Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


Тофан Наталія Іванівна. Патогенетичне обґрунтування і розробка системи санаторно-курортного лікування і реабілітації вагітних з анемією : Дис... д-ра наук: 14.01.33 - 2006.



Анотація до роботи:

Тофан Н.І. “Патогенетичне обґрунтування і розробка системи санаторно-курортного лікування і реабілітації вагітних з анемією”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.33 – медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія. – Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України. Одеса, 2005.

Робота присвячена науковому обґрунтуванню та розробці системи лікування
і реабілітації вагітних жінок з анемією, що ґрунтується на патогенетично орієнтованому застосуванні санаторно-курортних методів – комплексному використанні фізичних, природних і преформованих засобів в залежності від виду анемії, ступеня її тяжкості, стану різних функціональних систем і фетоплацентарного комплексу, терміну вагітності та супутньої патології.

На основі комплексного обстеження 647 вагітних, з них 66 з латентним дефіцитом заліза, 312 – з анемією, в тому числі 211 з залізодефіцитною і 101
з полідефіцитною анемією, та 269 з нормативними показниками периферичної крові (без анемії), розроблено диференційовані програми санаторного лікування вагітних з різними видами анемії. Доведено, що диференційовані патогенетично обґрунтовані комплекси лікувальних заходів позитивно впливають на перебіг захворювання, якість життя і стан різних функціональних систем вагітної (центральну і внутрішньосерцеву гемодинаміку, скоротливу функцію міокарда, фізичну працездатність, зовнішнє дихання, еритроцитарну ланку гемопоезу та обмін заліза, імунологічний статус, психоемоційний стан і характер особистості) та на фетоплацентарний комплекс.

У жінок з анемією, які пройшли санаторний етап лікування, зменшується частота ускладнень вагітності, пологів і перинатальної патології, кращим є стан плода і новонародженого.

  1. У дисертації наведено нове вирішення наукової проблеми, що полягає
    у теоретичному узагальненні результатів вивчення клініко-патогенетичних особливостей розвитку анемії у вагітних та факторів, що цьому сприяють, змін різних функціональних систем і фетоплацентарного комплексу, і на цій основі – патогенетичному обґрунтуванні і розробці нових технологій санаторно-курортного оздоровлення вагітних і диференційованої системи лікування та реабілітації вагітних при анемії з метою зниження частоти ускладнень і перинатальної патології.

  2. Анемія у вагітних жінок супроводжується значною кількістю ускладнень вагітності, пологів та суттєвим порушенням стану плода і новонародженої дитини, частота і важкість яких залежать від виду анемії та ступеня її тяжкості.

  3. Розроблений алгоритм діагностики анемії, що базується на аналізі морфометричних параметрів еритроцитів та показниках обміну заліза, дозволив серед різних видів анемії виділити у вагітних варіанти патологічних станів, пов’язаних з еритроцитарною ланкою гемопоезу: залізодефіцитну анемію (ЗДА) – 66,7%; полідефіцитну анемію (ПДА) з нормативним – 19,8% або зниженим рівнем заліза – 13,5% а також латентний дефіцит заліза (ЛДЗ) – 10,2%. При ЗДА число еритроцитів знаходиться в нормативних межах, при ПДА – відмічається значне зниження як числа еритроцитів, так і вмісту гемоглобіну. При всіх видах анемії
    у вагітних має місце зниження рівня сироваткового заліза і феритину. Доведено зв’язок анемії з віком жінки, порядковим номером вагітності і її терміном та сезоном, коли сталося зачаття дитини.

4. Виявлено, що у вагітних з анемією мають місце порушення психоемоційного стану і певні особливості особистості: рідко буває “гармонійне” ставлення до стану здоров’я, характерними є високі показники іпохондрії, депресивності та ригідності поведінки, переважають ергоцентричні і ергопатичні реакції, прояви акцентуації за типом лабільності і екзальтованості з низьким рівнем психологічної готовності до материнства.

5. Встановлено, що анемія у вагітних призводить до суттєвого погіршення якості життя, а саме: зниження показників загального здоров’я (у 87,34%), “життєвості” (73,21%), соціального функціонування (77,41%), емоційності (69,21%) та психічного здоров’я (78,23%); знижується і фізична працездатність, проявом чого є значне зростання частоти серцевих скорочень (на 55%), систолічного (на 25%) і діастолічного (на 10%) артеріального тиску при стандартному фізичному навантаженні в 25 Bm і зменшення дистанції ходи при 6-хвилинному навантажувальному тесті до 300±42,3 м (проти 500 м – нормативних).

6. На основі комплексного дослідження стану серцево-судинної системи виявлено відхилення від нормативних показників амплітуди зубця Р і положення сегмента ST на ЕКГ; гіпертрофію лівого шлуночка і зниження скоротливої функції міокарду, про що свідчить зменшення фракції викиду (ФВ) і швидкості скорочення міокарду задньої стінки лівого шлуночка (за даними ультразвукового дослідження) та значна варіабельність серцевого ритму (за результатами холтерівського моніторингу).

7. Показано, що на фоні анемії у вагітних виникають значні порушення
в імунній системі: відмічається пригнічення тимусзалежної ланки імунітету (підвищення рівня СД3, СД4, СД8 лімфоцитів), гальмування синтезу імуноглобуліну G і компенсаторна активація тимусзалежної NK-ланки імунної відповіді. Виявлено залежність між змінами в імунній системі і вираженістю дефіциту заліза (коефіцієнт кореляції r = 0,8).

8. Визначено, що анемії вагітних притаманне порушення стану фетоплацентарного комплексу, на що вказує пригнічення гормональної функції (зниження рівня соматомаммотропіну, естріолу і прогестерону в крові), поява кривих монотонного типу на кардіотокограмі плода – як ознаки його гіпоксії, велика частота синдрому затримки розвитку плода, яка виявляється при ультразвуковому дослідженні, а також діагностоване за допомогою допплерометрії порушення матково-плацентарної і плодової гемодинаміки. Характер змін фетоплацентарного комплексу і ступінь плацентарної недостатності залежать від виду і тяжкості анемії.

9. Доведена ефективність розробленої системи санаторно-курортного оздоровлення вагітних і диференційованих програм лікування в залежності від виду і тяжкості анемії, які спрямовані на ліквідацію дефіциту заліза і гіпоксії матері та плода, імунокорекцію, нормалізацію функції різних систем організму і стану фетоплацентарного комплексу. Після курсу лікування за умов санаторію поліпшення загального стану вагітних має місце в 96,4% випадків, значно підвищується якість життя, фізична працездатність, покращується психоемоційний стан, внутрішньосерцева гемодинаміка, скоротлива функція міокарду, імунологічний статус, зменшується вираженість плацентарної недостатності.

10. Показано, що у вагітних, які пройшли санаторний етап лікування, значно рідше спостерігаються ускладнення вагітності і пологів: прееклампсія (6,3 проти 8,2% у групі порівняння), загроза переривання вагітності (відповідно 15,2 і 27,3%), самовільні викидні (4,6 і 8,3%), затримка розвитку плода і його гіпоксія (8,2 і 21,4%), передчасні пологи (5,1 і 9,6%), слабкість пологової діяльності (9,8 і 38,4%), маткові кровотечі (2,7 і 3,7%). Кращим був і стан плода та новонародженого:
з оцінкою за шкалою Апгар 8-10 балів народилась більшість дітей (84,3 проти 65,4% у групі порівняння).

11. Висока ефективність розробленої системи санаторно-курортного лікування і реабілітації вагітних з анемією дає підставу рекомендувати її до широкого впровадження в практику з метою зниження частоти ускладнень вагітності, пологів і перинатальної патології

Публікації автора:

  1. Владимиров О.А., Лобода М.В., Тофан Н.І. Санаторно-курортне лікування вагітних. – К.: Тамед, Альтерпрес, 2001. – 256 с. – Здобувачем запропоновані принципи обстеження вагітних у санаторії, розроблені конкретні програми лікування і реабілітації вагітних з анемією і іншими видами екстрагенітальної і акушерської патології.

  2. Тофан Н.І. Показання та протипоказання щодо санаторно-курортного лікування / За ред. Е.О. Колесника, К.Д.Бабова, М.П. Дриневського. – К.: «Купріянова», 2003. – С. 91-95. – Дисертантом запропоновані конкретні показання та протипоказання щодо санаторно-курортного лікування вагітних, проведено клінічні спостереження вагітних з анемією.

  3. Владимиров О.А., Тофан Н.І. Рекомендовані стандарти санаторно-курортного лікування // Рекомендовані стандарти санаторно-курортного лікування гінекологічних захворювань та порушень перебігу вагітності. – К.: “Купріянова”, 2003. – С.145-174. – Претендентом розроблено стандарти санаторно-курортного лікування вагітних з різною патологією, проведено лікування, зроблено аналіз ефективності лікування вагітних з анемією.

4. Владимиров О.А., Тофан Н.І. Основи курортології: Посібник для студентів та лікарів // Санаторно-курортне лікування вагітних із порушенням перебігу вагітності. – К.: Видавець Купріянова О.О., 2003. – С. 358-383. – Здобувачем розроблена система санаторно-курортного лікування жінок з порушенням перебігу вагітності, запропоновані конкретні програми лікування вагітних з різною патологією, в т.ч. з анемією, вивчена їх ефективність.

5. Владимиров А.А. Гутман Л.Б., Пономаренко Г.Н., Тофан Н.И. Лечебные физические факторы у беременных / СПб.: ИИЦ Балтика, 2004. – 221с. – Дисертант розробила нові підходи до реабілітації вагітних з анемією залежно від її тяжкості, терміну вагітності та супутньої патології.

6. Тофан Н.І. Хвороби дезадаптації в практиці відновлювальної медицини / За редакцією М.В. Лободи, Д.К Бабова, В.В. Стеблюка. – К.: НАУ, 2004. – С.78-97. – Дисертантом проведені клінічні спостереження у вагітних, зроблено висновки.

7. Нікітушкіна В.М., Владимиров О.А., Тофан Н.І. Лікувальна фізкультура
в санаторно-курортних закладах / За ред. Л.І. Фісенко – К.: Купріянова, 2005. –
С. 294-332. – Дисертантом розроблено комплекси ЛФК в залежності від терміну вагітності, проведено клінічні спостереження, проаналізована ефективність.

8. Владимиров О.А., Тофан Н.І. Використання кліматичних факторів в комплексі санаторно-курортного лікування // Кліматичні чинники в лікуванні вагітних. – К.: Купріянова, 2005. – С. 202-207. – Дисертантом проведено огляд літературних джерел, проаналізовані клінічні спостереження.

9. Фізична реабілітація вагітних з нейро-циркуляторною астенією за умов санаторію // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. – Харків, 2000. – № 15. – С. 11-15 / Тофан Н.І., Владимиров О.А., Гусєв Т.П. – Здобувачем проведено збір матеріалу у групі здорових вагітних жінок, статистична обробка одержаних даних.

10. Владимиров О.А., Мелліна І.М., Хомінська З.Б., Тофан Н.І. Магнієвий дефіцит та його корекція препаратом магне-В6 у вагітних з обтяженим акушерським анамнезом // Педіатрія, акушерство і гінекологія. – 2000. – № 6. – С. 123-126. – Дисертантом здійснено клінічні спостереження вагітних з анемією.

11. Тофан Н.І., Владимиров О.А. Застосування препарату “Вітекс” у комплексі санаторно-курортної реабілітації фето-плацентарної недостатності у вагітних
із серцево-судинною патологією // Одес. мед. журн.-2000. – № 2 (64). – С. 86-88. Предендентом проведено аналіз даних, зроблені висновки та підготовка роботи до друку.

12. Вплив санаторно-курортного лікування на вагітних старшого віку з серцево-судинними захворюваннями // Укр. кардіолог. журн. – 2001. – № 5. – С.70-72. (Тофан Н.І., Владимиров О.А., Петровічев О.А. – Дисертантом зроблено аналіз даних, статистична обробка одержаних результатів, підготовка до друку.

13. Владимиров О.А., Лобода М.В., Тофан Н.І., Бараник К.Л. З досвіду використання галотерапії у вагітних з функціональними захворюваннями серцево-судинної системи // Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія – 2001. –
№ 2 (26). – С. 6-9. – Дисертантом проведено клінічні та інструментальні дослідження у вагітних з серцево-судинними захворюваннями на фоні анемії.

14. Владимиров О.А., Хомінська З.Б., Тофан Н.І., Новикова Н.П. Вплив комплексного диференційованого санаторно-курортного лікування на стресасоційовані системи організму та фето-плацентарний комплекс вагітних із серцево-судинною патологією // Перинатологія та педіатрія. – 2001. – № 2. – С. 8-11. – Збір первинного матеріалу у вагітних з серцево-судинною патологією на фоні анемії, аналіз даних, формулювання висновків.

15. Владимиров О.А., Ципкун А.Г., Тофан Н.І., Касянчук Н.Р Параметри добових ритмів показників, що характеризують симтему L-аргінін/NO у вагітних
з серцево-судинною патологією в оцінці ефективності санаторно-курортного лікування // Український медичний альманах. – Луганськ, 2001. – Т.4, № 3. – С. 36-40. – Дисертантом проведено статистичний аналіз даних у вагітних з анемією на фоні серцево-судинної патології, підготовка роботи до друку.

16. Мелліна І.М., Павловська Т.Л., Владимиров О.А., Тофан Н.І. Досвід використання Магне-В6 в акушерській практиці // Педіатрія, акушерство і гінекологія. – 2002. – №2. – С.119-123. – Претендентом проведено клінічні спостереження і аналіз даних.

17. Владимиров О.А., Тофан Н.І. Дослідження ролі системи L-аргінін/NO
з метою профілактики та лікування серцево-судинних захворювань вагітних // Фізіологічний журнал. – К., 2003. – Т. 49, № 2. – С. 73-78. – Здобувач провела збір матеріалу, аналіз одержаних результатів лікування вагітних з серцево-судинними захворюваннями і анемією.

18. Тофан Н.І. Гематологічні показники як критерії ефективності санаторно-курортного лікування вагітних з анеміями // Лабораторна діагностика. – К., 2003. – № 4. – С. 59-62.

19. Тофан Н.І. Роль санаторного лікування у покращанні функціонального стану вагітних із серцево-судинними захворюваннями, ускладненими анемією // Український кардіологічний журнал. – К., 2004. – № 2. – С. 73-77.

20. Тофан Н.І. Щодо питання оцінки ефективності санаторного лікування вагітних з кардіальною патологією, ускладненою анемією // Серцево-судинна патологія (Щорічник наукових праць Асоціації серцево-судинних хірургів України). – К., 2004. – Вип. 12. – С. 369-373.

21. Тофан Н.І., Владимиров А.А. Об информативности упрощенных методов количественной оценки динамики функционального состояния в результате санаторного лечения беременных с кардиальной патологией и анемией // Серце і судини. – 2004. – № 4 (8). – С. 51-55. – Здобувач узагальнила отримані результати, підготувала роботу до друку.

22. Тофан Н.І. Лабораторна діагностика анемії у вагітних та корекція виявлених порушень в умовах санаторію // Лабораторна діагностика. – 2004. – № 4 С. 24-28.

23. Владимиров О.А., Тофан Н.І., Гутман Л.Б. “15-річний досвід оздоровлення вагітних жінок у клінічному санаторії “Жовтень” // Проблеми медичної науки та освіти. – 2004, №2. – С. 93-95. – Дисертантом проаналізований матеріал та підготовлена робота до друку.

24. Гутман Л.Б., Лук’янова І.С., Тофан Н.І., Гончарова А.В. Вплив санаторно-курортного лікування на матково-плацентарний та плодний кровообіг вагітних жінок з анемією // Перинатологія і педіатрія. – К. – 2005. – № 1 /2 (23). – С. 15-17. – Дисертантом особисто проведено УЗД та аналіз одержаних результатів.

  1. Владимиров О.А., Тофан Н.І., Нестерова О.Є. Дослідження рівня психологічної готовності до материнства та його впливу на перебіг вагітності // Репродуктивное здоровье женщины. – 2005. – №1 (21). – С. 22-24. – Дисертант запропонувала нові методики, здійснила обстеження вагітних, провела аналіз одержаних даних.

26. Тофан Н.І., Літовка І.Г., Владимиров О.А. Підвищення функціональних резервів організму вагітних за допомогою переривчастої нормобаричної гіпоксичної стимуляції // Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія. – 2005. – №1 (41). – С. 22-25. – Претендентом здійснено клінічні спостереження у вагітних
з анемією залежно від тяжкості захворювання.

27. Патент 390А Україна, МПК 7 А61В5/02, А61В5/025. Спосіб лікування вагітних з серцево-судинною патологією при супутніх захворюваннях нирок
№ 2000063796, Заявл. 27.06.2000, Опубл. 15.05.2001, Бюл. №4.-1 с.

28. Патент 5286 Україна, 7 А61В10/00, G01№33/48, G01№33/50. Спосіб підвищення функціональних резервів організму вагітних жінок № 20041008667, Заявл. 25.10.2004, Опубл. 15.02.2005, Бюл. №2,2005 р.

29. Патент 5287 Україна, 7А61Н39/00,А61К33/40.Спосіб диференційованого лікування анемії у вагітних №20041008668, Заявл. 25.10.2004, Опубл. 15.02.2005, Бюл. № 2,2005р.

30. Тофан Н.И. Применение дозированных физических нагрузок при нейроциркуляторной астении у беременных // IV між нар. наук. конгр. “Олімпійський спорт і спорт для всіх: проблеми здоров’я, рекреації, спортивної медицини та реабілітації”: Тез. доп. – К., 2000. – С. 285.

31. Тофан Н.І. Реабілітація вагітних жінок, що проживають на територіях
з радіоактивним забрудненням, з екстрагенітальною і акушерською патологією // Інформаційно-методичний посібник: Тез. доп. – К.: Альтерпрес, 2001. – С. 50-55.

32. Тофан Н.І., Владимиров О.А., Гончарова А.В. Профілактика та лікування залізодефіцитної анемії у вагітних в умовах санаторію // Матеріали II Національного конгресу фізіотерапевтів та курортологів “Курортні природні ресурси та фізичні чинники в медичній реабілітації”, Слов’янськ, 12-13 листопада 2002 р. – С. 212-215.– Дисертант провела обстеження хворих, аналіз отриманих даних, підготовила роботу до друку.

33. Тофан Н.І., Гончарова А.В. Вплив санаторно-курортного лікування на стан плоду при анемії вагітних за даними ультразвукового дослідження / Матеріали
II з‘їзду Всеукраїнської Асоціації фізіотерапевтів та курортологів. – Одеса, 28-29 травня 2003. – С. 326-327.– Дисертант здійснила ультразвукове та кардіотокографічне обстеження вагітних, аналіз даних, підготовила роботу до друку.

34. Тофан Н.І., Владимиров О.А. Деякі аліментарні та соціальні аспекти росту частоти залізодефіцитної анемії серед вагітних та можливість їх корекції за умов санаторію // Матеріали II з’їзду Всеукраїнської асоціації фізіотерапевтів та курортологів. – Одеса, 28-29 травня 2003 р. – С. 327-328. – Особисто претендент провела огляд літератури, обстеження вагітних, статистичну обробку отриманих даних.

35. Тофан Н.І., Владимиров О.А. Навантажувальні тести в оцінці фізичного стану та фізичної працездатності вагітних з анеміями в санаторних умовах / Тези доповідей учасників міжнародної науково-методичної конференції “Фізична реабілітація як напрям підготовки спеціалістів” 5-6 лютого 2003. – С. 46. – Дисертантом проведено клініко-інструментальні обстеження, аналіз отриманих даних, підготовка роботи до друку.

36. Тофан Н.І., Владимиров О.А., Гончарова А.В., Клименко Г.В. Вплив санаторного лікування на перебіг захворювання та фізичну працездатність вагітних з анеміями / Тези доповідей учасників міжнародної науково-методичної конференції “Фізична реабілітація як напрям підготовки спеціалістів” 5-6 лютого 2003. – С. 47-48. – Претендент розробила ідею, здійснила спостереження в динаміці лікування, проведено аналіз отриманих даних.

37. Владимиров А.А., Тофан Н.И. Влияние курортного лечения на течение болезни и физическую трудоспособность беременных с заболеваниями сердечно-сосудистой системы, осложненной анемией // Ежегодный конгресс всемирной федерации водолечения и климатолечения / 56 Генеральная ассамблея FEMTEX- Будапешт. – 26-30 ноября 2003. – С. 26-28. –Дисертант провела клінічні спостереження, підвела наукові висновки.

38. Тофан Н.І., Владимиров О.А., Клименко С.К. Нетрадиційні методи в лікуванні екстрагенітальної та акушерської патології /Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 80-річчю кафедри «Медичної реабілітації, фізіотерапії та курортології» КМАПО ім. П.Л. Шупика. – К.:
20-22 травня 2004. – С. 135-136. –Претендентом проведено огляд літературних джерел, аналіз отриманих даних, підготовка роботи до друку.

39. Владимиров О.А., Гутман Л.Б., Тофан Н.І., Лук’янова І.С. Наукове обґрунтування й опрацювання програм санаторно-курортного лікування вагітних з гіпертонічною хворобою / Матеріали Української науково-практичної конференції. – К.: 12-14 травня 2004. – С. 44. – Дисертант провела клінічні спостереження, провела аналіз даних, підготовила роботу до друку.

40. Тофан Н.І., Владимиров О.А., Гончарова А.В. Вплив санаторно-курортного лікування на динаміку гормональних реакцій у вагітних з анеміями при наявності хронічної фетоплацентарної недостатності // Матеріали Y науково-практичної конференції з міжнародною участю „Рання медична реабілітація: здобутки, проблеми, перспективи: Тез. доп. Ужгород, 2004. – С.258-259.– Дисертант провела обстеження, збір клінічного матеріалу, аналіз отриманих даних, підготовила роботу до друку.

41. Тофан Н.І., Гутман Л.Б., Владимиров О.А., Гончарова А.В. Застосування фізичних факторів у санаторно-курортному лікуванні вагітних з анеміями // Матеріали ІІ з’їзду фізіотерапевтів і курортологів. – Кишинів, Р. Молдова, 2004. – С. 106-107.– Претендент провела огляд літератури, зробила наукові висновки, підготувала роботу до друку.

42. Гутман Л.Б., Лапшин В.Ф., Владимиров О.А., Тофан Н.І., Гончарова А.В. Застосування препарату „Антианемін-флора” у комплексі санаторно-курортної реабілітації фетоплацентарної недостатності у вагітних з анемією // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю „Санаторно-курортне лікування в акушерстві та гінекології: досягнення, проблеми, перспективи”: Тез. докл. – м. Київ, 2005. – С. 61. –Дисертантом запропоновано основну ідею, проведено обстеження вагітних, аналіз даних і узагальнення результатів.

43. Гутман Л.Б., Владимиров О.А., Степанковська Г.К., Тофан Н.І., Лук’янова І.С. Оцінка динаміки функціонального стану серцево-судинної системи після санаторно-курортного лікування вагітних з кардіальною патологією та анемією за даними спрощених проб з фізичним навантаженням // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю „Санаторно-курортне лікування в акушерстві та гінекології: досягнення, проблеми, перспективи”: Тез. докл. – м. Київ, 2005. – С. 63. – Дисертантом проведено обстеження вагітних із захворюваннями серцево-судинної системи при наявності у них анемії, статистичну обробку отриманих даних і висновки.

44. Тофан Н.І., Лук’янова І.С. Вплив відновлюваного лікування на кровообіг системи мати-плацента-плід у вагітних жінок з анемією. // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю „Санаторно-курортне лікування
в акушерстві та гінекології: досягнення, проблеми, перспективи”: Тез. докл. –
м. Київ, 2005. – С. 89. – Претендент провела УЗД обстеження вагітних і статистичну обробку отриманих даних, підготувала роботу до друку.

45. Тофан Н.І., Лук’янова О.М., Л.Б.Гутман Л.Б., Лапшин В.Ф. Ефективність застосування нових біологічно-активних добавок на основі солодів злакових культур для лікувально-профілактичного харчування вагітних жінок та дітей // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю „Санаторно-курортне лікування в акушерстві та гінекології: досягнення, проблеми, перспективи”: Тез. докл. — м. Київ, 2005. – С. 93. – Дисертантом призначено лікування вагітним, виконано клінічне обстеження, аналіз статистичних даних.

46. Тофан Н.І., Проша М.В., Пилипчук В.С., Авраменко Л.М., Гончарова А.В., Петровічев О.А. Клінічний досвід застосування „Нефропатину” у вагітних з хронічним пієлонефрітом, ускладненим анемією, в умовах санаторію // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю „Санаторно-курортне лікування
в акушерстві та гінекології: досягнення, проблеми, перспективи”: Тез. докл. – м. Київ, 2005. – С. 108. – Претендентом розроблені показання, проведені реабілітаційні курси лікування, здійснено його аналіз і обробка отриманих даних.

47. Тофан Н.І. Диференційований підхід до застосування методів лікування та профілактики анемії у вагітних в санаторно-курортних умовах // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю „Санаторно-курортне лікування в акушерстві та гінекології: досягнення, проблеми, перспективи”: Тез. докл. –
м. Київ, 2005. – С. 118.

48. Тофан Н.І., Владимиров О.А., Футорний С.М., Клименко С.К. Анемія вагітних, сучасні шляхи корекції та лікування // Матеріали VI науково-практичної конференції з міжнародною участю “Кліматолікування, лікувальна фізкультура, механотерапія, фітотерапія, бальнеотерапія в комплексному санаторно-курортному лікуванні”: Тез. докл. – м. Євпаторія, 2005. – С. 343-344. – Дисертантом запропоновано схему санаторно-курортного лікування вагітних з анемією, проведено клінічні спостереження та статистичний аналіз матеріалу.

49. Владимиров О.А., Тофан Н.І., Гончарова А.В. Санаторно-курортне лікування порушень у системі “мати-плацента-плід” при анемії вагітних // Матеріали
VI науково-практичної конференції з міжнародною участю “Кліматолікування, лікувальна фізкультура, механотерапія, фітотерапія, бальнеотерапія в комплексному санаторно-курортному лікуванні”: Тез. докл. – м. Євпаторія, 2005. –
С. 343-344. – Дисертантом проведено інструментальні обстеження, спостереження в динаміці лікування, проведено аналіз отриманих даних.

50. Гутман Л.Б., Владимиров О.А., Тофан Н.І. Профілактика ускладнень вагітності при екстрагенітальній патології // Матеріали VI науково-практичної конференції з міжнародною участю “Кліматолікування, лікувальна фізкультура, механотерапія, фітотерапія, бальнеотерапія в комплексному санаторно-курортному лікуванні”: Тез. докл. – м. Євпаторія, 2005. – С. 346-347. –Претендентом запропоновані нові підходи до реабілітації хворих, проведені клінічні спостереження
і узагальнення отриманих даних.

51. Владимиров О.А., Тофан Н.І., Гончарова А.В., Трембач Т.В. Психологічна підготовка вагітних до материнства: Метод. рекомендації // К., 2004. – 42 с.– Здобувачем проведено огляд літератури, створені нові підходи до реабілітації вагітних, проведені клінічні спостереження, дані практичні рекомендації.

52. Тофан Н.І., Владимиров О.А., Клименко С.К., Гутман Л.Б., Дашкевич В.Є., Лук’янова І.С. Рухові режими і комплекси ЛФК для вагітних жінок: Метод. рекомендації – К., 2004. – 31 с. – Дисертантом запропонована ідея розробки комплексів ЛФК в залежності від терміну вагітності, проведено спостереження за хворими, зроблені практичні рекомендації.