Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Фліс Галина Петрівна. Лікування аномалій форми та зміни кольору окремих зубів : дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Фліс Г. П. Лікування аномалій форми та зміни кольору окремих зубів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук. 14.01.22 – стоматологія. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, Київ, 2006.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності лікування аномалій форми та зміни кольору окремих зубів, поєднаних з ортодонтичною патологією, шляхом розробки нових методів підбору кольору зубів та естетичного лікування вказаних патологій за новими технологіями. Проведено обстеження та лікування 126 пацієнтів з аномаліями форми та змінами кольору окремих зубів, з них 96 – дослідної групи та 30 – контрольної у віці від 17 до 40 років. Вперше визначено розповсюдженість патології форми та зміни кольору окремих зубів серед студентів НМУ ім. О.О.Богомольця, основні причини зміни кольору окремих зубів серед студентів НМУ ім. О.О.Богомольця, розповсюдженість патології прикусу та патології окремих зубів у поєднанні з аномалією форми та розміру окремих зубів серед студентів НМУ ім. О.О.Богомольця. Вперше розроблена комп’ютерна система визначення кольору зубів під час лікування. Розроблені ефективні методики лікування аномалій форми і зміни кольору окремих зубів, поєднаних з патологією прикусу. Віддалені результати лікування за розробленою методикою дали позитивний ефект у 97%.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення проведених експериментальних та клінічних досліджень і запропоновано нове вирішення актуальної наукової задачі, що полягає у підвищенні ефективності лікування аномалій фори та зміни кольору окремих зубів, поєднаних з ортодонтичною патологією, шляхом розробки нових методів підбору кольору зубів та естетичного лікування вказаних патологій.

1. За результатами проведених епідеміологічних досліджень аномалія форми верхніх латеральних різців спостерігалась у 7,5% випадків, частіше зустрічалась аномалія форми 12 зубу (3,3%), рідше 12 та 22 (2,4%), ще рідше - 22 зубу (1,8%). Суттєвої відмінності у розповсюдженості аномалії форми окремих зубів за статевою ознакою виявлено не було.

Зміна кольору окремих зубів фронтальної ділянки спостерігалась у 4,5% відсотках випадків. Основні причини зміни кольору окремих зубів, за даними проведеного обстеження, спостерігались внаслідок проведеного ендодонтичного лікування (2,7%) або через гіпоплазію емалі (1,8%).

2. Патології прикусу та патології окремих зубів у поєднанні з аномалією форми та розміру окремих зубів зустрічаються у поєднанні з дистальним (відповідно у 20% та 22,6%), глибоким прикусом (у 8% та у 14,3%); скупченістю окремих зубів (у 40% та у 14,3%), тремами у фронтальній ділянці верхньої щелепи ( у 16% та 30,9%).

3. Розроблений знімний двощелеповий ортодонтичний апарат для лікування дистального прикусу, ускладненого глибоким прикусом, а також скупченістю зубів у фронтальній ділянці верхньої та нижньої щелеп дає можливість зменшити термін активного ортодонтичного лікуваня у 1,4 рази.

4. Експериментально доведено, що з'єднання фотокомпозиційного матеріалу з емаллю зуба в порівнянні до якості з'єднання з дентином майже в 2 рази щільніше при пошаровому нанесенні композиту та в 8 разів - при нанесенні композиту під тиском.

5. Нанесення матеріалу під тиском у індивідуальному тонкостінному ковпачку дає змогу в 11,6 разів зменшити кількість та діаметр утворення дефектів, повітряних пухирців по відношенню до традиційних методів його нанесення, тим самим підвищити якість та кольоростійкість реставрацій, що проводяться.

6. Для об’єктивного визначення кольору зубів нами розроблено методику комп’ютерної кольороідентифікації, яка дозволила у 97,5% (р<0,05) випадків достовірно визначити колір природних зубів та майбутньої реставрації.

7. Розроблений спосіб лікування аномалій форми та зміни кольору окремих зубів за допомогою використання індивідуального тонкостінного полімерного ковпачка, який дає суттєві переваги (97,0%±0,01, р<0,05) над пошаровим нанесенням композиційного матеріалу.

Практичні рекомендації

1. Використання розробленого нами знімного двощелепового ортодонтичного апарату дає можливість проведення сучасної адекватної ортодонтичної підготовки щодо нормалізації розміру і форми верхньої та нижньої зубної дуги, а також при необхідності, коригування прикусу і тим самим створення оптимального місця для майбутньої реставрації.

2. При визначенні кольору майбутньої реставрації для того, щоб уникнути помилок, необхідно використовувати метод комп’ютерного кольоровизначення.

3. Лікування аномалій форми та зміни кольору окремих зубів слід проводити за допомогою реставрації з використанням індивідуального тонкостінного полімерного ковпачку, що дає можливість практикуючим лікарям знизити вірогідність утворення повітряних пухирців та нещільностей у композиційному матеріалі, тим самим підвищити кольоростійкість проведеної реставрації. При використанні вказаного способу реставрування необхідність у шліфовці та поліровці відпадає, тому що після полімеризації під індивідуальним тонкостінним ковпачком утворюється сяюча глянцева поверхня.

Публікації автора:

1. Фліс. Г.П. Лікування аномалії форми та зміни кольору окремих зубів // Современная стоматология. - 2005.- № 2.- С. 39-40.

2. Фліс Г.П. Лікування аномалійних форм окремих зубів // Збірник матеріалів конференції студентів та молодих вчених. - Київ: НМУ, 1999.- C. 58

3. Фліс Г.П. Лікування аномалій форми окремих зубів // Збірник матеріалів 1(VII) з’їзду АСУ. - Київ: 1999.- C. 459.

4. Фліс Г.П. Особливості лікування аномалій форми зубів при дефіциті місця у зубному ряду // Збірник матеріалів II (IX) з’їзду АСУ. - Київ: 2005.- C.480.

5. Фліс Г.П. Особливості лікування порушення розмірів зубів (мікродонтія, макродонтія) // Збірник матеріалів Х конгресу СФУЛТ.- Чернівці: 2004.- С. 557..

6. Борисенко А.В., Фліс Г.П.. Зона з’єднання фотополімерних матеріалів з твердими тканинами зубів при різних методах нанесення фотополімерних матеріалів // Український стоматологічний альманах. - 2005. - № 1.- С. 11-13. Персональний внесок дисертанта до праці, полягає у тому, що дисертантом здійснено добір клінічного матеріалу, проведення, вивчення та аналіз результатів дослідження, вивчення літератури, а також автором особисто підготовлені досліджувані зразки, за даними електронної мікроскопії проведено порівняльну оцінку зони з'єднання фотополімерних матеріалів, написання та підготовка до друку статті.

7. Борисенко А.В., Фліс Г.П. Електронномікроскопічне дослідження ультраструктури композиційного матеріалу при різних способах його нанесення // Вісник стоматології. - 2005.- № 2.- C. 5-7. Здобувачу належить набір клінічного матеріалу, обґрунтування методики обстеження, аналіз отриманих результатів. Автором особисто підготовлені досліджувані зразки, за даними електронної мікроскопії проведено порівняльну оцінку ультраструктури композиційного матеріалу при різних методах його нанесення.

8. Патент на винахід № 68401 UА Україна, А61С5/04. Спосіб та пристрій для лікування аномалій форми окремих зубів / Фліс П.С., Фліс Г.П. - № 2001053510; Заявл. 24.05.2001; Опубл. 16.08.2004, Бюл. № 8. Автором особисто проведений патентно-інформаційний пошук, розробка та обґрунтування пристрою та способу лікування аномалій форми окремих зубів, підготовка матеріалів до друку.

9. Деклараційний патент на винахід № 10060 UА Україна, А61С7/00. Знімний двощелеповий ортодонтичний апарат для лікування дистального прикусу, ускладненого глибоким прикусом, а також скупченістю зубів у фронтальній ділянці верхньої та/або нижньої щелеп / Фліс П.С., Фліс Г.П. - № 2002075612, Заявл. 08.07.2002, Бюл. № 11. Автором особисто проведений патентно-інформаційний пошук, розробка, обґрунтування та підготовка матеріалів до друку.