Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Мовознавство


Пєсоріна Лариса Миколаївна. Мовні засоби створення комічного ефекту в короткому оповіданні (на матеріалі творів О.Генрі, Е.Кестнера, А.П.Чехова) : Дис... канд. наук: 10.02.15 - 2007.



Анотація до роботи:

Пєсоріна Л.М. Мовні засоби створення комічного ефекту в короткому оповіданні (на матеріалі творів О.Генрі, Е.Кестнера, А.П.Чехова). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.15 – загальне мовознавство. – Донецький національний університет. – Донецьк, 2006.

Дисертація присвячена проблемі вербального комізму та засобам його вираження. Дослідження мовних засобів комічного в сучасній лінгвістиці є актуальним питанням у зв’язку зі спрямованістю наукових праць на комунікативну й прагматичну діяльність людини, що пов’язано з виникненням і розвитком когнітивного напряму в мовознавстві. У роботі розглянуто проблему дослідження основних форм категорії комічного, а також проаналізовано основні напрямки дослідження мовних засобів комізму. Здійснено системний опис засобів вираження комічного ефекту в короткому оповіданні. Аналіз малих епічних жанрів проведено на методологічній базі кількох галузей сучасної лінгвістики, прагматики тексту, комунікативної лінгвістики, що дозволило констатувати поряд із загальними, типовими вербальними засобами комізму також особливості індивідуальної манери окремих авторів. Вербальні засоби створення комізму досліджено в англійських, німецьких і російських мовах на мовностилістичному та синтаксичному рівнях. Вивчені семантичні й функціональні властивості власних імен, а також запропонована їх класифікація з метою створення мовного комізму, досліджені основні особливості оказіонального словотвору та розширена класифікація авторських оказіональних новоутворень, уточнено класифікацію гри слів, що притаманна жанру короткого оповідання. Встановлено основні типи синтаксичної конвергенції (хаотичне перерахування, зевгма). Визначені основні типи порушень семантичного узгодження між компонентами вільних атрибутивних словосполучень. Здійснено системний лінгвостилістичний аналіз функціонування вербальних засобів комічного в англійській, німецькій та російській мовах.