Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Мовознавство


Пальчевська Олександра Святославівна. Концепт ШЛЯХ в англійській, французькій та українській мовах: лінгвокогнітивний та етнолінгвістичний ракурси : дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2006.



Анотація до роботи:

Пальчевська О.С. Концепт ШЛЯХ в англійській, французькій та українській мовах: лінгвокогнітивний та етнолінгвістичний ракурси. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.12.15 – загальне мовознавство. - Донецький національний університет, Донецьк, 2006.

У дисертації пропонується цілісне дослідження лінгвокогнітивної структури концепту ШЛЯХ на матеріалі англійської, української, французької мов в аспекті об’єднаних когнітивно-ономасіологічної та етнолінгвістичної парадигм сучасного мовознавства. Використовуючи методологію когнітивної ономасіології, лінгвокультурології, когнітивної семантики, у роботі здійснено комплексну когнітивно-семіотичну категоризацію лінгвокультурем з просторовим семантичним компонентом ШЛЯХ, продемонстровано їх фреймову організацію з урахуванням належності одиниць до концептосфер ПЕРЕМІЩЕННЯ, ПОДОРОЖ, РУХ, ЗУСТРІЧ, ДАР; з’ясовано способи вербалізації концепту в межах кожної із розгляданих мов; здійснено концептуальне та структурне моделювання у міжмовному просторі чарівної казки крізь призму семантичних опозицій та визначених концептосфер. Значна увага приділяється виникненню та шляхам метафоризації фразеологічних номінацій концепту ШЛЯХ. При цьому аналізуються складові ономасіологічної структури номінацій та їх метафоричні моделі. У роботі детально описується формування фреймової сітки ідіоконцепту ШЛЯХ на матеріалі фольклорного тексту.

Проведене дослідження підтверджує правомірність виділення просторового концепту ШЛЯХ в англійській, французькій та українській мовах та дозволяє зробити наступні висновки:

  1. Концепт ШЛЯХ в англійській, українській та французькій мовах, репрезентований за допомогою фреймової моделі, є складним ментально-когнітивним утворенням, пов’язаним із семантичною ідеєю руху, переміщення.

  2. Когнітивна метафора дозволяє побудувати семіотичну модель ШЛЯХУ. Метафоричні номінації у первинному значенні (сфера джерела) характеризують діяча або власне шлях, його кількісні, якісні та часові прояви. Поняттєва сфера цілі містить метафоричні перенесення, які реалізуються через різні семантичні опозиції та концептосфери.

  3. Фразеологічні номінації представляють концепт ШЛЯХ у вигляді 4-ох субфреймів - атрибутивного, субстантивного, акціонального статичного руху та акціонального динамічного руху. Атрибутивна семантика виражається через просторові та геометричні компоненти шляху, аксіологічні відтінки значень, ідею матеріального стану й інтенсивності шляху.

  4. Субстантивний субфрейм поділяється на 3 групи слотів. Перша містить слоти фразеологічних одиниць, що представляють шлях як цілісне поняття, шлях як засіб індивідуального та кооперативного переміщення, а також векторний (спрямований) шлях; до другої групи належать фразеологізми з певними точками (локусами) у межах чи поза межами дороги - початку, кінця, середини, вибору шляху, перехрестя, перешкоди тощо, до третьої групи відносяться слоти із фраземами, в яких фігурує виконавець певної дії (агенс).

  5. Предикативно-акціональна семантика статичного руху міститься у лінійно-просторових слотових позиціях на позначення початку, середини й кінця руху суб’єкта, а також реалізується через векторно-орієнтаційну модель руху, яка передбачає ідею виникнення, встановлення, уникнення перепон, протиставлення свого/чужого руху. Динаміка руху вербалізується через слоти зі значенням лінійного, спрямованого, непрямого, циклічного, інтенсивного руху.

  6. Специфіка вербального вираження ШЛЯХУ в дискурсі чарівної казки ґрунтується на таксономії акціональних та субстантивних компонентів семантики у межах типової опозиції свого/чужого простору. Виділяються такі базові ситуації: 1) початок подорожі; 2) ініціація (переродження героя); 3) руху актанта. Ситуація досягання мети корелює з початком подорожі. Останні моделюється на основі базових субфреймів - предметного, таксономічного, посесивного, акціонального й компаративного. В центрі кожного субфрейму лежить лексема, а на її периферії – ментальні кореляти.

  1. Категоріальною рисою досліджуваного концепту є його неізольованість, зв’язаність з іншими концептами культури. Специфіка образного та оцінного наповнення концепту та фольклорного ідіоконцепту ШЛЯХ ґрунтується на його зв’язках із просторовими (верх/низ, правий/лівий), темпоральними (зараз/колись), аксіологічними (добрий/поганий, правильний/неправильний) концептуальними опозиціями та концептосферами ДАР, ЗУСТРІЧ. Результати дослідження дозволяють простежити закономірності вияву етнолінгвістичних образів, які містяться в лексико-фразеологічних номінаціях та текстових дескрипторах із семантичним компонентом ШЛЯХ у досліджуваних мовних картинах світу.

Публікації автора:

  1. Семантичне поле чи семантичний фрейм (на прикладі просторових лексем сучасної англійської мови) // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки, №13, Філологічні науки. - Луцьк, 2001. - С.71-74.

  2. Семантичне поле простору в англійській та українській мовах // Слов’янський вісник, Випуск 3.- Філологічні науки. - Рівне, 2003. - С.102-105.

  3. Фреймова організація концепту шлях у системі лінгвокультурем англійської та української мов // Слов’янський вісник.- Випуск 5.- Філологічні науки. - Рівне, 2004. - С.176 - 183.

  4. Етнокультурна маркованість фразеологічних одиниць із семантичним компонентом “шлях” у зіставно-типологічному висвітленні (на матеріалі англійської та української мов) // Проблеми зіставної семантики, Випуск 7. – Київ, 2005. - С. 273 – 279.

  5. Фреймове моделювання базової ситуації “Вирушення в дорогу” в межах ідіоконцепту шлях (на матеріалі англійської, української та французької чарівної казки) // Філологічні студії, № 1-2. – Луцьк, 2005. – С.95 – 103.