Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


327. Щерба Петро Володимирович. Особливості ортопедичного лікування хворих із поодиноко збереженими коренями і зубами: дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Щерба П.В. Особливості ортопедичного лікування хворих з поодиноко збереженими коренями і зубами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького. Львів, 2005.

Дисертація присвячена експериментальному та клінічному обґрунтуванню підвищення ефективності ортопедичного лікування хворих зі збереженими поодинокими зубами та коренями покривними протезами, яких утримують кулькоподібні атачменти. Вивчено зміни форми, лінійних розмірів і рельєфу поверхні стандартних пластмасових патриць атачментів на технологічних етапах виготовлення кореневих вкладок з кулькоподібними атачментами. Експериментально доведено і клінічно підтверджено, що внаслідок експлуатації відбувається зношення патричної частини атачмента. Вивчено зміни ретенційних властивостей матриць у залежності від кількості циклів знімання-одягання та вплив їх фізичних параметрів на пришвидшення зношення патричної частини. На основі клініко-експериментальних досліджень опрацьовано власну конструкцію замкового з’єднання зі змінною патричною частиною, на яку нанесено стійке до зношення покриття. Власна конструкція може бути використано як надкоренево, так і докоренево. Розширено показання до застосування покривних протезів хворим із природженими та набутими зубощелепними деформаціями.

У дисертації наведено експериментально-клінічні узагальнення та нове вирішення наукового завдання – підвищення ефективності ортопедичного лікування хворих із збереженими поодинокими зубами та коренями покривними протезами, яких утримують кулькоподібні атачменти. Наукове завдання вирішено впровадженням у стоматологічну практику оригінального кулькоподібного атачмента із змінною патричною частиною. Розширені показання до застосування кулькоподібних атачментів для фіксації різних видів протезів.

  1. Форма, лінійні розміри і рельєф поверхні промислових стандартних пластмасових патриць кулькоподібних атачментів не завжди відповідають стандартам. Виявлено відхилення лінійних розмірів від вказаного виробником діаметра стандартних пластмасових патриць атачмента в бік зменшення в середньому на 0,03±0,01 мм з максимальним відхиленням від 1,70 до 1,64 мм для діаметра 1,7 мм (Bredent) та від 1,80 до 1,75 мм для діаметра 1,80 мм (Rhein–83). На поверхні стандартних пластмасових патриць спостерігаються зсуви півкуль відносно одна одної, шви від з’єднання, шорсткість, напливи та залишки пластмаси, що впливають на форму кулькоподібного атачмента.

  2. Втрати лінійних розмірів на етапах заміни стандартних пластмасових патриць атачментів на метал є мінімальними – ±0,01 мм. Литво повторює дефекти промислових стандартних пластмасових патриць, додаючи при цьому дефекти литва та поверхневі раковини.

  3. При механічному поліруванні якість полірування є неоднаковою: у верхній частині якісна, у нижній частині і у ділянці шийки – незадовільна. Форма кульки змінюється внаслідок утворення мікрофасеточних площадок. Втрата лінійних розмірів є різною у межах 0,04±0,01 мм. Якість поверхні після електрополірування є однаковою. Мікроскопічно видно кратероподібні заглибини та всі наявні до цього дефекти стандартних пластмасових патриць. Зміни лінійних розмірів у межах від 0,02 до 0,04 мм.

  4. Експериментально доведено, що у процесі експлуатації відбувається зношення патричної частини атачмента, причому для різних систем замкових кріплень по-різному. Найбільшому зношенню піддаються патриці системи Bredent, значно менше зношуються патриці Rhein-83 і найменше – покрита нітридом титану титанова патриця, атачмента власної конструкції.

  5. Найкращі ретенційні властивості у результаті експерименту виявлено у матриці Rhein-83 у парі тертя зношування з титановими патрицями, що мали покриття з нітриду титану.

  6. Клінічні спостереження підтвердили факт зношування патричної частини кулькоподібних атачментів, що фіксували покривні протези, яке виявлялося через 2-3 роки після протезування, носило різноманітний характер і призводило до втрати їх утримувальних властивостей. Вимушена заміна патричної частини з вилученням її з кореня зуба часто призводила до втрати кореня.

  7. Запропонована власна конструкція кулькоподібного титанового атачмента, патрична частина якого покрита нітридом титану, дозволяє легко замінювати сферичну головку без пошкодження опорного кореня, а також застосовувати його у деяких клінічних ситуаціях внутрішньокоренево.

  8. Розширені показання до застосування кулькоподібних атачментів та покривних протезів, а саме – можливість їх застосування при природжених і набутих дефектах та деформаціях зубощелепної системи.

Публікації автора:

  1. Щерба П.В., Олійник Г. Протетична реабілітація хворих з природженими незрощеннями губи та піднебіння знімними покривними пластинковими протезами фіксованими на кулькоподібних кріпленнях // Вісник стоматології. – 2001. – №5. – С.176-177.

  2. Щерба П.В., Макєєв В.Ф. Олійник Г.В. Покривні протези в ортопедичному лікуванні хворих з природженими незрощеннями губи та піднебіння // Новини стоматології. – 2001. – №3(28). – С.19-21.

  3. Щерба П.В. Перекрывающие протезы: исторические аспекты и современные тенденции // Современная стоматология. – 2003. – № 1(21). – С.93-96.

  4. Щерба П.В., Кордіяк А.Ю. Запобігання ускладненням у пацієнтів при застосуванні металевих зубних протезів // Новини стоматології. – 2003. – №4(37). – С.64.

  5. Щерба П.В. Клінічні втрати форми та лінійних розмірів кулькоподібних атачментів у процесі користування покривними протезами // Новини стоматології. – 2004. – №4(41). –C.39-43.

  6. Щерба П.В. Технологічні втрати лінійних розмірів кулькоподібних атачментів для фіксації покривних протезів на лабораторних етапах виготовлення // Новини стоматології. –2004. – №3(40). – С.80-84.

  7. Щерба П.В., Макеев В.Ф., Ключковская Н.Р., Божик А.И. Перекрывающие протезы – альтернативные варианты использования // Зубное протезирование. – 2003.–№1(2). – С.18-25.

  8. Щерба П.В., Неміш Т.Ю. Пропозиції до класифікації сучасних відбиткових матеріалів // Стоматологічні новини. – 1996. – №1. – С.35.

  9. Щерба П.В., Неміш Т.Ю., Олійник Г. Фіксація часткових знімних пластинкових протезів з подвійним зубним рядом // Стоматологічні новини. –1998. – С.109-110.

  1. Щерба П.В., Лозинський О.М. Повні знімні пластинкові протези фіксовані на коренях зубів за допомогою кулькових замків фірми „Bredent” // Матер. наук.-практ. конф. „Нові методики та технології в ортопедичній стоматології”. – Львів, 1999. – С.77-78.

  2. Щерба П.В.. Угрин М.М. Використання балочної системи на дентальних імплантах для забезпечення фіксації повних знімних пластинкових протезів // Матер. наук.-практ. конф. „Нові методики та технології в ортопедичній стоматології”. – Львів, 1999. – С.72-73.

  3. Shcherba P., Makeyev V.F. Overdenture Treatment of Patients with Cleft Ralate-Related Jaw Deformation // European Prosthodontic Association. 25th Annual Conference in collaboration with Czech Association of Prosthetic Dentistry and Czech Dental Chamber „Prostchodontic Yesterday and Tomorrow”. – Prague. –2001. – P.82.