Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Чорномаз Віктор Цезаревич. Механізми державного управління системою первинної медико-санітарної допомоги міському населенню : Дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / Національна академія держ. управління при Президентові України. Одеський регіональний ін-т держ. управління. — О., 2005. — 210арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 180-201.



Анотація до роботи:

Чорномаз В.Ц. “Механізми державного управління системою первинної медико-санітарної допомоги міському населенню”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Одеський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Одеса, 2005.

У дисертації, вперше в Україні системно, на міждисциплінарній основі, досліджено організаційно-управлінські аспекти діяльності і розвитку системи медичної допомоги на засадах державного управління.

Проведено системно-комплексний аналіз міської системи охорони здоров’я щодо організації та діяльності її первинної ланки, доведено неспроможність надання якісної первинної меддопомоги населенню. Аргументовано напрямок реструктуризації системи охорони здоров’я, та запропоновано варіант запровадження концептуальної схеми організації первинної медичної допомоги на засадах державного управління та сімейної медицини з обґрунтуванням її статусу, функцій, структури та управління.

Проведене в межах дисертаційної роботи дослідження підтвердило покладене в його основу припущення, що вдосконалення складових механізму державного управління в здоровоохоронній галузі сприятиме реструктуризації та вдосконаленню чинної моделі охорони здоров’я таким чином, аби вона повністю відповідала завданням і функціям системи первинної медико-санітарної допомоги міському населенню.

Узагальнення результатів дослідження надає можливість сформулювати низку висновків та рекомендацій, які мають теоретичне та практичне значення.

1. Чинна система охорони здоров’я загалом відповідає національним інтересам держави і за нормативно-правовим забезпеченням має можливості надання гарантованої медичної допомоги міському населенню на рівні дільничної служби амбулаторно-поліклінічних закладів. Проте, задіяна система, через:

неефективне використання системних ресурсів;

невиконання вимог діючого законодавства владними і відомчими органами управління по впровадженню в медичну практику структур сімейної медицини, системи управління якістю, стандартів, протоколів;

територіальний підхід до формування дільниць;

невідповідність джерел і механізмів фінансування та оплати праці сімейного лікаря до умов ринкового середовища тощо,

функціонує не ефективно і не відповідає принципам і підходам державного управління. Тому недостатність наукового обґрунтування діяльності системи медичної допомоги потребує опрацювання функціональних, організаційних, мотиваційних, фінансово-економічних та правових механізмів державного управління.

2. Встановлено, що на такі показники діяльності міської системи первинної медико-санітарної допомоги міському населенню як доступність і якість медичної допомоги, стан здоров’я пацієнтів впливають внутрішньовідомчі організаційно-управлінські чинники:

нераціональність інфраструктури, необґрунтованість задіяння фахівців поліклінік та інших лікувальних закладів в наданні медичної допомоги;

відсутність самостійності в діяльності медичних структур і жорстка прив'язаність їх до конкретної території та чисельності населення;

можливість для населення отримувати консультації і допомогу поза своїм дільничним лікарем та диспетчерські функції останніх і зволікання у дотримуванні медико-організаційних етапів;

відсутність цілісності процесу та використання застарілих схем управління;

фінансування за принципом “для медичної допомоги”;

низький рівень підготовки з державного управління та ін.

Тому їх дослідження і наукове обґрунтування повинно бути покладене в підвалини реструктуризації чинної системи охорони здоров’я.

3. Запропонована функціонально-структурна схема управління системою первинної медико-санітарної допомоги за функціональними, організаційними, фінансовими, мотиваційними та правовими механізмами державного управління та принципами сімейної медицини:

відповідає державній політиці щодо системи охорони здоров’я;

відокремлює структури сімейної медицини від поліклінік;

використовує нові підходи до моделювання її інфраструктури та функціонування;

диференціює медико-організаційні етапи і механізми фінансування за схемою первинного фондоутримання;

сприяє підвищенню ефективності діяльності та управління в здоровоохоронній галузі при збереженні загальної схеми підпорядкованості;

надає можливість організовувати отримувати медичну допомогу (послуги) до 80,0 відсотків пацієнтів на рівні сімейного лікаря і за єдиним клініко-діагностичним маршрутом;

застосовує прогресивні форми оплати праці і професійно-правовий і соціальний захист медичних працівників і пацієнтів тощо.

Життєздатність і перспективність вищенаведеної схеми управління системою первинної медико-санітарної допомоги населенню математично підтверджена.

4. Основними шляхами вдосконалення функціональних, організаційних і правових механізмів державного управління у охороні здоров’я для підвищення рівня чинної системи первинної медичної допомоги можуть бути:

опрацювання та впровадження раціональних схем реструктуризації;

приведення нормативної бази у відповідність до ринкових умов діяльності;

підвищення вимог щодо рівня підготовки і професійно-посадових якостей керівного складу і фахівців медичних закладів;

удосконалення механізмів забезпечення якості надання медичної допомоги чи послуг населенню;

диверсифікація основних джерел фінансування та узгодження фінансових і правових механізмів супроводження медичної допомоги чи послуги населенню тощо.

5. Про переваги комплексного розв’язання проблем збереження і відновлення здоров’я населення в державній охороні здоров’я свідчать проведені заходи по реструктуризації її системи первинної медико-санітарної допомоги міському населенню на засадах механізмів державного управління та принципів сімейної медицини на рівні обласного центру, які сприяли стабілізації і позитивній динаміці діяльності медичних структур та стану здоров'я населення за період 2004-2005 рр. (організовано 8 сімейних лікарських амбулаторій і центр сімейної медицини при клініці медичного університету; здійснено цільову підготовку 125 сімейних лікарів, 128 соціальних працівників; відкрито при 62,2% поліклініках денні стаціонари терапевтичного і хірургічного спрямування; у 1,2 рази знизились рівні первинної захворюваності органів дихання і ін.).

6. Запропоновані організаційно-управлінські схеми діяльності системи первинної медико-санітарної допомоги міському населенню на перспективу, за функціональними, структурними і системними ознаками, формують максимальну самостійність посадових осіб та медичного персоналу разом із підвищенням вимогливості та відповідальності за здоров'я пацієнтів і населення, що свідчить про їх адекватність сучасному етапу (адміністративної реформи, поглиблених ринкових перетворень та української медичної доктрини на XXI сторіччя), а тому можуть бути використані іншими системами охорони здоров’я, котрі прагнуть до реорганізаційних перетворень.

7. Реалізація науково-теоретичних пропозицій щодо застосування системи первинної медико-санітарної допомоги на засадах державного управління і сімейної медицини в практичну діяльність є можливою за умови впровадження наступних практичних рекомендацій:

прискорення прийняття Верховною Радою України Закону щодо змін до ”Основ законодавства України про охорону здоров’я” від 19.11.1992 р., в якому необхідно диференціювати державну систему охорону здоров’я на підсистеми “охорона здоров’я” і “медична допомога” та визначити принципи, функції і механізми їх діяльності на засадах вимог теорії і практики державного управління;

створення спеціальних організаційних підрозділів з координації діяльності усіх підсистем охорони здоров’я в Кабінеті Міністрів України, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, Держприкордонної служби України, міністерствах оборони, внутрішніх справ та СБУ, обласних та Київській і Севастопольській міських держадміністраціях та забезпечення їх практичної діяльності відповідною нормативно-правовою базою;

підготовка Міністерством охорони здоров’я України та Академією медичних наук України програми заходів щодо забезпечення гарантованого рівня надання безоплатної медичної допомоги у структурах сімейної медицини до затвердження Кабінетом Міністрів України, і відповідного законопроекту про сімейну медицину, лікаря та пацієнта.

Публікації автора:

1. Чорномаз В.Ц. Дослідження механізмів державного управління в системі первинної медико-санітарної допомоги міському населенню // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2004. – № 1(17). – С. 193–208.

2. Чорномаз В.Ц. Обґрунтування моделі реструктуризації діяльності та механізмів державного управління системою первинної медико-санітарної допомоги населенню міста // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2004. – № 2(18). – С. 151–165.

3. Чорномаз В.Ц. Оцінка організації та діяльності міської системи первинної медико-санітарної допомоги з точки зору механізмів державного управління // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2005. – № 2(22). – С. 209–223.

4. Державне регулювання в системі охорони здоров’я / В.І. Журавель, І.І. Фещенко, В.Ц. Чорномаз, В.В. Журавель // Вісник Української Академії державного управління при Президентові України. – 2001. – № 4.– С. 372-375. – Авторських – 0,07 др. арк. (Особисто автором проведено вивчення нормативно-правової бази стосовно державного управління діяльністю закладів охорони здоров’я).

5. Журавель В.І., Присенко В.Г., Чорномаз В.Ц. Механізми державного регулювання систем охорони здоров’я // Одеський медичний журнал. – 2005. – № 2. – С.4-9. – Авторських – 0,06 др. арк. (Особисто автором проведено вивчення матеріалів діяльності системи охорони здоров’я).

6. Журавель В.І., Мегедь В.П., Чорномаз В.Ц. Державне регулювання у реформуванні регіональної та відомчої систем охорони здоров’я / Формування та реалізація регіональної політики в галузі охорони здоров’я: Матеріали науково-практичної конференції за міжнародної участі. 25–26 квітня 2002 р.– Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2002. – С. 23-31. – Авторських – 0,15 др. арк. (Особисто автором проведено вивчення матеріалів стосовно показників здоров’я населення).

7. Журавель В., Мегедь В., Чорномаз В. Роль органів державної виконавчої влади у визначенні політики та розвитку системи медичної допомоги //Регіональна політика в галузі охорони здоров’я: шляхи формування та реалізації: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. 5–6 червня 2003 р. – Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2003. – С. 29-34. – Авторських – 0,09 др. арк. (Особисто автором проведено вивчення матеріалів фінансування системи охорони здоров’я).