Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Горохівський Володимир Нестерович. Лікувально-профілактична дія комплексу адаптогенних препаратів на стоматологічний статус у дітей в зоні ендемічного флюорозу. : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2002.



Анотація до роботи:

Горохівський В.Н. Лікувально-профілактична дія комплексу адаптогенних препаратів на стоматологічний статус у дітей в зоні ендемічного флюорозу. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22-стоматологія. - Інститут стоматології АМН України, Одеса, 2002.

В дисертації приведено нове рішення науково-клінічної задачі стоматології дитячого віку, яке полягає в підвищенні ефективності профілактики та лікування флюорозу зубів, у тому числі ускладненого іншими мікро- та макроелементозами, з використанням адаптогенних препаратів. В клініці дитячої стоматології показано можливість суттєвого покращення стоматологічного статусу дітей, які проживають в різних зонах флюорозу на Україні, за допомогою адаптогенного комплексу препаратів "Біотрит-С-СБЖЗ-глутамевіт". Показано при цьому, що за допомогою адаптогенного комплексу можливо стимулювати (майже до поновлення) реакцію пульпи зуба на кислотне подразнення, покращувати ступінь мінералізації зубів, зменшувати проникливість емалі та барєрної проникливості слизової оболонки порожнини рота. Запропонований комплекс адаптогенних препаратів поновлює порушену при флюорозі ферментативну активність, нормалізує показники в ротовій рідині кислої та лужної фосфатаз, концентрацію білка, активність еластази, концентрацію кальцію та фосфору. Крім того, при флюорозі під дією адаптогенів посилюється ядерно-цитоплазматичні відношення в клітинах букального епітелію, нормалізується відношення амплітуд електрофоретичного зміщення плазмолем та ядер, зростає відсоток рухомих ядер, коректується вторинний імунодефіцитний стан, повязаний з флюорозом. Досліджений комплекс адаптогенних препаратів запропоновано для широкого застосування у дітей в зонах флюорозу.

У дисертації приведено нове рішення науково-клінічної задачі в стоматології дитячого віку, що полягає в підвищенні ефективності профілактики і лікування флюорозу зубів, у тому числі ускладненого іншими мікро- і макроелементозами, з використанням комплексу адаптогенних препаратів, який впливає на основні ланки патогенезу фтористої інтоксикації.

У роботі вперше отримані і виносяться на захист такі результати:

1. На підставі епідеміологічних та клінічних досліджень доведено можливість істотного поліпшення стоматологічного статусу у дітей, що проживають у різних зонах ендемічного флюорозу, у тому числі ускладненого іншими мікро- і макроелементозами, шляхом впливу на адаптаційні системи організму, порушені при хронічній інтоксикації підвищеними концентраціями фтора. Найбільш ефективним лікувально-профілактичним засобом при цьому серед використаних препаратів ("Біотрит", "Катомас", БСГ) виявився комплекс адаптогенних препаратів БСГ.

2. Запропоновано патогенетично обґрунтований адаптогенний комплекс препаратів (адаптоген "Біотрит" - СБЖЗ - комплекс вітамінів із глутаміновою кислотою) для профілактики і лікування флюорозу зубів і супутніх основних стоматологічних захворювань, які виникають при підвищеному вмісті фтору в питній воді.

3. Експериментальні дослідження на тваринах показали, що фториста інтоксикація впливає на мінералізацію кісткової тканини і тверді тканини зубів, що супроводжується зниженням у них і в пульпі зубів активності ЛФ і збільшенням активності КФ у 1,8...2 рази через 30 днів експерименту. Комплекс БСГ нормалізує на фоні флюорозу активність ЛФ, КФ, вміст Са і Р, активність протеаз і еластази в ротовій рідині, пульпі, сироватці крові і тканинах пародонта.

4. Встановлено значне зниження функціональної активності пульпи зубів, уражених флюорозом, яке корелює з показниками важкості ураження. На цій підставі запропоновано метод оцінки при флюорозі, ефективності лікувально-профілактичних заходів. Доведено також можливість відновлення функції пульпи за допомогою біогенних стимуляторів адаптогенного характеру дії.

5. Методом спектроколориметрії in vivo показано, що при флюорозі у дітей зменшується ступінь мінералізації емалі зубів і збільшується її проникливість для барвників та електричного струму, збільшується під дією жувального навантаження у мікрокапілярному руслі пародонту концентрація оксигемоглобіну і зменшується концентарція метгемоглобіну при I-II ступенях ураження і зворотна реакція - при III-V ступенях, які можна ефективно коректувати за допомогою запропонованого комплексу БСГ.

6. Вивчено характер розповсюдженості та інтенсивності захворюваності на флюороз в різних його зонах. Встановлено, що ступінь ураження флюорозом дітей в зонах з підвищеним вмістом фтору в питній воді залежить від концентрації у воді інших макро- і мікроелементів, зокрема, брому, солей важких металів, кальцію.

7. Показано, що досліджуваний комплекс адаптогенних препаратів відновлює порушену при флюорозі ферментативну активність, нормалізуючи в ротовій рідині дітей показники лужної і кислої фосфатаз, концентрацію білка, активність еластази, глюкозо-6-фосфатдегідрогенази, аспартатамінотрансферази та аланінамінотрансферази, концентрацію фосфору, істотно поліпшує гомеорезіс ротової рідини (коливання величини рН після 1 місяця терапії зменшуються в 3 рази).

8. Запропонований комплекс препаратів коригує показники загального і місцевого імунітету при флюорозі (підвищення рівня лізоциму в ясенній і ротовій рідині, імуноглобуліну А, швидкості слиновиділення, зниження фагоцитарного індексу, рівня Р-білків), у всіх вікових групах дітей підсилює ядерно-цитоплазматичні відносини у клітинах, про що свідчить зростання у порівнянні з контролем відсотку електрофоретично рухливих ядер КБЕ (на 13 % - у 7-річних і 18 % - у 15-річних), нормалізація співвідношення амплітуд зміщення ядер та плазмолем.

9. У зв'язку з високою профілактичною і лікувальною ефективністю запропонованого комплексу препаратів БСГ, його можна рекомендувати для широкого застосування в зонах флюорозу, особливо ускладненого мікро- і макроэлементозами.

Публікації автора:

  1. Деньга О.В., Мороз О.В., Бирюлина Т.В., Горохивский В.Н., Анисимова Л.В., Иванов В.С. Антигенный ряд HLA-системы при заболеваниях пародонта // Вісник стоматології. - 1997. - № 3. - С. 293-295.

  2. Деньга О.В., Горохивский В.Н. Коррекция биогенными стимуляторами адаптационно-компенсаторных реакций у детей при флюорозе // Вісник стоматології. - 1997. - № 4. - С. 639-643.

  3. Левицкий А.П., Деньга О.В., Горохивский В.Н., Макаренко О.А., Софронов И.В., Россоханова Л.Н. Кариеспрофилактический и противовоспалительный эффект препарата "ЭКСО" // Вісник стоматології. - 2000. - № 2. - С. 6-8.

  4. Деньга О.В., Деньга Э.М., Горохивский В.Н., Прийма А.А. Роль пульпы в процессах минерализации твердых тканей зубов // Вісник стоматології. - 2000. - № 5. - С. 36-38.

  5. Горохивский В.Н., Деньга О.В., Мороз О.В. Профилактика и лечение флюороза с помощью биологически активных веществ // Вісник стоматології. - 2000. - № 5. - С. 92-94.

  6. Косенко К.Н., Левицкий А.П., Подорожная Р.П., Кнава О.Э., Деньга О.В., Сукманський О.И., Горохивский В.Н., Новицкая И.К. Исследование активности дегидрогеназ и трансфераз в слюне детей при флюорозе и изменение их уровня под влиянием биотрита-С и катомаса // Вісник стоматології. - 2000. - № 5. - С. 102-104.

  7. Горохивский В.Н. Применение пищевой композиции "Биотрит"-гранулы и эликсира "Биодент-2" при флюорозе / Основні стоматологічні захворювання, їх профілактика та лікування / Матер. доп. Всеукр. наук.-практ. конф. лікарів-стоматологів. - Полтава, 1996. - С. 71-72.

  8. Дєньга О.В., Горохівський В.Н. Корекція адаптаційних реакцій при проведенні профілактики та лікування основних стоматологічних захворювань у дітей / Матер. ІІІ Національного конгресу патофізіологів України // Фізіологічний журнал. - 2000. - Т. 46.-№ 2 (додаток). - С. 77-78.