Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Красюк Ігор Іванович. Міжнародна діяльність банківських інститутів в трансформаційній економіці: Дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Дніпропетровський національний ун- т. Інститут економіки. - К., 2002. - 215 арк. - Бібліогр.: арк.155-170..



Анотація до роботи:

Красюк І.І. Міжнародна діяльність банківських інститутів в трансформаційній економіці. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 - Світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – Київ, 2003.

Дисертація присвячена теоретичним аспектам інтернаціоналізації банківської діяльності, інтегруванню національних комерційних банків у світовий простір і практичним засадам визначення шляхів забезпечення зростаючого руху товарних, кредитних та інвестиційних ресурсів банківськими інститутами України. Виявлено об’єктивні умови реалізації міжнародної діяльності та визначено структурно-функціональні складові механізму співпраці національних комерційних банків з кредитно-фінансовими установами інших країн.

Досліджується організаційно-правове та інституціональне забезпечення експортно-імпортних операцій в умовах фінансової глобалізації. Аналізуються можливості посилення впливу міжнародної банківської діяльності на процеси ринкової трансформації і економічного зростання. Розглядаються перспективи міжнародного банківського кредитування і включення банківської системи України у світовий ринок капіталів.

Результати проведеного дослідження дозволяють зробити теоретичні узагальнення і сформулювати пропозиції щодо становлення і розвитку міжнародної діяльності банківських інститутів в умовах ринкової трансформації економіки України, оцінити їх ділову поведінку на національному і світових фінансових ринках, виявити суперечності інтернаціоналізації банківської діяльності, запропонувати власне бачення шляхів їх розв’язання. До основних висновків слід віднести:

1. Понятійний апарат, що характеризує сучасне середовище міжнародної діяльності банківських інститутів України, включає в себе фінансову глобалізацію, глобальний банківський продукт, глобальний банківський простір, динаміку фінансової глобалізації, можливості та загрози процесів фінансової глобалізації.

2. Міжнародна діяльність банківських інститутів, як особливий вид фінансово-посередницької діяльності, забезпечує диверсифікацію форм світогосподарських зв’язків, інтеграцію національної банківської системи у світовий кредитний ринок та ринок капіталів з метою залучення фінансових ресурсів. Це складає підгрунтя для розкриття впливу інтернаціоналізації банківської діяльності на структурні зрушення в національній економіці, ефективність співпраці з зарубіжними фінансово-кредитними інститутами, та дає можливість віднести комерційні банки до провідних операторів світових фінансових ринків.

3. Визначення особливостей і специфіки міжнародної діяльності комерційних банків країн з транзитивною економікою і систематизація можливостей і небезпек процесів фінансової глобалізації має вирішальне значення для становлення і розвитку національних банківських систем. Так, забезпечення пріоритетного розвитку конкретного сектора економіки за рахунок порушення збалансованості фінансової сфери є виправданим лише до певної міри, вихід за яку неминуче викликає некеровану інфляцію й згортання міжнародної банківської діяльності.

4. Визначення сутності й складових механізму реалізації міжнародної діяльності банківськими інститутами передбачає подолання невідповідності організаційно-правового й інституціонального забезпечення співпраці вітчизняних банків з іноземними фінансово-кредитними інститутами. Адаптація національного банківського законодавства до стандартів ЄС включає два етапи: підготовчий, який має на меті створення умов для проведення аналізу існуючого банківського законодавства і етап безпосереднього приведення у відповідність до стандартів ЄС нормативних документів, що регулюють усі сфери банківської діяльності і фінансових відносин. Має бути затверджено перелік законодавчих актів НБУ, які необхідно проаналізувати щодо їх відповідності законодавству ЄС та зміст пропозицій, що відображають ознаки адаптаційного реагування на мінливі обставини трансформаційного періоду в економіці України.

5. Сучасний стан банківської системи України характеризується тенденціями якісного зростання, підвищенням рівня відповідності організаційно-правового і технологічного забезпечення комерційних банків вимогам міжнародного ринку банківських послуг, зростанням конкуренції на кредитному ринку, що зумовлює зростання вимог клієнтів до надійності та швидкості реалізації операцій і якості банківських продуктів.

6. Інтеграція українських комерційних банків у міжнародний ринок банківських послуг може бути здійснена за рахунок якісного та надійного обслуговування, надання повного спектра послуг і використання фінансових інструментів, які технологічно забезпечуються розвитком сучасних банківських інститутів. Доповнення традиційних послуг на кредитному та депозитному ринках проектним фінансуванням, організацією фінансового менеджменту на реструктурованих підприємствах, упорядкуванням фінансового планування, допомогою в реалізації проектів дозволить знизити фінансові ризики, забезпечити стабільність банківської діяльності.

7. Роль міжнародного банківського кредитування в структурних зрушеннях економіки України полягає в наданні валютних кредитів малим та середнім підприємствам недержавної форми власності; в отриманні вітчизняними підприємствами зовнішньої експертної допомоги; в перетворенні українських банківських інститутів у конкурентоздатні кредитні установи на вітчизняному і міжнародному фінансовому ринках.

8. Використання гарантій уряду для залучення зовнішніх комерційних позик, виконання яких є додатковим тягарем для державного бюджету, знижує ефективність розміщення фінансових активів і суперечить ринковим принципам організації міжнародної банківської діяльності.

9. Збереження в середньостроковій перспективі норми обов’язкового продажу частини валютної виручки підприємств-експортерів є доцільним і необхідним для збереження макроекономічної стабільності і переходу до стійкого економічного зростання.

10. Потенційні можливості активізації інвестиційної діяльності банківських інститутів України на міжнародному ринку фінансових активів можуть бути реалізовані через: надання інформаційно-аналітичних даних зацікавленим клієнтам щодо стану світового ринку капіталів; прискорення обігу надлишкового капіталу у вигляді цінних паперів, їх переміщення з метою максимізації прибутку акумульованих вільних грошових засобів на світовому фінансовому ринку; сек’юритизацію операцій міжнародної інвестиційної діяльності, ключовими позиціями якої є ризик, ліквідність, прибутковість і обмеженість щодо капіталу; універсалізацію банківської діяльності, поєднання кредитних, страхових, посередницьких, інвестиційних операцій у взаємозв’язку з функціонуючим промисловим капіталом.

Науково-практичне значення проведеного дослідження, котре реалізує мету підвищення ефективності міжнародної банківської діяльності і посилення впливу на процеси економічного зростання в Україні, полягає в обгрунтуванні наступних пропозицій:

- з метою здійснення різних форм платежів у всіх видах валют у реальному режимі часу доцільно використовувати розгалужену мережу банків кореспондентів та систему SWIFT. Механізм відкриття рахунків НОСТРО дозволяє здійснювати обслуговування вітчизняних клієнтів на міжнародному ринку банківських послуг;

- при виборі форм міжнародних розрахунків (авансові платежі, відкритий рахунок, акредитиви та інкасо) треба віддавати перевагу акредитивам як найбільш надійному та безпечному виду платежу як для експортера, так і для імпортера продукції;

- забезпечення стабілізації зовнішньоекономічної діяльності українських експортерів досягається застосуванням новітніх форм кредитних і валютних операцій, а саме: факторингу, форфейтингу, операцій по торгівлі валютою, страхування валютних ризиків і дозволяє встановлювати довготривалі відносини між експортером та імпортером, зменшити ризикованість при реалізації міжнародних контрактів;

- з метою підвищення ефективності міжнародної інвестиційної діяльності банків пріоритетними напрямами повинні стати обслуговування міжнародних кредитів, проектне кредитування, відкриття рахунків для нерезидентів, співробітництво з міжнародними фінансовими організаціями - ЄБРР, Credit Institution for Reconstruction по залученню та обслуговуванню іноземних кредитів та інвестицій;

- використання в міжнародній діяльності вітчизняних банківських інститутів цінової стратегії, що будується на встановленні нижчих цін на аналогічні зарубіжним банківських продуктів та послуг з метою залучення потенційних клієнтів та входження на міжнародний банківський ринок.

Публікації автора:

Основні положення, теоретичні і практичні висновки дисертації знайшли своє відображення у 12 публікаціях автора (10 одноосібних) у наукових журналах і виданнях, що відповідають переліку фахових видань України, затверджених ВАК України, 4 з них є публікаціями у матеріалах наукових конференцій.

1. Красюк І.І. Роль комерційного банку в управлінні процесом санації // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Випуск 61.- Дніпропетровськ: ДНУ. - 2000. – С.73-79, (0,4 д.а).

2. Красюк І.І., Лапушкіна С.К. Міжнародні аспекти кредитної політики комерційних банків України // Вісник КНУ імені Тараса Шевченка. Економіка. – Київ: ВПЦ “Київський університет”. – 2001. – Випуски 55-57. – С.171-174 (особистий внесок – аналіз кредитної політики АКБ “Новий”), (0,4 д.а.).

3. Красюк И.И., Лапушкина С.К. Проблемы кредитования инвестиций и пути их решения // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Збірник наукових праць, частина ІІ. - Донецьк: ДонНУ. - 2002. – С.487-489 (особистий внесок – економічне обгрунтування проблем кредитування, поліпшення інвестиційного клімату), (0,3 д.а.).

4. Красюк І.І. Тенденція консолідації банківського капіталу та її механізми в умовах глобалізації // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. Випуск 34 (у двох частинах). Частина І. – К.: Киівський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут міжнародних відносин. - 2002. – С.239-242, (0,4 д.а.).

5. Красюк І.І. Інтеграція кредитних установ України у світовий фінансовий простір: стан і перспективи // Наукові вісті. – Івано-Франківськ: Інститут менеждменту та економіки. - 2002. - №1. – С.82-83, (0,12 д.а.).

6. Красюк І.І. Тенденції та перспективи інтеграції українських комерційних банків до міжнародного ринку капіталів // Актуальні проблеми міжнародних відносин : Збірник наукових праць. Випуск 36 (у двох частинах). Частина ІІ. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут міжнародних відносин. – 2002. – С.200-204, (0,43 д. а.).

7. Красюк І.І Транснаціональні банки та масштаби їх операцій в міжнародній економіці // Міжнародна економіка: Збірник наукових праць. Випуск 34. – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України. – 2003. – С.219-223, (0,4 д.а.).

8. Красюк І.І Структурні зміни на міжнародному ринку банківських послуг // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. Випуск 38 (у двох частинах). Частина І. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевчена, Інститут міжнародних відносин, 2002. – С.28-30, (0,3 д.а.).

9. Красюк І.І. Світовий досвід банківських інвестицій в цінні папери акціонерних підприємств // Проблеми та перспективи розвитку підприємств перехідної економіки України. Тези міжнародної науково-практичної конференції 19-20 квітня 2002 р. – К.: КНУ імені Тараса Шевченка. – 2002, (0,2 д.а.).

10. Красюк І.І. Інтернаціоналізація банківської діяльності – як чинник розвитку інвестиційного процесу // Проблеми формування та реалізації інвестиційної стратегії господарюючого суб’єкта: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції 12-13 грудня 2002 р., Дніпропетровськ: Наука і освіта. ДНУ. – 2002.- С.39-40, (0,1 д.а.).

11. Красюк І.І. Найважливіші чинники фінансової глобалізації банківської діяльності // Матеріали Всеукр. науково-практич. конференції молодих вчених “Україна у світовій економічній спільноті” 27 лютого 2003р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. ДНУ. - 2003. – С.22-24, (0,2 д.а.).

12. Красюк І.І. Проблеми участі транснаціональних банків в розвитку промислового комплексу України // Промислове виробництво в Україні: стан, проблеми та перспективи розвитку. Доповідь на міжнародній науково-практичній конференції 21-22 березня 2003 р. – К.: КНУ імені Тараса Шевченка. – 2003, (0,1 д.а.).