Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Салівон Валентина Петрівна. Патогенетичне обгрунтування комплексу профілактичних заходів при захворюваннях тканин пародонта у моряків : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Салівон В.П. Патогенетичне обгрунтування комплексу профілактичних заходів при захворюваннях тканин пародонту у моряків. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.22 – стоматологія. – Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2008.

Використані клінічні і біохімічні методи дослідження.

За результатами ретроспективного аналізу медичних карт робітників плавскладу Укррічфлоту за період 1994-2007 рр. і профоглядів моряків визначена структура стоматологічної захворюваності.

Показано, що вік, стаж роботи і, особливо, професійна приналежність моряків напряму впливають на поширеність захворювань пародонту, ГТТЗ і карієсу, що свідчить про суттєвий вплив чинників виробничого середовища на формування стоматологічної захворюваності і її професійну обумовленість.

Встановлено, що на дію різних виробничих факторів ризику в умовах навігації організм моряків відповідає двома альтернативними варіантами компенсаторних метаболічних зрушень кислотно-лужного гомеостазу.

Клінічна апробація двох схем профілактики, розроблених на цій основі, з системним і місцевим застосуванням коректорів кислотно-лужного гомеостазу показала більш високу клінічну ефективність схеми №1, до складу якої входить мінеральний концентрат «Віта» в комбінації з зубними пастами: при захворюваннях пародонту – «Пародонтакс-F», при ГТТЗ і карієсі – «Сенсодин-F».

В дисертаційній роботі представлено вирішення науково-практичної проблеми сучасної стоматології, яка полягає в підвищенні ефективності комплексної профілактики основних стоматологічних захворювань (ХКГ, ГП, ГТТЗ, карієс) у моряків за умов навігації за допомогою патогенетично обгрунтованих схем, заснованих на використанні інтегральних коректорів кислотно-лужного гомеостазу.

1. За результатами ретроспективного аналізу стоматологічної захворюваності серед плавскладу Укррічфлоту за період 1994-2007 рр. встановлено, що поширеність карієсу становить від 42,8 до 47,6%, індекс КПУ – від 6,87±0,84 до 7,10±0,56. Найвищий рівень захворюваності карієсом і його ускладненнями виявлено у представників машинного відділення вікової групи 36-45 років, що мають стаж роботи 6-10 років. Серед захворювань пародонту домінує ГП, поширеність якого напряму залежить як від стажу роботи моряка (до 5 років – 31%, 5-10 років – 48,3%, понад 10 років – 77%), так і від профілю його професійної діяльності, досягаючи максимуму (93%) у представників комскладу зі стажем роботи понад 10 років.

2. Стоматологічні профогляди моряків напередодні виходу в рейс виявили високу потребу в санації порожнини рота (64%). Поширеність карієсу становила від 45,8 до 53,7%, індекс КПУ коливався від 7,17±0,51 до 8,15±0,35, у віці понад 30 років спостерігалась збільшена кількість відсутніх зубів і зменшена – запломбованих, тобто ефективність раніше проведеної санації є низькою. Захворювання тканин пародонту виявлені у 72% моряків: ХКГ – у 33% і ГП – у 67%. У 37% моряків з ГП було виявлено супутню ГТТЗ.

3. При порівнянні пародонтального статусу моряків комскладу, машинного відділення і палубної команди виявилось, що за однакової величини ВЕП запальний процес в пародонті найбільш вираженим у моряків комскладу: кровоточивість ясен 1,75±0,06 (Р<0,05), проба Міллера-Писарєва 2,71±0,06 (Р<0,01), інтенсивність ексудації з ПК 1,89±0,09 (Р<0,05), індекс КПІ 1,43±0,20 (Р<0,05) з прогресуючим зниженням резервних можливостей пародонту до 80,7±0,18% (Р<0,01).

4. Найбільшу поширеність (83,33%) і інтенсивність ГТТЗ (у 81,4% – III ступінь) виявлено у моряків комскладу, тоді як у 46% моряків машинного відділення і палубної команди встановлено переважно І ступінь ГТТЗ, що обумовлюється впливом різних виробничих факторів ризику.

5. Біохімічні дослідження РР моряків різної професійної приналежності виявили альтернативний стан кислотно-лужного гомеостазу, що слугує патогенетичним обґрунтуванням для створення системи профілактики, заснованої на застосуванні інтегральних коректорів КЛГ. При цьому, дана вимога повинна поширюватись не тільки на пероральні комплекси мінеральних сполук, а й на засоби догляду за порожниною рота (зубні пасти, полоскання).

6. Проведення у моряків в умовах навігації вторинної профілактики ХКГ, ГП і ГТТЗ за схемою №1, заснованою на пероральному прийомі інтегрального коректору кислотно-лужного гомеостазу – мінерального концентрату «Віта», дозволяє отримати більш виражений клінічний ефект, що підтверджується динамікою показників метаболічної системи регуляції кислотно-лужного гомеостазу РР. Як інтегральний коректор, мінеральний концентрат знижує посилені відновлювальні властивості в тканинах при ацидозі і окислювальні – при алкалозі, нормалізуючи кислотно-лужний стан РР і регулюючи активність ключових ферментів, що визначають швидкість перебігу гліколізу (піруваткіназа) і глюконеогенезу (ФдФаза).

7. Запропоновані схеми профілактики мають високу клінічну ефективність: при ХКГ і ГП стабілізації через 6 і 12 місяців досягнуто у 82% і 73% моряків, відповідно; при ГТТЗ через 6 місяців скарги відсутні, через 12 місяців поновились скарги у 16% моряків; приріст інтенсивності карієсу впродовж 12 місяців в 5,6 рази менший, ніж у моряків контрольної групи.

Практичні рекомендації

1. Медичні профогляди моряків напередодні виходу в рейс повинні обов’язково включати стоматологічну санацію, що передбачає лікування захворювань тканин пародонту і супутньої ГТТЗ. При цьому слід враховувати вік, стаж роботи моряків, а також їх професійну приналежність (комсклад, машинне відділення, палубна команда).

2. Для практичної охорони здоров’я – відомчих стоматологічних поліклінік на водному транспорті – запропоновано під час проведення стоматологічних профоглядів застосовувати розроблену нами «Пародонтальну карту для моряків» (патент України №15192).

3. Моряки, праця яких в умовах навігації пов’язана з дією численних виробничих факторів ризику, мають високу поширеність захворювань пародонту, ГТТЗ і карієсу і потребують відповідних цілеспрямованих адаптованих профілактичних заходів.

4. Система профілактики в умовах навігації для моряків з вперше діагностованими ХКГ і ГП різного ступеня тяжкості включає інтегральний коректор кислотно-лужного гомеостазу – мінеральний концентрат «Віта», який призначають перорально по 3,0 г, які розчиняють в 250 мл води і приймають двічі на день, а також зубну пасту «Пародонтакс-F» для чистки зубів двічі на день. Тривалість курсу профілактики становить 30 днів.

5. Система профілактики в умовах навігації для моряків з вперше діагностованим ГП різного ступеня тяжкості включає інтегральний коректор кислотно-лужного гомеостазу – мінеральний концентрат «Віта», який призначають перорально по 3,0 г, які розчиняють в 250 мл води і приймають двічі на день, а також зубну пасту «Сенсодин-F» для чистки і аплікації на зуби двічі на день. Тривалість курсу профілактики становить 30 днів.

6. Для профілактики карієсу у моряків в умовах навігації можуть бути рекомендовані обидві схеми, що включають мінеральний концентрат «Віта» (по 3,0 г розчинених в 250 мл води двічі на день) або «Морський кальцій», комплекс макро- і мікроелементів (Ca, Fe, Mn, Cu) з вітаміном C, який призначають Доповненням до обох схем слугує зубна паста «Сенсодин-F» для чистки і аплікації на зуби двічі на день. Тривалість курсу профілактики становить 30 днів.

Перелік наукових праць:

1. Салівон В.П., Білоклицька Г.Ф. Вплив стажу і професійної приналежності на поширеність карієсу і генералізованого пародонтиту у моряків Укррічфлоту // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Щупика. Випуск 4. Книга 2. Київ-2005.-С. 495-500.

Автором особисто проведено роботу з матеріалами архіву, проаналізовано поширеність карієсу і генералізованого пародонтиту в залежності від стажу та професійної приналежності моряків.

2. Белоклицкая Г.Ф., Саливон В.П. Использование лечебно-профилактической зубной пасты «Пародонтакс-F» на этапе реабилитации больных генерализованным пародонтитом // Современная стоматология. –2005. 3 (31). -С. 32-35.

Автором особисто проведене первинне клінічне обстеження хворих на генералізованний пародонтит, проведена апробація зубної пасти «Пародонтакс-F».

3. Саливон В.П. Распространенность заболеваний тканей пародонта и цервикальной гиперестезии среди моряков в период навигации // Матеріали ІІ Науково-практичної конференції «Актуальні проблеми» терапевтичної стоматології. Київ.- 2006. С. 36-37.

4. Белоклицкая Г.Ф., Саливон В.П.,Пахомова В.А., Протункевич О.О. Клинико-лабораторная оценка эффективности интегральной системы профилактики основных стоматологических заболеваний // Современная стоматология. - 2006. 4 (36) -С. 53-58.

Автором особисто проведено забір ротової рідини для біохімічного дослідження, проведена статистична обробка отриманих результатів.

5. Белоклицкая Г.Ф., Саливон В.П. Эффективность интегральной системы профилактики с использованием локальных средств гигиены – зубных паст «Пародонтакс-F» и «Сенсодин-F» при кариесе и заболеваниях пародонта у моряков // Матеріали Науково-практичної конференції «Актуальні питання профілактики захворювань пародонту та слизової оболонки порожнини рота » Київ.- 2007. С. 16-17.

Автором особисто проведена клінічна апробація схем профілактики, до яких входять зубні пасти «Пародонтакс-F» та «Сенсодин-F», проведена статистична обробка отриманих результатів, написання та оформлення тез до друку.

6. Белоклицкая Г.Ф., Саливон В.П., Пахомова В.А., Протункевич О.О. Влияние профилактического комплекса, включающего локальные гигиенические средства «Сенсодин-F» и «Пародонтакс-F», на активность в ротовой жидкости NO-синтазы, содержание NO2 и NO3 // Современная стоматология. –– 2007. 1 (37) -С. 49-53.

7. Белоклицкая Г.Ф. , Саливон В.П., Солнцева Т.А. Эффективность профилактики кариеса у моряков речного и морского траспорта // Современная стоматология. –– 2007. 2 (38) -С. 15-18.

8. Салівон В.П. Оценка эффективности интегральной системы профилактики основных стоматологических заболеваний (кариес, пародонтит) у моряков в период навигации // Тези доповідей 76-ої міжвузівської наукової конференції студентів та молодих вчених з міжнародною участю «Працюємо, творимо, презентуємо» Івано-Франківськ. - 2007. С. 182-183.

Автором особисто проведено аналіз, статистичну обробку клінічних та біохімічних досліджень, написання та оформлення тез до друку.

9. Салівон В.П. Оцінка ефективності інтегральної системи стоматологічної профілактики у моряків впродовж навігації // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Щупика. Випуск 16. Книга 1. Київ-2007.-С. 450-455.

10. Салівон В.П., Білоклицька Г.Ф. Оценка эффективности интегральной системы профилактики генерализованных заболеваний пародонта у моряков по показателям метаболизма системы оксида азота // Збірник наукових праць Випуск 19 Том 1 Запоріжжя-2007.-С. 150-157.

11. Белоклицкая Г.Ф., Саливон В.П., Пахомова В.А., Протункевич О.О. Интегральная система профилактики для моряков в период навигации // Актуальные проблемы транспортной медицины.- 2007. №2 (8) – С. 97-107.

Автором особисто проведено стоматологічне обстеження моряків перед виходом в рейс, запропоновано «Пародонтальну карту для моряків», розроблено схеми комплексної профілактики впродовж навігації.

12. Патент № 15192 Спосіб оцінки ефективності засобів для профілактики захворювань тканин пародонту у осіб із специфічними умовами праці, Україна, А61К 31/355 (2006.01) / Салівон В.П., Білоклицька Г.Ф.; заявл. 26.12.2005 р.; опубл. 15.06.2006 р.; бюл. № 6.

Автором особисто проведено підбір літературних джерел, стоматологічне обстеження пацієнтів до і після профілактики за запропонованими схемами, оформлення відповідної документації до патентного відділу.

13. Патент № 22151 Спосіб інтегральної профілактики основних стоматологічних захворювань, Україна, А61К 31/00 /Білоклицька Г.Ф., Салівон В.П., Пахомова В.О., Протункевич О.О.; заявл. 02.02.2007 р.; опубл. 10.04.2007 р.; бюл. № 4.

Автором особисто проведено підбір літературних джерел, стоматологічне обстеження пацієнтів з основними стоматологічними захворюваннями до і після профілактики за запропонованими схемами, оформлення відповідної документації до патентного відділу.

14. Патент № 22152 Спосіб оцінки ефективності використання біорегуляторів для профілактики і лікування основних стоматологічних захворювань., Україна, G01N 33/00 /Білоклицька Г.Ф., Салівон В.П., Пахомова В.О., Протункевич О.О.; заявл. 02.02.2007 р.; опубл. 10.04.2007 р.; бюл. № 4.

Автором особисто проведено підбір літературних джерел, стоматологічне обстеження пацієнтів до і після профілактики за запропонованими схемами, оформлення відповідної документації до патентного відділу.