Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Релігієзнавство, філософська антропологія, та філософія культури


Щербина Марія Михайлівна. Міфологічні елементи в культурних формах повсякденності (філософсько-культурологічний аналіз) : Дис... канд. наук: 09.00.04 - 2006.



Анотація до роботи:

Щербина М.М. Міфологічні елементи в культурних формах повсякдення (філософсько-культурологічний аналіз). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.04. – філософська антропологія, філософія культури. – Харківський національний університет радіоелектроніки. – Харків, 2006.

Дисертацію присвячено проблемі функціонування міфа в культурних формах повсякдення. Уперше знайдено та проаналізовано кореляцію концептів «повсякдення» і «міф», яка виявляється у переосмисленні предметів побуту відповідно до їх призначення – як безпосередньо практичного, так і особистісного та соціального. Запропоновано дефініцію поняття «культурна форма повсякдення». Це підмножина значень «перетвореної форми» (М. Мамардашвілі) у просторі повсякдення, синкретичне злиття повсякденних дій із їх інтерпретаціями групами людей, яких поєднують спільні уявлення про необхідне. Виділено такі міфологічні елементи: стереотипи, норми, культурні форми оповсякденювання міфом (“стрижнева” і “такі, що стикують”: “переробна” й “така, що відторгає”) та речові символи, втіленнями яких є предмети побуту. Показано, що логіку повсякденного мислення можна зіставити з міфологікою, яка існує в царині повсякдення як особистісно-емоційна чуттєвість та надає життєвому світу циклічного характеру шляхом утворення стереотипів та норм. Показано істотну подібність та відмінності міфа та екранної культури. Встановлено, що в умовах Інтернету створюється нова міфологія форм спілкування, яка базується на самоміфотворчості. Проаналізовано функції стереотипів у повсякденні та показано відмінність їх функціонування у Всесвітній мережі.