Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


358. Коваль Світлана Петрівна. Методологічні засади статистичного спостереження за нефінансовими послугами малих підприємств України: дис... канд. екон. наук: 08.03.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Коваль С.П. Методологічні засади статистичного спостереження за нефінансовими послугами малих підприємств України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.01 - Статистика. - Київський національний економічний університет. Київ, 2004.

У дисертаційній роботі викладено основні результати дослідження методологічних аспектів статистичного спостереження за діяльністю малих підприємств України, які виробляють нефінансові послуги. Вперше сформовано перелік нефінансових послуг відповідно до Класифікації видів економічної діяльності. Також розроблено рекомендації щодо складу показників для впровадження місячної та річної форм суцільної звітності підприємств, основним видом діяльності яких є виробництво нефінансових послуг. Удосконалено методику розрахунку короткострокових індексів фізичного обсягу реалізації нефінансових послуг, складено план та розроблено схему формування вибірки малих підприємств, що виробляють нефінансові послуги, сформовано вибіркову сукупність міст і районів України для організації вибіркового спостереження. Здійснено оптимальний відбір та перевірку репрезентативності вибірки територіальних одиниць.

У дисертації розроблено методологічні засади статистичного спостереження за нефінансовими послугами малих підприємств України.

Проведене автором дослідження проблем, пов’язаних із впровадженням суцільного та вибіркового спостереження у статистиці нефінансових послуг, дозволило зробити такі висновки.

1. Виходячи з того, що класифікування послуг потрібно здійснювати на основі інформації про їх виробництво, а також використовуючи методологію КВЕД і СНР, визначено та виділено нефінансові послуги, сформовано їх перелік за видами економічної діяльності, що дозволяє організувати спеціальне статистичне спостереження за ними.

2. Визначено основні принципи побудови показників статистики нефінансових послуг, які охоплюють всі аспекти економічних процесів у сфері нефінансових послуг та всіх споживачів цих послуг. Ці показники є взаємопов’язаними і зорієнтованими на досягнення мети дослідження, а також методологічно узгодженими, тобто базуються на гармонізованих концепціях, визначеннях і класифікаціях.

На цих принципах, з використанням термінології СНР та рекомендацій Євростату зі статистики послуг, визначено перелік показників для відповідних форм звітності, обрунтовано їх зміст і джерела отримання інформації, визначено етапи проведення спостереження.

3. Розроблено та впроваджено інструментарій суцільного статистичного спостереження за нефінансовими послугами у вигляді місячної та річної форм статистичної звітності №1-послуги "Звіт про обсяги реалізованих послуг".

4. Удосконалено методику побудови короткострокових індексів фізичного обсягу реалізованих нефінансових послуг (за умови відсутності інформації про ціни на послуги), для чого запропоновано використовувати показник середнього обсягу реалізації однієї послуги. Це дає змогу оцінити зміну фізичного обсягу реалізації послуг при дослідженні її динаміки.

5. Складено план та розроблено схему формування вибірки малих підприємств, що виробляють нефінансові послуги. Оскільки генеральну сукупність виявлено досить неоднорідною, на першому ступені двоступеневого відбору запропоновано взяти за основу вибірки сукупність з тих районів та міст за КОАТУУ, де кількість малих підприємств з виробництва нефінансових послуг не перевищує 500. Це дає можливість зменшити неоднорідність основи вибірки і поліпшити таким чином характеристики вибіркової сукупності.

6. На основі сформованого за КОАТУУ переліку кількості малих підприємств у вигляді основи вибірки, з використанням програмного пакету Statistica здійснено оцінку загального обсягу вибірки районів і міст України.

7. Шляхом оптимального добору здійснено розподіл запланованого обсягу вибірки районів у регіональному розрізі для подальшого відбору малих підприємств з відібраних районів і міст. За ознакою обсягу реалізації послуг були визначені міста та райони, з яких відбиралися підприємства для проведення обстеження.

8. Обчислені рівні похибок вибірки дали змогу зробити остаточний позитивний висновок про репрезентативність вибіркової сукупності територіальних одиниць, що дозволяє використати її для організації вибіркових спостережень за малими підприємствами сфери нефінансових послуг.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Коваль С.П. Основні вартісні балансуючі статті в системі національних рахунків // Проблеми статистики: Збірник наукових праць. Випуск 2. К., 2000. С. 232-233 (0,16 д.а.).

Коваль С.П. До питання визначення галузевої структури сфери послуг для розрахунку валової доданої вартості // Проблеми статистики: Збірник наукових праць. Випуск 3. К., 2001. С. 16-19 (0,36 д.а.).

Коваль С.П. Напрямки удосконалення статистичного спостереження за сферою послуг в Україні // Проблеми статистики: Збірник наукових праць. Випуск 4. К., 2002. С. 15-22 (0,8 д.а.).

Коваль С.П. Методологічні аспекти визначення системи показників статистики послуг // Проблеми статистики: Збірник наукових праць. Випуск 5. К., 2003. С. 14-20 (0,63 д.а.).

Публікації в інших виданнях:

  1. Коваль С.П. До питання використання цінового фактора в системі національних рахунків // Проблеми статистики: Доповіді міжнародної науково-практичної конференції "Соціально-економічний розвиток України. Проблеми статистики - 98" (Львів-Шкло, жовтень 1998). К., 1999. С. 107-109 (0,29 д.а.).

Коваль С.П. Короткострокові індикатори статистики нефінансових послуг // Система державної статистики в Україні: сучасний стан, проблеми, перспективи. Збірник текстів доповідей на науково-практичній конференції з нагоди Дня працівників статистики. К., 2003. С. 150-156 (0,38 д.а.).