Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Параняк Роман Петрович. Онтогенетичні особливості обміну ліпідів і ліпідного живлення у свиней: дисертація д-ра с.-г. наук: 03.00.13 / Львівська держ. академія ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Параняк Р.П. Онтогенетичні особливості обміну ліпідів і ліпідного живлення у свиней. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук із спеціальності 03.00.13 – фізіологія людини і тварини. – Львівська державна академія ветеринарної медицини імені С.З.Ґжицького, Львів, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню онтогенетичних особливостей обміну ліпідів і поліненасичених жирних кислот у різних органах і тканинах свиней, впливу жирових добавок до раціону поросят після відлучення, відгодівельних свиней, поросних і лактуючих свиноматок на обмін ліпідів в їх організмі і продуктивність.

Встановлено зв’язок між змінами загального вмісту ліпідів і співвідношенням окремих класів ліпідів у печінці, слизовій тонкого кишечника, скелетних м’язах і жировій тканині свиней і інтенсивністю їх синтезу в умовах in vitro. Встановлено кількісний бік використання [I-14C] лінолевої і [I-14C] арахідонової кислот в синтезі ліпідів, простагландинів і енергетичних процесах у печінці і скелетних м’язах свиней на різних етапах онтогенезу. Вивчено вплив добавок ріпакової олії до раціону поросят після відлучення на синтетичні і енергетичні процеси у вказаних органах і тканинах та інтенсивність їх росту, вплив добавок ріпакової олії до раціону поросних свиноматок на живу масу новонароджених поросят і обмін речовин в їх організмі.

Встановлено позитивний вплив нового -агоніста-хлорованого аналога преналтеролу на ріст свиней і м’ясні якості свинини, його стимулюючий вплив на синтез білків у скелетних м’язах та інгібуючий вплив на синтез ліпідів у жировій тканині.

1. Вивчено інтенсивність синтезу окремих класів ліпідів, їх вміст і жирнокислотний склад у печінці, скелетних м’язах, жировій тканині та слизовій оболонці порожньої кишки свиней на окремих етапах онтогенезу і при згодовуванні ріпакової олії у вигляді добавок до раціону поросятам після відлучення, свиням на відгодівлі і свиноматкам в заключний період поросності. Ці зміни специфічні для кожного класу ліпідів, вони перебувають у зв’язку з ростом свиней, морфофункціональними і метаболічними особливостями органів та тканин.

2. Загальний вміст ліпідів у вказаних органах і тканинах свиней значно збільшується після переходу від пренатального розвитку до постнатального, і особливо на ранніх етапах останнього. При цьому в усіх органах і тканинах, за винятком слизової оболонки порожньої кишки, зменшується відносний вміст фосфоліпідів і збільшується вміст ацилгліцеролів та НЕЖК, зменшується відношення між вмістом вільного і етерифікованого холестеролу.

3. Зміни інтенсивності синтезу окремих класів ліпідів у досліджуваних органах і тканинах свиней протягом онтогенезу з [U-14C] глюкози в умовах in vitro перебувають у прямому зв’язку із змінами їх вмісту: інтенсивність синтезу фосфоліпідів знижується, а інтенсивність синтезу триацилгліцеролів і ацилювання холестеролу — підвищується.

4. Жирнокислотний склад фосфоліпідів, триацилгліцеролів і етерифікованого холестеролу в органах і тканинах свиней під час пренатального розвитку характеризується низьким вмістом лінолевої і високим вмістом олеїнової, пальмітинової та арахідонової кислот. Протягом постнатального розвитку, особливо у перший місяць після народження, вміст лінолевої кислоти у вказаних класах ліпідів збільшується, а вміст олеїнової, пальмітинової і арахідонової кислот – зменшується.

5. Триацилгліцероли органів і тканин дорослих свиней порівняно до фосфоліпідів і етерифікованого холестеролу характеризуються значно меншим вмістом поліненасичених і більшим вмістом мононенасичених жирних кислот, етерифікований холестерол порівняно з фосфоліпідами і триацилгліцеролами – більшим вмістом поліненасичених і меншим вмістом насичених жирних кислот. Серед насичених жирних кислот у вказаних класах ліпідів переважають пальмітинова і стеаринова, серед мононенасичених – олеїнова, серед поліненасичених – лінолева і арахідонова кислота. При інкубації зрізів печінки, скелетних м’язів, слизової оболонки порожньої кишки плодів поросят і дорослих свиней з [1-14C] лінолевою кислотою 58,6-80,6% радіоактивності виявлено в ліпідах, 14,8-32,0% - у простагландинах, 1,96-9,28% - в СО2.

6. Найменше використання [1-14С1лінолевої кислоти у синтезі ліпідів виявлено в органах і тканинах новонароджених поросят, у синтезі простагландинів – у дорослих свиней, в енергетичних процесах – у плодів.

7. У синтезі ліпідів, простагландинів і в енергетичних процесах у вказаних органах і тканинах поросят 1-30-денного віку в умовах in vitro використовується відповідно 67,6-97,8, 1,6-25,1, 0,34-7,25% [1-14С] арахідонової кислоти. Фосфатидилхолін – 2-[1-14С]-арахідонат значно більшою мірою використовується в синтезі простагландинів у органах і тканинах поросят, ніж [1-14С] арахідонова кислота.

8. У синтезі ліпідів і в енергетичних процесах у печінці та скелетних м’язах поросят в умовах in vitro використовується відповідно 69,25-97,30% і 2,41-30,75% [1-14С] ліноленової кислоти.

9. Загальний вміст ліпідів, частка триацилгліцеролів і НЕЖК у печінці, скелетних м'язах та жировій тканині поросят через 1-7 днів після відлучення значно менша, ніж до відлучення, що зумовлено посиленням гідролізу триацилгліцеролів і окисненням жирних кислот, зниженням інтенсивності синтезу ліпідів. Після відлучення в скелетних м’язах і жировій тканині поросят значно зменшується окиснення глюкози.

10. Вказані зміни обміну ліпідів, жирних кислот та глюкози в досліджуваних органах і тканинах поросят після відлучення значно зменшуються при додаванні до згодовуваного їм комбікорму ріпакової олії в кількості 3% від його маси. При цьому прирости живої маси поросят підвищуються на 12,8%.

11. Згодовування відгодівельним свиням ріпакової олії у вигляді добавок до комбікорму в кількості 3% від його маси підвищує у скелетних м’язах і печінці інтенсивність синтезу білків і знижує інтенсивність синтезу ліпідів та катаболізму амінокислот. При цьому їх прирости підвищуються на 13,6%, витрати кормів на кг приросту зменшуються на 9,1%.

12. За продуктивною дією і впливом на обмін речовин в організмі відгодівельних свиней ріпакова макуха істотно не відрізняється від соняшникової макухи.

13. Згодовування свиноматкам за місяць до опоросу ріпакової олії у вигляді добавок до комбікорму в кількості 3% від його маси позитивно впливає на обмін речовин в їх організмі, розвиток плодів і молочну продуктивність, життєздатність та ріст поросят. У плазмі крові свиноматок при цьому підвищується вміст білків, вільних амінокислот, глюкози і молочної кислоти, загальних ліпідів, фосфоліпідів, триацилгліцеролів, знижується вміст сечовини, вільного і етерифікованого холестеролу; у молозиві свиноматок збільшується вміст білків і ліпідів, у складі ліпідів збільшується вміст лінолевої і зменшується вміст арахідонової кислоти.

14. Жива маса поросят, одержаних від свиноматок, яким згодовували ріпакову олію відразу після народження була більша на 110 г (9,6%), у 30-денному віці – на 770 г (11,5%) порівняно до живої маси поросят, одержаних від свиноматок контрольної групи. При цьому в плазмі крові поросят виявлений більший вміст НЕЖК і вільних амінокислот, у скелетних м'язах більший вміст глікогену і більш інтенсивний метаболізм глюкози, у загальних ліпідах плазми крові, печінки і скелетних м'язів – більший вміст лінолевої кислоти.

15. При додаванні відгодівельним свиням хлорованого аналога преналтеролу до комбікорму в кількості 0,5 мг/кг живої маси їх прирости підвищуються на 11,8%, витрати комбікорму на 1 кг приросту зменшуються на 12%. У плазмі крові свиней при цьому підвищується рівень НЕЖК і знижується рівень глюкози, у скелетних м’язах підвищується інтенсивність синтезу білків, у жировій тканині знижується інтенсивність синтезу ліпідів.

Публікації автора:

1. Кравців Р.Й., Параняк Р.П. Фізіолого-біохімічні аспекти вирощування поросят // –Львів, 2002. - 96 с.

Здобувач провів аналіз літератури про фізіолого-біохімічні процеси в організмі свиноматок та поросят, використав результати власних досліджень з цих питань.

2. Параняк Р.П., Янович В.Г. Жирові добавки //Тваринництво України. -1994. -№5. -С.26.

Здобувач дослідив вплив соняшникової, лляної, ріпакової олії та яловичого жиру при застосуванні його свиноматкам на обмін речовин в їх організмі, живу масу новонароджених поросят та їх ріст і підготував статтю до друку.

3. Параняк Р.П., Іваняк В.В., Кружель Б.Б. Вікові зміни інтенсивності окиснення [1-14С] пальмітинової, [1-14С] ліноленової, [1-14С] арахідонової кислот у печінці і скелетних м'язах поросят в умовах in vitro //Науково-технічний бюлетень Інституту фізіології і біохімії сільськогосподарських тварин. -1996. -Вип. 18(1). -С.35-37.

Здобувач дослідив використання високомолекулярних жирних кислот в окремих органах і тканинах поросят у енергетичних процесах за умов in vitro, провів аналіз одержаних результатів і підготував статтю до друку.

4. Параняк Р.П., Вудмаска І.В., Кравців Р.Й. Метаболічна роль ріпакової олії та її вплив на продуктивність тварин //Сільський господар. -1997. -№ 11-12. -С.10-12.

Здобувач провів аналіз та узагальнення даних літератури про метаболічну та продуктивну дію ріпакової олії в організмі сільськогосподарських тварин і підготував статтю до друку.

5. Параняк Р.П. Особливості метаболізму арахідонової кислоти в печінці і скелетних м'язах поросят у ранньому віці //Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. -1998. -Четверта книга. -С.227-230.

6. Параняк Р.П. Використання [6-14С] глюкози, [1-14С] пальмітинової кислоти, [2-14С] лейцину в енергетичних процесах печінки та скелетного м’яза свиней на різних етапах онтогенезу в умовах in vitro //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Ґжицького. -1999. -Вип. 3. -С. 82-84.

7. Параняк Р.П. Вплив добавок ріпакової олії до раціону лактуючих свиноматок на метаболічний профіль їх крові і крові поросят //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Ґжицького. -1999. -Вип. 4. -Т 1, -№ 4. -С. 44-46.

8. Параняк Р.П., Янович В.Г. Вплив добавок ріпакової олії до раціону відгодівельних свиней на синтетичні і енергетичні процеси у скелетних м’язах в умовах in vitro //Біологія тварин. -2000. -Т.2, №1. -С.71-74.

Здобувач заперечив проведення досліду і відбір матеріалу для біохімічних досліджень, дослідив інтенсивність синтезу ліпідів та використання жирних кислот в енергетичних процесах у скелетних м’язах свиней, підготував статтю до друку.

9. Параняк Р.П. Метаболізм лінолевої кислоти у скелетних м’язах свиней на різних етапах онтогенезу в умовах in vitro //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Ґжицького. -2000. -Том 2, -№ 1 -С. 41-44.

10. Кравців Р.Й., Параняк Р.П. Вплив добавок ріпакової олії до раціону поросних свиноматок на метаболічний профіль у плазмі крові свиноматок та новонароджених поросят //Сільський господар. –2000. № 5-6. -С. 46.

Здобувач організував проведення досліду і вивчив вплив ріпакової олії на вміст окремих метаболітів у плазмі крові поросних свиноматок та одержаних від них поросят і підготував статтю до друку.

11. Параняк Р.П., Янович В.Г. Онтогенезні зміни вмісту ліпідів та інтенсивності їх синтезу у скелетних м’язах свиней //Науково-теоретичний збірник. Вісник державної аграрно-екологічної академії України. -2000. -№2. -С. 128-131.

Здобувач провів дослідження вмісту ліпідів та інтенсивність їх синтезу в скелетних м’язах свиней за умов in vitro на різних етапах онтогенезу, провів аналіз одержаних результатів і підготував статтю до друку.

12. Параняк Р.П. Вплив відлучення на обмін ліпідів у печінці поросят. //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Ґжицького. -2000. -Том 2 (№ 3-4). -С. 79-82.

13. Параняк Р.П., Кравців Р.Й. Вплив добавок ріпакової олії до раціону відгодівельних свиней та синтез ліпідів у їх тканинах в умовах in vitro //Біологія тварин. – 2000. -Том 2. -№ 2. -С. 131-135.

Здобувач забезпечив організацію досліду, провів дослідження інтенсивності синтезу ліпідів за умов in vitro в деяких тканинах свиней і підготував статтю до друку.

14. Параняк Р.П., Янович В.Г. Вплив хлорвмісного аналога преналтеролу на синтетичні і енергетичні процеси у м’язовій та жировій тканинах відгодівельних свиней в умовах in vitro //Біологія тварин. -2001. -Том 3. -Вип. 1 -С. 84-87.

Здобувач забезпечив дослідження впливу синтезованого аналога -агоніста преналтеролу на синтез білків в м’язовій тканині свиней і підготував статтю до друку.

15. Параняк Р.П. Зміни вмісту ліпідів і їх жирнокислотного складу у печінці відлучених поросят при згодовуванні їм ріпакової олії //Передгірне та гірське землеробство і тваринництво. Міжвідомчий тематичний науковий збірник. -2001. -Ч. ІІ. Вип. 43. -С. 129-132.

16. Параняк Р.П., Янович В.Г. Вплив добавок хлорвмісного аналога преналтеролу до раціону відгодівельних свиней на їх ріст і метаболічний профіль крові //Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин. -2001. Вип. 1-2. -С. 219-221.

Здобувач провів дослідження впливу -агоніста на середньодобові прирости свиней на відгодівлі, вміст окремих метаболітів в плазмі крові.

17. Параняк Р.П. Обмін лінолевої кислоти в слизовій оболонці порожньої кишки свиней протягом онтогенезу //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Ґжицького. -2001. -Т. ІІІ, № 3. -С. 88-91.

18. Параняк Р.П. Використання [1-14C] пальмітинової кислоти і [6-14C] глюкози в енергетичних процесах у тканинах поросят після відлучення від свиноматки в умовах in vitro //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Ґжицького. -2001. -Т. ІІІ, № 3. -С. 91-94.

19. Параняк Р.П. Зміни жирнокислотного складу окремих класів ліпідів у скелетних м’язах свиней протягом онтогенезу //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Ґжицького. - 2001. -Том 3. -№ 1. –С. 37-42.

20. Параняк Р.П. Продуктивна і метаболічна дія ріпакової олії і макухи в раціонах відгодівельних свиней //Сільський господар. -2001. -№ 9-10. -С. 5-7.

21. Параняк Р.П. Жирнокислотний склад фосфоліпідів триацилгліцеролів та ефірів холестеролу слизової оболонки порожньої кишки свиней на різних етапах онтогенезу //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Ґжицького. -2001. -Т. ІІІ, вип. 3 № 4, -С. 81-89.

22. Параняк Р.П. Онтогенетичні особливості метаболізму лінолевої кислоти в печінці свиней в умовах in vitro //Біологія тварин. -2002. –Т. ІV, № 1-2. -С. 103-106.

23. Параняк Р.П. Загальний вміст ліпідів та співвідношення окремих їх класів в печінці і слизовій оболонці порожньої кишки свиней на різних етапах онтогенезу //Вісник аграрної науки Причорномор’я. –2002, вип. 5 № 19. –С. 164-168.

24. Параняк Р.П. Вплив добавок ріпакової олії і макухи до раціону відгодівельних свиней на метаболічний профіль крові //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Ґжицького. -2002. -Т. 4, -ч. 2., № 2. -С. 74-78.

25. Параняк Р.П. Жирнокислотний склад окремих класів ліпідів печінки свиней на відгодівлі при згодовуванні їм ріпакової олії і макухи у вигляді добавок до раціону //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Ґжицького. -2002. -Т. 4. -№ 1, -С. 121-126.

26. Параняк Р.П. Вплив ріпакової олії і макухи на деякі показники ліпідного обміну у свиней //Сільський господар. -2002. -№ 5-6. –С. 17-18.

27. Параняк Р.П. Вплив добавок ріпакової олії до раціону поросят після відлучення на вміст ліпідів і їх жирнокислотний склад у скелетних м’язах //Передгірне та гірське землеробство і тваринництво. –2002 вип. 44. –С. 147-150.

28. Смолянінов К.Б., Параняк Р.П., Янович В.Г. Біологічна роль поліненасичених жирних кислот //Біологія тварин. -2002. -Т. 4, № 1-2, -С. 16-29.

Здобувач приймав участь в узагальненні літературних даних про метаболізм поліненасичених жирних кислот в організмі тварин і підготовці статті до друку.

29. Параняк Р.П. Жирнокислотний склад деяких класів ліпідів плазми крові поросних свиноматок при згодовуванні їм ріпакової олії //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Ґжицького. -2002. -Т. 4. -№ 2, Ч. 5. С. 49-54.

30. Використання ріпакової олії в годівлі сільськогосподарських тварин /Янович В.Г., Вовк С.Й., Захарів О.Я., Гнатів В.Г., Шибистий А.І., Іваняк В.В., Параняк Р.П., Кружель Б.Б., Вудмаска І.В., Долинський О.В., Шурчкова Ю.А., Ніколаєв Ю.І. - Методичні рекомендації. -Львів, 1991. -18с.

Здобувачем розроблено методику застосування ріпакової олії в годівлі свиней і запропоновано її для використання в господарствах з виробництва свинини.

31. Ріпакова олія в годівлі поросних та лактуючих свиноматок /Кравців Р.Й., Параняк Р.П., Драчук А.О., Дідович А.П., Салата В.З. Методичні рекомендації. Схвалені і рекомендовані до видання на засіданні секції виробництва та переробки продукції тваринництва і птахівництва Науково-технічної ради Міністерства аграрної політики України. Протокол № 5 від 8 листопада 2002 року. -Київ, 2002. –16 с.

Здобувачем досліджено застосування ріпакової олії в годівлі поросних і лактуючих свиноматок. На основі досліджень розроблені методичні рекомендації.

32. Параняк Р.П., Кравців Р.Й., Янович В.Г. Використання жирів в годівлі свиней. - Методичні рекомендації. Схвалені і рекомендовані до видання на засіданні секції виробництв та переробки продукції тваринництва і птахівництва Науково-технічної ради Міністерства аграрної політики України. Протокол № 5 від 8 листопада 2002 року. Київ, 2002. -23 с.

Здобувачем розроблено методику застосування різних видів рослинних і тваринних жирів у годівлі свиней.

33. Параняк Р.П., Янович В.Г. Особливості синтезу простагландинів у печінці і скелетних м’язах свиней //І Український симпозіум з ендокрин. тварин. -Львів, 1994. –С. 9-10.

Здобувач провів узагальнення результатів власних досліджень синтезу простагландинів в організмі свиней і підготував статтю до друку.

34. Вплив добавок різних жирів до раціону поросятам і свиноматкам на живу масу новонароджених поросят, їх ріст і збереження /Параняк Р.П., Кружель Б.Б., Іваняк В.В., Шибистий А.І., Янович В.Г. Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції “Шляхи підвищення виробництва свинини”. -Харків, 1995. –С. 99.

Здобувачем проведено дослідження використання різних жирів у годівлі поросят і свиноматок на продуктивні показники підсисних поросят.

35. Параняк Р.П. Влияние добавок рапсового масла к рациону супоросных свиноматок на живую массу новорожденных поросят, их рост, сохранность и метаболический профиль в крови //Праці міжнародної науково-виробничої конференції “Актуальные проблемы интенсификации продукции животноводства” -Республика Беларусь, Жодино, 1999. -С. 173-175.

36. R.Y.Kravtsiv, R.P.Paraniak Arachidonic Acid Exchange in the Piglet Organism during the Neonatal Period //III Symposium Ukraine-Osterreich. Landwirtschaft: Wissenschaft und Praxis. Tschernivci, 14-16 September 2000. Sektion 1. Aktuelle Fragen der Bodenressourccenverwaltung.

Здобувачем проведено узагальнення результатів досліджень метаболізму арахідонової кислоти в організмі поросят.