Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Сюй Лін Ши. “Організаційно-економічні умови залучення іноземних інвестицій у вільні економічні зони” : Дис... канд. наук: 08.05.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Сюй Лін Ши. Організаційно-економічні умови залучення іноземних інвестицій у вільні економічні зони - рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – Світове господарство і міжнародні економічні відносини. - Донецький національний університет, Донецьк, 2002р.

Досліджено загальне економічне становище в Китаї та Україні; визначено напрямки і відмінні риси трансформування зовнішньоекономічної діяльності та її розвитку при переході до ринкової економіки. Обґрунтовано напрямки створення структури підприємницької бази для залучення іноземних інвестицій в Україну; розглянуто проблеми організації, умови залучення іноземних інвестицій у вільні економічні зони в Україні і формування їх привабливості для потенційних інвесторів. Особливу увагу акцентовано на аналізі функціонування вільних економічних зон Китаю, розроблено пропозиції щодо організації роботи на початковому етапі створення і функціонування вільних економічних зон у Донецькій області.

Обґрунтовано рекомендації щодо удосконалення організаційно-економічного механізму функціонування ВЕЗ. Запропоновано модель багаторівневого інфраструктурного комплексу, яка повинна вирішити проблеми іноземного інвестування в Україні. Розроблено модель організації малої спільної зони виробничого розвитку і торговельного комплексу за участю української і китайської сторін на території СЕЗ ''Донецьк'', що покликано забезпечити активну інвестиційну діяльність іноземних підприємців. Запропоновано напрямки формування привабливості для потенційних інвесторів з урахуванням специфіки Донецького регіону. Обґрунтовано доцільність створення у Китаї тематичного інформаційного центра і його агенцій з метою одержання достовірної інформації про потенційних інвесторів, шляхи і можливості залучення іноземних інвестицій у Донецький регіон.

Керуючись тим положенням, що створення вільних економічних зон, залучення іноземних інвестицій є одним з основних засобів прискорення економічного розвитку країни, виявлено основні принципи і закономірності інвестиційної діяльності в ВЕЗ.

  1. Створення вільних економічних зон спрямоване на вирішення найважливішої проблеми країн з перехідною економікою – подолання рецесії економіки. В цих умовах створення спеціальних економічних зон забезпечує активізацію інвестиційних процесів, підвищення технічного рівня виробництва, зростання експорту товарів та послуг, розвиток ринкових методів господарювання та інфраструктури ринку, вихід національних компаній на зовнішні ринки, вирішення соціальних проблем тощо.

Разом з цим створення ВЕЗ не є панацеєю від економічних ускладнень. Запропонована у роботі концепція створення ВЕЗ в Україні базується на ринкових перетвореннях всієї економічної системи країни (диференційна система стимулів, врахування регіональних особливостей, порядок формування джерел фінансування, режим захисту інвестицій та інвесторів, нові взаємовідносини між державою та суб'єктами господарювання, які регламентовано відповідними законами).

  1. Проблеми створення спеціальних економічних зон, формування їх інвестиційної привабливості треба розглядати як підсистему єдиного процесу реформування зовнішньоекономічної діяльності на державному та регіональному рівнях. Ці питання необхідно вирішувати у рамках єдиної державної політики соціально-економічного та науково-технічного розвитку. Формуючи цю політику треба орієнтуватися на пріоритети у сфері зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД), які сформульовані в дисертації.

  2. Дослідження трансформаційних процесів у сфері зовнішньоекономічної діяльності України, узагальнення позитивного досвіду Китаю та інших країн дозволили виявити недоліки існуючого організаційно-економічного механізму функціонування ВЕЗ в Україні, сформулювати проблеми, що потребують негайного вирішення.

  3. Аналіз зовнішньоекономічної діяльності України та провідного її регіону – Донецької області – дозволив визначити коло питань, вирішення яких дозволить активізувати цей процес. Так, для підвищення ефективності ЗЕД слід цілеспрямовано удосконалювати структуру експорту (на користь готових виробів) та імпорту товарів, розширювати зовнішньоекономічні зв'язки регіонів з країнами, що мають платоспроможний попит на вироблену продукцію, активніше використовувати заходи економічного, організаційно-правового характеру, стимулювання зовнішньої торгівлі тощо.

В роботі визначено економічні, організаційно-правові та спеціальні заходи стимулювання ЗЕД на регіональному рівні. Зокрема, доцільно створити у регіонах Фонд експертних кредитів для фінансування експортної діяльності виробників високотехнологічної продукції та за участю банківських установ – систему кредитування оборотних коштів виробництв, здатних випускати конкурентоспроможну продукцію.

З метою створення привабливого інвестиційного іміджу регіону треба створити умови для формування міжгалузевих комплексів, здатних зайняти міцні позиції на зовнішніх ринках, відкрити у регіонах України представництва Державного інформаційно-аналітичного центру моніторингу зовнішніх товарних ринків.

  1. У сучасних умовах створення спеціальних економічних зон особливу актуальність набуває питання покращення керівництва ЗЕД на регіональному рівні. У роботі обґрунтовано доцільність створення відділів зовнішньоекономічних зв'язків з відповідними структурами у містах і районах. Для підвищення статусу сфери зовнішніх зв'язків слід підпорядкувати всі структури, що мають відношення до цієї діяльності, заступникові голови обласної держадміністрації з питань регіональних зовнішніх зв'язків.

  2. У дисертації запропоновано комплексний механізм залучення іноземних інвестицій, основою якого є організаційно-економічний блок, що базується на стратегії залучення іноземних інвестицій в спеціальні економічні зони, системі пільг в оподаткуванні, визначенні пріоритетних напрямків їх використання, розширенні можливостей участі іноземних інвесторів у процесі приватизації та створення нових структур.

  3. Виходячи з розробленої моделі організаційно-економічного механізму функціонування спеціальних економічних зон в Україні, в роботі обґрунтовано рекомендації з розвитку організаційних структур управління цими зонами. Створення запропонованих виробничих та інформаційних структур буде сприяти подальшому розвитку експортного потенціалу Донецького регіону та залученню іноземного капіталу.

Формування інвестиційної привабливості спеціальних економічних зон з'явиться важливим кроком реформування ЗЕД на державному та регіональному рівні і поряд з оптимізацією законодавства – інструментом державної політики України у сфері зовнішньоекономічних зв'язків. Крім того, запропоновані у дисертації заходи щодо створення організаційно-економічних умов залучення іноземних інвестицій у вільні економічні зони сприятимуть успішному виконанню затвердженої Програми науково-технічного розвитку Донецької області на період до 2020 року.

Публікації автора:

1. Сюй Линьши. Модель производственных свободных экономических зон (на базе Кураховской ГРЭС и китайских партнеров из провинции Гуандун) //Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. - Сборник научных трудов. Донецк: ДонГУ, 1998, с.186-189.(0,4 д.а.)

2. Сюй Линьши. Создание малых совместных моделей СЭЗ Донецкой области и провинций Гуандун и Шандун Китая // Вісник Донецького університету - Серія В Економіка і право: науковий журнал.1/1999, с.41-46. (0,5 д.а.)

3. Сюй Линьши. Создание модели малой китайской зоны в Донецкой области совместно с китайскими провинциями //Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. - Сборник научных трудов – часть вторая. Донецк: ДонГУ, 1999, с. 111-112.(0,3 д.а.)

4. Сюй Линьши. Свободные экономические зоны – одно из направлений внешнеэкономического сотрудничества // Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период до 2010 года (Донецкая область-2010). – Материалы секции «Пути совершенствования внешнеэкономической деятельности» региональной научно-практической конференции – том 2, Донецк 1999, с.68-73.(0,4 д.а.)

5. Сюй Линьши. Особенности привлечения иностранных инвестиций в свободные экономические зоны //Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. - Сборник научных трудов. Донецк: ДонГУ, 2000, с.194-195.(0,4 д.а.)

6. Макогон Ю.В., Ляшенко В.И., Третьяков С.В., Сюй Линьши. Региональные экономические связи и свободные экономические зоны // Учебное пособие, Донецк: ДонГУ, 1999, 197с.(11д.а.; 3,6 д.а. особисто)

7. Процик Л., Сюй Линьши. Основные направления перестройки управления китайскими предприятиями в условиях перехода к рынку (пример для Украины) // Вісник Тернопільскої Академії народного господарства: науковий журнал Специальный выпуск 1/1997, с.159-162.(0,3д.а.; 0,2 д.а. особисто).

8. Паршиков А.М., Сюй Линьши. О последствиях реформ в Китае // Вісник Донецького університету - Серія В Економіка і право: науковний журнал.1/2000, с.7-9.(0,3д.а.; 0,2 д.а. особисто)

  1. Макогон Ю., Сюй Линьши, Ван Шугуй. Китай-Украина: перспективы развития внешних экономических связей // Донецк-Тэйюань, 2000, 64с. (3,5 д.а.; 1 д.а. особисто)

  2. Васковский С., Сюй Линьши. Создание китайской производственной территории и торгового комплекса в СЭЗ «Донецк» // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. - Сборник научных трудов. Часть 1. Донецк: ДонНУ, 2001, с.256-258. (0,3 д.а.; 0,2 д.а. особисто)