Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія науки і техніки


Хоменко Тетяна Володимірівна. "Київське товариство західних земств (1912-1919): науково-організаційні та концептуальні основи функціонування в галузі механізації сільського господарства" : Дис... канд. наук: 07.00.07 - 2005.



Анотація до роботи:

Хоменко Т.В. Київське товариство західних земств (1912-1919): науково-організаційні та концептуальні основи функціонування в галузі механізації сільського господарства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.07 – історія науки і техніки. – Державна наукова сільськогосподарська бібліотека УААН, Київ, 2005.

Дисертаційна робота присвячена розвитку науково-організаційних засад Київського товариства західних земств у галузі механізації сільського господарства. В дисертації відображено основні прогресивні тенденції розвитку сільського господарства України, яке наприкінці ХІХ ст. – початку ХХ ст. вимагало більш широкого застосування сільськогосподарських машин, досягнень та пропозицій фундаментальної та прикладної наук (у. т. ч. землеробської механіки, сільськогосподарського машинознавства). Досліджено передумови створення та розвитку сільськогосподарських товариств, які брали активну участь у розвитку сільськогосподарської науки і техніки.

Висвітлено процес розвитку механізації сільського господарства в контексті соціально-політичної ситуації в країні. Розкрито аналіз процесу формування наукової школи в галузі випробування сільськогосподарської техніки.

  1. Дано загальну характеристику стану сільського господарства України наприкінці ХІХ – початку ХХ століття. Встановлено, що розвиток капіталістичних форм економіки, суспільно-політичне й культурне життя країни виявились основними передумовами виникнення сільськогосподарських товариств у країні, становлення та розвитку окремих напрямків у галузі сільськогосподарської науки і техніки.

  2. Комплексний аналіз науково-організаційних і концептуальних основ функціонування Київського товариства західних земств у галузі науки і техніки дав змогу встановити основні закономірності й тенденції розвитку сільськогосподарської техніки, на основі яких відтворити цілісну історико-наукову картину механізації сільського господарства на початку ХХ століття.

  3. Виділено три основні періоди функціонування Київського товариства західних земств у питаннях наукового, організаційного і технічного забезпечення вирішення проблем механізації сільського господарства, які охоплюють: підготовчий період – виникнення передумов створення Товариства з науково-технічної проблематики (до 1914 року), його започаткування і діяльність (1914 – 1919 роки) і послідуючий період, в який реалізовувались наукові напрацювання з питань розвитку сільськогосподарської техніки (цей період триває й досі), що дає можливість усвідомити вплив еволюції історичних процесів на оцінку сучасності й прогнозування майбутнього.

  4. Інформаційно-аналітичне, науково-технічне забезпечення галузі механізації сільського господарства здійснювалось через журнал “Машина в сельском хозяйстве”. Виявлені основні проблеми й тенденції розвитку сільськогосподарської техніки, пріоритетними серед яких були: виробництво, закупівля та випробування машин і знарядь, розвиток вітчизняного сільськогосподарського машинобудування. Кількісний аналіз наукових публікацій в журналі показав, що найбільше їх припадає на 1915 р. Велика увага приділялася створенню, виготовленню й випробуванню ґрунтообробної техніки, кількість публікацій з цієї тематики становила 41,2 % від загальної за роки існування журналу, що свідчить про значення цієї техніки для сільськогосподарського виробництва.

  5. Встановлено, що Київське товариство західних земств своєю діяльністю з випробування, закупівлі та продажу сільськогосподарської техніки, наданню інформаційних послуг про кращі зразки вітчизняної й зарубіжної техніки за результатами випробування в різних природнокліматичних і ґрунтових умовах сприяло розвитку наукових досліджень з питань механізації сільського господарства і сільськогосподарського машинобудування.

  6. Факторами, що помітно вплинули на характер, темпи й масштаби сільськогосподарського машинобудування наприкінці ХІХ – початку ХХ століття в країні були: скасування кріпосного права, митна, цінова і кредитна політика Росії, розвиток металургії та прокатних технологій на основі використання досягнень фундаментальної й прикладної науки, організація виробництва запасних частин і комплектуючих виробів, використання зарубіжного досвіду, створення мережі випробувальних, наукових і освітніх установ.

  7. На початку ХХ ст. осередками дослідження і випробування сільськогосподарської техніки в Україні були Київська (при КПІ), Акимівська та Аджамська машиновипробувальні станції. Основними тенденціями формування наукової школи в галузі випробування сільськогосподарської техніки визначено: теоретико-методологічні пошуки та удосконалення методики проведення досліджень і випробувань, широке проведення порівняльних випробувань кращих зразків вітчизняної та іноземної нової техніки, аналіз і синтез ряду систематичних випробувань для використання при модернізації та створенні нової сільськогосподарської техніки.

  8. На основі дослідження сформульовано науковий принцип соціально-економічної доцільності при створенні, виготовленні й використанні засобів механізації сільського господарства. Його сутність полягає в тому, що будь-яке конструктивне рішення, яке може бути в широких масштабах реалізоване у виробництві в конкретному історичному проміжку часу, повинно бути гармонізованим з потребами і можливостями суспільства, розвитком науки і достатністю сировинної бази за умови використання досягнень світової науково-технічної думки.

  9. Установлено, що екстремальні соціально-економічні умови історії країни (Перша світова війна, Велика Жовтнева соціалістична революція, діяльність Центральної Ради) негативно вплинули на розвиток механізації сільського господарства, а саме: призупинився розвиток сільськогосподарського машинобудування, постраждала галузева технічна наука, збільшилася залежність від західноєвропейського ринку сільськогосподарської техніки, чим підкреслюється вплив суспільних явищ на розвиток наукових і технічних проблем.

  10. З Київським товариством західних земств співпрацювали і зробили значний внесок у розвиток машинознавства, землеробської механіки і методики машиновипробувань відомі свого часу вчені (інженери, агрономи, економісти): Д.Д. Арцибашев, А.А. Барановський, Ю.А. Вейс, К.І. Дебу, В.І. Нагібін, К.Г. Шіндлер та інші, які значною мірою визначали рівень науки, техніки і організації виробництва своєї доби і заклали основи її розвитку на майбутнє.

Проведені дослідження дозволили сформулювати наступні рекомендації для практичного використання:

  1. Створити окрему організаційну адміністративно-господарську структуру, незалежну від теперішніх міністерств і державних комітетів, яка б концентрувала теоретичні й експериментальні дослідження в галузі сільськогосподарської техніки, її розробку, виготовлення, випробування, купівлю і продаж.

  2. Переорієнтувати тематику існуючих науково-технічних журналів на комплексне і ширше висвітлення питань механізації сільського господарства, зокрема досягнення землеробської механіки, сільськогосподарського машинобудування, випробування і використання машин (у т. ч. імпортних) у різних природнокліматичних зонах, їх історію і прогноз.

  3. Використати в курсах лекцій “Історія науки і техніки” та “Історія сільськогосподарських наук” результати досліджень щодо впливу Київського товариства західних земств на розвиток механізації сільського господарства та його наукового забезпечення.

Публікації автора:

  1. Хоменко Т.В. До питання історії сільськогосподарської техніки в Україні на початку ХХ століття // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. пр. / Відп. ред. О.Я. Пилипчук. – Вип. 7. – Дніпропетровськ, 2002. – С. 183-187.

  2. Хоменко Т.В. Стан сільськогосподарського машинобудування в роки Першої світової війни // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. пр. / Відп. ред. О.Я. Пилипчук. – Вип. 9. – Дніпропетровськ, 2002. – С. 216-220.

  3. Хоменко Т.В. Завезення сільськогосподарських машин і знарядь в Україну в кінці ХІХ – на початку ХХ століття // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. пр. / Відп. ред. О.Я. Пилипчук. – Вип. 10. – Дніпропетровськ, 2002. – С. 205-210.

  4. Хоменко Т.В. Випробування землеробської техніки в Україні : становлення та розвиток // Історичні записки: Зб. наук. пр. / Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля. – Вип. 3-4. – Луганськ, 2004. – С.136 – 144.

  5. Хоменко Т.В. Започаткування системи випробування землеробської техніки в Україні // Наук. вісник НАУ / Відп. ред. Д.О. Мельничук. – Вип. 80. – Ч. 2. – К., 2005. – С.90 – 96.

  6. Мудрук О.С., Хоменко Т.В., Шквира З.А. Фрагменти історії ґрунтообробного знаряддя. Перші автоплуги // Актуальні проблеми історії аграрної науки: Матеріали наук.-практ. семінару / УААН ЦНСГБ. М-во аграр. політ. України, Луган. держ. аграр. ун-т.- К.: Нора-Принт, 2000. – С. 20-21 (здобувачем систематизовано публікації по перших плугах).

  7. Хоменко Т.В. Проблеми сільськогосподарської техніки в журналі “Машина в сельском хозяйстве” (1914 – 1919 рр.) // Українська періодика: історія і сучасність: Доповіді та повідомлення сьомої Всеукр. наук.-теорет. конф., Львів, 2002. – Львів, 2002. – С. 274-278.

  8. Вергунов В.А., Мудрук О.С., Хоменко Т.В. Вплив Київського Товариства Західних Земств на розвиток механізації сільського господарства в регіонах України на початку ХХ століття // Управління організацією: регіональні аспекти: Матеріали Х Міжнародної наук.-практ. конф., 12-13 квітня 2002 р. – К., 2002. – С. 42-43 (здобувачем систематизовані історичні факти).

  9. Хоменко Т.В. Основні напрямки діяльності Київського товариства західних земств // Наукові сільськогосподарські бібліотеки в ХХІ столітті: Тези доповідей наук.-практ. конф. – К., 2002. – C. 85-86.

  10. Хоменко Т.В. Розвиток сільськогосподарського машинобудування в Україні в кінці ХІХ – на початку ХХ століть // Історія освіти, науки та техніки в Україні: Перша конференція молодих вчених та спеціалістів: Тези доповідей та повідомлень (30 трав. 2002 р., м. Київ). – К., 2002. – С. 124-127.

  11. Хоменко Т.В. Становлення сільськогосподарської техніки в Україні (кінець ХІХ – початок ХХ століття) // Восьма конференція молодих істориків освіти, науки і техніки України 23 травня 2003р., м. Київ. – К., 2003. – С. 217-221.

  12. Хоменко Т.В. Сільськогосподарське машинобудування в роки Першої світової війни // Актуальні проблеми аграрної науки та освіти України: Матеріали ІІ науково-практичного семінару. – К., 2003. – С. 58-59.

  13. Хоменко Т.В. Фрагменти історії сільськогосподарської техніки в Україні // Актуальні питання історії техніки: Матеріали 2-ої Всеукраїнської наукової конференції 23–24 листопада 2003р.– К., 2003. – С. 98-100.