуратор. Після традиційних одноетапних двобічних хейлопластик за Hagedorn, Millard утворювався високий чи короткий пролябіум, мілкий присінок, широкий кінчик носа, коротка колумела у 84,6% випадків. Це призводило до уповільнення строків остаточної медичної та соціальної реабілітації.

  2. Первинним патогенетичним ланцюгом зміщення серединного фрагменту верхньої щелепи по трансверзалі є спосіб годування дитини. Зондове годування та звичайна соска, що використовується з цією метою протипоказана хворим із двобічним незрощенням верхньої губи та піднебіння. Запобіганням розвитку вторинних деформацій верхньої щелепи до хейлопластики є застосування запропонованої нами соски із додатковою латексною площиною чи обтуратора, що обов’язково охоплює міжщелепну кістку та при протрузії її включає ортодонтичні гвинти для корекції положення фрагментів.

  3. При неефективному дохірургічному ортодонтичному лікуванні дітей із протрузією міжщелепної кістки більше ніж 5 мм віком 5–6 міс показано проведення запропонованого нами методу остеотомії лемеша, який включає вибір напрямку та визначення кута остеотомії залежно від протрузії та зміщення премаксили нижче оклюзійної поверхні. Фіксація лемеша в новому положенні здійснюється ретейнером – обтуратором, який дитина носить 2 міс.

  4. Вперше вивчено та встановлено, що енергообмін у шкірі та слизовій верхньої губи дітей з вродженим двобічним незрощенням її у 1,5 разів інтенсивніший, ніж у м’язах, але сумарна кількість аденілових нуклеотидів у тканинах верхньої губи дітей з різними видами незрощення її достовірно не відрізнялися, що має суттєве значення для вивчення причин хірургічних ускладнень після операції. Причинами часткового розходження країв рани, що відзначено у 29% хворих, раніше прооперованих, є протрузія міжщелепної кістки та методика хірургічного втручання.

  5. На основі визначення ефективних хірургічних прийомів, що застосовуються при традиційних методиках хейлопластики, розроблено 2 нових способи двобічної хейлопластики. Викроювання прямокутних клаптів на бічних фрагментах показано в разі зменшення висоти пролябіума на 2/3, яке супроводжується протрузією міжщелепної кістки більше ніж 5 мм, великих трикутних клаптів – при недорозвитку пролябіума на висоти й протрузії премаксили до 5 мм. Застосування цих способів за визначеними показаннями у 71,4% хворих мали добрі та відмінні результати.

  6. Інформативними неінвазівними методами оцінки функціональних і естетичних результатів хейлопластики є антропометричні вимірювання тканин назолабіального комплексу та сонографія м‘язів верхньої губи. Сонографічні дослідження тканин верхньої губи візуалізують її коловий м’яз, наявність його безперервності, надають кількісну характеристику збільшення чи зменшення м’язу на 0,1–0,2 ум.од. під час навантаження (відповідно – вимовлені звуку “у” чи плачі).

  7. Після одноетапної двобічної хейлопластики встановлена закономірність зменшення сагітальних розмірів верхньої щелепи через 3 міс та трансверзальних – через 6 міс, що підкреслює значення методики хейлопластики. Зменшення серединного сагітального розміру в групі дітей із протрузією міжщелепної кістки менше 5 мм від 33,4±0,69 мм до операції на 29,3±0,43 мм через рік після неї свідчило про тенденцію до ретрузійного положення премаксили. Одержані дані визначили необхідність та строки проведення профілактичних заходів щодо запобігання розвитку вторинних деформацій верхньої щелепи.

  8. Для запобігання розвитку вторинних сагітальних деформацій верхньої щелепи та мілкого присінка у дітей із протрузією міжщелепної кістки до 5 мм через місяць після двобічної хейлопластики показано використання запропонованого знімного апарату, який ізолює тиск верхньої губи на верхню щелепу, за рахунок щомісячного збільшення на 2 мм фронтального відділу вестибулярної поверхні пластинки по висоті (поглиблює присінок) та товщині (подовжує верхню губу).

  9. Вторинні деформації верхньої губи (мілкий присінок) та носа (коротка колумела) належать до взаємообтяжливих деформацій. Мілкий присінок сприяє зменшенню або збільшенню сагітального розміру верхньої щелепи, а коротка колумела – формуванню широкого кінчика носа. Виявлені періоди росту присінка та колумели у здорових дітей визначили строки та нові методики усунення їх деформацій у хворих після двобічної хейлопластики: поглиблення присінка – до 3 років, подовження колумели – від 3 до 6 років.

  10. Проведені порівняльні клінічні дослідження ефективності різних методик поглиблення присінка, дозволили визначити показання до їх застосування. Запропонований нами метод поглиблення присінка при найбільш важких випадках (протяжністю чотири і більше зубів) у 71,4% прооперованих забезпечив відмінні та добрі результати, що зумовлено ретельною ізоляцією ранової поверхні на верхній губі та фіксації тканин у проекції перехідної складки.

  11. Розроблений комплекс хірургічних та ортодонтичних заходів, визначених у строках, послідовності та обсязі на різних етапах реабілітації дав змогу досягти позитивних результатів реабілітації у 73,8% пацієнтів.

Публікації автора:

  1. Бернадский Ю.И., Долбилов В.И., Дудко Д.В., Харьков Л.В., Яковенко Л.М. Комплексное изучение этиологии, профилактики и лечения дефектов и деформаций верхней губы, челюстей и нёба у пациентов с врождёнными дефектами лица // Актуальные вопросы стоматологии. – Полтава. – 1981. – с.146–147. Здобувачем проведено обстеження та аналіз отриманих результатів комплексного лікування дітей із вродженим незрощенням верхньої губи та піднебіння.

  2. Бернадский Ю.И., Дудко Д.В., Харьков Л.В., Яковенко Л.Н. Состояние и перспективы развития стационарной хирургической помощи детям в УССР // Стоматология. – 1989. – №4. – с.72–73. Здобувачем проведено аналіз архівних матеріалів клініки, зроблені висновки.

  3. Харьков Л.В., Яковенко Л.Н., Дубинина А.И. Профилактическая работа по предупреждению врождённых несращений верхней губы и нёба. – Методические рекомендации. – К. –1990. – с.1–46. Здобувачем проведено хірургічне лікування хворих дітей із вродженим незрощенням верхньої губи та піднебіння, зроблено аналіз результатів, висновки.

  1. Харьков Л.В., Яковенко Л.Н. Способ хейлопластики при двусторонних несращениях верхней губы // Методика диагностики, лечения и профилактики основных стоматологических заболеваний. – К. – 1990. – с. 232–234. Здобувачеві належать результати хірургічного лікування та їх аналіз.

  2. Харьков Л.В., Яковенко Л.Н. Способ лечения двусторонних несращений верхней губы. Деклараційний патент на винахід № 1673079, від 30.08. 1991. Бюл. №32, с. 1.23. Здобувачеві належить ідея методики, проведено хірургічне лікування та узагальнення результатів.

  3. Харьков Л.В., Яковенко Л.М., Лютік Г.І., Кучер Г.Д. Ортодонтична допомога дітям з вродженими вадами на етапах перед – та післяопераційного їх лікування // Лікування і реабілітація хворих із стоматологічною патологією. – Харьков. – 1993. – с.69–73. Здобувачем проведено хірургічне лікування дітей з вродженими вадами губи та піднебіння, антропометричні виміри щелеп, аналіз та узагальнення отриманих даних.

  4. Харьков Л.В., Яковенко Л.Н. Способ предотвращения вторичных деформаций верхней челюсти у детей с врожденными несращениями верхней губы после хейлопластики // Основні стоматологічні захворювання, їх профілактика та лікування. Матеріали доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції лікарів стоматологів. – Полтава. – 1996. – с.98. Здобувачеві належать результати хірургічного лікування та антропометричні виміри щелеп, узагальнення результатів.

  5. Харьков Л.В., Яковенко Л.Н. Факторы риска при оценке общего и местного статуса детей с врождёнными несращениями верхней губы и нёба перед хейлопластикой // Стоматология. – 1997. – №6. – с.47–49. Здобувачем проведено аналіз архівних історій хвороб, оцінка соматичного стану дітей із вродженим незрощенням верхньої губи та піднебіння та узагальнення результатів.

  6. Харьков Л.В., Яковенко Л.М. Хірургічне лікування вроджених двосторонніх незрощень верхньої губи // Новини стоматології. – 1997. – №2. – с.34–35. Здобувачем проведено хірургічне лікування хворих, аналіз отриманих результатів, зроблені висновки.

  7. Харьков Л.В., Яковенко Л.М. Тимчасові стандарти обсягів діагностичних досліджень, лікувальних заходів та критерії якості лікування дітей (щелепно-лицева хірургія). – Київ. – 1998. – с. 341–359. Здобувачем проведено узагальнення та аналіз результатів комплексного лікування хворих.

  8. Харьков Л.В., Яковенко Л.М. Хірургічні способи корекції положення міжщелепної кістки у дітей з двобічними незрощеннями верхньої губи, піднебіння перед первинною хейлопластикою та після неї // Матеріали I з`їзду Асоціації стоматологів України. – 1999. – с.203–205. Здобувачем проведено хірургічне лікування хворих, антропометричні виміри щелеп, аналіз отриманих результатів, висновки.

  9. Харьков Л.В., Юсубов Ю.А., Музичина А.А., Яковенко Л.М. Проблеми годування дітей із вродженими незрощеннями губи та піднебіння // Новини стоматології. – 2000. – №1. – с.23–25. Здобувачем проведені набір та аналіз клінічного матеріалу, зроблені висновки.

  10. Харьков Л.В., Яковенко Л.М., Соколовський В.А. Спосіб попередження вторинних деформацій верхньої губи та верхньої щелепи при їх уроджених однобічних наскрізних незрощеннях. Деклараційний патент на винахід №30732 А від 15.12. 2000. Бюл. № 7–11, с.1.54. Здобувачеві належать результати хірургічного лікування та антропометричних вимірів.

  11. Харьков Л.В., Яковенко Л.Н., Коротченко Г.М., Чехова И.Л., Ковтун Т.А. Особенности медицинской и социальной реабилитации детей с врожденными заболеваниями челюстно-лицевой области, находящихся в детских домах Украины // Современная стоматология. – 2000. – № 2. – с.71–75. Здобувачеві належать результати клініко-лабораторних досліджень дітей з вродженим незрощенням губи та піднебіння.

  12. Харьков Л.В., Яковенко Л.М. Спосіб хірургічного лікування двостороннього незрощення верхньої губи. Деклараційний патент на винахід № 31174А від 15.12.2000. Офіційний бюлетень ”Промислова власність” №7–11, 2000, с.1.39. Здобувачем проведено хірургічне лікування дітей із вродженим незрощенням верхньої губи та піднебіння, оцінка запропонованого способу.

  13. Яковенко Л.Н. Новый способ хирургического лечения двустороннего несращения верхней губы // V международная конференция челюстно-лицевых хирургов и стоматологов. – Материалы конференции. – Россия. – Санкт-Петербург. – 2000. –с.161–162. Здобувачем проведено хірургічне лікування дітей із незрощенням губи, аналіз та узагальнення отриманих результатів.

  14. Харьков Л.В., Яковенко Л.М. Спосіб усунення деформацій верхньої губи і носа після двосторонньої хейлопластики. Деклараційний патент на винахід №29235А від 16.10.2000. Бюл. №5–11,с.1.25. Здобувачеві належить ідея способу та його виконання.

  15. Яковенко Л.М., Чехова І.Л., Ковтун Т.О., Нероденко Н.І. Вибір способу годування дітей з вродженими незрощеннями верхньої губи та піднебіння // Вісник стоматології. – 2001. – №5. – с.225. Здобувачеві належать результати клінічних, антропометричних досліджень.

  16. Харьков Л.В., Яковенко Л.М. Спосіб усунення вторинної деформації носа у дітей з уродженим незрощенням верхньої губи та піднебіння. Деклараційний патент на винахід №37070А від 16.04 2001р. Бюл. №3–11, с. 1.27. Здобувачеві належить ідея способу, його виконання.

  17. Харьков Л.В., Яковенко Л.М., Коломієць Н.М. Перебіг післяопераційного періоду у дітей з вродженими незрощеннями губи та піднебіння, у яких використовувався гомеопатичний засіб Травма-гран // Клінічна фармація. – 2001. – Т.5, №2. – с.43–46. Здобувачем проведені клініко-лабораторні дослідження дітей з вродженим незрощенням губи та піднебіння, аналіз та узагальнення отриманих результатів.

  18. Харьков Л.В., Яковенко Л.М., Чехова І.Л., Ковтун Т.О. Спосіб профілактики вторинних деформацій носа при вроджених незрощеннях верхньої губи. Деклараційний патент на винахід № 38038А від 15.05.2001. Бюл. № 4. Здобувачем проведено хірургічне лікування, антропометричні виміри тканин назолабіального комплексу.

  19. Харьков Л.В., Яковенко Л.М., Ковтун Т.О. Соска для годування дітей з вродженими незрощеннями піднебіння. Деклараційний патент на винахід №36785А від 16.04.2001.Бюл. № 3. Здобувачеві належать результати годування дітей із вродженим незрощенням верхньої губи та піднебіння та їх оцінка.

  20. Харьков Л.В., Яковенко Л.Н. Опыт применения полиакриламидного геля (ПААГ) “Интерфалл” в челюстно-лицевой хирургии детского возраста // International Journal on immunorehabilitation. – 2001. – Vol. 3, № 1.– p. 160. Здобувачем здійснено лікування дітей із деформаціями лиця гелем та оцінка результатів.

  21. Яковенко Л.Н. Первичная двусторонняя хейлопластика и вторичные деформации тканей, возникающие после неё, по результатам лечения детей в челюстно-лицевой клинике НМУ // Врождённая и наследственная патология головы, лица, шеи у детей: актуальные вопросы комплексного лечения. – М. – 2002 – с.302–306.

  22. Яковенко Л.М., Корчак Л.Ф., Ковтун Т.О. Способи поглиблення верхнього передсінку порожнини рота у дітей після двосторонньої хейлопластики // Актуальні питання пластичної, реконструктивної та естетичної хірургії. – К. – 2002 – с.197–198. Здобувачеві належать результати клінічних, антропометричних досліджень, аналіз та узагальнення їх, висновки.

  23. Харьков Л.В., Яковенко Л.М., Чехова І.Л., Ковтун Т.О. Спосіб утворення верхнього передсінку порожнини рота при відсутності його при вроджених, посттравматичних та післяопераційних станах. Деклараційний патент на винахід № 45244А від 15.03.2002. Бюл. № 3. Здобувачу належать результати хірургічне лікування, антропометричних вимірів, узагальнення.

  24. Харьков Л.В., Яковенко Л.М. Спосіб усунення вторинної деформації носа у дітей з вродженими незрощеннями верхньої губи та піднебіння // Актуальні питання пластичної, реконструктивної та естетичної хірургії. – К. – 2002 – с.199–200. Здобувачеві належать результати клінічних досліджень, аналіз та узагальнення їх, висновки.

  25. Харьков Л.В., Яковенко Л.Н. Способ коррекции деформации верхней губы и носа после двусторонней хейлопластики // VIII международная конференция челюстно-лицевых хирургов и стоматологов. – Материалы конференции. – Россия. – Санкт-Петербург. – 2003. – с.200. Здобувачем проведено хірургічне лікування хворих із незрощенням губи та піднебіння, аналіз та узагальнення отриманих результатів, висновки.

  26. Харьков Л.В., Яковенко Л.М., Харьков А.Л. Спосіб збільшення проекції кінчика носа після двосторонньої хейлопластики. Деклараційний патент на винахід № 58840А від 15.08.2003. Бюл. №8. Здобувачеві належить ідея способу, результати хірургічного лікування, висновки.

  27. Яковенко Л.М. Предопераційна корекція положення міжщелепної кістки у дітей з вродженим двобічним незрощенням верхньої губи та піднебіння // Вісник стоматології. – 2003. – №3. – с.35–38.

  28. Яковенко Л.М. Стан енергообміну тканин у дітей з двобічним незрощенням піднебіння // Вісник стоматології. – 2003. – №4. – с.47–50.

  29. Яковенко Л.М. Хірургічно-ортодонтичні способи лікування протрузії міжщелепної кістки при вроджених двобічних незрощеннях верхньої губи та піднебіння // Новини стоматології. – 2003. – №4. – с.6–10.

  30. Яковенко Л.М.. Клінічна характеристика тканин назолабіального комплексу при двобічних незрощеннях його та їх зв`язок із елементами хірургічних прийомів первинної хейлопластики // Архів клінічної медицини. – 2004. – № 1. – с.88–92.

  31. Яковенко Л.М. Лікувально-профілактичні заходи щодо профілактики та лікування хворих з двобічним незрощенням верхньої губи та піднебіння // Стоматологічні новини. – Львів. – 2003. – №3. – с.75–81.

  32. Харьков Л.В., Яковенко Л.Н., Кава Т.В. Справочник хирурга-стоматолога: посібник К.: Книга-плюс. – 2002. – с.374.

  33. Харьков Л.В., Яковенко Л.М., Чехова І.Л. Хірургічна стоматологія дитячого віку.: підручник К.: Книга-плюс. – 2003. – с.480.

  34. Яковенко Л.М., Корчак Л.Ф. Спосіб усунення протрузії міжщелепної кістки у дітей з вродженим двобічним незрощенням верхньої губи та піднебіння. Деклараційний патент на винахід України №70218А від 15.09.04. Бюл. №9. Здобувачеві належить ідея способу, результати хірургічного лікування, висновки.

  35. Харьков А.Л., Харьков Л.В., Симонов В.Ф., Яковенко Л.Н. Проблема соотношения реальных изменений и визуальных эффектов с учетом оптических иллюзий в оценке эффективности ринопластики // Пластична та реконструктивна хірургія. – 2004. – №1. – с.23–30. Здобувачем проведено хірургічне лікування дітей із незрощенням губи, аналіз та узагальнення отриманих результатів.