Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Гасім Салах. Міжнародне економічне співробітництво України і Королівства Марокко: проблеми та перспективи. : Дис... канд. наук: 08.05.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Гасім С. Міжнародне економічне співробітництво України і Королівства Марокко: проблеми та перспективи. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 - світове господарство і міжнародні економічні відносини. - Київський національний університет імені Тараса Шевченко, Київ, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню стану і перспектив україно-марокканського торговельно-економічного співробітництва. Визначено місце України і Марокко в міжнародному поділі праці; здійснено системний аналіз зовнішньої торгівлі кожної з двох країн; дана оцінка сучасного стану зовнішньоторговельних відносин України і Марокко, окреслені тенденції їх подальшого розвитку. Методом економіко-математичного моделювання виявлено дисбаланс у зовнішній торгівлі між двома країнами та розкрито причини однобічного розвитку торговельно-економічних відносин між Україною і Королівством Марокко.

В роботі сформульовано концепцію та стратегію реалізації експортного потенціалу України і Королівства Марокко в їх взаємних зовнішньоторговельних відносинах. Розроблено механізм регулювання ЗЕД Марокко і України, що включає важелі активізації двостороннього співробітництва та запропоновано рекомендації щодо оптимізації організаційно-управлінської структури.

Ключеві слова: ізоморфна модель торговельно-економічних відносин, зовнішньоторговий баланс, дисбаланс експортно-імпортних операцій, діагностика торговельно-економічних відносин, механізм активізації зовнішньоекономічної діяльності, Україна, Королівство Марокко, українсько-марокканські економічні відносини.

1. За час існування як самостійного суб'єкту світогосподарських процесів Україна досягла значних успіхів у процесах інтернаціоналізації господарського життя та визначила свою роль і місце в системі міжнародного поділу праці. В той же час аналіз сучасного стану зовнішньоекономічних відносин України з країнами Африки на прикладі співробітництва з однією з африканських країн – Королівством Марокко вказує на низку результативність співпраці і доцільність подальшого розвитку міжнародних економічних відносин між країнами починаючи з покращання умов зовнішньої торгівлі в Україні.

2. Основу спеціалізації Королівства Марокко на сучасному етапі об’єктивно становлять його природні ресурси: фосфати, що експортуються у вигляді сировини і напівфабрикатів, морепродукти і продукція сільського господарства. Першочерговими завданнями розширення географії зовнішньої торгівлі Марокко є її диверсифікація, адже на сучасному етапі експортно-імпортні операції здебільшого зорієнтовані на країни ЄС. Одним з головних завдань національної економіки Королівства Марокко є розвиток виробництв завершеного циклу, які дозволять розширити структуру експорту товарами з більшою доданою вартістю і посилити позиції на світовому ринку.

3. Діагностика стану двосторонньої зовнішньої торгівлі України і Королівства Марокко дозволила виявити значні диспропорції в експортно-імпортних операціях країн, що мають постійну тенденцію до зростання. Товарообіг між Україною й Марокко більш ніж на 90% складається з українського експорту. Товари, що становлять міжнародну спеціалізацію Марокко і необхідні Україні, мало представлені в структурі українського імпорту. Економіко-математичне моделювання прогнозу торговельно-економічних відносин України і Марокко показує, що існуюча тенденція збережеться і в найближчий час (темпи зростання українського експорту значно перевищують темпи зростання імпорту).

4. Застосування ізоморфної моделі показало, що в зовнішньоторговельних відносинах України з країнами Африки спостерігаються тенденції аналогічні українсько-марокканським: характерним є зростаючий дисбаланс експортно-імпортних операцій на користь України. Винятком є лише Гвінея, Гана і ПАР, з яких Україна імпортує деякі види сировини. Прогнози розвитку зовнішньої торгівлі України з країнами Африки ідентичні прогнозам щодо україно-марокканської торгівлі.

5. Для оптимізації зовнішньої торгівлі України з більшістю країн Африки, і зокрема з Марокко, доцільно розширити структуру імпорту з Африки на основі сегментації африканських товарних ринків та ефективного їх використання, що дозволить забезпечити зростаючі потреби українського внутрішнього ринку. В умовах відносного надлишку інтелектуального потенціалу та кваліфікованої робочої сили в Україні і їх відносної нестачі в Марокко й інших країнах Африки запропоновано інтенсифікувати торгівлю послугами: освітянськими, консультаційними, інжиніринговими та іншими. В цьому контексті великого значення набуває необхідність удосконалення механізму надання освітніх послуг.

6. Збільшення фізичних обсягів імпорту марокканських товарів на український ринок становить взаємний інтерес, як для України, так і для Марокко, оскільки дозволить вирішити низку важливих економічних завдань. Україна зможе більш повно забезпечувати свій ринок відсутніми у неї товарами, а Марокко розширити географічну структуру експорту. Подальшому поглибленню науково-коопераційного та виробничо-інвестиційного співробітництва обох країн, а також забезпеченню оптимального використання конкурентних переваг Королівства Марокко і України сприятиме набуття Україною статусу країни з ринковою економікою та її вступ до Світової організації торгівлі.

7. Позитивним фактором розвитку українсько-марокканського співробітництва є існування секторальних ніш в господарському комплексі Королівства Марокко, які мають стратегічне значення для реалізації зовнішньоекономічних інтересів України на Африканському континенті. У двосторонніх відносинах значні перспективи має експорт до Марокко продукції українського машино-, літако-, голікоптеробудування, високотехнологічної продукції, а також продукції ВПК, враховуючи хоча б той факт, що Марокко входить до інтеграційного об’єднання МАГРИБ і має сформовані передумови для зони вільної торгівлі з Євросоюзом.

8. Покращення українсько-марокканських економічних відносин багато в чому залежить від діяльності дипломатичних служб. Розвиток співробітництва між країнами доцільно здійснювати в два етапи. На першому – намітити та провести зустрічі державних осіб для обговорення проблемних питань економічного співробітництва; на другому – за результатами зустрічей, удосконалити організаційно-управлінську структуру, яка на сучасному етапі розвитку двосторонніх економічних відносин остаточно не сформована. Її функціонування вимагає створення торговельних представництв, а також комісій з освіти, науково-технічного співробітництва, інвестицій. Першочерговим завданням повинно стати організація змішаної торговельної комісії, в завдання якої входить розробка і реалізація практичних програм з розвитку взаємовигідних торговельних відносин і вирішенню проблем, що виникають у ході їх реалізації.

Публікації автора:

в наукових фахових виданнях:

    1. Гасим С. История экономического сотрудничества СССР и Королевства Марокко, как опыт мароккано-украинских экономических отношений // Вестник ХНУ. Экономическая серия - Харьков – 2003. - С. 266-268.

    2. Гасим С. Королевство Марокко в системе хозяйственных связей // Вестник ХНУ № 575. Экономическая серия - Харьков – 2002. - С.302-305.

    3. Гасим Салах. Моделирование экономики Королевства Марокко и прогнозирование мароккано-украинских внешнеторговых отношений // Вестник ХНУ № 634 Экономическая серия - Харьков – 2004 – С. – С. 267-274

    4. Гасим С. Нормативно-правовая база внешнеэкономической деятельности между королевством Марокко и Украиной // Актуальні проблеми міжнародних відносин: збірник праць. Вип. 41.- Ч.2-К.: Київський університет. – 2004. – С.261-265.

    5. Гасим С. Общие тенденций развития экономики Королевства Марокко // Вестник ХНУ № 503. Экономическая серия - Харьков – 2001.- С. 152-155.

    6. Гасим С. Проблемные вопросы Украинско-Марокканского экономического сотрудничества // Экономика Украины. – Киев, 2003, № 5. – С. 79-81.

    7. Гасим С. Современный характер и тенденции развития внешней торговли Марокко как партнера Украины // Вестник ХНУ № 608. Экономическая серия - Харьков – 2003. –С. 182-186.

    8. Гасим С. Украино-марокканские торговые отношения в контексте проблемы развития сотрудничества Украины со странами Африки // Актуальні проблеми міжнародних відносин: збірник праць. Вип. 44.- Ч.1-К.: Київський університет. – 2004. – С.225-230.

    в інших виданнях:

      1. Гасим С. Голиков А.П. Марокко. Внешняя торговля – двигатель экономики // Азия и Африка сегодня – Москва, 2001, №9 – С.50-51. (у співавторстві). Особистий внесок автора: аналіз фактичних даних, що стосуються зовнішньої торгівлі Королівства Марокко та її впливу на розвиток її національної економіки.

      2. Гасим С. Украина – Королевство Марокко: сотрудничество, приоритеты, проблемы, перспективы. Харьков: „Крок” – 2002. – 80 с.

      3. Gacim S. Le developpement de la coopration economique entre le Royaume du Maroc et l’ Ukraine // francophonie d’ukraine- kharkov. 2003 - № 5(14) с.3

      матеріали конференцій:

        1. Гасим С. Иващенко П.А Непараметрический тест наличия эффекта случайности во взаимодействии двух факторов и его применение в моделировании международных отношений // Тези Мiжнародної науково-практичної конференцiї “Моделювання міжнародних відносин”. – Київ: ІМВ, –2004. – С. 238-240 (у співавторстві). Особистий внесок автора: підбір даних, їх систематизація та аналіз результатів їх математичної обробки.

        2. Гасим С. Организационно-управленческие рычаги гармонизации экономического сотрудничества Украины и Королевства Марокко // Тези «Мiжнародної науково-практичної конференцiї “Наука i освiта 2004”, 10-25 лютого 2004 року м. Днепропетровск. – С. 45-47;

        3. Гасим С. Проблемы украино-марокканского экономического сотрудничества // Тези «Мiжнародної науково-практичної конференцiї “Регіон 2003: стратегія оптимального розвитку”, 22-25 квітня 2003 року м. Харків. – С. 117-118;

        4. Гасим С. Региональное сотрудничество с ЕС: опыт Марокко для Украины // Тези «Мiжнародної науково-практичної конференцiї “Наука i освiта 2004”, 10-25 лютого 2004 року м. Дніпропетровськ. – С. 38-40;

        5. Гасім Салах. Розвиток чорної металургії в Україні, як фактор інтенсифікації співробітництва з Королівством Марокко // Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил країни», 20-21 квітня 2003 року м. Київ. - С . 279-280.