Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Северинова Світлана Костянтинівна. Особливості ортопедичного лікування знімними пластинчастими протезами хворих на хронічний обструктивний бронхіт : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2004.



Анотація до роботи:

Северінова С.К. Особливості ортопедичного лікування знімними пластинчастими протезами хворих на хронічний обструктивний бронхіт – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2004.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності ортопедичного лікування знімними протезами хворих на хронічний обструктивний бронхіт і профілактиці запальних проявів слизової оболонки протезного ложа.

У дисертації вивчено вплив знімних ортопедичних конструкцій на СОПЛ, підтверджена токсична дія пластмас, яка частіше всього зумовлена впливом надлишку мономеру на слизову оболонку протезного ложа у хворих на хронічний обструктивний бронхіт з ДН I і II ступеня.

Запропоновано технологію виготовлення знімних протезів з введенням сорбенту (активованого вугілля) у гіпсову прес-форму для зменшення токсичного впливу залишкового мономеру в базисах протезів на СОПЛ у цих хворих.

Результати гемокоагуляційних та імунологічних досліджень свідчать, що фактором ризику розвитку запальних змін СОПЛ у хворих на ХОБ є передтромботичний стан, який характеризується порушенням гемостатичного балансу між згортаючою і фібринолітичною системами крові, включаючи зміни імунної регуляції гемостазу.

Розроблено лабораторний прогностичний симптомокомплекс ризику розвитку запалення СОПЛ при протезуванні знімними пластинчастими протезами хворих, які страждають на ХОБ: вихідне (до протезування) зниження показників уЕ-РУК (на 10% і більше), ткЕ-РОК (на 15,7% і більше) і кЕ-РУК (на 56,8% і більше).

В роботі вирішена актуальна наукова задача сучасної стоматології – науково обґрунтована профілактика запальних проявів слизової оболонки протезного ложа і підвищення ефективності ортопедичного лікування знімними протезами хворих на хронічний обструктивний бронхіт.

  1. Клінічне обстеження стану тканин протезного ложа у хворих на хронічний обструктивний бронхіт з дихальною недостатністю I-П ступеня, які користуються знімними пластинковими протезами, свідчить про наявність хронічних запальних процесів у 79,3% випадках.

  2. Комплексне цитохімічне дослідження змивів з ротової порожнини свідчить, що в хворих на хронічний обструктивний бронхіт, які користуються знімними пластинчастими протезами, кількість лейкоцитів збільшується при I ступені ДН на 10%, при II ступені ДН – на 16,6%, активність НСТ при I ступені ДН збільшується на 6,9%, II ступені – на 9,3%: активність мієлопероксидази нейтрофільних лейкоцитів збільшується при I ступені ДН на 13,8%, II ступені – 16,8%, що підтверджує наявність запальних змін у тканинах протезного ложа.

  1. Запальні зміни тканин протезного ложа в ортопедичних хворих на хронічний обструктивний бронхіт із ДН I-II ступеня характеризуються зміною основних факторів тромбоутворення, порушенням гемостатичного балансу між згортаючої і фібринолітичної системами, включаючи зміни імунної регуляції гемокоагуляції і фібринолізу, формуються на тлі зниження вмісту в системному кровотоку антитромбінів (на 15,8%), укорочення часу рекальцифікації плазми (на 5,9%), наростання рівня ФГ (на 83,9%), і ПДФ (на 94,9%), вмісту трЕ-РУК (на 5,7%).

  2. У механізмі розвитку запалення СОПЛ у хворих на хронічний обструктивний бронхіт інгредієнти акрилових пластмас, пригнічують прокоагулянтну і фібринолітичну активність лейкоцитів, що призводить до зменшення прокоагулянтного і фібринолітичного потенціалу лейкоцитів відповідно на 10,3 –17,6% і 11,5 –18, 3%.

  3. Удосконалено технологію виготовлення знімних пластинчастих протезів з акрилових пластмас за рахунок введення сорбенту у гіпсову прес-форму, що зменшує вміст залишкового мономеру в базисі протезу на 5,3%, підвищує його механічну міцність на 19,3%, знижує водопоглинання пластмас порівняно з протезами, виготовленими за загальноприйнятою технологією.

  4. При клінічному обстеженні хворих на хронічний обструктивний бронхіт, які користувались знімними пластинчастими протезами, виготовленими з додаванням у прес-форму сорбенту (активованого вугілля), кількість запальних проявів у тканинах протезного ложа зменшилась на 28,8% (р<0,001), порівняно із загальноприйнятою технологією.

  5. Розроблено лабораторні критерії прогнозування ризику розвитку запальних змін слизової оболонки протезного ложа у хворих на хронічний обструктивний бронхіт, які характеризуються вихідним (до протезування) зниженням вмісту уЕ-РУК (на 10% і більше), ткЕ-РУК (на 15% і більше) і кЕ-РУК (на 56% і більше) у крові.

Практичні рекомендації

1. Для профілактики запальних змін слизової оболонки протезного ложа у хворих хронічним обструктивним бронхітом необхідне чітке дотримання лабораторної технології виготовлення знімних протезів. Для зменшення кількості залишкового мономеру у пластмасовому базисі і знизити кількість ускладнень (запальних змін СОПЛ) при користуванні таким протезами, у хворих ХОБ рекомендується проводити полімеризацію акрилових пластмас із введенням сорбуючих речовин (активованого вугілля) у гіпсову прес-форму

2. Для прогнозування розвитку запальних змін слизової оболонки у хворих із супутніми захворюваннями, яким планується ортопедичне лікування знімними пластинчастими протезами, рекомендується до протезування використовувати комплекс лабораторних досліджень, який включає визначення вмісту уЕ-РУК (на 10% і більше), ткЕ-РУК (на 15% і більше) і кЕ-РУК (на 56% і більше).

Публікації автора:

  1. Северинова С.К., Жадько С.И. Влияние акриловых пластмасс на агрегационную активность тромбоцитов у больных хроническим бронхитом // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь. – 1998. – Т. 134, Ч. 1. – С. 83-86.

Дисертантом проведено стоматологічне обстеження, обробка та аналіз результатів.

  1. Северинова С.К. Влияние акриловых пластмасс «Этакрил» и «Фторакс» на тромбоцинопосредованную, прокоагулянтную и фибринолитическую активность лейкоцитов // Современная стоматология. – 2000. – № 4. – С. 40-42.

  2. Северинова С.К. Особенности ортопедического лечения съемными пластиночными протезами больных хроническим обструктивным бронхитом // Український стоматологічний альманах. – 2001. – № 6. – С. 67-69.

  3. Северинова С.К., Рожко П.Д. Влияние сорбирующих свойств активированного угля, используемого при изготовлении протезов из акриловых пластмасс на цитохимические показатели периферической крови // Вісник стоматології. – 2001. – № 5. – С. 87-88.

Дисертантом проведено ортопедичне лікування зубів, порівняння цитохімічних результатів в безпосередні та віддалені терміни спостереження.

  1. Северинова С.К. Влияние акриловых пластмасс на содержание внутриклеточного гликогена в нейтрофилах периферической крови у больных с хроническим обструктивным бронхитом // Таврический медико-биологический вестник. – 2002. – Т. 5, № 2. – С. 131-134.

  2. Северинова С.К. Методика определения монометилметакрилата и его активное удаление из акриловых пластмасс // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии. – Харьков. – 1998. – Вып. 1. – С. 149.

  3. Северінова С.К. Вплив акрилових пластмас на гемокоагулюючі властивості крові при користуванні пластинковими протезами // Актуальні проблеми стоматології. Нові методики та технології. – Львів. – 1998. – С. 133.

  4. Северинова С.К., Сысоев Н.П. Изготовление ортодонтических аппаратов с использованием «Силарда» // Актуальні питання стоматології дитячого віку і ортодонтії: Тез. докл. Респ. науч.-практ. конф. – Полтава. – 1993. –С. 283.

Дисертантом проведено вивчення фізико-механічних властивостей матеріалів.

  1. Жадько С.І., Северінова С.К., Рикова С.А., Лавровська О.М., Міронова І.В., Прядко А.Т., Куліков М.С. Перпесктивні шляхи прогнозування розвитку та профілактики запальних змін слизової оболонки протезного ложа (СОПЛ) в осіб із захворюваннями внутрішніх органів // М-ли. І (VIII) з’їзду Асоціації стоматологів України. – К.: Книга плюс. – 1999. – С. 281-282.

Дисертантом проведено вивчення і узагальнення результатів ортопедичного лікування хворих на обструктивний бронхіт.

  1. Северинова С.К., Жадько С.И., Кобасин П.Н., Лавровская О.М., Аксенова Е.А., Куликов М.С. Ферментативная активность миелопероксидазы слюны у ортопедических больных с сопутствующей патологией // Сб. науч.-практ. работ СЦВКС. – Саки. – 2002. – Вып. 3. – С. 205-206.

Дисертантом проведено експериментальні дослідження ферментативної активності слини.

  1. Пат. 38901 А Україна, МКП А 61 С 13/01 Спосіб виготовлення базису знімного пластинкового протезу /С.К. Северінова. – Від 15.05.2001; Бюл. № 4.

  2. Пат. 49652 А Україна, МКП А 61 С 13/01. Спосіб діагностики переносимості базисної пластмаси при протезуванні / С.К. Северінова. – Від 16.09.2002; Бюл.№ 9.