Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


117. Оленюк Ірина Василівна. Методичні основи управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації у процесі навчання фізики: дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун- т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Оленюк І.В. Методичні основи управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації у процесі навчання фізики. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання фізики. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2005.

В дисертації проаналізовано концептуальні основи забезпечення особистісних орієнтацій у навчанні фізики та обґрунтовано доцільність використання інтегральних особистісно-діяльнісних вимірників якості знань; обґрунтовано методику використання технологічних схем управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів технічних спеціальностей вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації з фізики в процесі практичних та лабораторних занять на основі використання цільової програми з фізики в структурі цільової освітньо-професійної програми підготовки фахівця; описано методику організації та проведення експерименту, проаналізовано його результати.

Результати проведеного теоретичного та експериментального дослідження проблеми управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації в умовах особистісно орієнтованого навчання фізики дають підстави зробити наступні висновки:

1. Обґрунтовано, що інтегральні діяльнісно-особистісні характеристики (еталони) процесу навчання (ЗЗ, НС, РГ, ПВЗ, УЗЗ, Н, П), за умови створення цільової навчальної програми, у якій враховується пізнавальна, практична та світоглядна значущість конкретного навчального матеріалу виступають дієвим дидактичним засобом задання цільових орієнтацій та розв’язання проблеми цілеспрямованого управління навчанням фізики.

2. Теоретично обґрунтовано та експериментально підтверджено доцільність використання еталонних вимірників якості знань, механізму самооцінок та посильності завдань як засобів забезпечення психологічної установки студентів на результативне навчання фізики.

3. Показано, що врахування кінцевих результатів навчальної діяльності студентів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації, які визначаються освітньо-кваліфікаційною характеристикою підготовки спеціаліста з урахуванням міжпредметних зв’язків згідно освітньо-професійної програми дозволяє встановити той чи інший еталон засвоєння пізнавальної задачі з фізики, а отже виконати перерозподіл навчального часу між певними темами курсу фізики з метою досягнення прогнозованого еталона.

4. Показано, що реалізація коригуючих та управлінських впливів у навчанні фізики за допомогою комп’ютерних програм створює сприятливі умови для досягнення прогнозованого рівня якості знань студентів.

5. Створена цільова програма з розділу “Молекулярна фізика і термодинаміка” на основі освітньо-професійної програми та освітньо-кваліфікаційної характеристики молодшого спеціаліста спеціальності “Експлуатація та ремонт обладнання харчових виробництв”, використання якої у навчальному процесі фізики показало реалізацію функцій управління результативним навчанням студентів.

6. Розроблені технологічні схеми управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації на основі цілей-еталонів у навчанні фізики (для різних видів занять). У процесі експериментального запровадження технологічних схем перевірено:

- використання еталонного підходу для поточного, тематичного та підсумкового контролю з урахуванням вимог цільової програми забезпечує діагностування рівня готовності до засвоєння пізнавальної задачі та коригування результатів навчально-пізнавальної діяльності студентів відповідно до прогнозованого результату;

- використання поточного контролю в процесі засвоєння пізнавальної задачі під час різних видів занять та застосування відповідних коригуючих дій забезпечує позитивну динаміку успішності з фізики як за абсолютним, так і, що важливо, за якісним показником;

- цілезорієнтованість у навчанні, спрямованому на фіксовані результати навчально-пізнавальної діяльності, забезпечує досягнення високих показників у навчанні фізики як талановитими, так і студентами з середніми та нижчими здібностями.

6. Створені та апробовані дидактичні матеріали: “Збірник задач і запитань з фізики”, “Лабораторний практикум з фізики”, “Робочий зошит для лабораторних робіт з фізики”, “Методичні розробки практичних занять з фізики”, які забезпечують успішне управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів.

Результати дисертаційного дослідження, їх експериментальна перевірка у шести вищих навчальних закладах І-ІІ рівнів акредитації Тернопільської та Хмельницької областей з охопленням 600 студентів дають підстави стверджувати, що поставлені завдання розв’язані, а висунута нами гіпотеза підтверджена.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів зазначеної проблеми. Зокрема, дослідження варто продовжити у таких напрямках:

- регулювання робочого темпу та виконавської діяльності студентів за рахунок використання завдань еталонного рівня під час різного виду занять з фізики;

- вивчення фактичних витрат часу та інтелектуальної праці викладача і студентів на коригування та ліквідацію прогалин у знаннях студентів під час занять та консультацій з метою досягнення прогнозованого результату навчання фізики;

- аналіз та підготовка матеріального та методичного забезпечення процесу управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів на основі цілей-еталонів у результативному навчанні для окремих розділів та курсу фізики в цілому.

Публікації автора:

Посібники:

1. Оленюк І.В. Збірник задач і запитань з фізики.: Посібник для вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації / І.В.Оленюк. – Тернопіль : ЛІЛЕЯ, 2002. – 136 с. (рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації (лист Міністерства освіти і науки України №14/18.2-1576 від 5.11.2001 р.)).

2. Оленюк І.В. Лабораторний практикум з фізики: Посібник для вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації / І.В.Оленюк. – Гусятин: ВЦ, 2003. – 200 с. (рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації (лист Міністерства освіти і науки України №14/18.2-782 від 30.04.2003 р.)).

3. Оленюк І.В. Робочий зошит для лабораторних робіт з фізики: Навчальний посібник для вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації / І.В.Оленюк. – Гусятин: ВЦ, 2003. – 112 с. (рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації (лист Міністерства освіти і науки України №14/18.2-500 від 10.12.2004 р.)).

Статті

  1. Оленюк І.В. Теорія похибок в лабораторних роботах з фізики в навчальних закладах І-ІІ рівнів акредитації / І.В.Оленюк // Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету: Серія педагогічна: Дидактики дисциплін природознавчо–математичної та технологічної освітніх галузей. - Кам’янець–Подільський: К-ПДПУ, ІВВ, 2000.- Вип. 6.- С. 175-177.

  2. Оленюк І.В. Управління пізнавальною діяльністю студентів в ході практичних занять з фізики / І.В.Оленюк // Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету: Серія педагогічна: Модель середньої фізичної освіти в умовах переходу на 12-річний термін навчання. - Коломия: ВПТ “ВІК”, 2001. - Вип. 7. - С. 164-166.

  3. Оленюк І.В. Інтенсифікація навчальної діяльності студентів на практичних заняттях з фізики /І.В.Оленюк // Наукові записки. - Серія: педагогічні науки. - Випуск 42.- Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В.Винниченка, 2002. – С.173-176.

  4. Оленюк І.В. Використання тестових завдань еталонного характеру в ході лабораторного заняття з фізики /І.В.Оленюк // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка. Випуск 13. Серія: педагогічні науки: Збірник у 2-х т. - Чернігів: ЧДПУ, 2002. - Т.1.- С.101-102.

  5. Оленюк І.В. Коригування і регулювання засвоєнням навчального матеріалу з фізики в ході практичного заняття /І.В.Оленюк // Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету: Серія педагогічна: Дидактики дисциплін фізико–математичної та технологічної освітніх галузей. - Кам’янець–Подільський: К-ПДПУ, ІВВ , 2002. - Вип. 8.- С.76-79.

  6. Оленюк І.В. Особливості змістового наповнення стандартів фізичної освіти в умовах особистісно орієнтованого навчання в закладах різного типу / І.В.Оленюк // Збірник наукових праць: Спеціальний випуск /Головн. ред.: Кузь В.Г. – К.: Науковий світ, 2003. – С. 69-75.

  7. Оленюк І.В. Особливості технології управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів в умовах особистісно орієнтованого навчання / І.В.Оленюк // Наукові записки: Збірник наукових статей НПУ імені М.П. Драгоманова / Укл. П.В. Дмитренко, Л.Л. Макаренко, В.Д. Сиротюк. – К.: НПУ, 2003. – Вип. 53. – С. 256-265.

  8. Оленюк І.В. Організація самостійної роботи студентів в умовах особистісно орієнтованого навчання / І.В.Оленюк // Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського державного університету: Серія педагогічна: Методологічні принципи формування фізичних знань учнів і професійних якостей майбутніх учителів фізики та астрономії. - Кам’янець–Подільський: К-ПДУ, ІВВ, 2003.- Вип. 9.- С. 35 - 37.

  9. Оленюк І.В. Дидактичні основи прогнозування та управління фізичною освітою / П.С.Атаманчук, І.В.Оленюк, О.М.Ніколаєв // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова / Укл. П.В. Дмитренко, Л.Л. Макаренко, В.Д. Сиротюк. – К.: НПУ, 2003. – Вип. 53. – С. 3-16. (особистий внесок: визначені основні завдання статті, проведене обґрунтування необхідності управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів з фізики на еталонних вимірниках якості знань).

  10. Оленюк І.В. Реалізація функції управління в підручнику з фізики / П.С.Атаманчук, І.В.Оленюк // Проблеми сучасного підручника: Зб. наук. праць / Редкол.: В.М.Мадзігон (голова) та ін. – К.: Педагогічна думка, 2003. – Вип. 4. – С. 82-86. (особистий внесок: проведений аналіз досліджень з проблеми сучасного підручника, обґрунтована необхідність реалізації функції управління у підручнику з фізики).

  11. Оленюк І.В. Ціннісні передумови результативного навчання фізики / П.С.Атаманчук, І.В.Оленюк // Фізика та астрономія в школі. – 2004. - № 1. – С. 16-20. (особистий внесок: розкрито особливості технологічної схеми управління процесом досягнення навчальної мети).

  12. Оленюк І.В. Лабораторний практикум з фізики в умовах особистісно орієнтованого навчання / І.В.Оленюк // Наукові праці Кам’янець-Подільського державного університету: Збірник за підсумками звітної наукової конференції викладачів і аспірантів. – Випуск 2. В 2-х томах. – Т.2. – Кам’янець-Подільський: К-ПДУ, ІВВ, 2003. – 314 с. – С. 58-60.

  13. Оленюк І.В. Інноваційний підхід до організації та проведення лабораторних робіт з фізики / І.В.Оленюк // Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі. Проблеми науки, практики та освіти: Збірник наукових праць VІІ Міжнародної науково-практичної конференції, Київ, 6-7 грудня 2001 р. / Редкол.: І.І.Тимошенко (голова) та ін. – К.: Вид-во Європ. Ун-ту, 2002. - С.237-239.

  14. Оленюк І.В. Технологічні аспекти розробки цільової освітньо-професійної програми (на прикладі навчальної дисципліни “Фізика”) / П.С.Атаманчук, І.В.Оленюк // Матеріали Міжнародної науково-методичної конференції “Актуальні проблеми викладання та навчання фізики у вищих освітніх закладах” (Львів, 7-9 жовтня, 2002р.). – Львів: Ліга-Прес, 2002. – С. 214-217. (особистий внесок: визначено основні завдання статті, розкрито технологічні аспекти розробки цільової програми з фізики в структурі цільової освітньо-професійної програми).