Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Чернявська Олена Валеріївна. Організаційно-економічний механізм регулювання ринку праці України : Дис... д-ра наук: 08.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Чернявська О.В. Організаційно-економічний механізм регулювання ринку праці України.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук із спеціальності 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. Київ: Науково-дослідний економічний інститут, 2009.

Розроблено методологічні основи формування стратегічної моделі управління національною працею на основі переходу до нормативного розподілу результатів праці; включення автоматичних стабілізаторів результативності праці, капіталовкладень в формування індивідуального трудового потенціалу, розширеного відтворення трудового потенціалу в систему оплати праці; стратегічного прогнозування та програмування розвитку ринку праці, його збалансування з прогнозами розвитку національного виробництва і з ринком освітніх послуг та глобальним ринком праці; вдосконалення функціональних блоків управління ринком праці. Розроблено методичні питання щодо розрахунку мінімальної, середньої та максимальної заробітної плати по відношенню до ВВП, їх складових.

Визначено економічну сутність категорій «трудова бідність», «трудовий капітал» розроблено методи ідентифікації даних економічних явищ. Запропоновано триєдиний підхід до визначення національного трудового потенціалу. Розроблено моделі, методи та показники комплексного дослідження аналізу ринку праці України та механізму його регулювання в двох вимірах: статичному та динамічному.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню важливої проблеми - розробки теоретико-методологічних положень, методичних та практичних питань щодо організаційно-економічного механізму регулювання ринку праці в системі зростання національного господарства та забезпечення суспільного добробуту. Проведене автором дослідження дозволило зробити наступні висновки.

  1. Концептуально має відбутись переосмислення відношення до праці. Праця – це капітал, що має здатність створювати додану вартість, використовуючи всі інші фактори виробництва, і забезпечувати економічне зростання. Місією ОЕМРРП має стати перехід від моделі забезпечення соціального захисту населення в умовах трудової бідності до моделі капіталізації праці, найефективнішого використання наявного національного трудового потенціалу для досягнення стратегічних цілей економічного зростання та суспільного добробуту країни. З цих позицій категорію «трудовий капітал» розглянуто за доходним та витратним підходами. Запропоновано триєдиний підхід до визначення національного трудового потенціалу, що створює методологічну основу комплексної системи аналізу, прогнозування розвитку трудового потенціалу.

  2. Феноменом національного ринку праці, який вирішальною мірою впливає на ефективність організаційно-економічного механізму регулювання ринку праці, є «трудова бідність». Визначення економічної сутності цього поняття та методи її підрахунку дозволило обгрунтувати, що трудова бідність характерна для таких видів економічної діяльності, як сільське господарство, мисливство та пов’язані з ними послуги; рибальство, рибництво; діяльність готелів та ресторанів; охорона здоров’я та надання соціальної допомоги. До категорії бідних потрапили верстви населення, які за освітнім та фаховим рівнем у розвинених країнах складають основу середнього класу та рушійну силу інноваційного розвитку країни.

  3. Регулювання ринку праці має проводитись з урахуванням сучасного стану його сегментації. Сучасний ринок праці характеризується наявністю восьми сегментів, які виокремлюють реалізований та нереалізований трудовий потенціал, ринок найманої та вільної праці, вплив рівня доходів на якість трудового потенціалу, а також сегменти капіталізованої праці та реалізованої без капіталізації. Визначено пріоритетні напрями та інструменти регулювання трудових відносин для кожного сегменту ринку праці. Для оцінки процесу сегментації ринку праці в динаміці розроблено індекси сегментації, які можуть бути використані як в регіональному розрізі, так і в розрізі видів економічної діяльності.

  4. Розроблені автором методологічні основи двофакторного аналізу кількісної бази пропозиції праці при одночасній оцінці напрямів впливу демографічних та міграційних тенденцій на ринок праці України (за допомогою матричної моделі) дозволили ідентифікувати їх як одну з загроз національній безпеці. Дану матрицю доцільно включити до системи оцінки національної безпеки України. Розроблено комплексну методику оцінки механічних рухів на національному ринку праці, що включає матриці оцінки формування трудового потенціалу, міграційних рухів, тенденцій розвитку ринку найманої праці.

  5. Проведена періодизація національного ринку праці дозволила встановити генезис та спрогнозувати структурні підходи подальшого розвитку ринку праці: 1991-1994рр. - кризовий із стрімким скороченням ринку праці та паралельним (в 6,4 рази повільнішим) скороченням пропозиції праці; 1995-1999рр. – депресивний, праценадлишковий із продовженням скорочення ринку праці та значними темпами підвищення пропозиції праці (пропозиція зростає в 7 разів швидше ніж скорочується попит), 2000-2003рр. – етап зростання із значним розширенням ринку праці із паралельним підвищенням пропозиції праці (попит на працю підвищується в 31,3 рази швидше), 2004-2007рр. – розбалансованість і структурний дефіцит праці із подальшим скороченням пропозиції праці, що створює об’єктивні умови переходу від моделі дешевої робочої сили до моделі капіталізації праці.

  6. Складовою стратегічного управління ринком праці є його діагностика. Методологічні засади для порівняння ефективності розвитку і регулювання ринку праці передбачають використання статичних методів дослідження, що забезпечують порівняння різних рівноважних станів, при цьому сам перехід від однієї рівноваги до іншої залишається поза аналізом, тоді як метод динаміки, що вимагає аналізу власне переходу від одного стану рівноваги до іншого, використовується не для порівняння, а для дослідження ринку праці. Розроблена автором модель дозволяє визначити результат здійснюваної політики на ринку праці. Визначено рейтинг та здійснено групування територій України за рівнем ефективності організаційно-економічного механізму регулювання ринку праці, що може бути використано при розробці регіональної політики зайнятості.

  7. В системі організаційно-економічного механізму регулювання ринку праці України потребують суттєвого вдосконалення методи прогнозування і планування. Розроблені багатовимірні та регресивні статистичні моделі засновані на принципах збалансованості ринку праці і дозволяють прогнозувати та моделювати стан ринку праці за співвідношенням показників балансуючої моделі: потреба в працівниках, загальний попит на працю, додаткова пропозиція праці, загальний обсяг пропозиції праці. Слід відновити традиційні підходи до оцінки ринку праці, повернути практику розробки системи балансів трудових ресурсів.

  8. Регулювання ринку праці має відбуватись із урахуванням наявної регіональної диференціації. Запропоновано використовувати методику та результати проведеної кластерної оцінки рівня розвитку регіональних ринків праці та інтегральної оцінки ефективності організаційно-економічного механізму його регулювання, що проведена за допомогою “рейтингово-узагальнюючого синтетичного показника (на базі використання трьох методів: за допомогою середньої арифметичної простої, з використанням методів таксономічного аналізу, з побудовою синтетичного показника відношень значень часткових показників регіонів до значень відповідних показників по Україні), а також отримані регіональні показники рівня капіталізації праці та дестимулятори кожного регіону, що заважають капіталізації праці.

  9. Обґрунтовані напрями впливу інформатизації на первинний та вторинний ринок праці і об’єктивність процесу віртуалізації інтелектуальної праці, запропоновані специфічні заходи державного регулювання ринку праці: інформаційний (для первинного ринку праці) та традиційний (для вторинного).

  10. В сучасних умовах розвитку соціально-економічних відносин України методологія регулювання ринку праці має будуватись за такими якісними критеріями, як: стратегічна модель управління; використання вбудованих стабілізаторів результативності праці, капіталовкладень в формування індивідуального трудового потенціалу, розширеного відтворення трудового потенціалу в систему оплати праці; збалансованість ринку праці та ринку освітніх послуг. Метою державного регулювання ринку праці України має стати створення правових, економічних, соціальних і організаційних засад забезпечення розширеного відтворення та формування раціональної пропозиції праці, її ефективної реалізації із забезпеченням національного зростання в пріоритетних для країни напрямах в умовах забезпечення соціального стандарту відтворення працівника із стимулюючим механізмом диференціації оплати праці. Економічною базою реформування механізму регулювання ринку праці має стати реформування системи оплати праці. Використання авторської моделі підрахунку мінімальної заробітної плати дозволило виявити явище надексплуатації робочої сили, в результаті чого держава забезпечує соціальний захист збіднілого працюючого населення. Разом з тим, забезпечення європейських стандартів оплати праці на даному етапі розвитку економіки неможливе, тому запропонована двоетапна модель реформування оплати праці.

  1. Вдосконалення функціональних блоків управління ринком праці визначає відновлення системи довгострокового прогнозування і планування національного розвитку, складення стратегії підготовки та перепідготовки кадрів, їх аналізу та контролю, поточного корегування; вивчення регіональних диспропорцій на ринку праці та формування політики трудової міжрегіональної міграції та міграцій «місто-село». Визначені функції мають бути враховані при реструктуризації Міністерства праці та соціальної політики України. Потребує якісного перетворення система функцій механізму регулювання ринку праці на регіональному рівні. Запропоновані альтернативні підходи до структури Міністерства праці та соціальної політики України, обласних державних адміністрацій і головних управлінь праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації, що відповідають принципам стратегічного управління, є організаційною основою здійснення активної політики на ринку праці. На рівні місцевого самоврядування запропоновано посилити громадський контроль над процесами праці та її оплати шляхом створення Постійної комісії обласної ради з питань відносин праці та заробітної плати. До кола соціальних партнерів слід включити фахові, професійні та академічні організації, які б запропонували адекватну методику розрахунку прожиткового мінімуму, систему оплати праці.

  2. Сучасний механізм регулювання ринку праці доцільно доповнити такими заходами, що активно використовуються іншими країнами і довели свою ефективність: профвідбір та профконсультування на етапі формування трудового потенціалу; виплата кращим студентам стипендій та грошове стимулювання дипломних робіт; стимулювання підвищення якості праці і розробка програм, спрямованих на оптимальне використання потенціалу працівників; закріплення позицій працівників з високим рівнем освіти за допомогою спецпідрозділів національних служб зайнятості; регулювання процесів звільнення; формування національної міграційної стратегії; використання мережі фірм-посередників, що займаються забезпеченням підприємств тимчасовими працівниками – «відрядна робота»; використання спеціальних заходів регулювання ринку праці в депресивних регіонах. Визначено позитивний вплив скорочення терміну виплати допомоги по безробіттю на його рівень, доцільність встановлення залежності часу виплати допомоги по безробіттю від тривалості сплат внесків на забезпечення безробітних, важливість встановлення обґрунтованого розміру мінімальної заробітної плати для розвитку та збалансування ринку праці.

Таким чином, запропоновані заходи дозволять отримати наступні результати: зростання чисельності та якості трудових ресурсів України; підвищення мотивації до продуктивної праці; збалансування окремих сегментів ринку, а також ринку праці і ринку освітніх послуг; забезпечення відповідного рівня та якості життя людей згідно із соціальними стандартами Євросоюзу; формування потужного середнього класу.

Публікації автора:

Монографії, статті у наукових фахових виданнях:

  1. Волкова О.В. Соціально-економічні детермінанти ринку праці України: [монографія] / Олена Валеріївна Волкова. – Полтава: ПУСКУ, 2008. – 376 с.

  2. Волкова О.В. Порівняльно-динамічна оцінка ефективності механізму регулювання ринку праці регіонів України / О.В.Волкова // Новий формат стратегії і тактики соціально-економічного розвитку України: людина, громада, держава / [І.К. Бондар, М.В. Чечетов, О.В. Волкова та ін.] ; під ред. І.К. Бондар. – К.: Видавничий дім “Корпорація”, 2005. – С. 286-306.

  3. Волкова О.В. Формування попиту на ринках праці регіонів / О.В.Волкова // Стратегія соціально-економічного розвитку: держава, суспільство, особистість / [І.К. Бондар, М.В. Чечетов, О.В. Волкова та ін.] ; під ред. І.К. Бондар. – К. : Видавничий дім “Корпорація”, 2005. – С. 204-212.

  4. Волкова О.В. Оцінка міграційних процесів як фактору формування сукупної пропозиції на ринку праці регіонів України / О.В. Волкова // Акціонерна модель економіки України / [І.К. Бондар, О.П. Сологуб, О.В. Волкова та ін.] ; під ред. І.К. Бондар. – К. : Видавничий дім “Корпорація”, 2005. – С. 180-201.

  5. Волкова О.В. Історичні передумови формування розвитку і регулювання регіональних ринків праці України / О.В. Волкова // Матриця продуктивної економіки / [І.К. Бондар, О.П. Сологуб, О.В. Волкова та ін.] ; під ред. І.К. Бондар. – К. : Видавничий дім “Корпорація”, 2006. – С. 360-403.

  6. Волкова О.В. Методичні основи кластерного аналізу при оцінці розвитку регіональних ринків праці України / О.В.Волкова // Корпоративний капіталізм: передумови становлення / [І.К. Бондар, М.В. Чечетов, О.В. Волкова та ін.] ; під ред. І.К. Бондар. – К. : Видавничий дім “Корпорація”, 2007. – С. 417-440.

  7. Волкова О.В. Розвиток інформаційного середовища та його вплив на розвиток гуманістичних цінностей / О.В.Волкова // Державні механізми та важелі гуманізації суспільства / [І.К. Бондар, О.П. Сологуб, О.В. Волкова та ін.] ; під ред. І.К. Бондар. – К. : Видавничий дім “Корпорація”, 2008. – С. 225-232.

  8. Волкова О.В. Методологічні основи оцінки сукупної пропозиції на національному та регіональних ринках праці України / О.В.Волкова // Інтелектуалізація людського капіталу / [І.К. Бондар, О.П. Сологуб, О.В. Волкова та ін.] ; під ред. І.К. Бондар. – К. : Видавничий дім “Корпорація”, 2008. – С. 211-226.

  9. Волкова О.В. Демографічні чинники формування трудового потенціалу регіону (на матеріалах Полтавської області) / О.В. Волкова // Економіка і регіон. – 2003. – № 1. – С. 136-139.

  10. Волкова О.В. Ринок праці в сучасних умовах соціально-економічного розвитку України / О.В. Волкова // Регіональні перспективи. – 2004. – № 6(43) – С. 30 – 34.

  11. Волкова О.В. Організаційно-економічний механізм регулювання ринку праці України та її регіонів: зміст та особливості трансформації / О.В. Волкова // Формування ринкових відносин в Україні: зб. наук. праць. – К. : НДЕІ Мінекономіки та з питань європейської інтеграції України, 2005. – Вип. 5 (48). – С. 108-111.

  12. Волкова О.В. Особливості групування регіонів України за рівнем ефективності механізму регулювання ринку праці в умовах трансформаційних перетворень / О.В. Волкова // Формування ринкової економіки : зб. наук. праць. – К. : КНЕУ, 2005. – Т.3. – С.119-125.

  13. Волкова О.В. Оцінка міграційної активності на ринках праці регіонів України та їх привабливість для зовнішніх мігрантів / О.В. Волкова // Формування ринкових відносин в Україні : зб. наук. праць. – К. : НДЕІ Мінекономіки та з питань європейської інтеграції України, 2005. – Вип. 11 (54). – С. 134-140.

  14. Волкова О.В. Внутрішньорегіональна міграція на ринках праці регіонів України / О.В. Волкова // Формування ринкових відносин в Україні : зб. наук. праць. – К. : НДЕІ Мінекономіки та з питань європейської інтеграції України, 2005. – Вип. 12 (55). – С. 143-146.

  15. Волкова О.В. Оцінка регіональних особливостей формування внутрішньофірмових ринків праці в Україні / О.В. Волкова // Економіка: проблеми теорії і практики : зб. наук. праць. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2005. – випуск 206. – Т. 3. – С. 687-694.

  16. Волкова О.В. Методика оцінки внутрішньофірмових факторів формування регіональних ринків праці в Україні / О.В. Волкова // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2005. – № 4. – С. 107-109.

  17. Волкова О.В. Методичні засади порівняльно-динамічної оцінки ефективності трансформаційних перетворень на ринках праці регіонів України / О.В. Волкова // Формування ринкової економіки : зб. наук. праць.– К. : КНЕУ, 2005. – Т.1. : Сучасні технології управління людськими ресурсами. – С.104-116.

  18. Волкова О.В. Використання матриці оцінки трудових ресурсів підприємства при дослідженні регіональних ринків праці України / О.В. Волкова // Економіка та право: Науковий журнал. – Донецьк : Донецький національний технічний університет МОНУ, 2005. – С. 22-25.

  19. Волкова О.В. Особливості забезпечення попиту на ринках праці регіонів України в умовах реалізації зовнішньоекономічних відносин (на матеріалах Полтавської області) / О.В. Волкова // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. – Полтава : ПУСКУ, 2005. – № 1 (15). – С. 26-32.

  20. Волкова О.В. Матриця оцінки ВФРП, особливості її використання для дослідження регіональних ринків праці / О.В. Волкова // Управління розвитком : збірник наукових статей. – Х. : ХНЕУ, 2006. – № 4. – С. 42-45.

  21. Волкова О.В. Аналіз територіальної диференціації сучасного розвитку регіональних ринків праці України / О.В. Волкова // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування : зб. наук. праць. – Випуск 4 (36): Економіка. – Рівне, 2006. – 25-33.

  22. Волкова О.В. Результати кластерного аналізу регіональних ринків праці України / О.В. Волкова, О.Б. Носач // Формування ринкових відносин в Україні : зб. наук. праць. – К. : НДЕІ Міністерства економіки України, 2006. – Вип. 11 (66). – С. 105-112. (Особистий внесок: обґрунтовано сукупність відносних показників комплексного аналізу ринку праці, здійснено аналітичний відбір випадкових кластерів і отримано стійкі групи регіонів, здійснено аналіз та отриманих кластерів).

  23. Волкова О.В. Організаційно-економічний механізм регулювання регіональних ринків праці: зарубіжний досвід / О.В. Волкова //Формування ринкових відносин в Україні : зб. наук. праць. – К. : НДЕІ Мінекономіки та з питань європейської інтеграції України, 2006. – Вип. 12 (67). – С. 135-141.

  24. Волкова О.В. Алгоритм побудови багатофакторних лінійних моделей для оцінки та прогнозування розвитку регіональних ринків праці України / О.В. Волкова // Формування ринкової економіки: зб. наук. праць. – К. : КНЕУ, 2007. – Т.2.: Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики. – Ч. 2. – С.123-131.

  25. Волкова О.В. Багатофакторне лінійне моделювання в системі оцінки та прогнозування розвитку регіональних ринків праці України / О.В. Волкова // Формування ринкових відносин в Україні: зб. наук. праць. – К. : НДЕІ Мінекономіки та з питань європейської інтеграції України, 2007. – Вип. 3 (70). – С. 151-157.

  26. Волкова О.В. Використання матриці оцінки внутрішньофірмового ринку праці у процесі дослідження регіональних ринків праці України /
    О.В. Волкова // Науковий вісник ПУСКУ. – 2007. – № 1(21). – С. 14-17.

  1. Волкова О.В. Удосконалення систем матричного моделювання співвідношення рівнів ефективності праці з позицій основних парадигм регіону / І.К. Бондар, О.В. Волкова, В.І. Торкатюк, М.М. Добкін // Коммунальное хозяйство городов : Научно-технический сборник. – Киев : Техника, 2007. – Вип. 77. – С. 92-105. (Особистий внесок: запропонована авторська модель матричного співвідношення рівнів ефективності праці з позицій основних парадигм регіону, наведена апробація на масиві офіційних статистичних даних).

  2. Волкова О.В. Показники оцінки процесів сементації ринку праці на рівні макро-, мезо- та мікрорегіонів / О.В. Волкова // Економіка і регіон. – 2007. – № 1 (12). – С. 12-17.

  3. Волкова О.В. Оцінка ефективності механізму регулювання ринків праці з позицій основних парадигм регіону / О.В. Волкова // Економіка і регіон. – 2007. – № 2 (13). – С. 98-101.

  4. Волкова О.В. Розвиток соціального партнерства як чинник забезпечення економічної безпеки на регіональних ринках праці України / О.В. Волкова // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. – Полтава : ПУСКУ, 2007. – № 2 (22). – С. 33-36.

  5. Волкова О.В. Напрями регулювання регіональних ринків праці в контексті стратегії розвитку національної економіки / О.В. Волкова // Социально-экономические аспекты промышленной политики: сб. научн. тр. - В 3 т. – Т. 2: Актуальные проблемы управления человеческими ресурсами и маркетинга в контексте стратегии развития Украины / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти; Редкол. : Амоша А.И. (отв.ред.) и др. – Донецк, 2007. – С. 38-43.

  6. Волкова О.В. Телеробота та фактори її впливу на розвиток соціально-економічних систем глобального, макро-, мезо-, мікро- та індивідуального рівня / О.В. Волкова // Формування ринкових відносин в Україні : зб. наук. праць. – К. : НДЕІ, 2008. – Вип. 3 (82). – С. 48-51.

  7. Волкова О.В. Методологічні підходи та результати аналізу динаміки й сучасних тенденцій формування ринку праці України / О.В. Волкова // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. – Полтава : ПУСКУ, 2008. – № 1 (26). – С. 10-18.

  8. Волкова О.В. Забезпечення максимального рівня капіталізації праці як стратегічна орієнтація організаційно-економічного механізму регулювання ринку праці (ОЕМРРП) України / О.В. Волкова // Формування ринкових відносин в Україні : зб. наук. праць. – К. : НДЕІ, 2008. – Вип. 10 (89). – С. 46-50.

  9. Волкова О.В. Організаційно-економічний механізм регулювання ринку праці України: сутність, структура та напрями вдосконалення / О.В. Волкова // Формування ринкових відносин в Україні: зб. наук. праць. – К. : НДЕІ, 2008. – Вип. 11 (90). – С. 144-150.

Публікації в інших виданнях:

  1. Волкова О.В. Ринок праці: [навчальний посібник] / Олена Валеріїна Волкова – К. : Центр учбової літератури, 2007. – 624 с.

  2. Волкова О.В. До проблеми збалансування ринку праці в системі реалізації сучасних економічних відносин України / О.В. Волкова // Управління розвитком соціально-економічних систем: стан, проблеми, перспективи : міжвуз. наук.-практ. конф., 29-30 квіт. 2004 р. : зб. матеріалів. – Полтава : ПІБ МНТУ, 2004. – С. 58-61.

  3. Волкова О.В. Роль ринку праці в системі забезпечення соціально-економічного розвитку регіону /О.В. Волкова, В.В. Чернявський // Управління розвитком соціально-економічних систем: стан, проблеми, перспективи : наук.-практ. конф., 29-30 квіт. 2004 р. : зб. матеріалів. – Полтава, 2004. – С. 61-64. (Особистий внесок: на прикладі регіону визначено механізм впливу ринку праці на соціально-економічний розвиток господарства).

  4. Волкова О.В. Макроекономіка [конспект лекцій] / О.В. Волкова, В.П. Дубіщев. – Полтава : ПНТУ, 2006. – 87 с. (Особистий внесок: обґрунтовано сутність ринку праці, його функції, структуру; механізм державного регулювання ринку праці; показники оцінки ринку праці; сутність, фактори та моделі економічного зростання).

  5. Волкова О.В. Економічна активність жінок на ринках праці регіонів України / О.В. Волкова // ХХІ століття: альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя світова теорія : міжнар. наук.-теор. конф., 26-27 трав. 2005 р. : зб. матеріалів. – К.: Фенікс, 2005. – Ч. 2. – С. 268-270.

  6. Волкова О.В. Регіональний ринок праці сфери культури / О.В. Волкова // Українська культура: історичний вимір та сучасна парадигма : наук.-практ. конф. – Полтава : КНУКІМ Полтавський факультет, 2005. – С. 11.

  7. Волкова О.В. Регіональні особливості економічної активності жінок на ринку праці України / О.В. Волкова // Гендер і суспільство: соціально-економічний аспект: коллонтаївських читань, 26 квіт. 2005 р. : зб. матеріалів. – Полтава. : Техсервіс, 2005. – С. 12-14.

  8. Волкова О.В. Оцінка ефективності механізму регулювання розвитку регіональних ринків праці України / О.В. Волкова // Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти: міжнар. наук.-практ. конф.: зб. матеріалів. – П.: ПУСКУ, 2006. – С. 149-150.

  9. Волкова О.В. Особливості трансформації механізму регулювання ринку праці України та її регіонів / О.В. Волкова // Соціально-економічний розвиток України на початку ХХІ століття : наук.-практ. конф., 15-16 берез. : зб. матеріалів. – Полтава: ПІБ МНТУ, 2006. – С. 103-105.

  10. Волкова О.В. Регіональні особливості економічної активності жінок на ринку праці України / О.В. Волкова // Гендер і українське суспільство: коллонтаївські читання, 12-13 квіт. 2006 р. : зб. матеріалів. – Полтава : Техсервіс, 2006. – С. 13-15.

  11. Волкова О.В. Трансформація теоретичної сутності об’єкту ринку праці та його зміст відповідно до третьої світової теорії / О.В. Волкова // ХХІ століття: альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя світова теорія. міжнар. наук.-теорет. конф., 26-27 трав. 2006 р. : зб. матеріалів. – К. : Фенікс, 2006. – С. 47-50.

  12. Волкова О.В. Регіональні, структурні та динамічні характеристики сукупного попиту на ринку праці України / О.В. Волкова // ХХІ століття: альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя світова теорія : міжнар. наук.-теорет. конф., 8-9 червн. 2007 р. – К. : Фенікс, 2006. – С. 116-118.

  13. Волкова О.В. Ринок праці [навчально-методичний комплекс дисципліни] / О.В. Волкова. – Полтава : ПУСКУ, 2006. – 58 с.

  14. Волкова О.В. Вплив глобалізації на регіональні ринки праці України /О.В. Волкова // Научное обеспечение процессов реформирования экономических отношений в условиях глобализации: междунар. науч.-практ. конф., – Сімферополь : Крымский інститут бизнеса, 2007. – Т. 1. – С. 53-55.

  15. Волкова О.В. Сегментація регіональних ринків праці в системі важелів регулювання національної економіки / О.В. Волкова // ХХІ століття: альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя світова теорія : міжнар. наук.-теор. конф., 26-27 травн. 2006 р. – К. : Фенікс, 2007. – Книга ІІ. – С.116-118.