Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Романов Денис Сергійович. Країни Азійсько-Тихоокеанського регіону в системі економічних пріоритетів України : Дис... канд. наук: 08.05.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Романов В.С. Азійсько-Тихоокеанський регіон в системі економічних пріоритетів України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю – 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, Київ – 2002.

В дисертації досліджуються сучасні особливості інтеграції країн Азійсько-Тихоокеанського регіону, перспективи налагодження співробітництва України з ними.

Визначено характер економічного потенціалу країн АТР, тенденції інтеграційних процесів за їх участю в контексті посткризових реалій, обгрунтовано структурні, геоекономічні та галузеві пріоритети співробітництва з ними України, зокрема визначено напрями експортно-імпортної діяльності України.

В результаті проведеного в дисертації дослідження теоретико- методологічних та конкретно-практичних питань, які стосуються проблематики післякризового розвитку країн АТР та можливостей співробітництва з ними України, можна висловити наступні висновки.

1. Процеси регіоналізації виступають як фактором і складовою глобалізації економічного життя, так і динамізатором, вагомим чинником розвитку національних економік. На відміну від загальної лібералізації умов торгівлі та валютно-фінансових відносин, тенденції до утворення регіональних структур значно більшою мірою враховують національні інтереси країн та гарантують реалізацію конкретних задач розвитку реального сектору.

Разом з тим, лібералізація на регіональному рівні, на відміну від рівня глобального, інколи призводить до виникнення нових геоекономічних кордонів. Це означає виникнення нових тарифно-нетарифних обмежень торгово-економічних взаємин, що слід враховувати, зокрема, й Україні.

2. Країни АТР в процесі своєї регіональної інтеграції значною мірою визначають нові риси та перспективи глобальної конкурентної боротьби, розподілу товаропотоків та інвестиційних ресурсів, що, зважаючи на реалії національної спеціалізації, слід враховувати при виробленні міжнародної економічної стратегії України.

Економічний та технологічний розвиток країн АТР не є єдиним, неподільним процесом. Крім того, щодо організаційного вигляду інтеграційних процесів у АТР, слід відзначити, що на них впливає відсутність єдиного центру інтеграційного тяжіння.

3. Іманентним атрибутом та інструментом регіональної інтеграції, сприяння розвитку високотехнологічного, експортоорієнтованого виробництва в регіоні є створення національних та наднаціональних інституційних механізмів сприяння комерційній діяльності, формуванню ефективних відкритих економічних систем.

4. Таким, що містить чимало корисного для України, а також, як показала практика, достатньо ефективним є досвід країн регіону щодо налагодження взаємин на сприятливих для себе умовах з міжнародними глобальними інститутами. Зокрема йдеться про результати переговорів та умови вступу Китаю, інших країн до системи ГАТТ/СОТ.

5. Важливим для України є врахування досвіду країн АТР при проведенні реформування своїх економік. Передусім слід відзначити програмно-цільовий характер застосуваних підходів при розвитку наукомістких виробництв. Цей досвід пов'язаний із зональною технологічною політикою (реалізацією ефективних програм створення мережі технопарків), індикативним плануванням галузевого розвитку.

6. Проведення виваженої макроекономічної політики в сфері міжнародної торгівлі постало ключовим компонентом політики, яка спрямована на формування сучасних відкритих економічних систем у регіоні. Це – важливий приклад проведення реформ, здійснення ринкової трансформації, який варто наслідувати й Україні.

7. Важливість торгово-економічного співробітництва України з державами регіону зумовлюється динамізмом останніх, якістю їх розвитку передовими позиціями по ряду напрямів НТП. Особливе значення має можливість для України здійснювати збут товарів на ринках країн регіону – в першу чергу йдеться про збут продукції чорної металургії, хімічної промисловості, металообробки та машинобудування, а також агропромислового комплексу.

8. Зважаючи на високотехнологічний стан розвитку економік країн регіону, а також на те, що із підвищенням технологічного рівня зростає значення торгівлі послугами, бажаним для України було б доповнення традиційних видів взаємодії торговим співробітництвом у інформаційній сфері, у галузі надання високотехнологічних послуг.

9. Важливим засобом підключення української промислової сфери до передових досягнень НТП є налагодження механізму міжнародного виробничого кооперування з країнами АТР. Це сприятиме підвищенню ефективності НДДКР в Україні, створенню конкурентного на міжнародних ринках виробництва. Одним з напрямів розвитку виробничої кооперації має постати відновлення раніше традиційних контактів з партнерами у В'єтнамі, взагалі Індокитаї.

Публікації автора:

  1. Романов Д. С. Економічний потенціал країн Азійсько-Тихоокеанського регіону: сучасні виміри глобальної конкуренції // Наук. зб. – Вип. 7 / Голов. ред. О.П.Степанов. – К.: КНЕУ, 2001. – С. 247 – 252.

  2. Романов Д. С. Регіон Південної Та Східної Азії в системі пріоритетів відкритої економіки України // Збірник наукових праць. Вип. 30 / Відп. ред. В.Є.Новицький. – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2001. – С. 7 – 13.

  3. Романов Д. С. Експортно-імпортна діяльність як фактор відкритості економік країн АТР // Наук. зб. – Вип. 8(1) / Голов. ред. О.П.Степанов. – К.: КНЕУ, 2002. – С. 165 – 170.

  4. Romanov D. Countries of Asian-Pacific regions: post-crisis recovery and trade perspectives // Global financial markets in 2000. International Scientific conference. February 14 – 15, 2000. – Kyiv (Ukraine).

  5. Романов Д. С. Проблеми державного регулювання зовнішньоторговельних операцій Японії // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. Випуск 21 (частина ІІІ) / Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2001. – С. 110 – 115.