Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Мохамад Наджі Ахмад Абу Халіл. Особливості діагностики і лікування вогнепальних поранень щелепно-лицевої ділянки мирного часу. : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2002.



Анотація до роботи:

Абу Халіль Мохамад Нажи. Особливості діагностики і лікування вогнепальних поранень щелепно-лицевої ділянки мирного часу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02. - стоматологія. - Українська медичина стоматологічна академія, Полтава, 2002.

Захищаєтся 17 наукових робіт, що представляють результати клінічних досліджень 35 постраждалих з вогнепальними пораненнями щелепно-лицевої ділянки мирного часу, функціонально-діагностичесних досліджень у 14 постраждалих на етапах лікування та реабілітації. Отримана диференційована клініко-статистична інформація, що комплексно характеризує сучасні вогнепальні поранення щелепно-лицевої ділянки, які було отримано в мирний час. Запропонована нова класифікація вогнепальних поранень щелепно-лицевої ділянки мирного часу, яка грунтується на оцінці тяжкості та поширеності ушкоджень. Застосований нових підхід до кількісної та якісної оцінки ступеня функціональної реабілітації постраждалих з вогнепальними пораненнями щелепно-лицевої ділянки, що передбачає різностороннє вивчення біоелектричної активності м'язів обличчя за допомогою мультипараметрального комп'ютерного аналізу результатів електроміографічних досліджень.

У дисертації представлено нове рішення наукової задачі, що полягає в підвищенні ефективності лікування та реабілітації постраждалих з вогнепальними пораненнями щелепно-лицевої ділянки мирного часу на основі диференційованої тактики хірургічного лікування і комплексного підходу до діагностики локальних функціональних м’язових порушень.

1. Вогнепальні ушкодження щелепно-лицевої ділянки мирного часу представляють самостійну актуальну медико-соціальну проблему. Серед поранених переважають чоловіки (88,6%) у віці до 40 років (77,2%). У травматогенезі ведучими є кримінальні обставини поранень (65,7%), за видом поранених снарядів переважають дробові поранення (79,9%), що поєднуються з ушкодженнями суміжних та віддалених органів та систем (48,6%), в тому числі з черепно-мозковими травмами (42,9%).

2. Отримані диференційовані по видах ушкоджень клініко-статистичні дані,що комплексно характеризують інфраструктуру вогнепальних поранень щелепно-лицевої ділянки, доцільно використовувати для планування діяльністості ургентної служби щелепно-лицевих відділень, при визначенні показань до госпіталізації, ступінь її терміновості та раціональної тривалості, визначення медичного і трудового прогнозу у поранених та при експертизі характеру ушкоджень та ступеня втрати ними працездатності.

3. Функціональні можливості та функціональні резерви жувальних, скроневих м'язів, м'язів, оточуючих рот і дна порожнини рота в результаті поєднаних ВПЩЛД значно знижуються. У ході лікування відбувається відносна нормалізація функціонального стану м'язів обличчя, який може бути об'єктивне і різносторонньо оцінений за сукупністю параметрів ЕМГ МПС, ФЕМГ і СЕМГ. До моменту, коли клінічно визначається зрощення кісток лицевого черепа, параметри, що характеризують БЕА м'язів обличчя, істотно знижені по відношенню до контрольних значень.

Через 1 рік після поранення у постраждалих з поєднаними ВПЩЛД залишається незавершеною функціональна реабілітація нейро-м’язового апарату обличчя, що виявляється афізіологічністю акту жування, зниженням функціональних можливостей і резервів жувальних та мімічних м’язів.

4. Раціональними методиками та інформативними параметрами контролю функціонального стану нейро-м’язового апарату обличчя при вогнепальних пораненнях, які доцільно використати в клінічній практиці, є: електроміографія максимального довільного скорочення, (паттерн, амплітуда потенціалу дії, час наростання крутості амплітуди, крутість наростання амплітуди, площа потенціалу дії), функціональна електроміографія (К, площа під кривої амплітуди), стимуляцiйна електроміографія (сенсорний поріг, моторний поріг, латентний період, амплітуда і тривалість М-відповіді).

5. Електроміографічнi дослідження з мультипараметральним комп'ютерним аналізом результатів дозволили об'єктивно та різносторонньо оцінити рівень функціональної реабілітації даної категорії постраждалих і визначити необхідність подальшого реконструктивно-відновлювального лікування. Отримані результати багатофакторної оцінки функціонального стану м'язів обличчя у постраждалих з ВПЩЛД можуть, в свою чергу, служити контрольними значеннями для визначення рівня реабілітації даної категорії постраждалих в подальших наукових дослідженнях і в практиці щелепно-лицевої травматології, а також в діяльності медико-соціальних експертних комісій та бюро судово-медичної експертизи.

6. У клінічній класифікації ВПЩЛД доцільне виділення чотирьох груп постраждалих за типами ушкоджень, відповідно до запропонованих нами критеріїв. 1 група - ізольовані вогнепальні ушкодження м'яких тканин. 2 група - вогнепальні поранення з переломом однієї з кісток лицевого черепа без супутніх ушкоджень інших органів і систем. 3 група - вогнепальні поранення з переломами однієї або двох кісток лицевого черепа в поєднанні з черепно-мозковою травмою і ушкодженням інших органів і систем. 4 група - вогнепальні поранення зі значними ушкодженнями м'яких тканин і з множинними ушкодженнями (трьох і більш) кісток лицевого черепа в поєднанні з важкою черепно - мозковою травмою і ушкодженням інших органів і систем: грудної і черевної порожнин, кісток кінцівок. Зміст та об'єм лікувально-діагностичних заходів в кожній клінічній групі значною мірою однотипні, що є основою розробки практичних рекомендацій для охорони здоров'я по наданню спеціалізованої допомоги постраждалим з ВПЩЛД, особливо при загрозі їх масового надходження в мирний час.

Публікації автора:

  1. Челюстно-лицевой травматизм в промышленном мегаполисе: современный уровень, тенденции, инфраструктура / Матрос-Таранец И.Н., Калиновский Д.К., Алексеев С.Б., Абу Халиль М.Н., Дадонкин Д.А. - Донецк, 2001. - 193с.

Окрема глава в монографії написана особисто за результатами власних досліджень.

  1. Биоэлектрическая активность некоторых мышц лица в норме / Матрос-Таранец И.Н., Якуб Х.М., Абу Халиль М.Н., Алексеев С.Б., Калиновский Д.К., Дадонкин Д.А.// Современная стоматология.- 2000.- №3(11).- С.58-60.

Особистий внесок полягає в участі у функціональних дослідженнях, обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів.

  1. Огнестрельные ранения челюстно-лицевой области мирного времени / Матрос-Таранец И.Н., Слободяник О.Л., Абу Халиль М.Н., Алексеев С.Б., Калиновский Д.К., Дадонкин Д.А.// Вісник стоматології.- 2000.- №4(28).- С.33-36.

Особистий внесок полягає в участі у клінічних та функціональних дослідженнях, обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів.

  1. Зміни біоелектричної активності жувальних мязів унаслідок пропорційної біокерованої стимуляції при переломах нижньої щелепи / Матрос-Таранець І.М., Якуб Х.М., Алексєєв С.Б., Абу Халіль М.Н., Каліновський Д.К., Дадонкін Д.О. // Вісник стоматології. - 2000. - №5(29). - С.73-74.

Особистий внесок полягає в участі у клінічних та функціональних дослідженнях, обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів.

  1. Применение многопараметрального компьютерного анализа электромиограмм для определения биоэлектрической активности жевательных и мимических мышц у пострадавших с переломами нижней челюсти / Матрос-Таранец И.Н., Абу Халиль М.Н., Калиновский Д.К., Якуб Х.М., Алексеев С.Б., Дадонкин Д.А. // Вісник стоматології. - 2000. - №5(29). - С.165.

Особистий внесок полягає в участі у клінічних та функціональних дослідженнях, обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів.

  1. Успешное излечение огнестрельного повреждения костей лицевого черепа, сочетающегося с черепно-мозговой травмой и оскольчатым переломом локтевого сустава / Матрос-Таранец И.Н., Ушич А.Г., Слободяник О.Л., Абу Халиль М.Н., Алексеев С.Б., Калиновский Д.К., Дадонкин Д.А. // Вісник стоматології. - 2000. - №3. - С.63-64.

Особистий внесок полягає в участі у клінічних та функціональних дослідженнях, обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів.

  1. Анализ особенностей сочетанных огнестрельных ранений головы, грудной и брюшной полостей, конечностей в мирное время / Матрос-Таранец И.Н., Слободяник О.Л., Абу Халиль М.Н., Алексеев С.Б., Дадонкин Д.А., Калиновский Д.К. // Вісник стоматології. - 2001. - №1(29). - С.36-37.

Особистий внесок полягає в участі у клінічних дослідженнях, обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів.

  1. Структура и основные тенденции челюстно-лицевого травматизма в г.Донецке за период 1990-1999 гг. / Матрос-Таранец И.Н., Алексеев С.Б., Калиновский Д.К., Слободяник О.Л., Лавриненко С.В., Тарануха С.В., Абу Халиль М.Н., Дадонкин Д.А. // Травма. - 2001.- Т.2, №1. - С.23-30.

Особистий внесок полягає в участі у клінічних та клініко-статистичних дослідженнях, обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів.

  1. Анализ инфраструктуры челюстно-лицевого травматизма в г.Донецке за период 1990-1999 гг. / Матрос-Таранец И.Н., Алексеев С.Б., Калиновский Д.К., Абу Халиль М.Н., Дадонкин Д.А. // Вісник стоматології.- 2001.- №3(31).- С.37-40.

Особистий внесок полягає в участі у клінічних та клініко-статистичних дослідженнях.

  1. Особенности функционального состояния жевательных и мимических мышц у здоровых людей по данным электромиографии максимального произвольного сокращения / Матрос-Таранец И.Н., Алексеев С.Б., Калиновский Д.К., Абу Халиль М.Н., Дадонкин Д.А. // Український стоматологічний альманах. - 2001.- №3(4). - С.26-28.

Особистий внесок полягає в участі у функціональних дослідженнях, обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів.

  1. Осложнения травматических повреждений челюстно-лицевой области: инфраструктура, предпосылки возникновения, лечение / Матрос-Таранец И.Н., Алексеев С.Б., Калиновский Д.К., Абу Халиль М.Н., Дадонкин Д.А. // Вестник гигиены и эпидемиологии. - 2001. - Т.5, №1. - С.21-25.

Особистий внесок полягає в участі у клінічних та клініко-статистичних дослідженнях.

  1. Биоэлектрическая активность некоторых мышц лица при переломах нижней челюсти / Матрос-Таранец И.Н., Якуб Х.М., Абу Халиль М.Н., Алексеев С.Б., Калиновский Д.К., Дадонкин Д.А.// Современная стоматология.- 2001.- №1(13).- С.72-75.

Особистий внесок полягає в участі у клінічних та функціональних дослідженнях, обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів.

  1. Динамика биоэлектрической активности некоторых мышц лица в зависимости от вида остеосинтеза нижней челюсти / Матрос-Таранец И.Н., Якуб Х.М., Абу Халиль М.Н., Алексеев С.Б., Калиновский Д.К., Дадонкин Д.А. // Современная стоматология. - 2001. - №2(14). - С.59-62.

Особистий внесок полягає в участі у клінічних та функціональних дослідженнях, обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів.

  1. Результаты рентгенологического обследования пострадавших с огнестрельными ранениями челюстно-лицевой области / Матрос-Таранец И.Н., Абу Халиль М.Н., Дадонкин Д.А., Калиновский Д.К. // Травма. – 2001. – Т.2, №4.- С.404-409.

Особистий внесок полягає в участі у клінічних та рентгенологічних дослідженнях, обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів.

  1. Пути преодоления негативных последствий длительной иммобилизации нижней че6люсти при ее переломах / Матрос-Таранец И.Н., Якуб Х.М., Абу Халиль М.Н., Алексеев С.Б., Калиновский Д.К., Дадонкин Д.А. // Современная стоматология. - 2001. - №3(15). - С.63-67.

Особистий внесок полягає в участі у клінічних та функціональних дослідженнях, обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів.

  1. Застосування препарату міді для лікування переломів нижньої щелепи / Коробов В.П., Левенець О.К., Абу Халіль М.Н., Алексєєв С.Б. // Матеріали I (VIII) з’їзду Асоціації стоматологів України. - К.,1999. - С.338-339.

Особистий внесок полягає в участі у клінічних та функціональних дослідженнях, обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів.

  1. Изучение биоэлектрической активности мышц лица методом многопараметральной компьютерной электромиографии / Матрос-Таранец И.Н., Якуб Х.М., Алексеев С.Б., Калиновский Д.К., Абу Халиль М.Н., Дадонкин Д.А.// Материалы V междунар. конф. по квантовой медицине «Диагностические и лечебные технологии квантовой медицины. Пятилетие деятельности Донецкого госпиталя Ситько-МРТ». - Донецк, 2000. - С.199-202.

Особистий внесок полягає в участі у функціональних дослідженнях, обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів.

  1. Особенности диагностики и лечения огнестрельных ранений челюстно-лицевой области в мирное время / Матрос-Таранец И.Н., Абу Халиль М.Н., Слободяник О.Л. // Матер. VI междунар. конф. челюстно – лицевых хирургов и стоматологов. - С.-Петербург, 2001. - С.74.

Особистий внесок полягає в участі у клінічних дослідженнях, обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів.