Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Кобильник Тарас Петрович. Методична система навчання математичної інформатики у педагогічному університеті : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Кобильник Т.П. Методична система навчання математичної інформатики у педагогічному університеті. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 — теорія та методика навчання (інформатика). — Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова. — Київ, 2009.

У дисертації запропоновано основні компоненти комп’ютерно-орієнтованої методичної системи навчання математичної інформатики для студентів інформатичних спеціальностей педагогічного університету. На основі загальних закономірностей і принципів, сучасних підходів і концепцій педагогіки та психології вищої школи обґрунтовано можливість використання СКМ при вивченні математичної інформатики та деяких математичних дисциплін у педагогічному університеті, розглянуто особистісно-орієнтовані технології навчання (метод проектів, ситуаційне, проблемне, модульно-рейтингове навчання), обґрунтовано доцільність їх використання при навчанні математичної інформатики.

Визначено та конкретизовано зміст математичної інформатики як навчального предмету для студентів інформатичних спеціальностей педагогічного університету, розроблено систему вправ і завдань, подано методичні характеристики занять з курсу „Системи комп’ютерної математики” та спецкурсу „Математична інформатика”. Наведено результати педагогічного експерименту, які підтверджують ефективність запропонованих компонентів комп’ютерно-орієнтованої методичної системи навчання, коректність теоретичних та практичних рекомендацій щодо їх впровадження і використання у навчальному процесі педагогічних університетів.

У ході проведеного дисертаційного дослідження вирішені усі поставлені на початку дослідження завдання, а саме:

уточнено зміст поняття „математична інформатика” та визначено зміст математичної інформатики як навчального предмету для студентів інформатичних спеціальностей педагогічних університетів;

уточнено теоретичні положення і практичні рекомендації щодо поєднання традиційних, особистісно-орієнтованих та інформаційно-комунікаційних технологій навчання як засобу активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів;

уточнено цілі, форми, методи та засоби проведення занять з математичної інформатики;

експериментально перевірено ефективність розробленої комп’ютерно-орієнтованої методичної системи у процесі навчання дисципліни „Системи комп’ютерної математики” та спецкурсу „Математична інформатика” на інформатичних спеціальностях.

Результати проведеного дослідження методологічних і психолого-педагогічних основ створення методичної системи навчання математичної інформатики для студентів інформатичних спеціальностей педагогічних університетів дають підстави зробити такі висновки:

1. Математична інформатика належить до важливих, фундаментальних основ інформатики, і зміст її не залежить від конкретних комп’ютерних інформаційних технологій.

2. У зв’язку з проникненням інформаційно-комунікаційних технологій у різні галузі науки та практики майбутні фахівці в цій галузі незалежно від роду занять потребують фундаментальної інформатичної підготовки, на що й спрямоване навчання математичної інформатики у педагогічному університеті;

3. Навчання математичної інформатики сприяє суттєвому підвищенню рівня математичної та інформаційної культури, пізнавальної активності і самостійності студентів інформатичних спеціальностей педагогічного університету, що позитивно відображається на якості їхніх знань та вмінь, їхньому інтелектуальному розвиткові, рівні професійної підготовки;

4. У процесі пошуку ефективних шляхів удосконалення навчання інформатики на основі вивчення психолого-педагогічної, науково-методичної і навчальної літератури встановлено, що одним із ефективних чинників навчання математичної інформатики є поєднання традиційних та інноваційних технологій навчання, завдяки чому у студентів формуються належні знання та вміння з інформатики, відповідні інформатичні компетентності.

5. Аналіз досліджень у галузі теорії і методики навчання інформатики та її математичних і теоретичних аспектів показав, що одним з шляхів підвищення якості професійної підготовки у педагогічному університеті майбутніх фахівців з комп’ютерних наук є впровадження в навчальний процес дисциплін, які поєднують в собі теоретичний, прикладний та практичний аспекти інформатики, що сприяє активізації навчально-пізнавальної, науково-дослідної діяльності студентів, розкриттю їхнього творчого потенціалу, збільшенню ролі самостійної та індивідуальної роботи, широкому впровадженню у навчальний процес сучасних інформаційних технологій, зокрема СКМ.

6. Інформатика неухильно математизується (як і математика інформатизується). Використання методів математики впливає на деякі риси стилю, техніки i змісту інформатичної роботи. Це стосується, зокрема, і використання математичних моделей та їх дослідження за допомогою інформаційних технологій, зокрема СКМ. Тому при підготовці фахівців на інформатичних спеціальностях педагогічних університетів побудові математичних моделей та їх дослідженню за допомогою СКМ слід приділяти особливу увагу. Зростає роль універсальних математичних пакетів (Derive, Maple, Mathcad, Matlab, Mathematica, Maxima та ін.) при дослідженні математичних моделей та розв’язуванні реальних задач. При цьому фахівцям потрібно знати кілька СКМ з метою якомога ефективнішого їх застосування, зокрема створення власних прикладних програм, описаних мовами програмування, вбудованими в системи комп’ютерної математики.

7. Використання СКМ в навчальному процесі сприяє підвищенню фундаментальності інформатичної та математичної освіти. Тому їх вивчення і використання в майбутньому при розв’язуванні задач з дисциплін фізико-математичного циклу сприятиме підвищенню інформатичної, математичної та професійної культури студентів;

8. Результати педагогічного експерименту, для опрацювання експериментальних даних якого використовувалися методи математичної статистики, дають підстави вважати, що основні завдання дослідження були розв’язані. Реалізація основних положень дослідження спрямована на якісне вдосконалення існуючої інформатичної освіти, посилення і поглиблення її фундаментальної складової, використання СКМ при навчанні дисциплін фізико-математичному циклу у педагогічного університету.

Подальші дослідження даної проблеми пов’язані з розробкою науково-методичних, дидактичних матеріалів з математичної інформатики. Крім того, після вивчення СКМ постає проблема: як і чому навчати в курсі „Методи обчислень”. Ця проблема вимагає детального вивчення, на яку будуть спрямовані подальші дослідження.