Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Забишний Олександр Олександрович. Лікування багатоформної ексудативної еритеми з різними клінічними проявами на слизовій оболонці порожнини рота у дитячому віці : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2007.



Анотація до роботи:

Забишний О.О. Лікування багатоформної ексудативної еритеми з різними клінічними проявами на слизовій оболонці порожнини рота у дитячому віці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, 2007р.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності лікування багатоформної ексудативної еритеми (БЕЕ) з різними клінічними проявами на слизовій оболонці порожнини рота (СОПР) у дітей шляхом розробки нового методичного підходу та селективних методів лікування цієї патології.

Виявлені та описані найбільш розповсюджені клінічні прояви БЕЕ на СОПР у дітей: виразково-некротичні (44,63±1,5%), ерозивні та афтозні (28,74±1,9%), геморагічні (14,18±1,53%), катаральні (12,45±1,45%).

Встановлена доцільність використання проби місцевої еозинофілії для діагностики алергічних захворювань СОПР, у тому числі БЕЕ у дітей.

Розроблений новий методичний підхід в лікуванні БЕЕ, основні принципи якого полягають в застосуванні диференційованих, вибірково-спрямованих методів лікування в залежності від домінування клінічних проявів цього захворювання на СОПР у дітей; в використанні препаратів з селективною дією; в скороченні кількості лікувальних засобів для загальної та місцевої терапії. На підставі разробленого методичного підходу запропоновані патогенетично-спрямовані методи лікування БЕЕ з різними клінічними проявами на СОПР: геморагічних – з застосуванням біофлавоноїдів (рутин або аскорутин – внутрішньо, олії шипшини – місцево); виразково-некротичних, з використанням мазі іруксол та катаральних – рутину та настою череди. Результати, отримані в ході клінічних, імунологічних, цитологічних, бактеріоскопічних досліджень свідчать про підвищення ефективності лікування БЕЕ з різними клінічними проявами на СОПР у дітей при використанні розроблених методів, що дозволяює усунути гострі алергічні симптоми в 1,5-2,5 рази швидше порівняно з контролем.

.

У дисертації приведене нове рішення наукової задачі сучасної стоматології, що полягає в підвищенні ефективності лікування багатоформної ексудативної еритеми з різними клінічними проявами на слизовій оболонці порожнини рота у дитячому віці шляхом розробки патогенетично обгрунтованих селективних методів терапії, що надає можливість зменшити терміни лікування в середньому в 1,5-2,5 рази.

  1. Для дитячого віку притаманні різноманітність і варіабельність клінічних проявів багатоформної ексудативної еритеми на слизовій оболонці порожнини рота. Найбільш частими проявами багатоформної ексудативної еритеми на слизовій оболонці порожнини рота в дитячому віці є: виразково-некротичні – 44,63±1,5%, ерозивні та афтозні – 28,74±1,98%, геморагічні – 14,18±1,53% і катаральні – 12,45±1,45%. У дітей Донецького регіону переважає середньо-тяжкий (41,6%) і тяжкий перебіг (36,4%) багатоформної ексудативної еритеми з ураженнями слизової оболонки порожнини рота, що обумовлено екологічним становищем.

  2. Враховуючи різноманітність клінічних проявів багатоформної ексудативної еритеми на слизовій оболонці порожнини рота, розроблено новий методичний підхід, який є патогенетично спрямованим та передбачає диференційований підхід до лікування в залежності від домінуючих клінічних проявів на слизовій оболонці порожнини рота (вирозково-некротичних, геморагічних та катаральних змін) і зменшення до мінімуму препаратів місцевої та загальної дії.

  3. Для лікування багатоформної ексудативної еритеми з геморагічними проявами на слизовій оболонці порожнини рота розроблено новий метод лікування з використанням біофлавоноїдів внутрішньо та олії шипшини-місцево. Встановлено, що ці препарати швидко усувають геморагічний синдром за рахунок капіляронормалізуючих властивостей, здійснюють протинабрякову, протиалергічну, імуномоделюючу дію, що дозволяє віднести їх до ряду унікальних лікувальних засобів. Тривалість лікування багатоформної ексудативної еритеми з тяжкими геморагічними проявами склала в середньому 5,5±0,15 діб (14,0±0,41 – в контролі), а середньо-тяжких – 4,08±0,18 (в конторлі – 8,0±0,3 діб).

  4. Запропонований та апробований метод лікування багатоформної ексудативної еритеми з виразково-некротичними ураженнями СОПР із застосуванням мазі іруксол, яка в короткі терміни припиняє алергічний некроз і виразкову деструкцію слизової оболонки порожнини рота. При застосуванні іруксолу встановлений його різноспрямований лікувальний ефект при ураженнях СОПР, обумовлених багатоформною ексудативною еритемою: некролітичний, епітелізуючий, протинабряковий, а також бактерицидний. В зв’язку з цим іруксол може бути використаним в якості монопрепарату для місцевої терапії такої патології. Терміни лікування тяжких виразково-некротичних уражень із застосуванням іруксолу склали в-середньому 5,52±0,05 діб (в контролі – 9,8±0,8), середньо тяжких – 3,22±0,07 (в контролі – 7,57±0,3 діб).

  5. Метод лікування багатоформної ексудативної еритеми з катаральними проявами на слизовій оболонці порожнини рота з використанням рутину та настою череди дозволив скоротити терміни їх лікування до 1,5 разів порівняно з контролем і не припустити перехід катаральних форм в деструктивні. Середні терміни лікування в основній групі склали 3,04±0,10, а в контролі – 4,56±0,07 діб.