Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гематологія та трансфузіологія


Орлик Володимир Володимирович. Оптимізація інфузійно-трансфузійної терапії з використанням плазмозамінних препаратів поліфункціональної дії та кріоконсервованих еритроцитів (клінічне дослідження) : дис... д-ра мед. наук: 14.01.31 / Державна установа "Інститут патології крові та трансфузійної медицини АМН України". — Л., 2007. — 352арк. — Бібліогр.: арк. 293-352.



Анотація до роботи:

Орлик В.В. Оптимізація інфузійно-трансфузійної терапії з використанням плазмозамінних препаратів поліфункціональної дії та кріоконсервованих еритроцитів (клінічне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.31 – гематологія та трансфузіологія. – ДУ “Інститут гематології та трансфузіології Академії медичних наук України”, Київ, 2007.

В роботі обґрунтовано шляхи оптимізації інфузійно-трансфузійної терапії та профілактики розладів гемодинаміки, мікроциркуляції, біохімічного гомеостазу, обміну речовин та інтоксикації, що виникають при невідкладних станах, при операційному стресі, гнійно-септичних процесах, при хворобах і ушкодженнях печінки і нирок на основі використання нових плазмозамінних препаратів поліфункціональної дії (лактопротеїну, лактосорбалу, лактопротеїну з сорбітолом, реосорбілакту, сорбілакту), а також гемотрансфузійного середовища (розморожених відмитих і ресуспендованих в лактатно-сахарозо-фосфатному розчині еритроцитів, кріоконсервованих при -20 С). Дослідження виконано у 938 хворих різних категорій, у яких застосовано нові програми інфузійно-трансфузійної терапії. В результаті лікування наступало покращення загального стану хворих, корекція порушень гемодинаміки, водно-електролітного балансу, кислотно-основного стану, анемії, диспротеїнемії, кисневого і енергетичного голодування тканин, інтоксикації, нагромадження продуктів обміну. Розроблено диференційовані покази до застосування окремих плазмозамінних препаратів з урахуванням їх складу та лікувальної дії при різних патологічних станах.

  1. У дисертації наведено наукове узагальнення і нове вирішення актуальної прикладної проблеми, яка полягає в обґрунтуванні оптимальних ефективних програм інфузійно-трансфузійної терапії у клінічній практиці на основі використання складних плазмозамінних препаратів поліфункціональної дії (лактопротеїну, лактопротеїну з сорбітолом, лактосорбалу, реосорбілакту і сорбілакту) і гемотрансфузійного середовища (розморожених відмитих ресуспендованих еритроцитів). Клінічна ефективність запропонованих програм інфузійно-трансфузійної терапії зумовлена коригуючим впливом плазмозамінних препаратів на порушення гемодинаміки, зміни реологічних властивостей крові, кислотно-основного стану, водно-електролітного балансу, кисневе і енергетичне голодування, прояви інтоксикації внаслідок порушення функції органів детоксикації (печінки, нирок), які виникають при невідкладних станах, операційній травмі, хірургічних захворюваннях, онкологічних хворобах, гнійно-септичних процесах.

  2. Комплексна терапія хворих при невідкладних станах (травма, крововтрата, опіки, шок) із застосуванням плазмозамінних препаратів лактопротеїну, лактосорбалу сприяє ліквідації гемодинамічних і метаболічних проявів шоку шляхом зростання ОЦК з 61,8±3,7 до 70,4±1,6 мл/кг, ОЦП з 35,3±1,9 до 41,8±1,1 мл/кг, підвищення осмолярності з 280,2±8,5 до 307,7±2,8 мосм/л і колоїдно-осмотичного тиску плазми з 17,2±0,8 до 25,3±0,2 мм рт.ст., корекції розладів водно-електролітного і кислотно-основного стану крові, гіпоальбумінемії, відновлення функції органів детоксикації (печінки, нирок), збільшення діурезу і виведення азотистих метаболітів. Лактосорбал на противагу до лактопротеїну має більш виражений осмодіуретичний і дезінтоксикаційний ефект.

  3. Препарати лактопротеїн, лактопротеїн з сорбітолом, лактосорбал порівняно з колоїдними розчинами (желатиноль) при застосуванні у кардіохірургії для заповнення апарату штучного кровообігу більшою мірою забезпечують сприятливий перебіг операції на відкритому серці внаслідок стабілізації гемодинаміки і досягнення нормоволемічної гемодилюції протягом усієї операції, запобігання виникненню розладів водно-електролітного балансу, кислотно-лужного стану, гіпоальбумінемії, мають діуретичну дію, особливо лактосорбал, і запобігають нагромадженню продуктів обміну під час операції.

  4. Курсова інфузійно-трансфузійна терапія плазмозамінними препаратами поліфункціональної дії у хворих з хірургічними захворюваннями органів черевної порожнини, урологічними хворобами та при гнійно-септичних процесах дозволяє запобігти розвиткові або відкорегувати розлади гемодинаміки, гомеостазу, метаболізму та прояви інтоксикації у передопераційному періоді, провести оперативне втручання в умовах нормоволемічної гемодилюції із збереженням ОЦК і ОЦП, осмотичного тиску крові, а у післяопераційному періоді забезпечити швидке відновлення гемодинаміки, водно-сольового і кислотно-лужного балансу, дезінтоксикаційної функції печінки і нирок, активізувати моторно-евакуаційну діяльність травного тракту. Вибір препарату та інтенсивність інфузійно-трансфузійної терапії залежить від глибини і характеру передопераційних розладів гомеостазу та тяжкості операційної травми.

  5. Курс інфузій лактопротеїну з сорбітолом, лактосорбалу, реосорбілакту, сорбілакту (плазмозамінників, що містять як енергоємну речовину сорбітол) у хворих із судинними порушеннями на ґрунті цукрового діабету зумовлює клінічне поліпшення перебігу гнійно-септичних ускладнень, має дезінтоксикаційну дію, не підвищуючи рівня глюкози крові.

  6. Застосування курсу інфузій лактопротеїну з сорбітолом, лактосорбалу, реосорбілакту, сорбілакту (препаратів, що містять сорбітол) у гематологічних хворих з токсичним пошкодженням печінки цитостатиками та у онкологічних хворих з явищами ендогенної інтоксикації усуває прояви інтоксикації і зумовлює відновлення функції клітин печінки, що у всіх хворих дозволяло продовжити протипухлинне лікування. Найбільш виражену діуретичну і дезінтоксикаційну дію мають препарати з високою концентрацією (20%) сорбітолу – лактосорбал і сорбілакт, але вони не можуть використовуватися у хворих з гіпогідратацією тканин.

  1. Курс трансфузійної терапії з використанням лактопротеїну і лактосорбалу у хворих на хронічні хвороби печінки (хронічний персистуючий і активний гепатит, цироз) супроводжується зменшенням клінічних ознак печінкової недостатності, поліпшенням функції гепатоцитів, зниженням показників цитолізу (АЛТ, АСТ) та портальної гіпертензії (асциту). Ефективність трансфузійної терапії залежить від ступеня пошкодження клітин печінки.

  2. Трансфузії плазмозамінного препарату лактопротеїну при хронічних хворобах нирок на стадії хронічної ниркової недостатності зумовлюють поліпшення функції нирок, зниження рівня сечовини з 15,3±0,6 до 9,2±0,6 ммоль/л, креатиніну з 0,29±0,02 до 0,17±0,02 ммоль/л, збільшення діурезу з 887±68 до 1240±112 мл, нормалізації водно-електролітного і кислотно-лужного балансу, рівня альбуміну крові з 39,8±2,7 до 51,3±5,1 %, зменшення набряків і виведення азотистих метаболітів.

  3. Розморожені відмиті і ресуспендовані у лактатно-сахарозо-фосфатному розчині еритроцити зберігають свою функціональну повноцінність у судинному руслі реципієнтів. Препарат кріоконсервованих еритроцитів має замісну дію при анеміях різного генезу, сприяючи поліпшенню показників червоної крові і не викликаючи гемотрансфузійних реакцій. Ресуспендуючий розчин завдяки своїм складникам зумовлює нормалізацію гомеостазу, енергетичного обміну і дезінтоксикацію у хворих.

Публікації автора:

  1. Выговская Я.И., Орлик В.В., Миндюк М.В., Винарчик М.Й., Дорошенко Л.Г., Бородай Э.И. Клиническая эффективность трансфузий эритроцитов, криоконсервированных при -20 ± 2 С у гематологических больных // Гематология и переливание крови (респ. межвед. сб.)- К.: Здоров’я, 1992.-Вып. 27.- С. 31-36. (Дисертант самостійно здійснив планування та розробку клінічних досліджень, розробив критерії відбору хворих та призначення їм трансфузійної терапії, проводив клінічні та лабораторні дослідження, статистичну обробку даних, аналіз та узагальнення отриманих результатів).

  2. Орлик В.В. Ефективність застосування еритроцитів, кріоконсервованих при помірно низьких температурах -40 С і -20 С, у хірургічній практиці // Шпитальна хірургія.- 1998.- № 1.- С. 68-72.

  3. Орлик В.В. Результати лабораторно-клінічного вивчення розморожених відмитих еритроцитів, кріоконсервованих при -20С // Проблемы криобиологии.- 1998.- № 1.- С. 53-58.

  4. Орлик В.В. Досвід 20-річної роботи банку еритроцитів, кріоконсервованих при помірно низьких температурах -40С і -20С // Вісник наукових досліджень.- 1998.- № 5-6.

  5. Орлик В.В. Ефективність застосування нового поліфункціонального плазмозамінника лактопротеїну в хірургічній практиці // Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства.- 1998.- № 4.- С. 96-98.

  6. Качоровський Б.В., Миндюк М.В., Орлик В.В., Басова О.О., Винарчик М.Й., Дорошенко Л.Г., Кондрацький Б.О., Руденко В.П. Застосування препарату лактосорбалу для лікування гематологічних хворих з токсичним гепатитом // Гематологія і переливання крові (міжвід. зб.).- К.: Нора-прінт, 1998.- № 29.- С. 210-214. (Здобувач самостійно проводив відбір хворих для дослідження, призначення терапії, аналіз ефективності лікування, проводив статистичну обробку результатів, здійснював написання та редагування статті).

  7. Орлик В.В. Перспективи застосування кріоконсервованих еритроцитів в практичній хірургії // Клінічна хірургія.- 1999. - № 1.- С. 50-53.

  8. Орлик В.В. Застосування нового плазмозамінника – лактопротеїну в лікуванні нефрологічних хворих // Вісник наукових досліджень.- 1999.- № 1.- С. 87-89.

  9. Орлик В.В. Застосування кріоконсервованих еритроцитів при помірно низьких температурах -40 С і -20 С для заповнення апарату „штучна нирка” при операціях гемодіалізу // Урологія.- 1999.-Т. 3, № 1.- С. 32-35.

  10. Орлик В.В. Шлях розвитку національної мережі банків кріоконсервованих еритроцитів // Практична медицина.- 1999.- № 3-4 (17-18).- С. 129-132.

  11. Орлик В.В. Застосування нового плазмозамінника – лактопротеїну зі сорбітолом в гематології // Експериментальна та клінічна фізіологія та біохімія.- 1999.- № 1(5).- С. 50-54.

  12. Орлик В.В. Некоторые лабораторно-клинические аспекты сравнительного изучения криоконсервирования эритроцитов при умеренно низких температурах -40 С и -20 С // Гематология и трансфузиология.- 1999.- № 6.- С. 17-19.

  13. Орлик В.В. Розморожені еритроцити в лікуванні анемії у гематологічних хворих з імунними порушеннями трансфузійного генезу // Експериментальна та клінічна фізіологія та біохімія.- 1999.- № 4.- С. 66-68.

  14. Новак В.Л., Качоровський Б.В., Орлик В.В. Сучасний стан національної трансфузійної медицини // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика.- Київ, 1999.- Вип. 8, Кн. 1.- С. 355-360. (Дисертант самостійно здійснив аналіз світових та вітчизняних джерел літератури, результатів використання різних плазмозамінних препаратів у клінічній практиці, брав участь у написанні та редагуванні статті).

  15. Орлик В.В. Нові вітчизняні кровозамінники комплексної дії, створені на основі натрію лактату, сорбітолу, альбуміну, глюкози та електролітів // Ліки України.- 2000.- № 3.- С. 4-7.

  16. Орлик В.В., Новак В.Л., Кондрацький Б.О., Янчак І.В. Застосування нового поліфункціонального гемокоректора реосорбілакту в післяопераційному лікуванні хворих // Acta Medica Leopoliensia.- 2000.- Т. VI, № 2.- C. 5-8. (Дисертант самостійно проводив відбір хворих для дослідження, призначав інфузійно-трансфузійну терапію, аналізував ефективність проведеного лікування, здійснював статистичну обробку даних, аналіз та узагальнення отриманих результатів).

  17. Орлик В.В., Новак В.Л., Ринажевська О.В. Новий гемокоректор комплексної дії лактосорбал в лікуванні синдрому поліорганної недостатності // Проблеми військової охорони здоров’я: Зб. наук. праць Української військової медичної академії.- К., 2000.- Вип. 7.- С. 432-435. (Дисертант самостійно проводив відбір хворих для спостереження, призначав інфузійно-трансфузійну терапію, аналізував ефективність проведеного лікування, здійснював статистичну обробку даних, аналіз та узагальнення отриманих результатів).

  18. Руденко В.П., Новак В.Л., Качоровський Б.В., Орлик В.В., Винарчик М.Й., Стасишин О.В., Ринажевська О.В., Кондрацький Б.О. Застосування еритроцитів, кріоконсервованих при -20 С, в лікуванні хворих на гемофілію // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія.- 2000.- № 3 (11).- С. 37-41. (Дисертант самостійно здійснив планування та розробку клінічних досліджень, розробив критерії відбору хворих та призначення їм гемотрансфузійної терапії, статистичну обробку даних, аналіз та узагальнення отриманих результатів).

  19. Москаленко В.Ф., Орлик В.В., Горбань С.М., Новак В.Л. Методологія підвищення безпеки гемотрансфузійної терапії // Лікарська справа.- 2000.- № 6.- С. 3-7. (Дисертант самостійно проаналізував існуючий досвід безпеки гемотрансфузійної терапії, створив і втілив проект дослідження, провів відбір хворих, проаналізував отримані дані, провів статистичну обробку результатів).

  20. Орлик В.В. Застосування розморожених відмитих і ресуспендованих в лактатно-сахарозо-фосфатному розчині еритроцитів, кріоконсервованих при -20 С, в лікуванні анемії у хворих на хронічну ниркову недостатність // Практична медицина.- 2001.- Т. VII, № 1.- С. 98-102.

  1. Орлик В.В. Новий поліфункціональний плазмозамінник „лактопротеїн із сорбітолом” в передопераційній підготовці хворих з патологією панкреатодуоденальної ділянки // Буковинський медичний вісник.- 2001.- Т. 5, № 3.- С. 54-57.

  2. Руденко В.П., Стасишин О.В., Лебедь Г.Б., Орлик В.В., Логінський В.О. Характеристика імунних розладів у хворих на гемофілію з виявленим інгібітором залежно від замісної трансфузійної терапії // Лікарська справа.- 2001.- № 3.- С. 39-43. (Дисертант самостійно проводив аналіз світових та вітчизняних даних літератури, аналізував результати трансфузійної терапії, брав участь у написанні та редагуванні статті).

  3. Орлик В.В., Новак В.Л., Андрющенко В.П. Новий поліфункціональний кровозамінник у лікуванні інтоксикацій, зумовлених гнійно-септичним станом у хірургічних хворих // Acta Medica Leopoliensia.- 2001.- Т. 7, № 3.- С. 81-85. (Дисертант самостійно провів планування дослідження, здійснював відбір хворих, проводив статистичну обробку даних, аналіз та узагальнення отриманих результатів, здійснював написання та редагування статті).

  4. Орлик В.В., Новак В.Л. Новий плазмозамінник поліфункціональної дії в лікуванні термічних уражень // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія.- 2001.- № 3 (15).- С. 82-86. (Дисертант самостійно провів аналіз ефективності нового плазмозамінника в лікуванні термічних уражень, статистичну обробку даних, узагальнення отриманих результатів, здійснив написання та редагування статті).

  5. А.с. 1585911 СССР, МПК А 01 N 1/02 / Б.В. Качоровский, М.В. Миндюк, М.Й. Винарчик, В.В. Орлик, М.О. Мелень, В.Л. Новак.- № 4450314/30-14; Заявл. 28.06.88; Опубл. 15.04.90, Бюл. № 33.- 2 с.

  6. Патент 32467 Україна, МПК А61К9/08. Плазмозамінювальний розчин комплексної дії “лактопротеїн з сорбітолом” / М.В. Миндюк, Б.В. Качоровський, В.Л. Новак, М.Й. Винарчик, Б.О. Кондрацький, В.В.Орлик.- № 99074351; Заявл 28.07.99; Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.- 2 с.

  7. Патент 32466 Україна, МПК А61К9/08. Комплексний інфузійний препарат “реосорбілакт” / М.В. Миндюк, Б.О. Кондрацький, В.Л. Новак, В.В. Орлик, О.М. Оборін.- № 99074350; Заявл. 28.07.99; Опубл. 15.12.2000, Бюл. № 7.- 2 с.

  8. Патент 32629 Україна, МПК А61К9/08. Комплексний інфузійний препарат „сорбілакт” / М.В. Миндюк, Б.О. Кондрацький, В.Л. Новак, В.В.Орлик, О.М. Оборін.- № 99074349; Заявл. 28.07.99; Опубл. 15.02.2001, Бюл. № 1.- 2 с.

  9. Качоровский Б.В., Винарчик М.Й., Миндюк М.В., Орлик В.В., Дорошенко Л.Г. Морфофункциональная полноценность эритроцитов, консервированных при -20С // Тез. докл. III Всесоюзного съезда гемат. и трансф. (Киров, октябрь 1991).- М., 1991.- С. 54-55.

  10. Качоровский Б.В., Миндюк М.В., Орлик В.В., Винарчик М.И., Оборин А.Н., Иванкив Т.И., Стогний Т.Р., Кондрацкий Б.А., Лычковская Е.В. Плазмозаменяющие растворы комплексного действия на основе натрия лактата // Акт. проблемы разработки и производства кровезаменителей и консервантов крови: Тез. докл. междун. конф. (Минск, 28 ноября - 1 декабря 1994).- Минск, 1994.- С. 61-63.

  11. Качоровський Б.В., Миндюк М.В., Орлик В.В., Винарчик М.Й. Терапевтична ефективність кріоконсервованих при -20 С еритроцитів, ресуспендованих в лактатвміщуючому розчині // Проблеми патології в експерименті і клініці.- Львів, 1996.- Т.XVII.- С. 210-212.

  12. Миндюк М.В., Качоровський Б.В., Винарчик М.Й., Орлик В.В., Воробець Д.Л., Дорошенко Л.Г. Кріоконсервування еритроцитної маси для клінічного застосування з використанням побутових морозильників // Збірник робіт, винаходів та раціоналізаторських пропозицій вчених Поділля.- Хмельницький, 1996.- С. 75.

  13. Орлик В.В., Качоровский Б.В., Миндюк М.В., Винарчик М.И. Изучение клинической эффективности комплексного плазмозамещающего препарата лактосорбал // Актуальные вопросы гематологии и трансфузиологии: Тез. докл. III Всерос. съезда гематол. и трансфузиол. (Санкт-Петербург, 26-28 ноября 1996).- СПб., 1996.- С. 98.

  14. Орлик В.В. Перспективи створення мережі банків кріоконсервованої донорської і аутологічної крові на Україні // Мат. VII Конгресу СФУЛТ (Ужгород, 16-20 серпня 1998).- Українські медичні вісті.- 1998.- Т. 2, № 1-2 (59-60).- С. 163.

  15. Орлик В.В. Белково-солевой плазмозаменитель – лактопротеин и его клиническое применение // Трансфузиология и служба крови: Мат. науч.-практ. конф. (Москва, 17-19 ноября 1998).- М., 1998.- С. 36-36.

  16. Орлик В.В., Новак В.Л., Винарчик М.Й., Орлик І.В., Кондрацький Б.О., Ринажевська О.В. Методи кріоконсервування еритроцитів при помірно низьких температурах -40 С, -20 С і перспективи їх практичного впровадження // Мат. научно-практ. конф. по безопасности в трансф., посвящ. 55-летию ОСПК (Днепропетровск, 16 марта 1999).- Днепропетровск, 1999.

  17. Миндюк М.В., Новак В.Л., Кондрацький Б.О., Орлик В.В., Оборін О.М. Комплексні сорбітоло-сольові інфузійні розчини „Реосорбілакт” і „Сорбілакт” // Матер. научно-практ. конф. по безопасности в трансф., посвящ. 55-летию ОСПК (Днепропетровск, 16 марта 1999).- Днепропетровск, 1999.

  18. Миндюк М.В., Качоровський Б.В., Новак В.Л., Винарчик М.Й., Кондрацький Б.О., Орлик В.В. Плазмозаміщуючі розчини комплексної дії на основі альбуміну та натрію лактату // Матер. научно-практ. конф. по безопасности в трансф., посвящ. 55-летию ОСПК (Днепропетровск, 16 марта 1999).- Днепропетровск, 1999.

  19. Stasyshyn O., Rudenko V., Orlyk V. Autoimmune complications in haemophiliac patients // Abstracts of the VI Regional European Congress of the International Society of Blood Transfusion (Jerusalem, Israel, May 9-13, 1999).- 1999.- P. 96.

  20. Orlyk V. Lactoprotein with sorbitol: new multifunctional plasma substitute in haematology // Abstracts of the Fourth Congress of the European Haematology Association (Barcelona, Spain, June 9-12, 1999).- 1999.- Р. 280.

  21. Орлик В.В. Лактопротеїн з сорбітолом у лікуванні лімфом // Сучасні аспекти діагностики та лікування лімфом: Мат. наук.-практ. конф. (Чернігів, 23-24 вересня 1999).- К., 1999.- С. 115-118.

  22. Орлик В.В., Новак В.Л., Кондрацький Б.О., Ринажевська О.В. Вивчення клінічної ефективності нового плазмозамінника комплексної дії – реосорбілакту // Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті: Мат. V Нац. з’їзду фармацевтів України (Харків, 7-9 вересня 1999).- Харків, 1999.- С. 701-702.

  23. Орлик В.В. Новый плазмозаменитель полифункционального действия лактосорбал и эффективность его клинического применения // Трансфузиология: Сб. науч. трудов.- Душанбе, 1999.- С. 266-267.

  24. Орлик В.В., Новак В.Л., Винарчик М.И., Рынажевская Е.В., Орлик И.В. Чернет О.М. Криоконсервирование аутологичных эритроцитов // Проблемы гематологии и переливания крови.- 2000.- № 2.- С. 34-35.

  25. Новак В.Л., Орлик В.В., Кондрацкий Б.О., Матлан В.Л., Фецич Т.Г., Рынажевская Е.В. Новый гемокорректор полифункционального действия – лактосорбал в онкологии // Тез. докл. II съезда онкологов стран СНГ (Киев, 23-26 мая 2000).- Экспериментальная онкология.- 2000.- № 22.- С. 1296.

  26. Орлик В.В. Сорбилакт – новый гемокорректор полифункционального действия // Человек и лекарство: Тез. докл. VII Российского национального конгресса (Москва, 10-14 апреля 2000).- М., 2000.- С. 421.

  27. Орлик В.В., Кондрацький Б.О., Новак В.Л. Нові українські багатокомпонентні інфузійно-трансфузійні препарати поліфункціональної дії // Тези доп. VIII Конгресу СФУЛТ (Львів-Трускавець, 13-17 серпня 2000).- Львів-Трускавець, 2000.- С. 455.

  28. Орлик В.В., Новак В.Л., Кондрацький Б.О. Інфузійно-трансфузійна терапія препаратами поліфункціональної дії // Безкровна хірургія. Сучасна концепція гемотрансфузійної терапії: Мат. всеукр. симпозіуму з міжн. участю (Львів, 27-28 жовтня 2000).- Львів, 2000.- С. 65-66.

  29. Орлик В.В., Новак В.Л., Рынажевская Е.В., Орлик И.В., Чернет О.М. Лечебная эффективность нового гемокорректора комплексного действия лактосорбала // Актуальные вопросы гематологии и трансфузиологии: Мат. научно-практ. конф. (Санкт-Петербург, 6-8 июня 2000).- СПб., 2000.- С. 275-276.

  30. Кондрацький Б.О., Миндюк М.В., Новак В.Л., Орлик В.В., Оборін О.М., Дзісь Р.П., Дорошенко Л.Г., Гуменюк М.І. Комплексні інфузійні розчини на основі натрію лактату та сорбітолу – „Реосорбілакт” і „Сорбілакт” // Тези доп. IV з’їзду гематологів і трансфузіологів України (Київ, 16-18 травня, 2001).- Гематологія і трансфузіологія (міжвід. зб.).- К.: Нора-прінт, 2001.- Вип. 30.- С. 162.

  31. Орлик В.В. Проблема гемотрансмісійних гепатитів і перспектива кріоконсервування еритроцитів // Вирусные- гепатиты с парентеральным механизмом передачи возбудителей и их исходы (сб. науч. тр.): Мат. наук.-практ. конф. (Київ, 16-18 травня 2001).- Київ, 2001.- С. 53-56.

  32. Орлик В.В. Сучасна концепція безпечності гемотрансфузійної терапії // Тези доп. IV з’їзду гематологів і трансфузіологів України (Київ, 16-18 травня, 2001).- Гематологія і трансфузіологія (міжвід. зб.).- К.: Нора-прінт, 2001.- Вип. 30.- С. 169.

  33. Новак В.Л., Матлан В.Л., Фецич Т.Г., Орлик В.В., Ринажевська О.В., Лукавецький Л.М., Винарчик М.Й. Досвід застосування нового поліфункціонального кровозамінника „Реосорбілакту” в онкогематології // Тези доп. IV з’їзду гемат. і трансф. України (Київ, 16-18 травня, 2001).- Гематологія і трансфузіологія (міжвід. зб.).- К.: Нора-прінт, 2001.- Вип. 30.- С. 170.

  34. Орлик В.В., Новак В.Л., Винарчик М.Й. Перспектива створення банків алогенної та автологічної крові з використанням методу кріоконсервування еритроцитів при -20 С // Тези доп. IV з’їзду гематологів і трансфузіологів України (Київ, 16-18 травня, 2001).- Гематологія і трансфузіологія (міжвід. зб.).- К.: Нора-прінт, 2001.- Вип. 30.- С. 198.

  35. Орлик В.В. Качество нового полифункционального кровезаменителя „Реосорбілакт” // Клин. и произв. трансфузиология – единство целей: Мат. научн.-практ. конф. (Москва, 7-8 июня 2001).- Проблемы гематологии и переливання крови.- 2001.- № 3.- С. 59.

  36. Новак В.Л., Гриза П.В., Орлик В.В. Гемотрансфузионная терапия: прошлое и настоящее // Сб. нач. трудов: Мат. V съезда гематологов и трансфузиологов Республики Беларусь (Минск, 16-17 июня 2003 г.).- Минск: НПООО «Стринко», 2003.- Т. 1.- С. 365-369.

  37. Новак В.Л., Орлик В.В., Кондрацький Б.О., Гриза П.В, Винарчик М.Й. Застосування нового поліфункціонального плазмозамінника „Лактопротеїну з сорбітолом” при операціях на серці // Актуальні проблеми гематології та трансфузійної медицини: Мат. наук.-практ. конф. (Львів, 29-30 листопада, 2005).- Львів, 2005.- С. 3.

  1. Новак В.Л., Орлик В.В., Кондрацький Б.О., Винарчик М.Й., Гриза П.В. Електрофоретична рухливість розморожених еритроцитів, кріоконсервованих при -20С, в процесі їх зберігання у лактатно-сахарозо-фосфатному розчині при +4 С // Актуальні проблеми гематології та трансфузійної медицини: Мат. наук.-практ. конф. (Львів, 29-30 листопада, 2005).- Львів, 2005.- С. 3.

  2. Новак В.Л., Орлик В.В., Кондрацкий Б.А., Гриза П.В. Полифункциональный плазмозаменитель лактопротеин с сорбитолом в кардиохирургии // Пробл. гематологии и переливания крови: Мат. съезда гематол. и трансфузиол. (Москва, 11-13 апреля, 2006).- М., 2006.- № 1.- С. 55.