Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Сільськогосподарські меліорації


Федченко Віктор Іванович. Обгрунтування модернізації та реконструкції меліоративних систем у гумідній зоні на основі даних еколого-меліоративного моніторингу : Дис... канд. техн. наук: 06.01.02 / УААН; Інститут гідротехніки і меліорації. — К., 2003. — 175арк. — Бібліогр.: арк. 162-175.



Анотація до роботи:

Федченко В.І. Обгрунтування модернізації та реконструкції меліоративних систем в гумідній зоні на основі даних еколого-меліоративного моніторингу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 06.01.02 – Сільськогосподарські меліорації (технічні науки). – Інститут гідротехніки і меліорації УААН, Київ, 2003.

Науково обгрунтовано нові підходи до реалізації даних еколого-меліоративного моніторингу щодо прийняття рішень з реконструкції і модернізації осушувальних систем. Обгрунтовано вибір репрезентативних об'єктів спостережень на основі наукового аналізу природно-меліоративних умов регіону, технічної досконалості і ефективності водорегулювальної дії меліоративних систем.

Виконано аналіз еколого-меліоративного стану осушуваних земель і ранжування їх за пріоритетністю, доцільністю і ефективністю впровадження технічних заходів з реконструкції і модернізації осушувальних систем.

За даними експериментальних досліджень, на типовій дослідно-виробничій ділянці запропоновано для широкого впровадження оптимальні локальні схеми регулювання водного режиму тимчасово перезволожених земель, що сприяють заощадженню і ефективному використанню ресурсів місцевого стоку для забезпечення оптимальної вологості осушуваних грунтів.

1. Вперше для території Полісся, зокрема його Лівобережної частини, на прикладі Сумської області використано дані еколого-меліоративного моніторингу для вирішення наукових і технічних питань реконструкції та модернізації осушувальних систем.

2. Виконано групування осушувальних систем області навколо типових об'єктів за показниками природно-меліоративного районування, характеру і особливостей перезволоження земель, технічних схем і засобів водорегулювання.

3. Проведено оцінку еколого-меліоративного стану меліоративних систем за технічними, меліоративними і гідрохімічними показниками для з'ясування причин формування незадовільного меліоративного стану, визначення пріоритетів у виборі об'єктів реконструкції, а також вирішення технічних і технологічних задач реконструкції і модернізації осушувальних систем за різних природно-меліоративних умов і сучасних форм землеволодіння і землекористування.

4. Визначено, що найбільші проблеми з водорегулюванням виникають на осушувальних системах міжрічкових територій з нестійким режимом перезволоження і розвиненим западинним рельєфом. Основними з цих проблем є – своєчасне забезпечення норми осушення в передпосівний період і компенсація дефіциту вологи протягом вегетації за відсутності гарантованого джерела зволоження.

5. Для техніко-економічного обгрунтування необхідності і черговості реконструкції осушувальних систем застосовано методику моделювання водного режиму грунту. Розраховано необхідну інтенсивність осушення перезволожених земель, а також середньобагаторічні коефіцієнти зниження врожаю, зумовленого відхиленнями від оптимального водного режиму грунту для основних сільськогосподарських культур.

6. Виконано оптимізаційні розрахунки для всіх типових об'єктів з урахуванням особливостей осушення, параметрів осушувальної мережі і структури сільськогосподарського використання осушуваних земель.

7. Запропоновано і впроваджено на дослідно-виробничому об'єкті малозатратну технологію реконструкції осушувальних систем на перезволожуваних землях з западинним рельєфом, яка грунтується на відведенні і акумуляції надлишків вологи з використанням місцевих фільтрувальних матеріалів, дотриманням грунтоохоронних і екологічних вимог.

8. Дана схема дає змогу локально регулювати водно-повітряний режим осушуваних грунтів у межах території одного землекористувача.

9. Запропоновано розрахункову модель для визначення параметрів системи з водоакумулюючими траншеями, за якою можна одержати необхідні параметри для проектування і будівництва.

10. П'ятирічні спостереження за функціонуванням системи на дослідно-виробничому об'єкті показали її значно більшу ефективність у регулюванні водного режиму грунту, ніж на контрольній ділянці з гончарним дренажем.

11. Окупність реконструкції осушувальної системи за запропонованою схемою і технологією відбувається вдвічі швидше, ніж за традиційних підходів, а відтак рекомендується широке застосування її в аналогічних умовах перезволоження земель Українського Полісся.

Рекомендації виробництву

Для своєчасного осушення і подальшого регулювання водного режиму на локальних ділянках перезволожених земель, в межах одного землекористувача, рекомендується застосовувати розроблену автором схему водоакумулюючого дренажу із використанням місцевих фільтруючих матеріалів.

Публікації автора:

Брошури

1. Осушення в Сумській області і шляхи раціонального природокористування / Федченко В.І., Кошовий В.Ф., Алексеєвський В.Є., Насєдкін І.Ю., Тураєва О.В. (За ред. Федченко В.І.). –К.: Сумський Облводгосп, ІГіМ УААН, 1995. –31 с.

2. Результати моніторингових робіт на осушуваних землях Сумської області / Федченко В.І., Комарицький А.А., Круглов Є.П., Нагай А.М., Полковніченко М.І., Цвєтова О.В., Подзіна Л.В., Тураєва О.В., Демида І.А. (За ред. Федченко В.І.). –Суми: Сумський Облводгосп, ІГіМ УААН, Сумська ГГМП, 2001. –64 с.

Статті у фахових виданнях

1. Федченко В.І. Сучасний стан меліоративних земель у Сумській області та шляхи його покращання //Водне господарство України. – 2000. – № 5–6. – С. 52-55.

2. Федченко В.І., Круглов Є.П., Полковніченко М.І. Оцінка якості поверхневої і дренажних вод на осушених землях Сумської області //Меліорація і водне господарство. – 2002. – Вип. 88. – С. 165-171.

3. Федченко В.І. Меліоративний стан осушуваних земель у Сумській області //Водне господарство України. – 2002. – № 1–2. – С. 25-28.

4. Федченко В.І. Моніторингові роботи на осушуваних землях Сумської області //Водне господарство України. – 2002. – № 5–6. – С. 23-28.

Тези доповідей

1. Федченко В.И. Эколого-мелиоративный мониторинг Сумской области: результаты работы и пути совершенствования // Материалы конференции "Эколого-экономические принципы эффективного использования мелиорированных земель". – Минск, 2000. – С. 58-59.