Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Організаційна психологія; економічна психологія


Коцюк Юрій Анатолійович. Криптографія як метод формування психологічного комфорту менеджерів. : Дис... канд. наук: 19.00.10 - 2009.



Анотація до роботи:

Коцюк Ю.А. Криптографія як метод формування психологічного комфорту менеджерів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.10. – Організаційна психологія. Економічна психологія. – Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України – Київ, 2009.

Дисертаційне дослідження присвячене вивченню поняття психологічного комфорту менеджерів, що активно використовують у своїй діяльності інформаційні системи; впливу криптографії на формування психологічного комфорту менеджерів. Систематизовано та узагальнено сукупність поглядів на поняття психологічного комфорту. Запропоновано авторське визначення поняття психологічного комфорту менеджера у його професійній діяльності. Вивчено і узагальнено погляди науковців щодо впливу психологічного комфорту особистості на ефективність праці. Встановлено існування помірного позитивного статистично достовірного зв’язку між рівнем психологічного комфорту менеджерів, що активно використовують інформаційні системи, та наявними у них знаннями з криптографії.

Висновки містять основні результати і підсумки теоретико-експериментального дослідження. У дисертації пропонується узагальнене нове вирішення наукової проблеми – формування психологічного комфорту менеджерів при роботі з інформаційними системами методом застосування криптографії. Проведене дослідження дозволяє зробити такі загальні висновки:

  1. Теоретичний аналіз досліджень психологічних аспектів діяльності менеджерів, пов’язаних із використанням АСОД, дає підстави стверджувати, що автоматизовані системи обробки даних стали невід’ємною частиною ділового життя підприємств та організацій України і дозволяють значно полегшити цілий спектр завдань, орієнтованих на збирання, обробку, систематизацію, зберігання, обмін інформації. Однак зростання вразливості таких систем до різних деструктивних впливів як випадкового, так і умисного характеру, вимагає використання надійних засобів безпеки. З’ясовано, що будь-яка інформаційно-комунікативна мережа тісно пов’язана з особистістю суб’єкта комунікації, і для забезпечення її ефективного функціонування менеджеру необхідно володіти сумою вмінь, знань та навичок як у психологічній галузі, так і в інформаційно-комунікативній, а також бути готовим до вирішення завдань інноваційного характеру.

  2. З’ясовано, що найчастіше комфорт розглядають як сукупність побутових зручностей; приємність перебування індивіда у соціальній групі; стан, вільний від страждання, занепокоєння, труднощів, болю, тривоги; відчуття легкості.

Психологічний комфорт – об’єднує у собі вимоги у задоволенні сукупності інформаційних, економічних, естетичних, побутових та внутрішніх потреб. Значною мірою його формування залежить і від перебування індивіда у певній соціальній групі. Інформаційна, економічна та загально-психологічна складові значно актуалізуються у випадку забезпечення комфорту менеджерів. Загалом, зростання ролі цих складових пояснюється активним розвитком та розповсюдженням інформаційних систем та технологій, широким запровадженням їх у всі сфери ділового життя. Тому психологічний комфорт у професійній діяльності менеджера – це відносно стале у часі надбання інтелектуальних новоутворень, що виступають у вигляді відкриття нових властивостей і зв’язків предметного світу, з якими активно взаємодіє суб’єкт, конструюючи засоби його перетворення, що змінюють уявлення особистості про її місце в соціокультурному полі.

У результаті теоретичних узагальнень поняття психологічного комфорту встановлено, що останній справляє загальний позитивний вплив на ефективність праці в цілому. Комфортність персоналу відображає вплив на продуктивність чинників, які безпосередньо пов’язані з виконанням працівником виробничих функцій, а також тих, що формуються за межами виробничого середовища.

Досягнення психологічного комфорту в інформаційно-комунікативному розрізі роботи менеджерів набуває першочергового значення і має найбільший вплив на продуктивність як на особистісному рівні, так і на загальному зростанні ефективності функціонування будь-якої організації.

  1. Встановлено, що інформаційно-комунікаційна мережа виконує низку важливих функцій, несучи відповідальність за збір, передачу, збереження інформації, тому створення ефективної системи безпеки набуває в наш час першочергового значення. Наголошується на необхідності організації фізичної безпеки компонентів; обмеження, розмежування, поділу доступу; використання криптографічних механізмів захисту; контролю та аудиту доступу; розвитку досконалої законодавчої бази; регулярного здійснення резервного копіювання важливої інформації, формування та впровадження етичних норм користувачів, що в сукупності сприятимуть уникненню умисних деструктивних впливів.

  2. Виявлено помірний позитивний статистично-достовірний зв’язок, незалежний від впливу інших змінних (стать, рік навчання), між наявними знаннями криптографії, вміннями на практиці їх використовувати та власною оцінкою рівня психологічного комфорту менеджера. Водночас було виявлено залежність рівня психологічного комфорту від статі – у жінок він нижчий порівняно з чоловіками; зв’язок доволі слабкий, проте достовірний.

Формувальний експеримент та тренінги, що мали на меті вивчення криптографічних засобів захисту інформації, дозволяють підвищити рівень психологічного комфорту менеджера. Достовірність результату підтверджено статистично. Доведено, що ефективність формування психологічного комфорту достовірно вища за умови вивчення криптографії стаціонарно, а не дистанційно.

  1. Результати дослідження дають підстави рекомендувати впровадження предмету "криптографія" у перелік обов’язкових дисциплін при здобутті спеціальності менеджера. Варто започаткувати вивчення цього курсу і серед працюючих менеджерів. У їхньому випадку вивчення криптографії доцільно організовувати через курси підвищення кваліфікації. Активне й широке впровадження інформаційних технологій у сучасне ділове життя України на тлі всезростаючої важливості безпеки інформаційних систем диктує необхідність вивчення криптографії і на інших спеціальностях, так чи інакше пов’язаних з інформаційною діяльністю.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми психологічного комфорту менеджерів. Подальшого теоретичного осмислення та комплексного експериментального вивчення потребують естетична, побутова, економічна та духовна складові психологічного комфорту.

Основний зміст роботи відображено у таких публікаціях автора:

  1. Коцюк Ю. А. Психологічний комфорт у професійній діяльності менеджера / Ю. А. Коцюк // Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України / За ред. С. Д. Максименка. Т. VIII, вип. 4.— К., 2006. — С. 160—166.

  2. Коцюк Ю. А. Інформаційно-комунікаційна сфера та її психологічний вимір у діяльності менеджера / Ю. А. Коцюк // Наукові записки : Серія "Психологія і педагогіка". — Острог : Вид-во Національного університету "Острозька академія", 2007. — Вип. 8. — С. 178—192.

  3. Коцюк Ю. А. Криптографія як імпліцитна формування психологічного комфорту менеджерів / Ю. А. Коцюк // Наукові записки : Серія "Психологія і педагогіка". — Острог : Вид-во Національного університету "Острозька академія", 2007. — Вип. 9. — С. 259 —269.

  4. Коцюк Ю. А. Формування психологічного комфорту у менеджерів шляхом денного та дистанційного вивчення криптографії / Ю. А. Коцюк // Наукові записки : Серія "Психологія і педагогіка". — Острог : Вид-во Національного університету "Острозька академія", 2008. — Вип. 10. — С. 152—156.

  5. Коцюк Ю. А. Вплив криптографії на формування психологічного комфорту у роботі менеджерів / Ю. А. Коцюк // Нова педагогічна думка. — 2007. — № 3. — С. 29—31. — ISBN 966-8784-02-2

  6. Коцюк Ю. А. Криптографічні методи захисту інформації та психологічний комфорт користувачів інформаційних систем [Електронний ресурс] / Ю. А. Коцюк // Інформаційні технології і засоби навчання. — Грудень 2007. — № 3. — Умови доступності :

  7. Коцюк Ю. А. Психологічний комфорт та криптографічні методи захисту інформації в Україні / Ю. А. Коцюк // Матеріали конференції "Соціально-психологічні проблеми пострадянських перетворень", 6-7 травня 2004 року. — Острог, 2004. — С. 22—23.

  8. Коцюк Ю. А. Інформаційно-психологічна безпека користувачів Інтернет / Ю. А. Коцюк // Дні науки Національного університету "Острозька академія" : Матеріали XII наукової викладацько-студентської конференції, 20-21 березня 2007 року. — Острог, Вид-во НаУОА, 2007. — С. 15—16.

Анотації