Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


181. Красюк Юлія Миколаївна. Методика навчання інформатики студентів економічних спеціальностей: дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Красюк Ю. М. “Методика навчання інформатики студентів економічних спеціальностей”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання інформатики. Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова. Київ. 2004.

В дисертації запропоновано науково обґрунтовану методику комп’ютерно-орієнтованого навчання інформатики студентів вищих навчальних закладів економічного профілю. Роботу виконано з урахуванням психолого-педагогічних основ управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів. У дослідженні розв’язані завдання пов’язані з розробкою окремих компонентів методичної системи навчання інформатики студентів економічних спеціальностей відповідно до модульно-рейтингової системи навчання, орієнтованої на систематичне та цілеспрямоване використання засобів інформаційно-комунікаційних технологій.

Відповідно до мети та висунутої гіпотези в процесі дослідження отримано наступні основні результати:

виявлено шляхи підвищення ефективності управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів при навчанні інформатики за рахунок диференціації та індивідуалізації навчання;

обґрунтовано доцільність впровадження модульно-рейтингової системи навчання, яка обов’язково повинна передбачати:

модульну систему організації процесу навчання (з обов’язковим виділенням у кожному модулі додаткових навчальних елементів, призначення яких полягає в усуненні “білих” плям у знаннях тих першокурсників економічних факультетів, які в середній школі не отримали належної підготовки з інформатики);

діагностику групових та індивідуальних особливостей студентів, виділення індивідуально-типологічних груп студентів за обраними критеріями;

організація навчання студентів всіх індивідуально-типологічних груп на всіх етапах заняття у відповідності до диференційованого підходу (для студентів відмінність буде полягати лише у різному рівні допомоги , яка надається з боку викладача; при цьому зміст навчання в цілому не змінюється);

використання рейтингової системи контролю та оцінювання знань, умінь та навичок студентів;

співробітництво та співтворчість викладачів та студентів;

проаналізовано структуру навчальної діяльності та обґрунтовано необхідність систематичного та цілеспрямованого використання засобів ІКТ в забезпеченні її основних компонентів;

дібрані ППЗ для використання в процесі навчання інформатики студентів економічних спеціальностей;

розроблено окремі компоненти комп’ютерно-орієнтованої методичної системи навчання інформатики студентів економічних спеціальностей відповідно до модульно-рейтингової системи навчання, орієнтованої на систематичне та цілеспрямоване використання засобів сучасних ІКТ;

проведено педагогічний експеримент та аналіз його результатів, що підтверджують ефективність запропонованої методики навчання інформатики студентів економічних спеціальностей.

Отримані результати дослідження дають підстави зробити наступні висновки:

  1. Педагогічно доцільне і виправдане, методично грамотне впровадження модульно-рейтингової системи навчання у процес навчання інформатики, з врахуванням психолого-педагогічних положень про навчальну діяльність та у відповідності до диференційованого підходу, підвищує мотивацію навчальної діяльності студентів та формує стійкий пізнавальний інтерес до ІКТ, забезпечує індивідуалізацію процесу навчання, що сприяє більш якісному та свідомому засвоєнню навчального матеріалу, надає навчально-пізнавальній діяльності дослідницького, творчого характеру, продовжуючи формування в студентів навичок та умінь самостійної роботи.

  2. До найбільш ефективних шляхів управління навчальною діяльністю студентів при навчанні інформатики відноситься організація процесу навчання на основі діяльнісного підходу, що потребує педагогічно-доцільного та комплексного поєднання традиційних методик навчання з сучасними ІКТ.

  3. Використання ІКТ у процесі навчання потребує детального вивчення та врахування психологічних і фізіологічних особливостей студентів.

  4. Результати педагогічного експерименту дозволяють зробити висновки, що впровадження модульно-рейтингової системи навчання, орієнтованої на систематичне та цілеспрямоване використання засобів сучасних ІКТ, підвищує ефективність управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів з різним рівнем підготовки та різними здібностями.

Виконане дослідження не вичерпує поставленої проблеми. Роботу доцільно продовжити у наступних напрямках:

підвищення ефективності управління навчально-пізнавальною діяльністю студентів в умовах дистанційного навчання;

для підвищення ефективності навчально-пізнавальної діяльності студентів при вивченні дисциплін блоку математичних методів в економіці розробити комп’ютерно-орієнтовані методичні системи навчання.

Публікації автора:

  1. Красюк Ю. М. Диференціація навчання інформатики у вищих навчальних закладах // Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання. - К.: Комп’ютер у школі та сім’ї. - 1998. – С. 75-85.

  2. Красюк Ю. М. Можливості реалізації модульно-рейтингової технології навчання інформатики у вищих навчальних закладах // Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання. - К.: НПУ імені М. П. Драгоманова. - Випуск 2. - 2000. - С. 170-179.

  3. Красюк Ю. М. Використання НІТН із метою контролю за результатами навчальної діяльності студентів у процесі навчання інформатики // Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова. – Випуск 4. – 2001. – С. 161-167.

  4. Красюк Ю. М. Можливості використання мультимедійних навчаючих систем серії Teach Pro для організації самостійної пізнавальної діяльності студентів // Наука і сучасність – К., Логос. - 2001. - Том ХХVII. – С. 74-85.

  5. Красюк Ю. М. Умови та етапи впровадження нових інформаційних технологій у процес навчання інформатики вищих навчальних закладів // Комп'ютерно-орієнтовані системи навчання. - К.: НПУ імені М. П. Драгоманова. - Випуск 3. - 2001. -С. 187-195.

  6. Красюк Ю. М. Використання задач дослідницького характеру в процесі навчання інформатики у вищих закладах освіти економічного профілю // Педагогічні науки. – Херсон: Видавництво ХДПУ. – Випуск XXVII. – 2002. – С. 233-239.

  7. Красюк Ю. М. Мотиваційні аспекти використання НІТН у процесі навчання інформатики в вищих закладах освіти // Комп’ютерно-орієнтовані системи навчання. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова. – Випуск 5. – 2002. – С. 181-187.

  8. Задорожня Т. М. Можливості використання нових інформаційних технологій навчання при розв’язуванні стохастичних задач / Задорожня Т. М., Красюк Ю. М. // Математика в школі. – 2003. - №3, С. 14-17 (особистий внесок: автором дисертації розглянута можливість використання ППЗ Gran 1 в процесі розв’язування стохастичних задач).

  9. Красюк Ю. М. Використання рейтингової системи контролю знань, умінь та навичок студентів при навчанні інформатики // Теорія та методика навчання математики, фізики, інформатики. – Кривий Ріг: Видавничий відділ НМетАУ. – Випуск 4. – 2004. – Т. 3. – С. 109-117.

  10. Клименко О. Ф. Робочий зошит з дисципліни “Інформатика та комп’ютерна техніка” / Клименко О. Ф., Красюк Ю. М., Петренко Л. М., Соловйова В. В. – Київ: Брама, 2004. – 206 с. (особистий внесок: автором дисертації розроблена система завдань для проведення поточного контролю знань, умінь та навичок студентів).

  11. Красюк Ю. М. Лабораторний практикум з курсу “Інформатика та комп’ютерна техніка” для підготовки бакалаврів за напрямом “Економіка і підприємництво” для заочної форми навчання / Красюк Ю. М., Свириденко В. Ю.-Ірпінь: АДПСУ, 2002.-62 с. (особистий внесок: автором дисертації написані розділи 2 та 3).