Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Патологія, онкологія і морфологія тварин


Шахов Павло Анатолійович. Морфофункціональні особливості інтраор-ганних кровоносних судин і тканинних компонентів лімфатичних вузлів телят і поросят : Дис... канд. наук: 16.00.02 - 2006.



Анотація до роботи:

Шахов П. А. Морфофункціональні особливості інтраорганних кровоносних судин і тканинних компонентів лімфатичних вузлів телят і поросят. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.02 – патологія, онкологія і морфологія тварин. Національний аграрний університет, Київ, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей структури, поперечника інтраорганних кровоносних судин і тканинних компонентів та їх взаємовідносин у соматичних і вісцеральних лімфатичних вузлах добових телят і поросят з високим і низьким морфофункціональним статусом організму, 5-, 10-, 20-добових, а також проведений аналіз їх росту і розвитку в період новонародженості тварин. При виконанні роботи використовували зоотехнічні, морфологічні (макро- і мікроскопічні) і статистичні методи дослідження.

Проведеними дослідженнями встановлено, що кровоносні судини органів лімфоцитопоезу (лімфатичні вузли) представлені артеріями та венами м'язового типу, а також судинами мікроциркуляторного русла. Стінка артерій і вен складається з трьох оболонок, що характерно і для інших органів лімфоімунопоезу. Кровоносні судини з найбільшим поперечником містяться у воротах лімфатичних вузлів. Артерії, що проникають через ворота в паренхіму лімфатичного вузла, діляться на дрібніші, кровопостачаючи кіркову і мозкову зони. Кровоносні судини, з найменшим поперечником містяться у капсулі соматичних і вісцеральних лімфатичних вузлів. Численні судини мікроциркуляторного русла в лімфоїдній тканині лімфатичних вузлів утворюють дрібні сітки.

У добових тварин в соматичних лімфатичних вузлах відносна площа кровоносних судин більша, як і сполучнотканинного остова, у порівнянні з вісцеральними. У тварин з низькою живою масою, особливо поросят, площа кровоносних судин лімфатичних вузлів більша, ніж у тварин з високою живою масою, що можливо пов'язано з розширенням просвіту і потоншенням стінки, внаслідок їх кровонаповнення. З віком телят і поросят площа кровоносних судин, як і їх поперечник асинхронно змінюються. Структурні особливості кровоносних судин і тканинних компонентів лімфатичних вузлів залежать від морфофункціонального статусу добових тварин.

Площа дифузної лімфоїдної тканини і вузликова форма превалює у вісцеральних лімфатичних вузлах, особливо поросят. До кінця неонатального періоду у телят і поросят відбувається збільшення відносної площі кровоносних судин на тлі зменшення дифузної лімфоїдної тканини із зростанням лімфоїдних вузликів, що більше характерно для вісцеральних лімфатичних вузлів.

1. Доведено, що морфофункціональні особливості інтраорганних кровоносних судин, паренхіматозних і стромальних структур, а також їх динаміка у соматичних і вісцеральних лімфатичних вузлах зумовлені статусом організму і віком телят та поросят.

2. Загальною закономірністю морфології інтраорганних кровоносних судин є однотипова структура стінки, зональний характер їх розгалуження і наявність значної площі судин мікроциркуляторного русла, характерної для ретикулярної строми паренхіми соматичних і вісцеральних лімфатичних вузлів телят і поросят.

3. Як правило, артерії м'язового типу і тонкостінні вени лімфатичних вузлів мають найбільший поперечник у воротах, менший - у ретикулярній стромі мозкової і кіркової зон, тоді як найменший - у капсулі. Поперечник артерій і вен лімфатичних вузлів поросят в 1,5 - 3 рази менший, ніж у телят.

4. У лімфатичних вузлах добових телят і поросят з високою живою масою найбільшу відносну площу займають судини мікроциркуляторного русла і вени, тоді як артерії – найменшу; з тканинних компонентів переважає дифузна лімфоїдна тканина при незначній кількості лімфоїдних вузликів. У тварин з низькою живою масою, за рахунок ділятації і кровонаповнення, зростає відносна площа кровоносних судин, але зменшується кількість лімфоїдної тканини, особливо лімфоїдних вузликів.

5. З віком телят і поросят маса, морфометричні параметри, кількість стромальних і паренхіматозних компонентів лімфатичних вузлів зростають, як і поперечник та товщина стінок інтраорганних кровоносних судин, на тлі зменшення їх відносної площі.

6. У лімфатичних вузлах 5-добових тварин, особливо телят, збільшується відносна площа артерій і вен воріт, а також поперечник судин мікроциркуляторного русла ретикулярної строми паренхіми, одночасно із зростанням кількості лімфоїдної тканини і її вузликової форми.

7. Зменшення відносної площі кровоносних судин і паренхіми лімфатичних вузлів, особливо вісцеральних, виявляється у 10-добових телят, тоді як у їх ровесників - поросят, навпаки - вона зростає, як і кількість вторинних лімфатичних вузликів.

8. У соматичних і вісцеральних лімфатичних вузлах 20-добових телят і поросят відбувається зменшення відносної площі кровоносних судин, на тлі збільшення лімфоїдної тканини, особливо лімфоїдних вузликів з центрами розмноження.

9. За 20 діб життя у телят і поросят, порівняно з добовими, в лімфатичних вузлах у 1,2 - 1,7 рази збільшується відносна площа кровоносних судин, тоді як лімфоїдних вузликів, особливо вторинних - у 2 - 7 разів, на тлі асинхронної динаміки кількості дифузної лімфоїдної тканини. Морфометричні параметри ЛВ зростають у 1,1 – 2,2 рази.

Публікації автора:

1. Шахов П. А. Морфологические показатели некоторых лимфатических узлов телят // Актуальные проблемы ветеринарной медицины: Научные труды Крымского ГАУ. – Симферополь, 2002. – Вып. 71. – С. 121-126.

2. Шахов П. А. Сосудисто-тканевые взаимоотношения в соматических лимфатических узлах неонатальных телят // Актуальні проблеми ветеринарної медицини в умовах сучасного ведення тваринництва. – Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини УААН. – Харків, 2003. – Вип.82. – С. 646-648.

3. Шахов П. А. Сосудисто-тканевые взаимоотношения в висцеральных лимфатических узлах новорожденных телят // Актуальні проблеми ветеринарної медицини: Наукові праці Кримського ДАТУ. – Сімферополь, 2003. – Вип. 79. – С. 143-149.

4. Шахов П. А. Особенности количественных изменений кровеносных сосудов и тканевых компонентов некоторых лимфатических узлов телят // Науковий вісник Львівської Національної академії ветеринарної медицини імені С. З. Гжицького. – Львів – 2004. – Т. 6 (№1), ч. 2. – С. 98-102.

5. Криштофорова Б. В., Шахов П. А. Особенности динамики структуры кровеносных сосудов соматических лимфатических узлов телят // Науковий вісник Львівської Національної академії ветеринарної медицини імені С. З. Гжицького. – Львів, 2004. – Т 6 (№3), ч. 3. – С. 135-141.

Дисертант провів гістологічні дослідження соматичних лімфатичних вузлів телят, узагальнив результати досліджень.

6. Криштофорова Б. В., Шахов П. А. Особенности динамики структуры кровеносных сосудов висцеральных лимфатических узлов телят // Актуальні проблеми ветеринарної медицини: Наукові праці Кримського ДАТУ.- Сімферополь, 2004. – Вип. 85. – С. 94-99.

Дисертант зробив гістологічні дослідження вісцеральних лімфатичних вузлів телят та провів їх аналіз.

7. Криштофорова Б. В., Шахов П. А. Структурно-функціональні особливості кровоносних судин і тканинних компонентів лімфатичних вузлів у телят і поросят // Ветеринарна медицина України. – 2005. – №11– С. 36-39.

Дисертант визначив площу кровоносних судин і тканинних компонентів лімфатичних вузлів телят і поросят, а також провів узагальнення результатів досліджень.