Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Патологія, онкологія і морфологія тварин


Лемещенко Володимир Володимирович. Морфофункціональний статус кровоносних судин та тканинних компонентів печінки у свійських тварин неонатального періоду : дис... д-ра вет. наук: 16.00.02 / Білоцерківський держ. аграрний ун-т. - Біла Церква, 2006.



Анотація до роботи:

Лемещенко В.В. Морфофункціональний статус кровоносних судин та тканинних компонентів печінки у свійських тварин неонатального періоду. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.02 – патологія, онкологія і морфологія тварин. – Білоцерківський державний аграрний університет, Біла Церква, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню морфофункціонального статусу аферентних та еферентних кровоносних судин, а також тканинних компонентів печінки телят, поросят і цуценят у перші 20 діб постнатального періоду онтогенезу. Доведено, що біологічною закономірністю морфогенезу кровоносних судин і тканинних компонентів печінки у новонароджених тварин є його незавершеність. Вона зумовлена впливом дренажу плацентарної крові по пупковій вені у пупково-ворітний колектор та через венозну протоку до каудальної порожнистої вени. Незавершеність структури кровоносних судин і тканинних компонентів печінки взаємозв'язана її участю в регулюванні інтенсивності течії крові до серця разом із високою адаптивною потенцією в неонатальний період відповідно до матуронатності організму. Виявлено, що у неонатальний період змінюється структура магістральних і мікроциркуляторного русла кровоносних судин печінки, формуються структурно-функціональні одиниці (часточки) паренхіми поряд зі збільшенням оптичної щільності гепатоцитів та асинхронним зменшенням їх кількості, а в подальшому із зникненням центрів гемопоезу в органі. Встановлено, що структурно-функціональні особливості кровоносних судин печінки, її тканинних компонентів, динаміка їх сонографічних (ехоморфологічних) показників і кореляційних взаємозвґязків, а також висока варіабельність свідчать про участь печінки як органа в регуляції течії крові від органів черевної порожнини до серця у тварин неонатального періоду.

1. Загальнобіологічна закономірність незавершення морфології кровоносних судин і тканинних компонентів печінки у новонароджених тварин, яка зумовлена дренажем пупково-ворітного колектора венозною протокою до каудальної порожнистої вени, сприяє інтенсивності течії крові до серця та є підставою для теоретичного обгрунтування поетапної трансформації головної функції органа в онтогенезі ссавців.

2. Пупково-ворітній колектор печінки, який формується аферентними венозними магістралями, анастомозує венозною протокою (у добових телят і цуценят) або численними венами (у поросят), з еферентним, що зумовлює можливість течії крові, частково обминаючи дренажну систему органа.

3. Сумарна площа перетину аферентних кровоносних судин печінки менша, ніж у еферентних у поросят (0,69:1) і цуценят (0,59:1) і більша – у телят (1,32:1), що впливає на структуру їх стінки, особливо зовнішньої оболонки у ворітній вені і еферентному колекторі, яка містить пучки поздовжньо і косо поздовжньо розташованих міоцитів, та еластичні волокна.

4. Мікроциркуляторне русло печінки у добових тварин багатоланкове: утворене аферентними (аферентні стромальні венули, венозні прекапіляри, артеріоли, артеріальні прекапіляри), обмінними (стромальні капіляри і паренхіматозні – синусоїди), а також дренажними (стромальні і паренхіматозні посткапіляри і венули) ланками, які характеризуються складною архітектонікою, варіабельністю поперечника та структури стінки.

5. Незавершеність структури паренхіми печінки у добових тварин зумовлена хаотичним розташуванням гепатоцитів з оптично просвітленою цитоплазмою, а також локалізацією осередків кровотворення, що характерно для поросят і цуценят при значних індивідуальних коливаннях. Максимальна кількість гепатоцитів, особливо у середній частці печінки, міститься у поросят, дещо менша – в лівій у телят і цуценят.

6. Відносна площа сполучнотканинних структур печінки найбільша в лівій частці у поросят (2,23±0,30%), дещо менша вона у цуценят (2,07±0,23%) і найменша – у середній частці у телят (1,30±0,34%).

7. Прижиттєві ультразвукові дослідження печінки та її венозних магістралей, із розташуванням датчика в супраабдомінальній і супракостальній позиціях, виявляють непостійність як межі органа, так і поперечника вен відповідно до актів дихання. При видиху зростають відносна площа зображення печінки в ультразвуковому секторі, поперечник ворітної і каудальної порожнистої вен, проте зменшуються ехогенність органа і поперечник пупкової вени, тоді як при вдиху – навпаки. Крайовий контур печінки на сонограмах гіперехогенний, паренхіма гомогенна, дрібнозерниста, середньої ехогенності, а кровоносні судини – анехогенні.

8. З віком тварин, у неонатальний період, відбувається облітерація пупкової вени і порто-кавальних анастомозів, що зумовлює зміну структури стінки артерій, вен і судин мікроциркуляторного русла печінки, а також формування структурно-функціональних одиниць паренхіми поряд зі збільшенням оптичної щільності, асинхронним зменшенням кількості гепатоцитів і відсутністю осередків гемопоезу.

9. Зменшення площі просвіту пупкової вени і порто-кавальних анастомозів у 10-добових тварин приводить до зниження сумарної площі перетину аферентних кровоносних судин, сприяючи збільшенню в їх стінці еластичних і м'язових елементів, що вказує на непостійність інтенсивності течії крові.

10. Морфогенез часточок печінки, зумовлений збільшенням кількості

функціонуючих синусоїд, відбувається найінтенсивніше у поросят і менше – у телят. У цуценят ще відсутні структурно-функціональні одиниці у паренхімі печінки при збереженні осередків гемопоезу.

11. Повна облітерація пупкової вени і порто-кавальних анастомозів у печінці 20-добових тварин зумовлює динаміку сумарної площі перетину аферентних та еферентних кровоносних судин, що забезпечує течію крові через синусоїди і сприяє утворенню в паренхімі часточок на фоні зменшення кількості гепатоцитів.

12. На сонограмах у 10- і 20-добових тварин структурні зміни печінки та кровоносних судин проявляються збільшенням ехогенності паренхіми і поперечника магістральних вен зі значною варіабельністю, а також відповідно до актів дихання.

13. Печінкова артерія супроводжує гілки пупково-ворітного колектора, розгалужуючись переважно у стромальних парабіліарних і паравенозних сплетеннях; тільки з віком тварин у її стінці збільшується кількість еластичних елементів і асинхронно потовщується середня оболонка за незначної зміни площі перетину.

14. Кореляційні взаємозвґязки між площею перетину аферентних і еферентних вен, кількістю гепатоцитів, абсолютною масою печінки та масою тіла у добових тварин (особливо у телят) проявляються, переважно, як тісні і значні, позитивні або зворотні. З віком телят, поросят і цуценят виявляється асинхронна динаміка сили і напряму кореляцій, вказуючи на формування функціональних (ергонтичних) взаємозвґязків у печінці.

15. Динаміка морфологічних та ехоморфологічних особливостей кровоносних судин і тканинних компонентів печінки свідчать про активну її участь у регулюванні течії крові від органів черевної порожнини до серця у тварин

неонатального періоду.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

1. Лемещенко В.В. Особенности взаимосвязей пупочной, воротной и каудальной полой вен у неонатальных щенков и поросят // Проблеми ветеринарної медицини: Наук. вісн. Націон. аграр. ун-ту. – К.: НАУ, 1998. – Вип. 11. – С. 163–166.

2. Лемещенко В.В. Интраорганный пупочно-воротный коллектор печени у плодов и телят неонатального периода // Актуальні проблеми морфогенезу органів ссавців і птиці: Наук. вісн. Націон. аграр. ун-ту. – К.: НАУ, 1999. – Вип. 16. – С. 119–121.

3. Лемещенко В.В. Структурно-функціональні особливості печінкової артерії, пупкової і ворітної вен у неонатальних цуценят // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква: БДАУ, 1999. – Вип.8, ч.1. – С. 145–149.

4. Лемещенко В.В. Пупочно-воротный коллектор печени некоторых животных неонатального периода // Науч. тр. Крымского гос. аграр. ун-та: Вет. наук. – Симферополь: КГАУ, 1999. – Вып. 61. – С. 85–88.

5. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В. Структури, що забезпечують антигенну стимуляцію імунокомпетентних органів новонароджених ссавців // Проблеми фізіології і патології відтворення: Наук. вісн. Націон. аграр. ун-ту. – К.: НАУ, 2000. – Вип. 22. – С. 213–216.

Автором проведено морфологічне дослідження аферентних кровоносних судин печінки у новонароджених тварин у взаємозвязку із структурою її паренхіми.

6. Лемещенко В.В. Структурные особенности некоторых внутриорганных сосудов печени новорожденных поросят // Вет. медицина: Міжвід. тем. наук. зб. – Харків, 2000. – Вип. 77. – С. 225–228.

7. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В. Биологическое обоснование определения зрелорождаемости, незавершенности и недоразвитости животных в ветеринарной медицине // Вет. медицина: Міжвід. тем. наук. зб. – Харків, 2000. – Т.11. – Вип. 78. – С.110–114.

Автором проведені мікроморфологічні дослідження печінки у добових зріло- та незрілонароджуваних тварин.

8. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В. Особенности эмбриональных структур печени новорожденных щенков // Наукові проблеми вет. медицини: Наук. вісн. Націон. аграр. ун-ту. – К., 2000. – Вип. 28. – С. 26–27.

Автором проведені макро- і мікроскопічні дослідження печінки у добових цуценят із встановленням провізорних структур її паренхіми.

9. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В., Гаврилін П.М. Критерії визначення зрілонародження, незавершення і недорозвинення продуктивних тварин та їх біологічне обґрунтування // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 2000. – Вип. 13, ч.2. – С. 89–94.

Автором встановлені особливості структури кровоносних судин і тканинних компонентів печінки як інформативних критеріїв організменого статусу тварин неонатального періоду.

10. Лемещенко В.В. Динамика коррелятивных взаимосвязей кровеносных сосудов печени поросят неонатального периода // Наук. вісн. Націон. аграр. ун-ту. – К., 2001. – Вип. 38. – С. 212–215.

11. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В. Морфофункціональні особливості кровоносних судин та тканинних елементів печінки поросят до 20-добового віку // Ветеринарні науки: Наук. праці Полтав. держ. аграр. акад. – Полтава, 2002. – Т.2 (21). – С. 37–39.

Автором встановлена вікова динаміка аферентних і еферентних судин та паренхіми печінки у 1-, 10- і 20-добових поросят.

12. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В. Морфофункциональные особенности мікроциркуляторного русла печени телят и поросят новорожденного периода // Актуальные проблемы ветеринарной медицины: Науч. тр. Крымского гос. аграр. ун-та. – Симферополь, 2002. – Вып. 71. – С. 56–59.

Автором проведено мікроморфологічне дослідження ланок мікроциркуляторного русла печінки тварин неонатального періоду.

13. Лемещенко В.В. Морфофункціональні особливості кровоносних судин і тканинних компонентів печінки поросят, як ускладнюючі фактори при хворобах органів травлення // Вет. медицина України. – 2002. – №11. – С. 35–37.

14. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В. Методические приемы сонографии печени и ее экстраорганных вен у телят новорожденного периода // Актуальные проблемы вет. медицины: Науч. тр. Крымского гос. аграр. ун-та. – Симферополь, 2002. – Вып. 74. – С. 70–74.

Автором розроблений і апробований спосіб прижиттєвої сонографії печінки, її аферентних і еферентних вен у телят 1–20-добового віку.

15. Лемещенко В.В. Морфофункциональные особенности афферентных кровеносных сосудов печени новорожденных телят // Вет. медицина: Міжвід. тем. наук. зб. – Харків, 2002. – Вип. 80. – С. 383–385.

16. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В., Гаврилін П.М., Бамбуляк М.Ф. Анатомо-топографічні особливості органів черевної порожнини у неонатальних свійських тварин // Вет. медицина України. – 2003. – № 10. – С. 35–38.

Автором досліджено особливості топографії печінки та венозних магістралей у черевній порожнині новонароджених свійських тварин з урахуванням незавершеності їх структури.

17. Лемещенко В.В. Структурно-функциональные особенности паренхимы печени новорожденных зрело- и незрелорождающихся домашних животных // Вет. медицина: Міжвід. тем. наук. зб. – Харків, 2003. – Вип. 82. – С. 346–348.

18. Лемещенко В.В. Морфофункциональные особенности стенки афферентных и эфферентных кровеносных сосудов печени новорожденных телят // Наук. вісн. Львів. націон. акад. вет. мед. ім. С.З.Гжицького. – Львів, 2003. – Т.5 (№ 3). – Ч.1. – С. 76–80.

19. Лемещенко В.В. Морфофункциональные особенности эфферентных вен печени телят неонатального периода // Проблеми вет. медицини: Наук. праці Крим. держ. агротехнол. ун-ту. – Сімферополь, 2003. – Вип. 79. – С. 100–106.

20. Криштофорова Б.В, Лемещенко В.В. Сонографические особенности печени и её вен у неонатальных телят // Наук. вісн. Львів. націон. акад. вет. мед. ім. С.З.Гжицького. – Львів, 2004. – Т. 6 (№ 1). – Ч.1. – С. 78–83.

Автором встановлена динаміка ехоморфологічних параметрів печінки у 1–20-добових телят залежно від актів дихання.

21. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В. Морфофункциональные особенности органов пищеварения новорожденных животных как факторы, предрасполагающие к возникновению болезней // Вет. медицина: Міжвід. тем. наук. зб. – Харків, 2004. – Вип. 84. – С. 393–396.

Автором проведений аналіз структурної незавершеності тканин печінки у новонароджених свійських тварин, узагальнено результати досліджень.

22. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В., Бамбуляк М.Ф. Критерії визначення морфологічних і функціональних особливостей новонароджених та неонатального періоду продуктивних тварин // Вет. медицина України. – 2004. – № 11. – С. 37–39.

Автором проведені макро-мікроморфологічні дослідження кровоносних судин і паренхіми печінки у свійських тварин неонатального періоду, узагальнено їх результати.

23. Лемещенко В.В. Структурно-функціональні особливості кровоносних судин печінки як фактори, що регулюють течію крові до серця ссавців новонародженого періоду // Наук. вісн. Львів. націон. акад. вет. мед. ім. С.З.Гжицького. – Львів, 2004. – Т.6 (№3). – Ч.3. – С. 141–145.

24. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В. Спосіб прижиттєвої сонографії печінки та вен у телят новонародженого періоду // Актуальні проблеми ветеринарної медицини: Наук. праці Крим. держ. агротехнол. ун-ту. – Сімферополь, 2004. – Вип. 85. – С. 89–94.

Автором вдосконалений спосіб прижиттєвих ультразвукових досліджень печінки та її кровоносних судин.

25. Лемещенко В.В. Динамика изменения морфоструктуры паренхимы печени у животных неонатального периода животных как факторы, предрасполагающие к возникновению болезней // Вет. медицина: Міжвід. тем. наук. зб. – Харків, 2005. – Т. І. – Вип. 85. – С. 657–661.

26. Лемещенко В.В. Кількісні взаємовідносини інтраорганних кровоносних судин та тканинних компонентов печінки у телят неонатального періоду // Наук. вісн. Львів. націон. акад. вет. мед. ім. С.З.Гжицького. – Львів, 2005. – Т. 7 (№2). – Ч. 1. – С. 100–103.

Публікації у методичних виданнях

27. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В. Методичні прийоми виготовлення анатомічних препаратів: Навч. посібник. – Сімферополь: Таврія, 2000. – 50 с.

Автором розроблений спосіб виготовлення корозійних препаратів кровоносних судин печінки та з'ясований взаємозв'язок аферентних і еферентних магістралей.

28. Криштофорова Б.В., Гаврилін П.М., Лемещенко В.В., Бамбуляк М.Ф. Топографія органів черевної порожнини новонароджених тварин: Метод. реком. для студ. вет. мед. аграр. вищих навч. закладів ІІІ–ІV рівнів акредитації. – К.: Аграрна освіта, 2003. – 18 с.

Автором з'ясовані анатомо-топографічні особливості й розроблена схема взаємозв'язоку пупкової, ворітної та каудальної порожнистої вен печінки у новонароджених тварин.

29. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В., Гаврилін П.М. Визначення морфофункціонального стану новонароджених телят та способи корекції їх недорозвинення // Метод. рекоменд. для лікарів вет. медицини, студентів ФВМ та працівників тварин. ферм / – Сімферополь: КДАТУ. – 2004. – Ч. І. – 20 с.

Автором узагальнені дані про взаємозв'язок морфофункціональних особливостей кровоносних судин та тканинних компонентів печінки у новонароджених телят з їх організменим статусом.

Матеріали конференцій та тези доповідей

30. Лемещенко В.В. Структурные особенности пупочно-воротного интраорганного коллектора печени телят, поросят и щенков неонатального периода // Теоретичні та практичні аспекти лімфології: Матеріали наук. конф., присвяченої 100-річчю з дня народження О.А.Сушко. – К.: НМУ, 1999. – С. 24.

31. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В. Особливості структури кровоносних судин деяких органів новонароджених матуронатних ссавців / Актуальні питання морфогенезу та регенерації: Тези доп. конф. // Український медичний альманах. – Т. 3. – № 1 (додаток). – 2000. – С. 33–34.

Автором проведено дослідження структури кровоносних судин печінки у новонароджених свійських тварин.

32. Лемещенко В.В. Структурно-функциональные особенности вен печени телят неонатального периода // Актуальне вопросы современной биологии: Материалы 1 республ. конф. молодых ученых Крыма (Симферополь, 10 мая 2000). – Симферополь: Таврия, 2000. – С. 69–70.

33. Лемещенко В.В. Особенности структур стенки некоторых кровеносных сосудов печени поросят // Матеріали наук. конф., присвяченої 100-річчю з дня народження О.І.Свиридова. – К.: НМУ, 2000. – С. 51.

34. Лемещенко В.В. Методические приемы препарирования пупочно-воротного коллектора у неонатальных животных // Пути дальнейшего совершенствования учебного процесса в условиях перехода к ступенчатой подготовке и углубленной специализации: Материалы учебн.-научн.-метод. конф. профессорско-преподават. состава – Симферополь: КГАУ, 2000. – С. 35–36.

35. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В., Грабчак Ж.Г. Структурно-функциональные особенности органов кроветворения и иммунной защиты у зрелорождающихся новорожденных млекопитающих и птиц // Таврический медико-биол. вестник. – Симферополь: КГМУ, 2002. – Т. 5, №3. – С. 109–110.

Автор провів дослідження тканинних компонентів печінки у зріло- та незрілонароджуваних свійських тварин.

36. Лемещенко В.В. Морфофункциональные особенности пупочно-воротного колектора и тканевых компонентов печени неонатальных домашних животных // Современные проблемы и достижения аграрной науки в животноводстве и растениеводстве: Сб. статей Юбилейной междунар. науч.-практ. конф. (Барнаул, 2003, Российская Федерация) – Барнаул: Изд-во АГАУ, 2002. – Ч. 2. – С. 58–60.

37. Лемещенко В.В. Морфофункціональні особливості судинних і тканинних компонентів печінки новонароджених свійських тварин різної матуронатності // Актуальні питання морфології: Наук. праці ІІІ Націон. конгресу анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів України (21–23 жовтня 2002 р., Київ) / За ред. проф. Ю.Г.Чайковського. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 184–185.

38. Криштофорова Б.В., Лемещенко В.В., Грабчак Ж.Г. Особенности иммунокомпетентных структур новорожденных животных во взаимосвязи с их жизнеспособностью // Современные проблемы и достижения аграрной науки в животноводстве и растениеводстве: Сб. статей Юбилейной междунар. науч.-практ. конф. (Барнаул, 2003, Российская Федерация). – Барнаул: Изд-во АГАУ, 2003. – Ч.IV. – С. 37–43.

Автор провів дослідження тканинних компонентів печінки у телят, поросят та цуценят неонатального періоду, узагальнив дані про їх адаптогенез та взаємозв'язок з органами гемоімунопоезу.

39. Krishtoforova B.V., Lemeschenko V.V. Incompleteness of the structure of liver veins and tissue components in neonatal animals // Abstr. XXVth Congress of the European Association of Veterinary Anatomists (28 – 31 July 2004, Oslo, Norway). – Oslo, 2004. – Р. 113.

Автор з'ясував особливості структури кровоносних судин та тканинних компонентів печінки у добових свійських тварин, які свідчать про їх незавершеність.

40. Лемещенко В.В. Морфофункціональний статус печінки та її аферентних і еферентних вен у телят добового віку // Таврический медико-биол. вестник. – Симферополь: КГМУ, 2004. – Т. 7, № 4.– С. 73–74.

41. Лемещенко В.В. Структурно-функциональные особенности паренхиматозных компонентов печени новорожденных животных // Учёные записки УО “Витебская ордена ”Знак Почёта” госуд. академия вет. медицины”. – Т. 40, ч. 2. – Витебск, 2004. – С. 34–35.

42. Krishtoforova B., LemeshchenkoV. The methodical approaches of making and researching corrosion preparations of hepatic blood vessels in neonatal animals // Proc. оf the 8th International Interim Conference for Plastination (5 – 10 July 2005, Ohrid, Macedonia). – Skopje, 2005. – P.37–38.

Автор удосконалив методику виготовлення корозійних препаратів кровоносних судин печінки у свійських тварин неонатального періоду, виявив особливості їх макро-мікроскопічної будови.