Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія науки і техніки


Чубрей Олександра Степанівна. Науковий доробок М.О.Зарудного в зоологічній науці (остання чверть XIX - початок XX століть) : дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / УААН; Державна наукова сільськогосподарська бібліотека. — К., 2006. — 211арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 176-197.



Анотація до роботи:

Чубрей О.С.

Науковий доробок М.О. Зарудного в зоологічній науці (остання чверть ХІХ – початок ХХ століть). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.07 – історія науки і техніки. – Державна наукова сільськогосподарська бібліотека Української академії аграрних наук, Київ, 2006.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню життя і наукової діяльності М.О. Зарудного (1859-1919) – визначного українського зоолога і мандрівника. Розкрито умови формування наукового світогляду та подальшого розвитку М.О. Зарудного як дослідника й особистості. Розроблено періодизацію життя та діяльності вченого. На основі широкого комплексу джерел досліджено внесок М.О. Зарудного в розвиток зоології, орнітологічної фауністики, систематики, зоогеографії, дослідження екології хребетних тварин (риб, плазунів та ссавців). Проаналізовано участь науковця в експедиціях по європейській Росії, Україні, Середній Азії та Персії (Ірану), охарактеризовано їх наукове значення.

Досліджено, що М.О. Зарудним вперше було складене повне систематичне зведення птахів Туркестанського краю, Персії (Ірану), проведена ревізія класу птахів за підвидовим принципом, розроблено принципово нові визначальні ключі для діагностики видового і підвидового різноманіття птахів.

  1. В дисертації вперше проведено історико-науковий аналіз життя і діяльності визначного українського зоолога М.О. Зарудного (1859-1919). Вивчення його наукового доробку, нових літературних джерел і матеріалів архівів м. Києва та Санкт –Петербурга дозволило нам комплексно представити особистість ученого, дати належну оцінку його наукових уподобань.

  2. Встановлено, що формування наукового світогляду М.О. Зарудного відбувалося під впливом розвитку концепцій зоологічної науки останньої чверті ХІХ – початку ХХ століть. На формування наукового світогляду М.О. Зарудного вирішальний вплив мали його вчителі та наставники: А.П. Богданов, П.П. Семенов-Тян-Шанський, С.О. Бутурлін, О.О. Ковалевський, О.М. Нікольський, Ф.Д. Плеске. Наукові інтереси спонукали М.О. Зарудного до подорожей по європейській Росії, Україні, Середній Азії та Персії (Ірану). Результати цих експедицій відображено у працях: “ Орнітологічна фауна Оренбурзького краю” (1882), “Екскурсія по Північно-Східній Персії і птахи цієї країни” (1896), “Орнітологічна фауна Закаспійського краю” (1896), “Екскурсія по Східній Персії” (1901), “Птахи Східної Персії” (1903), “Птахи Псковської губернії” (1910), “Птахи Аральського моря” (1916), в цих унікальних джерелах, що дають змогу об’єктивно відтворити події історії вітчизняної зооологічної науки.

  3. Творчо реалізувавши сприйняту з американської і англійської орнітології ідею використовування “потрійної” номенклатури, М.О. Зарудний зробив вирішальний внесок у розвиток теорії і принципів підвидового вивчення орнітофауни. Ним вперше було складено повне систематичне зведення птахів Туркестанського краю, Персії (Ірану), а також проведена ревізія класу птахів за підвидовим принципом. М.О.Зарудний розробив принципово нові визначальні ключі для діагностики видового і підвидового різноманіття птахів країни. Ці дослідження сприяли становленню і утвердженню в орнітології широкої біологічної концепції виду та створенню умов для бурхливого розвитку орнітології в останній чверті ХІХ- початку ХХ століть.

  4. Вперше запропоновано періодизацію життя та діяльності М.О. Зарудного, а саме: харківський (1859-1870); санкт-петербурзький (1870-1879); оренбурзький (1879-1892); псковський (1892-1906); ташкентський (1906-1919), також його творчої спадщини.

  1. Визначено, що М.О. Зарудний зробив вагомий внесок у розробку методичних основ проведення польових досліджень, складання описів систематичної обробки орнітологічних колекцій. Вперше у вітчизняній орнітології він почав серійне збирання колекційного матеріалу, що дозволяє достовірно досліджувати внутрішньовидову індивідуальну і географічну мінливість, а також виявляти надійні діагностичні ознаки різних форм птахів і їх груп. Учений розробив номенклатуру забарвлень для орнітологічної діагностики.

    Показано, що наукові дослідження М.О. Зарудного здійснювалися в контексті завдань зоологічної науки. Творчий доробок М.О. Зарудного можна умовно розділити на п’ять основних напрямків: орнітологічні - фауністика, систематика, зоогеографія та екологія, а також дослідження фауни хребетних тварин Туркестанської області. В дисертації простежується зв’язок М.О.Зарудного з тими ідейними основами, які укріпили інтерес вченого до мисливствознавства та охорони природи. Встановлено, що праці М.О. Зарудного – це значний внесок в орнітологію, завдяки яким він став одним із провідних фахівців-зоологів світу. Перелік його наукових та науково-популярних праць містить 218 назв.

    З’ясовано роль вченого в дослідженнях орнітофауни України, зокрема Полтавської та Харківської губерній. В статті „ Птахи долини р. Орчика і навколо прилеглого степу” наводиться список птахів, що охоплює 141 вид. В іншій науковій праці – „Декілька заміток про орнітофауну Харківської і Полтавської губерній” - охарактеризовано 31 вид птахів.

    Показана роль М.О. Зарудного в розвитку Туркестанського народного музею. Саме тут розкрився організаторський талант вченого. Він розгорнув значну роботу по збагаченню колекційних фондів музею, монтажу виставкової частини та організації фауністичних експедицій.

    Встановлено важливу роль М.О. Зарудного як просвітителя і популяризатора науки. Активна літературна і публіцистична діяльність в орнітологічних, мисливських і інших, у тому числі науково-популярних журналах, величезне ділове листування з представниками наукової і мисливської громадськості, викладацька робота, забезпечували М.О. Зарудному своєрідний імідж вченого-зоолога, географа і мандрівника. Більшість робіт М.О. Зарудного мали екологічну спрямованість. Його праці відігравали роль не тільки в науковому середовищі, але і серед величезної маси мисливців, любителів природи, ентузіастів-природодослідників.

Публікації автора:

  1. Чубрей О. Микола Олексійович Зарудний – видатний український зоолог і мандрівник (1859-1919): Оренбурзькі та Закаспійські подорожі // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. пр. – К., 2003. – Вип.11. – С.214-222.

  2. Чубрей О. Зоологічні дослідження і подорожі М.О.Зарудного в Персії (1896-1898) // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук.пр. – К., 2004. – Вип.13. – С.208-215.

  3. Чубрей О. Роль М.О.Зарудного в зоогеографічних дослідженнях Середньої Азії: 1884-1919 // Вісник Дніпропетровського університету : Дніпропетровськ, 2004. – Вип.11. – С.126 -132. – (Серія „Історія і філософія науки і техніки ”).

  4. Чубрей О. Основні напрямки наукової творчості зоолога і мандрівника М.О.Зарудного (1859-1919) // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб.наук.пр. –К., 2004. – Вип.15. – С.216-222.

  5. Чубрей О. М.О.Зарудний і стан розвитку орнітології в світі (кінець ХІХ – поч.ХХ ст.) // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб.наук.пр. – К., 2005. – Вип.19. – С.219-226.

  6. Чубрей О. Життя та діяльність М.О.Зарудного в Ташкенті (1906-1919) // Історія національної науки: новий зміст і суспільне значення: Матеріали ХІХ Міжнародного Київського симпозіуму з наукознавства та історії науки (13-15 листопада 2002 року, м.Київ). – К., 2002. – С.93-96.

  7. Чубрей О. Микола Олексійович Зарудний // Проблеми та перспективи розвитку транспортних систем: техніка, технологія, економіка і управління: Ч.2. Економіка і управління: Тези доп. Першої наук.- практ.конф. – К., 2003. – С. 182-183.

  8. Чубрей О. Зоогеограф М.О.Зарудний як дослідник Середньої Азії (До 145-річчя від дня народження) // Історія освіти, науки і техніки в Україні: Друга конференція молодих вчених і спеціалістів (27-28 травня 2004 р.): Матеріали конф. – К., 2004. – С.213-215.

  9. Чубрей О. Значення наукової спадщини М.О.Зарудного для розвитку сучасного природознавства / Дев’ята конференція молодих істориків науки, освіти і техніки: 23 квітня 2004 р., м.Київ: Матеріали конф.- К., 2004. – С.173 -176.

  10. Чубрей О. Внесок М.О. Зарудного в розвиток екологічних досліджень // Одинадцята конференція молодих істориків освіти, науки і техніки: 21 квітня 2006 р., м.Київ: Матеріали конф.- К., 2006. – С.146-153.