Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Патологія, онкологія і морфологія тварин


10. Василик Наталія Степанівна. Морфофункціональні зміни та адаптаційно-компенсаторні реакції в організмі собак за дирофіляріозу: дис... канд. вет. наук: 16.00.02 / Національний аграрний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Василик Н.С. Морфофункціональні зміни та адаптаційно-компенсаторні реакції в організмі собак за дирофіляріозу. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.02 - патологія, онкологія і морфологія тварин. — Національний аграрний університет, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена вивченню рівня структурних та функціональних порушень органів і систем, як наслідку патологічних змін та формування адаптаційно-компенсаторних реакцій в організмі собак у відповідь на ушкоджуючу дію збудника дирофіляріозу, а також дослідженню біологічних особливостей Dirofilaria repens у спонтанно інвазованих тварин і корекції змін в організмі при дирофіляріозі.

При виконанні роботи використані гематологічні, біохімічні, імунологічні, цитогістологічні, біотехнологічні, гельмінтоларвоскопічні, гельмінтоскопічні і статистичні методики досліджень.

Виявлена залежність характеру перебігу патологічного процесу при інвазії D. repens від інтенсивності інвазії мікрофіляріями. Тривала мікрофіляремія зумовлює зміну морфології клітин крові, порушення обміну речовин, розвиток деструктивно-дистрофічних процесів у паренхіматозних органах, виникнення імунологічних реакцій.

За клінічним проявом виділено чотири основні форми дирофіляріозу: інтоксикаційна, шкірна, форма псевдопухлинних розростань, форма кардіо-гепато-ренальної недостатності.

Виявлена висока чутливість синтезованих праймерів для ПЛР-діагностики дирофіляріозу: позитивна реакція спостерігалася при детекції ДНК, виділеної із зразків з присутністю 1, 5 і 10 мікрофілярій.

Проведене експериментальне зараження личинками D. repens самок комарів A. m. аtroparvus, Ae. aegypti і C. p. molestus. Характер розвитку личинок в експерименті свідчить про можливу участь A. m. аtroparvus і C. p. molestus у циркуляції паразита в умовах Українського Полісся.

Запропонована схема поєднаного застосування макро-та мікрофілярицидних препаратів, яка зумовлює повне звільнення організму собаки від дирофілярій.

  1. В клініко-експериментальних дослідженнях вивченні основні структурно-функціональні зміни в різних органах і тканинах собак, які виникають внаслідок ушкоджуючої дії збудника дирофіляріозу на організм тварин, а також прояви захисно-компенсаторних реакцій на такі ушкодження; проведена оцінка різних методів діагностики інвазії та запропонований новий вітчизняний діагностикум; виявлені потенційні проміжні живителі дирофіляріозу в умовах Українського Полісся; запропоновано комбінований спосіб корекції змін в організмі за дирофіляріозу.

  2. Тривала циркуляція мікрофілярій у кровоносному руслі зумовлює розвиток дистрофічних змін тканин різних органів. У патогенезі ураження нирок, печінки, серця при мікрофіляремії провідним патогенетичним фактором слід вважати інвазійно-токсичну дію на тканини личинок паразита, а також реакцію тканин, сенсибілізованих до антигенів мікрофілярій як прояв місцевої алергії.

  3. У спонтанно інвазованих дирофіляріями собак з мікрофіляремією відмічаються функціональні порушення діяльності печінки та нирок, які виникають, очевидно, на фоні тривалої мікрофіляремії внаслідок пригнічення клітинного і гуморального імунітету.

  4. У собак з високим ступенем мікрофіляремії спостерігали розвиток анемії, про що свідчить достовірне зменшення кількості еритроцитів і вмісту гемоглобіну, відповідно до 5,34±0,43 Т/л (Р< 0,01) і 98,14±8,74 (Р< 0,01) проти контрольної групи собак.

  5. У собак з низьким ступенем мікрофіляремії відмічали значну еозинофілію 14,4±3,74% (Р<0,05) при одночасному лейкоцитозі - 14,4±1,39 г/л Р< 0,01 і лімфоцитозі 4,02±0,5 г/л (Р< 0,01) в порівняні з контрольною групою тварин, а також ознаки активації моноцитів та тромбоцитів, що свідчить про активізацію захисних механізмів у відповідь на інвазію.

  6. У групі тварин з низьким ступенем мікрофіляремії спостерігали активізацію клітинного і гуморального імунітету, направленого на знищення або створення несприятливих умов для виживання інвазійного чинника. В організмі собак з високим ступенем мікрофіляремії спостерігали стан імунологічної супресії.

  7. На основі морфологічних особливостей будови статевозрілих дирофілярій від собак та специфічного фарбування мікрофілярій з периферичної крові на кислу фосфатазу дозволили встановити вид гельмінту - Dirofilaria repens.

  8. Одержано позитивні результати діагностики дирофіляріозу в Україні за допомогою полімеразної ланцюгової реакції. Чутливість методу достатньо висока: позитивна реакція виявлена при детекції ДНК, виділеної із зразків з присутністю 1, 5 і 10 мікрофілярій.

  9. Проведений моніторинг щодо розповсюдження дирофіляріозу показав, що за останні роки відмічено збільшення кількості собак, хворих на дирофіляріоз. Екстенсивність інвазії дирофіляріозу серед бездомних собак м. Києва становить 30%, а серед домашніх – 22%. Найвища інтенсивність інвазії (>100 мф/мл) реєструвалась переважно в собак віком 6,5±2,4 роки.

  10. За характером клінічних проявів виділено чотири основні клінічні форми дирофіляріозу: інтоксикаційна, шкірна, псевдопухлинних розростань та форма кардіо-гепато-ренальної недостатності.

  11. Експериментально підтверджена здатність комарів видів Culex pipiens mоlestus F., Anopheles maculipennis atroparvus Mg. і Aedes aegypti L. слугувати проміжними хазяями нематоди D. repens. Виходячи з результатів, можна припустити, що An. m. atroparvus Mg. у порівнянні з C. р. mоlestus F. є більш придатним для розвитку личинок D. repens в умовах України.

  12. Застосування макро-та мікрофілярицидних препаратів зумовлює повне звільнення організму собаки від дирофілярій. Поєднання мікрофілярицидної терапії з комплексними гомеопатичними препаратами призводить до швидшого згасання запальних реакцій в організмі собак.

Публікації автора:

  1. Величко С.В., Носата Н.С. (Василик Н.С.), Абраменко І.В., Білоус Н.І. Визначення видової належності гельмінта та клініко-патогенетичні особливості інвазії Dirofilaria repens у собак в північних районах України // Науковий вісник НАУ.-2000.- №28. - С. 167-172.

(Дисертант відібрала проби крові у собак і провела гельмінтоларвоскопічні дослідження).

  1. Мазуркевич А.Й., Величко С.В., Василик Н.С., Юревич О.В., Абраменко І.В., Білоус Н.І. Дирофіляріоз собак у Київському регіоні: клінічна картина // Ветеринарна медицина України. -2001. - №3. - С. 18-19.

(Дисертант провела загальноклінічні і гематологічні дослідження).

  1. Василик Н.С. Деякі аспекти епізоотології та клінічного прояву інвазії Dirofilaria repens у собак Київського регіону // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. - 2001. - Т 3 (№1). - С. 77-82.

  2. Мазуркевич А.Й., Величко С.В., Василик Н.С., Місюрін А.В., Абраменко І.В. До діагностики дирофіляріозу собак в Україні // Науковий вісник НАУ. - 2001. - № 42. - С. 16-20.

(Дисертант відібрала проби крові у собак, провела цитохімічне фарбування мікрофілярій на кислу фосфатазу і підготувала матеріал для ПЛР-діагностики).

  1. Мазуркевич А.Й., Величко С.В., Василик Н.С., Юревич О.В., Абраменко І.В., Білоус Н.І.Простатит собак дирофіляріозної етіології // Ветеринарна медицина України.- 2002.– № 11.– С. 32–34.

(Дисертант провела загальноклінічні дослідження і видоспецифічне фарбування мікрофілярій).

  1. Мазуркевич А. Й., Величко С. В., Василик Н. С. Застосування стронгхолду як мікрофілярициду при інвазії Dirofilaria repens у собак // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. - 2002. - Т.4. (№2). - Ч.1.– С.100-104.

(Дисертант провела гельмінтоларвоскопічні дослідження собак і визначила ефективність стронхолду за дирофіляріозу собак).

  1. Мазуркевич А.Й., Василик Н.С, Абраменко І.В. Мікрофілярії як важливий патогенетичний чинник при інвазії собак Dirofilaria repens // Вісник Аграрної академії наук України.- 2002.- №9.- С. 33-35.

(Дисертант відібрала проби крові у собак і провела гематологічні та цитологічні дослідження).

  1. Мазуркевич А.Й., Василик Н.С. Дирофіляріоз, як небезпечний антропозооноз в Україні // Ветеринарна медицина. Міжвідомчий тематичний науковий збірник.- Харків. -2003.- №82.- С. 366-368.

(Дисертант провела гельмінтоларвоскопічні дослідження та видоспецифічне фарбування мікрофілярій на кислу фосфатазу).

  1. Мазуркевич А.Й., Василик Н.С., Авраменко Т.О., Величко С.В., Вароді Е.І., Тарелло В. Перший випадок виявлення статевозрілих Dirofilaria repens при кастрації кота // Матеріали ІІ-ї міжнародної науково-практичної конференції з проблем дрібних тварин, 28-30 травня 2003 р., м. Одеса. - 2003. - С. 72-73.

  2. Мазуркевич А.Й., Василик Н.С. Гематологічні та клініко-біохімічні зміни в організмі собак при дирофіляріозі // Тези доповідей наукової конференції професорсько-викладацького складу, наукових співробітників та аспірантів НАУ. - 2001. - С. 79.

  3. Мазуркевич А.Й., Василик Н.С. Дирофіляріоз собак в Україні. Тези доповідей наукової конференції професорсько-викладацького складу, наукових співробітників та аспірантів НАУ. - 2002. - С. 53.

  4. Мазуркевич А.Й., Василик Н.С. Мікрофіляремія при дирофіляріозі собак. Тези доповідей наукової конференції професорсько-викладацького складу, наукових співробітників та аспірантів НАУ. - 2003. – С. 46.

  5. Василик Н.С., Вароді Е.І., Кузьмін Ю.І., Кононко Г.Г., Важеніна І.І. Експериментальне зараження кровосисних комарів личинками нематоди D. repens // Матеріали VIII-ої міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми ветеринарного обслуговування дрібних домашніх тварин”, 16-17 жовтня 2003 р., м. Київ. – С. 137-138.