Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Майданенко Світлана Вікторівна. Організація методичної роботи в педагогічному училищі в умовах реалізації ступеневої професійної освіти вчителя : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Криворізький держ. педагогічний ун-т. — Кривий Ріг, 2007. — 210арк. — Бібліогр.: арк. 175-192.



Анотація до роботи:

Майданенко С.В. Організація методичної роботи в педагогічному училищі в умовах реалізації ступеневої професійної освіти вчителя. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 — теорія і методика професійної освіти.— Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка, Кіровоград, 2007.

Досліджується організація методичної роботи в педагогічному училищі в умовах реалізації ступеневої професійної освіти вчителя.

На основі аналізу наукової літератури виділено кілька основних етапів розвитку підвищення професійної діяльності викладачів у нашій країні, розкрито сутність та зміст поняття „зовнішня” і „внутрішня” організація методичної роботи, „готовність до інноваційної організації методичної роботи”, конкретизовано структуру організації методичної роботи в педагогічному училищі в умовах реалізації ступеневої професійної освіти вчителя, показники і рівні організації методичної роботи. Розроблено та апробовано експериментальну програму „Програма інноваційної організації методичної роботи у педагогічному училищі”.

Теоретично обґрунтовано та експериментально підтверджено результативність інноваційної організації методичної роботи в педагогічному училищі.

Виявлено і перевірено сукупність педагогічних умов, що забезпечують результативність підготовки керівників і викладачів до інноваційної організації методичної роботи.

Визначено, що цілеспрямована програма з розвитку інноваційної організації методичної роботи у педагогічному училищі, використання ігрової техніки і сюжетних комунікативних ситуацій та створення позитивного соціально-психологічного клімату сприяють формуванню педагогічної культури викладачів.

Теоретичний аналіз і експериментальне дослідження показало, що система підвищення рівня професійної підготовки викладачів у педагогічному училищі в умовах реалізації ступеневої професійної освіти вчителя потребує науково-методичного обґрунтування організації методичної роботи відповідно до вимог Болонського процесу. В удосконаленні організації методичної роботи в закладах освіти ми враховували психолого-педагогічні чинники, пов’язані з розвитком особистісного потенціалу педагогічних кадрів та закономірностей упровадження сучасної нової освітньої філософії.

У ході проведеного педагогічного експерименту вдалося встановити:

1. Суттєві відмінності у розвитку процесу організації методичної роботи у західних і вітчизняних дослідженнях: а) відмінність в історичних етапах розвитку (на Заході цей напрямок у педагогіці був тісно пов’язаний із психологією, у вітчизняній науці психологічна допомога у методичній роботі була впроваджена значно пізніше); б) відмінність у структурі організації методичної роботи і функціональної причетності в різних навчальних закладах (в європейських державах цей вид роботи в основному пов’язаний із педагогічним менеджментом, у вітчизняній - із організацією по обміну педагогічного новаторства і впровадженням наукових досягнень).

2. Суттєві ознаки, що розкривають суть поняття «інноваційна організація методичної роботи», складаються 1) з мети організації методичної роботи; 2) з утілення інноваційної стратегії організації процесу навчання викладачів у методичній роботі; 3) із сукупності педагогічних технологій з реалізації нової філософії освітньої діяльності, нового принципу організації навчального процесу, нового типу відносин між викладачами і студентами, нової «технології» опанування знань, нової організації навчального процесу, що характеризує «прозорість»; 4) із правил, що регулюють відносини між усіма учасниками навчального процесу з метою стимулювання активності викладачів до участі в методичній роботі.

3. Суть інноваційної організації методичної роботи принципово відрізняється від традиційної організації, оскільки 1) на перший план виступає змістовний матеріал методичних занять, в яких розкривається сутність нової філософії освітньої діяльності, нові принципи організації навчального процесу, новий тип відношень між викладачем і студентом, нові «технології» опанування знань, це унеможливлює репродуктивні методи навчання, це прозорість навчального процесу, 2) на другий план організації методичної роботи виступають завдання щодо вироблення потреби у викладача формувати педагогічну культури в організації навчально-виховного процесу методичної роботи, 3) на третій план організації методичної роботи виноситься питання з формування свідомого розуміння значимості особистісно-орієнтованої позиції в навчальному процесі, в якому переважає організаційна і стимулююча функція (кожний учасник навчального процесу виступає як цілісна особистість, що взаємодіє з іншими), 4) на четвертий план організації методичної роботи ми виділяємо функціональні педагогічні завдання, що стимулюють активність викладачів у розвитку педагогічної культури.

4. У процесі дослідження була розроблена та апробована система критеріїв інноваційної організації методичної роботи, яка включає такі складові а) позитивна мотивація і спрямованість керівників до інноваційної організації методичної роботи, позитивна мотивація викладачів брати участь у методичній роботі, б) когнітивний і дієвий показник, що визначає рівень знань, умінь і навичок з технології наукового управління педагогічним колективом, з інноваційної організації методичної роботи, з умов, що сприяють забезпеченню позитивного соціально-психологічного клімату, з інноваційних технологій і кредитно-модульної системи та уміння використовувати комп’ютерну техніку, в) гуманістична спрямованість особистості викладача. В свою чергу критерії інноваційної організації методичної роботи надали можливість визначити рівні готовності керівників до управління процесом організації підвищення рівня професійної освіти в педагогічному училищі. За нашими даними, готовність до інноваційної організації методичної роботи проходить чотири рівні – примусово-виконавчий (низький рівень), репродуктивно-виконавчий (нижчий за середній), ініціативно–особистісний (середній рівень), інноваційно-творчий (високий рівень).

5. Теоретико-методологічною основою в розробці експериментальної програми був системно-структурний підхід до визначення її змісту. Програма відображає 1) всі головні ідеї й ознаки методичної роботи в педагогічному училищі, враховує педагогічну культуру в управлінні педагогічним колективом, розкриває сутність управління, організації, контролю і корекції методичної роботи; 2) принципи інноваційної педагогіки з урахуванням вимог Болонського процесу, що обумовлюють упровадження кредитно-модульної системи; 3) специфіку навчального закладу – педагогічного училища – як ступеневої професійної освіти вчителя; 4) зміст навчального курсу із засвоєння достатнього рівня користуванням комп’ютером.

6. Формування готовності керівників до організації методичної роботи й підготовки викладачів до активної участі щодо підвищення свого професійного рівня було здійснено через апробацію створених моделей: 1) модель інноваційної організації підвищення рівня професійної підготовки викладачів педагогічного училища; 2) моделі ігрових технологій, тематичні комунікативні ситуації, педагогічні задачі з розвитку педагогічного світогляду викладачів у контексті нової філософської освітньої діяльності; 4) модель здорового соціально-психологічного клімату в організацію методичної роботи з метою створення конкурентноздатного педагогічного колективу для формування педагогічної культури.

7. Дані, зібрані під час експерименту, свідчать, що технологія інноваційної організації методичної роботи має свою логіку, орієнтує на певну мету, завдання й етапи навчання. Причому взаємодіють дві лінії в організації методичної роботи: одна – в логіці забезпечення фахової підготовки керівників до інноваційної організації методичної роботи, що включає етику службових відносин, виявлення «реальних» управлінських проблем, у вирішенні конфліктів, які супроводжують будь-який трудовий колектив; інша - простежується в рамках конкретної освітянської діяльності викладачів щодо засвоєння змісту інноваційної технології навчання.

8. Використання тематичних комунікативних ситуацій та ігрової технології з урахуванням індивідуальних особливостей керівників і викладачів були посильними для кожного учасника методичної роботи, завдяки чому з’являлась у них упевненість «перебудувати» свій світогляд на «нові» інноваційні технології.

Таким чином, отримані результати дослідження в основному підтвердили гіпотезу і дозволили констатувати, що цілеспрямована програма з розвитку інноваційної організації методичної роботи в педагогічному училищі, використання ігрової техніки і сюжетних комунікативних ситуацій та створення позитивного соціально-психологічного клімату сприяють:

- формуванню готовності керівників до науково-методичного управління педагогічним колективом у методичній роботі;

- розвиткові мотивованої участі викладачів у підвищенні рівня педагогічної культури;

- сприяють «перебудові» стереотипів щодо використання інноваційної технології, кредитно-модульної системи та комп’ютерної техніки.

Наше дослідження не вичерпує всіх аспектів даної проблеми. До подальших напрямків наукових пошуків можна віднести конкретизацію програми розвитку готовності керівників до інноваційної організації методичної роботи; розвиток педагогічної культури викладачів; ширше залучення спеціалістів-психологів з вивчення проблеми мотивації активної участі педагогів у методичній роботі.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

        1. Майданенко С.В. Важлива роль методичного кабінету педагогічного училища // Рідна школа. – 2001. – №10. – С. 53-55.

        2. Майданенко С.В. Організація методичної роботи в педагогічному училищі // Рідна школа. – 2001. – №12. – С. 47-49.

        3. Майданенко С.В. Методичній роботі в педагогічному училищі – творчий характер // Рідна школа. – 2002. – №10. – С. 57-59.

              1. Майданенко С.В. Система методичної роботи в педагогічному училищі // Педагогіка вищої та середньої школи: Зб. наук. праць/ Гол. ред. д.п.н., професор Буряк В.К. – Кривий Ріг: КДПУ, 2002. – Вип. 4. - С. 388-393.

              Матеріали науково-практичних конференцій:

              1. Майданенко С.В. Методична робота в практиці педагогічних училищ // Міжнародне співробітництво в галузі освіти: Матеріали другої міжнародної науково-практичної конференції “ІNTED-2003” 1-2 квітня 2003 р., м. Ялта. - Зб. Статей: 4.2. – К.: Пед. преса, 2003. – С. 50-55.

              1. Майданенко С.В. Організація методичної роботи в педагогічному училищі // Динаміка наукових досліджень 2005: Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень”.- 2005. Том 36. Педагогіка.- Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005.- С. 36-37.