Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


Мороз Юлія Юзефівна. Методологічні засади побудови податкової статистики: дисертація канд. екон. наук: 08.03.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Мороз Ю. Ю. Методологічні засади побудови податкової статистики. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.01. – Статистика. – Київський національний економічний університет. – Київ, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню теоретико-методологічних та практичних питань побудови податкової статистики в Україні. В роботі визначено місце податкової статистики в складі багатогалузевої статистичної науки, її поняття, історичні етапи розвитку, предмет, методологію і функції. Обґрунтовано концепцію створення інформаційних ресурсів податкової статистики та забезпечення ними інтересів користувачів.

З позицій комплексного системного підходу розглянуто проблеми формування показників податкової звітності та їх інтеграції з даними фінансової звітності платників податків. Розроблено форму податкової звітності. Особливу увагу приділено питанням оцінки податкового потенціалу і податкового навантаження за окремими регіонами і платниками податків. Визначено основні прийоми та напрямки статистичного аналізу в сфері оподаткування. Доведено, що податкова система і податкова політика України малоефективна та нединамічна, тому можна говорити про те, що зміни, які зазвичай приймаються з метою удосконалення системи оподаткування не призводять до адекватного регулювання податкових надходжень. Надано рекомендації по удосконаленню надання податкових пільг щодо спрямування їх на розвиток інвестиційної і інноваційної діяльності платників податків.

Запропоновано системно-нормативну концепцію використання статистичного аналізу при виявленні фактів податкових порушень та тіньової економіки.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в розв’язанні проблеми методологічних засад побудови податкової статистики. Обґрунтовано визначення, місце, структуру та методологічні й організаційні аспекти формування інформаційних ресурсів і показників податкової статистики. Здійснено статистичний аналіз податкових надходжень і розрахунок впливу факторів на податок з прибутку платників податків. З’ясовано можливості статистичного аналізу в адмініструванні податків.

Вирішення наукової задачі побудови податкової статистики призначене для створення ефективної податкової системи і податкової політики, формування інформаційних ресурсів інтегрованої статистичної бази з метою підготовки та прийняття рішень щодо визначення стратегії і тактики розвитку регіонів і країни в цілому. Результати проведеного дослідження дозволяють зробити наступні висновки.

  1. Податкова статистика є ефективним інструментом оцінки податкової системи і податкової політики, важливою складовою інтегрованої статистичної бази України для проведення комплексного аналізу та прогнозування соціально-економічних процесів діяльності підприємств, регіонів і держави в цілому.

  2. Теоретичною основою, на підставі якої доцільно здійснювати розв’язання проблем побудови податкової статистики на концептуальному рівні, є визначені в роботі її поняття, структура, історичні етапи розвитку, методи, функції, схема взаємодії інформаційних систем органів державної статистики і ДПА України. Нормативною базою побудови податкової статистики повинен бути Податковий Кодекс України, де необхідно визначити її завдання, систему, інформаційні ресурси, правила використання даних, відомчі класифікатори.

  3. Визначальними атрибутними ознаками статистичної класифікації податків, які здатні забезпечити оцінку податкової стратегії та її впливу на соціально-економічний розвиток суспільства, повинні стати: об’єкти, форма і суб’єкти оподаткування, призначення податків та джерела їх покриття.

  4. Пріоритетні завдання податкової статистики стосовно забезпечення інтересів її користувачів лежать у площині:

моніторингу макроекономічних показників держави і регіонів та їх взаємозв’язку з податковими надходженнями;

імітаційних моделей прогнозування податкових надходжень до бюджетів, розробки і оцінки податкового законодавства;

адміністрування податків стосовно своєчасності і повноти їх сплати;

корпоративного менеджменту.

  1. Для створення єдиного інформаційного простору необхідно уніфікувати форми податкової звітності, упорядкувати кількість їх даних та забезпечити методологічну порівнянність показників її інформаційних ресурсів з фінансовою та статистичною звітністю. Форми документів податкової звітності повинні відображати реєстраційні та класифікаційні ознаки як суб’єктів господарської діяльності, так і платників податків.

  2. З метою вдосконалення методології формування показників податкової звітності у роботі обґрунтовано змішаний варіант розрахунку об’єктів оподаткування: з позиції використання загальної моделі окремих показників фінансової і статистичної звітності щодо визначення бази для сплати податку, або коригування їх відповідно до особливостей методики формування показників за податковим законодавством.

  3. Дослідження показали, що ефективна податкова статистика може ґрунтуватися тільки на всебічному використанні сучасних інформаційних технологій, які повинні забезпечити:

    • оперативність, вірогідність та якість інформації;

    • комплексний статистичний аналіз економічних показників діяльності платників податків за даними податкової, фінансової та статистичної звітності;

    • впровадження електронної звітності та електронного аудиту;

    • інформаційні ресурси для ефективної діяльності загальнонаціональної податкової служби та побудови інтегрованої статистичної бази;

    • оцінку податкового потенціалу і податкового навантаження щодо окремих платників податків і регіонів.

  4. Для розрахунку податкового навантаження слід використовувати на рівні країни і регіонів показник співвідношення нарахованих податкових витрат і валового внутрішнього продукту, а на рівні платників податків – долю податкових платежів у створеній доданій вартості. Ці аналітичні розрахунки дозволять більш адекватно розрахувати обсяги податкового навантаження, відстежити латентні тенденції та реально оцінити перспективи розвитку податкової системи і податкової політики. Неадекватність пропорцій розподілу створеної доданої вартості платниками податків може призвести до виникнення комплексу соціально-економічних і політичних проблем.

  5. Статистичний аналіз даних податкової статистики дозволив дійти висновку про низьку ефективність податкової системи і податкової політики в Україні. У роботі за допомогою коефіцієнта динамічності показано що у більшості регіонів і в Україні в цілому існує тенденція падіння рівня приросту податкових надходжень в порівнянні з наявним зростанням об’єктів оподаткування. Створений суб’єктами господарської діяльності прибуток за рахунок податкових пільг не використовується на вирішення інноваційних та інвестиційних проблем платників податків. Аналіз свідчить про зміну структури податкової системи і потребу в скороченні другорядних у фіскальному відношенні податків. З цих позицій в майбутньому Податковому Кодексі України необхідно відпрацювати системну концепцію раціональності побудови податкової системи і податкової політики.

  6. Розв’язання потребує проблема узгодженості податкового потенціалу і податкового навантаження. В якості оцінки податкоспроможності платників податків необхідно створити податковий статистичний реєстр їх податкового потенціалу за наявними ресурсами.

  7. У ситуації масових тіньових проявів в економіці силові методи боротьби з ними стають неефективними і можуть дати лише тимчасовий результат. Статистичний аналіз повинен зайняти важливе місце в сфері непрямих методів оподаткування при визначенні платників, які ухиляються від сплати податків шляхом комплексного дослідження окремих показників податкової, фінансової і статистичної звітності стосовно виявлення порушень при нарахуванні податкових платежів.

Публікації автора:

В наукових фахових виданнях:

  1. Цал-Цалко Ю. Ю. (Мороз Ю.Ю.) Статистичний аналіз динаміки та структури податкових надходжень // Вісник Житомирського інженерно-техно-логічного інституту. – Серія: економічні науки. – 2001. – № 15. – С. 188-195 (0,62 д.а.).

  2. Мороз Ю. Ю. Проблеми формування статистичних показників для спостереження за ходом реалізації податкової політики // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. – Серія: економічні науки. – 2001. – № 17. – С. 200-208 (0,69 д.а.).

  3. Мороз Ю. Ю. Статистичний аналіз недоїмки податкових платежів платників податків // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. – Серія: економічні науки. – 2002. – № 18. – С. 141-147 (0,54 д.а.).

  4. Мороз Ю. Ю. Статистичні методи аналізу інформації податкової звітності // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. – Серія: економічні науки. – 2002. – № 20. – С. 281-293 (1,0 д.а.).

  5. Мороз Ю. Ю. Джерела формування інформаційної бази податкової статистики // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. – Серія: економічні науки. – 2002. –№ 21. – С. 239-248 (0,77 д.а.).

  1. Мороз Ю. Ю. Формування статистичної інформації податкової звітності в сфері комп’ютерних технологій // Проблеми статистики. Збірник наукових праць НДІ статистики Держкомстату України. – К.: НДІ статистики Держкомстату України, 2002. – № 4. – С. 223-227 (0,38 д.а.).

  2. Мороз Ю. Ю. Податкова статистика: історико-організаційний аспект. – Статистика України. № 3, 2001. С. 64-69 (0,46 д.а.).

  3. Цал-Цалко Ю.Ю. (Мороз Ю.Ю.) Податкова статистика платежів за використання природних ресурсів та забруднення довкілля // Проблеми статистики. Збірник наукових праць НДІ статистики Держкомстату України. – К.: НДІ статистики Держкомстату України, 2001. – № 3. – С. 226-228 (0,23 д.а.).

9. Мороз Ю.Ю. Методологічні основи статистичного аналізу в системі непрямих методів оподаткування // Вісник Житомирського інженерно-техно-логічного інституту. – Серія: економічні науки. – 2002. – № 22. –С. 358 – 369 (0,92 д.а.).

в інших виданнях:

  1. Цал-Цалко Ю. Ю. (Мороз Ю.Ю.) Статистичний моніторинг оплати праці за показниками податкової звітності // Вісник Технологічного університету Поділля. – Серія: економічні науки. – ч. 2.– Хмельницький: Технологічний університет Поділля, 2001. – С. 52-54 (0,23 д.а.).

  2. Мороз Ю.Ю. Проблеми оцінки податкового навантаження на підприєм-ницьку діяльність суб’єктів господарювання // Тези доповідей на Всеукраїнській науково-практичній конференції “Економічні проблеми розвитку регіонів та підприємств на початку ХХІ століття”. – Т. 1. –Полтавський державний технічний університет ім. Юрія Кондратюка, 2001. – С. 103-105 (0,16 д.а.).

3. Мороз Ю.Ю. Проблеми гармонізації інформаційних ресурсів бухгалтерського обліку та податкової статистики // Збірник доповідей на Міжнародній науковій конференції “Бухгалтерський облік та господарський контроль: минуле, сучасне, майбутнє”. – Житомир: ЖІТІ, 2002. – С. 183-188 (0,40 д.а.).

4. Мороз Ю.Ю. Інформаційні ресурси податкової статистики в маркетингових дослідженнях підприємства // Тези доповідей ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Маркетингові дослідження в Україні”. – Луганськ: Вид-во Східноукр. нац. ун-ту, 2002. – С. 126-127 (0,12 д.а.).

5. Мороз Ю.Ю. Проблеми податкової статистики малого бізнесу // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Підприємництво в умовах пожвавлення економіки України”. – Житомир: Інститут підприємництва та сучасних технологій, 2002 .– С. 62 (0,05 д.а.).

6. Мороз Ю.Ю. Статистична оцінка податкового потенціалу регіону // Матеріали третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 162-163 (0,10д.а.).

7. Мороз Ю.Ю. Проблеми економічного аналізу інформаційних ресурсів податкової статистики // Тези доповідей Міжнародної науково-методичної конференції “Трансформація курсу “Економічний аналіз діяльності підприємства”. – К.: КНЕУ, 2002. – С. 332-337 (0,31 д.а.).

8. Мороз Ю.Ю. Податкова діяльність як об’єкт статистичного дослідження // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна наукова – 2002”. – Т. 6. – Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 6-7 (0,10д.а.).

9. Мороз Ю.Ю. Статистична оцінка податкового потенціалу // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта – 2002”. – Т. 13. – Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 25-26 (0,10 д.а.).