Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Беліков Олександр Борисович. Ортопедична реабілітація хворих з післяопераційними дефектами щелеп і м'яких тканин обличчя : Дис... д-ра наук: 14.01.22 - 2007.



Анотація до роботи:

Бєліков О.Б. Ортопедична реабілітація хворих з післяопераційними дефектами щелеп і м’яких тканин обличчя. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. Вищий державний навчальний заклад України «Українська медична стоматологічна академія» МОЗ України. - Полтава, 2006.

У дисертації представлено нове рішення актуальної медико-соціальної

проблеми - ефективної реабілітації хворих з дефектами м’яких тканин обличчя, щелеп і піднебіння, яке базується на науковому обґрунтуванні і практичній розробці нових технологій виготовлення щелепно-лицевих протезів, раціональних методів протезування і всебічної оцінки стану хворих до і після лікування, поліпшення психоемоційного статусу із забезпеченням якості їх життя. У ході виконання дисертаційної роботи запропоновано й упроваджено клініко-технологічну класифікацію дефектів верхньої щелепи й піднебіння, спосіб підготовки гіпсової моделі до безпосереднього протезування при резекції верхньої щелепи, конструкції заміщуючого протеза після односторонньої резекції нижньої щелепи, критерії оцінки процесу реабілітації хворих з протезами-обтураторами і пострезекційними протезами верхньої щелепи (клініко-технічні параметри), методику ведення хворих з дефектами м’яких тканин носа.

У роботі представлено нове рішення актуальної медико-соціальної проблеми - ефективної реабілітації хворих з дефектами м’яких тканин обличчя, щелеп і піднебіння, яке базується на науковому обґрунтуванні й практичній розробці нових технологій виготовлення щелепно-лицевих протезів, раціональних методів протезування та всебічної оцінки стану хворих до і після лікування, поліпшення психоемоційного статусу із забезпеченням якості їх життя.

1.На підставі аналізу архівного матеріалу ОКОД м. Полтави за 1989-1999 роки встановлено, що з віком частота онкозахворювань збільшується, у чоловіків у 2 рази частіше, ніж у жінок. Сільське населення хворіє в 1,8 раз частіше, ніж міське. За локалізацією ураження верхньої щелепи превалюють над нижньою в 1,4 рази. Після оперативних втручань на верхній щелепі складного щелепно-лицевого протезування потребує 74,0 %, але тільки 26,0 % хворих його отримують. Ці результати відповідають міжнародним статистичним. Створенням Центру реабілітації онкологічних хворих на базі Полтавського обласного онкологічного диспансеру налагоджена чітка послідовність в реабілітації таких пацієнтів і ортопедичною допомогою охоплене майже 95 % прооперованих хворих.

2.Встановлено, що при дефектах верхньої щелепи і піднебіння зустрічається ціла гама анатомічних, функціональних і психоемоційних розладів, що вимагають індивідуального підходу до проведення реабілітаційних заходів, у зв'язку з чим розроблено клінічні критерії оцінки стану органів і тканин щелепно-лицевої ділянки. Для систематизації всіх наявних варіантів локалізації, форми, розмірів і протяжності дефектів верхньої щелепи і піднебіння запропоновано графічний варіант клініко-технологічної класифікації з конкретними рекомендаціями щодо вибору конструкцій протезів і апаратів, а також перспективи ортопедичної реабілітації.

3.Підсумовуючи результати раніше проведеного ортопедичного лікування 50 хворих, що перебували на лікуванні в ОКОД з дефектами верхньої щелепи і піднебіння, виявлено наступні специфічні недоліки: болюче накладення протезів, навіть до відмови ними користуватися, переважання серед фіксуючих елементів утримуючих дротяних одноплечих кламерів без елементів шинування, балансування протезів при жуванні. Обтурувальна частина мала різні розміри і конфігурацію, входила в дефект на 3-4 см і більш, тільки у дванадцяти резекційних протезів вона була порожнистою. При візуальній оцінці протезів, у місці з'єднання носової частини, колір пластмаси був змінений до брудно-сірого, порожнини заповнені рідиною з неприємним запахом. Слизова оболонка протезного ложа під базисом протеза, особливо в ділянці меж дефекту гіперемійована, краї дефекту болючі при пальпації. Практично хворі не могли пережовувати їжу, рідина й рідка їжа при нахилі голови просочувалася через ніс, була істотно порушена дихальна, мовна й ковтальна функції. Середній термін користування протезами склав від 3 до 7 років, причому одному й тому ж хворому було виготовлено 3-4 протези, з проведенням 5-6 корекцій у кожному випадку.

4.Узгоджено з хірургом план оперативного втручання на щелепах і м’яких

тканинах обличчя, наближено терміни протезування щелепно-лицевими протезами з урахуванням запальної реакції при різних оперативних втручаннях. Запропоновано методику підготовки гіпсової моделі до безпосереднього протезування з урахуванням наявності або відсутність деформації альвеолярного відростку, що дозволяє досягти більшої відповідності базису резекційного протезу тканинам протезного ложа, усунути травмуючий фактор, отримати базис рівномірної (заданої) товщини на всьому протязі. Необхідною клінічною маніпуляцією при виготовленні подальших резекційних протезів, протезів-обтураторів і ектопротезів носа є паралелометричне вивчення моделей на етапі визначення меж протеза, введення й накладення протеза, глибини ретенційних зон, кількості й видів фіксуючих елементів.

5.Розроблено нові технології виготовлення протезів-обтураторів при дефекті у фронтальній ділянці верхньої щелепи, резекційних безпосередніх і подальших протезів верхньої щелепи, профілактичних пострезекційних протезів при односторонній резекції нижньої щелепи, функціональних протезів після резекції беззубої нижньої щелепи і відсутності зубів на верхній, які дозволяють відновити жувальну здатність після двосторонньої резекції гілок нижньої щелепи і ектопротезу носа з урахуванням природних анатомічних орієнтирів. Беручи до уваги труднощі об'єктивної оцінки якості виготовлених протезів після резекцій верхньої щелепи і протезів-обтураторів, і відсутність такої в літературі, нами розроблено клинико-технічні критерії, що дозволяють оцінити виготовлені протези за об'єктивними й суб'єктивними чинниками.

6.Функціональні методи дослідження (ЕМГ, фонографія, спірометрія) свідчать про тенденцію до нормалізації втрачених функцій. У міру адаптації до виготовлених протезів виробляється й поступово закріплюється новий динамічний стереотип жування, мови й дихання. Суб'єктивні відчуття пацієнтів, їх задоволеність і бажання користуватися виготовленими протезами, що заміщають, протезами-обтураторами та ектопротезами, навіть через 12 місяців дослідження, говорять про успішність ортопедичної реабілітації.

7.Вважаємо за доцільне в прогнозуванні оперативних втручань, окрім вивчення гіпсових моделей щелеп і зони обличчя, використовувати рентгенографію з метою уточнення плану операції та подальшого виготовлення щелепно-лицевих протезів. Участь у комплексній реабілітації таких пацієнтів хірурга-онколога, стоматолога-ортопеда, психолога й логопеда дозволяє значно підвищити ефективність лікування.

Публікації автора:

1. Бєліков О.Б. Проблеми комплексної реабілітації щелепно-лицевих хворих //Проблеми екології та медицини. - 2000. – Т.4, № 2-3. – С. 29-32.

2.Бєліков О.Б., Різник Б.М. Особливості ортопедичної реабілітації онкологічних хворих із дефектами щелепно-лицевої ділянки //Український стоматологічний альманах.-2000.-№1.-С.31-32. (Здобувачем проведено аналіз та узагальнення особливостей ведення онкологічних хворих після оперативних втручань на щелепах, роботу написано та підготовлено до друку).

3.Беликов А.Б., Ризнык Б.М., Пичкур И.М. Частота онкологических заболеваний челюстно-лицевой области среди населения Полтавщины по данным архивов областного онкологического диспансера //Проблеми екології та медицини. - 2001.-Т.5, №5-6.-С.19-20. (Здобувачем проведено аналіз 400 статистичних карт онкологічних хворих із захворюваннями щелепно-лицевої ділянки та узагальнення їх з виділенням 167 хворих із захворюваннями щелеп і піднебіння, роботу написано та підготовлено до друку).

4.Бєліков О.Б.Частота дефектів піднебіння і верхньої щелепи та фактори, які спонукають хворих до ортопедичного лікування (огляд літератури) //Вісник проблем біології і медицини.– 2002.- Вип.3.- С.92-98.

5.Бєліков О.Б. Медико-психологічні аспекти реабілітації щелепно-лицевих хворих //Український стоматологічний альманах. - 2002.- № 2. - С.20-21.

6.Бєліков О.Б. Динаміка піддатливості слизової оболонки протезного ложа, рубцевої тканини в ділянці меж післяопераційного дефекту щелеп //Вісник проблем біології і медицини.- 2002. - Вип. 7-8.- С.74-76.

7.Бєліков О.Б. Особливості ортопедичної стоматологічної реабілітації онкологічних хворих після оперативних втручань на щелепах //Вісник проблем біології і медицини.- 2002.- Вип. 9-10.- С.80-85.

8.Беликов А.Б. Динамика процессов адаптации у больных после односторонней резекции верхней челюсти по данным оценки электромиограмм //Современная стоматология.- 2002.- №4.-С.80-82.

9.Бєліков О.Б. Особливості ортопедичної стоматологічної реабілітації онкологічних хворих після оперативних втручань на щелепах //Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії.- 2002.-Т.2, Вип. 1.- С.46-49.

10.Беликов О.Б., Пичкур И.М. Виды лечения онкологических больных челюстно-лицевой области в зависимости от распространенности процесса и стадии развития заболевания //Вісник проблем біології і медицини-2002. - № 1.-С.86 – 90. (Здобувачем проведено аналіз 400 статистичних карт онкологічних хворих із захворюваннями щелепно-лицевої ділянки та узагальнення їх з виділенням 167 хворих із захворюваннями щелеп і піднебіння, роботу написано та підготовлено до друку).

11.Беликов А.Б., Зайцев А.Г. Критерии оценки процесса реабилитации челюстно-лицевых больных с протезами-обтураторами и пострезекционными протезами верхней челюсти (клинико-технические параметры) //Український стоматологічний альманах.-2002.-№ 1.-С.26-27. (Здобувачем обстежено 50 хворих з резекційними протезами верхньої щелепи і протезами-обтураторами, вивчено недоліки клініко-лабораторних етапів їх виготовлення, розроблено критерії процесу реабілітації, роботу написано та підготовлено до друку).

12.Бєліков О.Б., Скубій І.В., Філінюк О.В. Особливості ортопедичного лікування хворого після двобічної резекції гілок нижньої щелепи //Вісник проблем біології і медицини. - 2002.- Вип. 4.- С.97-101. (Здобувачем розроблено конструкцію при резекції обох гілок нижньої щелепи, виконано клініко-лабораторні етапи її виготовлення, роботу написано та підготовлено до друку).

13.Беликов А.Б., Пичкур И.М. Морфологическая картина и локализация злокачественных новообразований полости рта и челюстей по данным Полтавского областного онкодиспансера //Проблеми екології та медицини.-2002.- Т.6,№5.-С.33-35. (Здобувачем проведено аналіз 400 статистичних карт онкологічних хворих із захворюваннями щелепно-лицевої ділянки та узагальнення їх з виділенням 167 хворих із захворюваннями щелеп і піднебіння, роботу написано та підготовлено до друку).

14. Боса Л.Ф., Тесленко О.І., Бєліков О.Б. Атрофічні зміни в альвеолярних відростках верхньої щелепи під впливом повних знімних протезів// Український стоматологічний альманах.- 2002. - №6.- С.14-16. (Здобувачем визначений ступінь атрофії альвеолярних відростків нижньої та верхньої щелеп у пацієнтів з повною втратою зубів, визначено піддатливість слизової оболонки, узагальнення матеріалу, роботу написано та підготовлено до друку).

15.Бєліков О.Б. Класифікація дефектів верхньої щелепи та піднебіння //Галицький лікарський вісник.-2003. -Т.10, Ч.1., част.ІІ.- С.22-24.

16.Бєліков О.Б. Динамика процессов адаптации у больных после односторонней резекции верхней челюсти по данным оценки электромиограмм //Український стоматологічний альманах.- 2003.- №5.-С.41-43.

17.Бєліков О.Б. Методика подготовки гипсовой модели к непосредственному протезированию резекционными протезами верхней челюсти //Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії.- 2003.- Т.3, Вип. 1 (5).- С.104-106.

18.Бєліков О.Б. Ортопедична реабілітація хворих після резекції половини нижньої щелепи //Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії.- 2003.- Т.3, Вип.2 (6).- С. 18-20.

19. Бєліков О.Б., Пашинський В.М. Лінгвофонетичні зміни при протезуванні, їх діагностика та методи усунення //Український стоматологічний альманах.- 2003.-№3.-С.29-31. (Здобувачем розроблено фонетичну карту звукових артикулем, проведено аналіз дефектів мовлення хворих з дефектами верхньої щелепи та піднебіння, узагальнення матеріалу, роботу написано та підготовлено до друку).

20.Беликов А.Б., Левитов А.Н. Устройство для ручной сепарации зубов и методика его применения //Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії.- 2004.- Т. 4, Вип. 2 (8).- С.36-38. (Здобувачем розроблено пристрій для ручної сепарації зубів, проведено клінічну апробацію, узагальнено матеріал, роботу написано та підготовлено до друку).

21.Бєліков О.Б. Комбінований спосіб фіксації ектопротеза носа //Галицький лікарський вісник.- 2005.- Т.12, Ч 2.- С.88-89.

22. Бєліков О.Б., Тесленко О.І. Особливості функціональної реабілітації хворих після резекції нижньої щелепи //Український стоматологічний альманах.- 2006.-Т.1,№1.-С.18-21. (Здобувачем проведено обстеження хворих з пострезекційними дефектами беззубої нижньої щелепи, відпрацьовано методики їх ведення та особливості ортопедичної реабілітації, роботу написано та підготовлено до друку).

23. Деклар. патент на винахід 53351А Україна, МПК А61С3/02. Спосіб підготовки гіпсової моделі до безпосереднього протезування резекційними протезами верхньої щелепи / О.Б. Бєліков, О.М. Левітов, П.Ю. Кєрнов -№2002053727; Заявл. 07.05.2002; Опубл. 15.01.2003. Бюл. №1.

24. Деклар. патент на винахід 54902А Україна, МПК А61С3/02. Пристрій для ручної сепарації зубів /А.Н. Левитов, А.Б. Беликов, А.В. Соболева, П.Ю. Кернов - №2002053725; Заявл. 07.05.2002; Опубл. 17.03.2003. Бюл. №3.

25. Бєліков О.Б. Щелепно-лицева ортопедія: Навчальний посібник.- Полтава: Дексі-прінт, 2002.- 208с.

26. Бєліков О.Б. Протезування хворих після резекції половини нижньої щелепи та відсутності зубів на обох щелепах //Актуальні проблеми ортопедичної стоматології: Матеріали наук.-практ. конф., присвяченої 15 - річчю кафедри ортопедичної стоматології Івано-Франківської мед. академії, Івано-Франківськ,1995.- С.21.

27.Бєліков О.Б. Особливості протезування хворих з уродженими розщілинами піднебіння і недорозвиненістю альвеолярного відростка верхньої щелепи //Актуальні питання теоретичної та клінічної медицини на сучасному рівні: Матер. допов. наук. конф. 20 травня 1996 р. - Полтава, 1996.- С.33.

28.Бєліков О.Б Ортопедичне лікування природжених дефектів піднебіння //Основні стоматологічні захворювання, їх профілактика та лікування: Матеріали доповід. Всеукр. наук.-практ. конф. лікарів-стоматологів 26-27 вересня 1996 р.- Полтава, 1996.- С.198.

29. Бєліков О.Б. Особливості протетичного лікування дорослого з уродженим дефектом піднебіння //Питання ортопедичної стоматології: Зб. наукових праць.- Полтава, 1997.- С.16-18.

30. Ризнык Б.М., Беликов А.Б., Ортопедическая реабилитация больных с дефектами верхней челюсти //Питання ортопедичної стоматології: Зб. наукових праць.- Полтава, 1997.-С.95-97.

31.Беліков О.Б. Протезування хворих з ізольованими дефектами твердого і м'якого піднебіння //Современная стоматология и челюстно-лицевая хірургія: Сб. тез. I Республ. конф.- Киев: Print Xpress, 1998.-С.225-226.

32.Бєліков О.Б.Особливості протезування хворих після односторонньої резекції верхньої щелепи //Актуальні проблеми стоматології. Нові методики та технології: Матеріали наук.-практ. конф. до 40-річчя стоматологічного факультету Львівського державного медичного університету ім. Данила Галицького.- Львів: Видавництво «Галдент», 1998. - С.17-18.

33. Belikov A. Denture obturator correction //Актуальні проблеми стоматології. Нові методики та технології: Матеріали наук.- практ. конф. до 40-річчя стоматологічного факультету Львівського державного медичного університету ім. Данила Галицького.- Львів: Видавництво «Галдент», 1998.- С.18.

34.Бєліков О.Б., Лобурець В.В. Реабілітація хворих (відновлення мовлення) із щелепно-лицевими порушеннями //Матеріали І (УІІІ) з’їзду Асоціації стоматологів України, 30 листопада - 2 грудня 1999 р.- Київ, 1999.-С.317-318.

35.Бєліков О.Б., Лобурець В.В. Методика протезування хворих з уродженими розщілинами піднебіння //Нові методики та технології в ортопедичній стоматології: Матеріали наук.- практ. конф. VІІ міжнар. виставка "ГалМЕД" - 99. – Львів, 1999.- С.8-9.

36.Особливості виготовлення протезів після оперативних втручань на щелепах і дефектах піднебіння /О.Б. Бєліков, В.В. Рубаненко, В.В. Лобурець, А.Л. Одобашьян, Л.Б. Єрис, О.П. Бліндар, М.І. Кислий //Актуальні проблеми ортопедичної стоматології та ортодонтії: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. 17-18 травня 2000 р.- Полтава, 2000.- Вип.2.-С.3-4.

37.Бєліков О.Б., Лобурець В.В., Юхнюк К.В. Методи усунення розладів мовлення у хворих з щелепно-лицевими порушеннями //Матеріали ІХ з’їзду оториноларингологів України 5-8 вересня 2000 р.-Київ, 2000.-С.92-93.

38. Безшапочний С.Б., Лобурець В.В. Бєліков О.Б. Методи лікування хворих з поєднаною патологією носа та дефектами піднебіння //Актуальні питання пластичної реконструктивноі та естетичної хірургії: Матеріали першої наук.-практ. конф. 18-19 квітня 2002 р. - Київ, 2002.- С.14-16.

39.Бєліков О.Б., Баля Г.М. Особливості виготовлення ортопедичної конструкції після однобічної резекції верхньої щелепи і послідуючого пластичного відновлення //Вопросы экспериментальной и клинической стоматологи: Сб. научных трудов. - Вып.6.- Харьков, 2003.- С.196-197.

40.Беликов А.Б. Одобашьян А.Л., Пичкур И.М Обоснование необходимости содружественной работы хирурга-онколога и ортопеда- стоматолога //Вопросы экспериментальной и клинической стоматологи: Сб. научных трудов.- Вып.6.-Харьков, 2003.-С.197-200.

41.Виды лечения онкологических больных челюстно-лицевой области в зависимости от распространенности процесса и стадии развития заболевания /А.Б. Беликов, В.В. Рубаненко, А.И. Тесленко, И.М. Пичкур //Вопросы экспериментальной и клинической стоматологи: Сб. научных трудов.-.Вып 7. -Харьков, 2004.- С.42-44.

42.Беликов А.Б., Семененко И.П., Бондалетов В.А. Особенности изготовления последующего резекционного протеза верхней челюсти при малом количестве опорных зубов //Вопросы экспериментальной и клинической стоматологи: Сб. научных трудов.- Вып. 7.- Харьков, 2004. - С.44-46.

43.Профілактика виникнення захворювань травневого тракту у онкологічних хворих із дефектами щелепно-лицевої ділянки /О.Б. Бєліков, В.В Рубаненко, Л.Ф. Боса, Б.М. Різник, І.М. Пічкур //Матеріали ІІ (ІХ) з’їзду Асоціації стоматологів України, 1-3 грудня 2004 р.- Київ: Книга плюс, 2004. - С.390-391.

44. Бєліков О.Б, Рубаненко В.В, Тесленко А.И Особенности изготовления непосредственного протеза при односторонней резекции беззубой верхней челюсти //Клініка і технологія повного знімного протезування: Матеріали. обласної наук.-практ. конф. лікарів-стоматологів- ортопедів та науковців.- Полтава, 2005.- С.86-89.