Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Сільськогосподарські меліорації


Шалай Сергій Васильович. Обґрунтування ефективної врожайності сільськогосподарських культур на осушуваних землях за довготерміновим прогнозом : Дис... канд. наук: 06.01.02 - 2006.



Анотація до роботи:

Шалай С.В. Обґрунтування ефективної врожайності сільськогосподарських культур на осушуваних землях за довготерміновим прогнозом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.02 – сільськогосподарські меліорації (сільськогосподарські науки). – Інститут гідротехніки і меліорації УААН, Київ. – 2006.

Дисертацію присвячено питанням обґрунтування ефективної врожайності (розрахункового аналогу фактичної врожайності в заданих умовах реального об’єкта) сільськогосподарських культур на осушуваних землях за довготерміновим прогнозом. У ній дістали подальшого розвитку методи програмування врожаю щодо довготермінового прогнозу врожайності вирощуваних культур та розроблено підходи до створення і реалізації відповідного комплексу прогнозно-імітаційних моделей. Дані розробки дадуть змогу підвищити обґрунтованість проектних рішень з водорегулювання осушуваних земель та рівень використання природних і матеріально-технічних ресурсів.

1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукової задачі, що полягає в необхідності обґрунтування ефективної врожайності (розрахункового аналогу фактичної врожайності в заданих умовах реального об’єкта) вирощуваних на осушуваних землях культур через удосконалення сучасних методів програмування врожаю. Показано, що здійснення такого підходу потребує розвитку теоретичних основ та удосконалення наявних методів програмування врожаю з визначення врожайності для умов довготермінового прогнозу.

2. Науково обґрунтовано, що при довготерміновому прогнозі на проектному рівні ефективну врожайність доцільно розглядати у вигляді середньозваженої в часі та просторі величини за схематизованими змінними природними, агротехнічними та меліоративними умовами реального об’єкта.

3. В розвиток наявних підходів до моделювання продуктивності меліорованих земель удосконалено принципи побудови і реалізації загальної моделі врожайності на осушуваних землях через уточнення прийнятих основних категорій врожайності: кліматично забезпеченої, за природним бонітетом ґрунту, агротехнічно забезпеченої за внесеними добривами й технологічно забезпеченої – та представлення її у вигляді моделі мультиплікативного типу (2).

4. Для реалізації загальної моделі врожайності одержали подальшого розвитку методи довготермінового агрометеорологічного прогнозу щодо встановлення строків сівби і розвитку культур проектної (чи планової) сівозміни та визначення емпіричних залежностей зв’язку між приходом ФАР й температурою повітря на підставі узагальнення довідникових даних. На відміну від наявних підходів це дасть змогу обґрунтовано визначати як потенційно можливу, так і технологічно забезпечену врожайність у структурі розрахунків.

5. На основі теоретичних досліджень удосконалено наукові принципи визначення потенційно можливого рівня використання рослинами сонячної радіації як обов’язкової умови реалізації довготермінового прогнозу. Експериментально доведено, що ця величина визначається покроковою ітерацією за умови, коли потенційний агротехнічно забезпечений врожай не перевищує відповідний кліматично забезпечений. На відміну від наявних підходів це дає змогу обґрунтовано визначати кліматично забезпечену врожайність у структурі загальної моделі з урахуванням змінних умов реального об’єкта.

6. Визначено та запропоновано тригонометричні функції зв’язку норм добрив із загальною родючістю меліорованих земель. У структурі обґрунтування агротехнічно забезпеченої врожайності такий підхід дає змогу корегувати рекомендовані зональні норми добрив залежно від загальної родючості ґрунтів реального об’єкта з дотриманням екологічних та економічних вимог.

7. У структурі оцінки ефективності розробленого підходу до обґрунтування ефективної врожайності, на основі поєднання довготермінового прогнозу із загальноприйнятими балансовим і статистичними методами удосконалено підхід та визначено вплив визначальних факторів на врожайність вирощуваних культур. Це дає змогу визначати ступінь впливу на врожайність визначальних факторів та здійснювати управління ними.

8. Запропонований підхід з обґрунтування ефективної врожайності на осушуваних землях, на відміну від наявних, дає змогу диференційовано здійснювати прогноз продуктивності осушуваних земель залежно від змінних умов реального об’єкта та підвищити обґрунтованість технічних й технологічних рішень у проектах будівництва, реконструкції та експлуатації меліоративних систем.

Виробнича перевірка розробленої методики на реальних системах двобічної дії в Київській, Житомирській та Волинській областях показала, що за структурою побудови, рівнем складності, інформаційного забезпечення й достовірністю отриманих результатів (70...90%) вона відповідає необхідним вимогам щодо застосування у виробництві.

9. Результати наукових досліджень покладено в основу розробленої на кафедрах менеджменту та гідромеліорацій НУВГП методики інвестиційної оцінки меліоративних проектів у зоні осушувальних меліорацій. Вони увійшли до складу тимчасових рекомендацій і проекту посібника до ДБН, які передано проектним й експлуатаційним водогосподарським організаціям України та впроваджено в навчальний процес при підготовці фахівців за спеціальністю “Гідромеліорація”.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

1. Шалай С.В. Підходи до створення загальної моделі врожайності на осушуваних землях // Матеріали міжнародної наукової конференції молодих вчених “Актуальні проблеми землеробства на початку нового тисячоліття та шляхи її вирішення”: Зб. наук. праць, №3. – Херсон: ІЗПР УААН. – 2002. – С. 21–25.

2. Рокочинський А.М., Шалай С.В. Принципи побудови загальної моделі врожайності на осушуваних землях // Вісник Рівненського державного технічного університету. – 2000. – Вип. 3(5). – С. 33–38.

3. Рокочинський А.М., Шалай С.В., Майса І.М. Визначення ефективної проектної врожайності осушуваних земель при будівництві та реконструкції меліоративних систем // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування: Зб. наук. праць. – Рівне, 2002. – Вип. 4(17). – С. 109–116.

4. Шалай С.В., Бежук В.М., Рокочинський А.М. Метеорологічне забезпечення прогнозно-імітаційних розрахунків з визначення продуктивності осушуваних земель на довготерміновій основі. // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування: Зб. наук. праць. – Рівне, 2003. – Вип. 4(23). – C. 96–107.

5. Шалай С.В., Майса І.М., Павлічук В.М., Рокочинський А.М. Оцінка впливу сонячної радіації у формуванні продуктивності осушуваних земель на довготерміновій основі // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування: Зб. наук. праць. – Рівне, 2003. – Вип. 6(19). – С. 133–145.

6. Вальчук Л.В., Кучерова А.В., Шалай С.В., Веремеєнко С.І., Рокочинський А.М. Оптимізація норм добрив щодо родючості ґрунту в проектах будівництва й реконструкції осушувальних систем // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування: Зб. наук. праць. – Рівне, 2004. – Вип. 2 (26). – С. 66–72.

7. Шалай С.В., Рокочинська Н.А., Павлічук В.М., Рокочинський А.М. Обґрунтування економічної ефективності проекту реконструкції меліоративної системи в зоні західного Полісся України // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування: Зб. наук. праць. - Рівне, 2004. – Вип. 3 (27). – С. 86–96.

8. Шалай С.В., Рокочинський А.М. Диференційована оцінка впливу визначальних природно-агро-меліоративних факторів на продуктивність осушуваних земель // Меліорація і водне господарство. – К.: Аграрна наука, 2004. – Вип. 91. – С. 122–128.

Брошури

1. Тимчасові рекомендації з обґрунтування ефективної проектної врожайності на осушуваних землях при будівництві й реконструкції меліоративних систем. – Рівне, 2004. – 43 с.