Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


312. Канюра Олександр Андрійович. Особливості лікування вестибулярного положення іклів у віковому аспекті: дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Канюра О.А. Особливості лікування вестибулярного положення іклів у віковому аспекті. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - стоматологія. - Національний медичний університет iмені О.О.Богомольця, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено питанням клініки, діагностики і ортодонтичного лікування вестибулярно розташованих іклів. Проведено комплексне вивчення морфологічного та функціонального стану жувального апарату, а також телерентгенографічні дослідження особливостей розвитку мозкового та лицевого скелету в осіб з вестибулярним положенням іклів. З’ясовано, що причиною вестибулярного розташування іклів у 96 % випадків є нестача місця для них у зубній дузі, внаслідок ранньої втрати тимчасових зубів та невідповідність величини зубів величині щелеп, що має спадковий характер, при чому дефіцит місця у зубній дузі для іклів з віком зростає і саморегуляції вестибулярного положення іклів з віком не спостерігається. Визначено основні діагностичні критерії для оцінки ступеню тяжкості аномалії та виборі методу її лікування. Запропонована класифікація клінічних форм вестибулярного положення іклів.

Запропонована тактика ортодонтичного лікування вестибулярного положення іклів у віковому аспекті з використанням розроблених пристроїв та способів переміщення іклів у зубну дугу, що дозволяє забезпечити раціональну перебудову тканин пародонту в процесі апаратурного лікування, запобігти розвитку стійких зубощелепних деформацій та скоротити терміни реабілітації пацієнтів у 1,5 – 2 рази.

В роботі вирішена актуальна задача сучасної стоматології, яка полягає в підвищенні ефективності лікування вестибулярного положення іклів в залежності від віку пацієнта шляхом розробки раціональних конструкцій ортодонтичних апаратів та показань до їх використання з урахуванням стану зубощелепного апарату при даній зубощелепній аномалії.

1. Вестибулярне положення іклів є розповсюдженою зубощелепною аномалією, яка за даними епiдемiологiчних досліджень становить 19,5 % від загальної кількості обстежених та 66,3 % серед осіб, що мають вестибулярне положення зубів. Вестибулярне положення зубів у 1,9 рази, а іклів у 1,4 рази частіше спостерігається на верхній щелепі, ніж на нижній. Превалює вестибулярне положення двох іклів в більшості випадків на верхній щелепі. Вестибулярне положення іклів здебільшого спостерігається при дистальному (40,10 %), нейтральному (28,72 %) та глибокому (12,40 %) прикусах.

2. Основними причинами вестибулярного розташування іклів є нестача місця для них у зубній дузі внаслідок ранньої втрати тимчасових зубів (86,53 %) та невідповідність величини зубів величині щелеп (12,07 %). Дефіцит місця у зубній дузі для іклів зростає з віком і становить: 94,2 % - у І віковій групі, 98,5 % - у ІІ та 100,0 % - у ІІІ; тобто саморегуляції вестибулярного положення іклів з віком не спостерігається.

3. Основними діагностичними критеріями для оцінки ступеню тяжкості аномалії та виборі методу лікування вестибулярного положення іклів є: наявність місця для них у зубній дузі, їх кількість, топографія та локалізація, відстань від оклюзійної площини, нахил коронкової частини та форма коренів; вид прикусу, тобто характер міжоклюзійних співвідношень зубних дуг, а також вік пацієнта.

4. Розроблені нами пристрій для лікування скупченості передніх зубів, апарат для лікування вестибулярного положення зубів, пристрій для лікування високо вестибулярно розташованих зубів дозволяють здійснити цілеспрямоване та ефективне переміщення вестибулярно розташованих іклів у зубну дугу, запобігти ускладнень з боку зубощелепного апарату, отримати високий естетичний та функціональний результат апаратурного лікування.

5. Розроблений спосіб виправлення вестибулярного положення ікла, що дозволяє виконати прискорене переміщення вестибулярно розташованих іклів у лунку видалених перших премолярів (через 1-3 години після гемостазу) скорочує терміни ортодонтичного лікування у 1,5-2 рази.

6. Запропонована тактика ортодонтичного лікування вестибулярного положення іклів у віковому аспекті з використанням розроблених пристроїв та способів переміщення іклів у зубну дугу дозволяє забезпечити раціональну перебудову тканин пародонту в процесі апаратурного лікування, запобігти розвитку стійких зубощелепних деформацій та скоротити терміни реабілітації пацієнтів у 1,5 – 2 рази, що дає підставу рекомендувати її для широкого використання у практичній охороні здоров’я.

Публікації автора:

  1. Электрофульгация в комплексном лечении ретенции зубов // Вісник стоматології. – 1998. - №1. - С. 99-103. (Співавтори Фліс П.С., Дорошенко С.І., Ращенко Н.В., Омельченко О.І.). Дисертантом проведено пошук та аналіз наукової літератури, обробка результатів.

  2. Вестибулярное положение клыков, распространенность и связь с другими челюстно-лицевыми аномалиями // Современная стоматология. – 2003. - №2. - С. 118-121. (Співавтор Фліс П.С.). Дисертантом проведено епідеміологічне обстеження, статистична обробка даних та аналіз результатів.

  3. Оцінка вестибулярного положення іклів за даними епідеміологічного обстеження // Український стоматологічний альманах. – 2003. - №3. - С. 37-39. (Співавтор Фліс П.С.). Дисертантом проведено епідеміологічне обстеження, статистична обробка даних та аналіз результатів.

  4. Деклараційний патент на винахід № 30971А. Україна. МПК А 61 С 7/00.. Пристрій для лікування скупченості передніх зубів // Заявл. 25.06.98. Опубл. 15.12.00, Бюл. № 7-ІІ. (Співавтори Дорошенко С.І., Фліс П.С., Джарбує М..М., Тормахов М.М.). Дисертантом проведено патентний пошук, розроблена формула винаходу.

  5. Деклараційний патент на винахід № 44634А. Україна. МПК А 61 С 7/00..Апарат для лікування вестибулярного положення іклів // Заявл. 21.06.01. Опубл. 15.02.02, Бюл. № 4. (Співавтори Фліс П.С., Дорошенко С.І., Ращенко Н.В., Садек Х.С.М.). Дисертантом проведено патентний пошук, розроблена формула винаходу.

  6. Деклараційний патент на винахід № 62839А Україна. МПК А 61 С 7/00..Пристрій для лікування високо вестибулярно розташованих зубів // Заявл. 09.07.03. Опубл. 15.12.03, Бюл. №12. (Співавтори Дорошенко С.І., Бабаскін Ю.І..). Дисертантом проведено патентний пошук, розроблена формула винаходу.

  7. Деклараційний патент на винахід № 62835А Україна. МПК А 61 С 7/00. Пристрій для визначення параметрів вестибулярного розташування зубів // Заявл. 27.06.03. Опубл. 15.12.03, Бюл. №12. (Співавтори Дорошенко С.І., Бабаскін Ю.І.). Дисертантом проведено патентний пошук, розроблена формула винаходу.

  8. Деклараційний патент на винахід № 65479А Україна. МПК А 61 С 7/00. Спосіб виправлення вестибулярного положення ікла // Заявл. 13.01.04 (Співавтори Дорошенко С.І., Логанівська Є.М.). Дисертантом проведено патентний пошук, розроблена формула винаходу.

  9. Тактика ортодонтического лечения при вестибулярном положении клыков // Тези всеукраїнської науково-практичної конференції лікарів стоматологів ”Основні стоматологічні захворювання, їх профілактика та лікування”. – Полтава, 26-27 вересня 1996 р. – С. 205-206. (Співавтори Фліс П.С., Дорошенко С.І., Ращенко Н.В., Тріль С.І.). Дисертантом проведено пошук та аналіз наукової літератури, обгрунтована методика лікування.

  10. Использование брекет-системы при скученности зубов // Тези республіканської наукової конференції. – Київ, 15-16 січня 1998 р. – С. 133-134. (Співавтори Фліс П.С., Дорошенко С.І., Джарбує М..М.). Дисертантом проведено пошук та аналіз наукової літератури, обгрунтована методика лікування.

  11. Тактика ортодонтического лечения при вестибулярном положении клыков // Тези всеукраїнської наукової конференції. – Київ, 17 вересня 1998 р. – С. 133-134. (Співавтори Дорошенко С.І., Ращенко Н.В.). Дисертантом проведено пошук та аналіз наукової літератури, обгрунтована методика лікування.