Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


Горобець Ірина Сергіївна. Мовні засоби відтворення концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ у сучасній американській художній прозі та газетній публіцистиці : Дис... канд. наук: 10.02.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Горобець І.С. Мовні засоби відтворення концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ у сучасній американській художній прозі та газетній публіцистиці. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.04 - германські мови. - Донецький національний університет, Донецьк, 2007.

У дисертації здійснено лінгвокогнітивний і функціональний аналіз мовних засобів відображення концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ у текстах сучасної американської художньої прози та газетної публіцистики з юридичної тематики; розкриваються лексико-семантичні, тактико-стратегічні та тропеїчні особливості відображення складників концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ. Дослідження зосереджено на виявленні мовних особливостей заповнення слотів концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ залежно від жанру досліджуваних текстів.

У роботі розкрито специфіку відображення взаємодії персонажів у сучасній американській художній прозі; визначено комунікативні стратегії й тактики їхнього спілкування; розглянуто особливості позначення концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ у комунікативних ситуаціях "Розслідування" та "Допит", виокремлених у сучасній американській художній прозі; виявлено мовні та мовленнєві особливості реалізації концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ у різножанрових текстах з юридичної тематики у сучасній американській газетній публіцистиці.

Дослідження мовних засобів відтворення концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ у когнітивно-комунікативному ракурсі дозволило встановити особливості відображення позамовної дійсності у сучасній американській художній прозі та газетній публіцистиці; простежити зв’язки між концептуальним змістом текстів і мовленнєвими засобами досягнення комунікативних цілей.

Пізнання є відображенням об'єктивної дійсності в діяльності людей, що здійснюється у певних соціальних умовах, залежить від їхніх суб'єктивних намірів, цілей, інтересів, культурного рівня, освіти та соціального стану. Саме тому сприйняття факту порушення закону журналістом, письменником як людьми з різними професійно зумовленими творчими завданнями вирізняється за ступенем суб'єктивного представлення інформації про злочинця. Учасники процесу створення текстів сучасної американської художньої прози та газетної публіцистики відбивають своє сприйняття порушника закону за рахунок виділення певних базових і другорядних складників концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ. Водночас, слоти концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ є спільними для сучасної американської художньої прози та газетної публіцистики, оскільки, обробляючи суб'єктивний досвід, людина підводить інформацію під певні категорії та класи, існуючі у суспільстві.

Концепт ЗЛОЧИНЕЦЬ розглядається як єдність функціональних (лексико-семантичного, тактико-стратегічного та тропеїчного) аспектів, які використовуються для досягнення максимальної адекватності процесу комунікації.

Структуру концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ у сучасній американській художній прозі та газетній публіцистиці представлено мережею базових фреймів (предметно-центричного, акціонального та компаративного) як сукупність якісних, кількісних, акціональних і локально-темпоральних характеристик.

Лексико-семантичний аспект втілення концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ в аналізованих текстах характеризується ідентичністю розкриття слотів фреймової структури за допомогою номінативних одиниць, які слугують підвищенню експресивності мовлення та сприяють детальному опису фактів скоєного злочину; виявляють емоційні особливості спілкування; підсилюють важливість імпліцитно поданої інформації.

Тропеїчний аспект реалізації концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ здійснюється образними стилістичними засобами, які у поєднанні з основним параметром експресивно-емоційного й емфатичного змісту допомагають подати інформацію про кримінальний вчинок, висвітлити риси порушника закону, зобразити та схарактеризувати його дії.

У комунікативному аспекті спостерігаємо тактико-стратегічні відмінності представлення концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ у ситуаціях "Розслідування", "Допит", виокремлених з творів сучасної американської художньої прози. Залежно від типу ситуації спілкування (асиметрична/ симетрична) та ролі комунікативно активного адресанта/адресата в ситуації “Розслідування” реалізується наративно-аналітична мовленнєва стратегія. Комунікативна ситуація “Допит” розглядається як конфліктна протидія у вигляді спілкування, спрямованого на захист власних інтересів шляхом обмеження активності опонента, нанесення йому моральної або матеріальної шкоди, а також негативне ставлення один до одного. Найчастіше обирається конфліктно-маніпуляторна стратегія.

Комунікативний аспект представлення інформації у публіцистичних текстах з юридичної тематики реалізується через такі стратегії: перцептивно-інформативну, правомірного психологічного впливу, психологічного захисту, констативного та документального інформування.

Перспектива подальших досліджень вбачається у вивченні лексико-семантичних, тропеїчних і тактико-стратегійних особливостей втілення концептів КРИМІНАЛІСТ і ЖЕРТВА в сучасній американській художній прозі та газетній публіцистиці; зіставлення отриманих даних з мовними засобами, що вживаються на позначення цих концептів у американському та британському варіантах сучасної англійської мови. У подальшому можливим видається вивчення та порівняння засобів вербалізації ключових концептів у комунікативній ситуації "Судове засідання".

Публікації автора:

  1. Горобець І.С. Мовні засоби зображення концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ у сучасній американській художній та публіцистичній літературі // Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка: Зб. наук. пр. – Вип. 22. – Житомир: ЖДУ, 2005. – С. 108-112.

  2. Горобець І.С. Роль теорії номінації в розвитку комунікативно-когнітивного підходу в сучасному мовознавстві // Мовні і концептуальні картини світу: Зб. наук. пр. – Вип. 16. Книга 1. – К.: Видавничий Дім Дмитра Бураго, 2005. – С. 89-92.

  3. Горобець І.С. Структура комунікативної ситуації «Допит підозрюваного» // Мовні і концептуальні картини світу: Зб. наук. пр. – Вип. 18. Книга 1. – К.: Видавничий Дім Дмитра Бураго, 2005. – С. 102-105.

  4. Горобець І.С. Художні засоби вираження концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ у текстах юридичної тематики (на матеріалі американської газетної публіцистики) // Проблеми семантики слова, речення та тексту: Зб. наук. пр. – Вип. 17. – К.: Логос, 2006. – С. 79-86.

  5. Горобець І.С. Кримінальний дискурс серед інших типів комунікації (на матеріалі сучасної англійської прози) // Матеріали IV Міжвузівської конференції молодих учених (1-3 лютого 2006 р). – Донецьк: ДонНУ, 2006. – С. 81-84.

  6. Горобець І.С. Слідчий дискурс в різноманітних типах комунікації // Системний підхід до підготовки фахівців управління персоналом: Матеріали конференції. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2006. – С. 30-35.

  7. Горобець І.С. Лексичні засоби вираження концепту ЗЛОЧИНЕЦЬ у комунікативній ситуації “Допит підозрюваного” // Шевченківська весна: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, присвяченої 15-й річниці незалежності України. – Вип. IV. – Ч. 1. – К.: Логос, 2006. – С. 384-386.