Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Патологія, онкологія і морфологія тварин


23. Ігнатенко Наталія Анатоліївна. Патоморфологічні зміни шкіри при демодекозі собак: дис... канд. вет. наук: 16.00.02 / Національний аграрний ун-т. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Ігнатенко Н.А. Патоморфологічні зміни шкіри при демодекозі собак. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.02 патологія, онкологія і морфологія тварин. Національний аграрний університет. Київ, 2004.

У дисертації наведено гістологічний спосіб діагностики демодекозу собак, описана гістологічна будова шкіри клінічно здорових тварин, а також епізоотологічні та клініко-морфологічні характеристики демодекозу собак. Встановлено, що епідерміс шкіри тіла собак не формує характерних гребінців. Гістологічно в ньому виявляються базальний, шипуватий і роговий шари. При дослідженнях глибоких зскрібків шкіри збудник демодекоза виявляється у 79,5 % випадків, у той час як при застосуванні розробленого нами методу біопсії шкіри з наступним гістологічним дослідженням одержаних біоптатів – у 100 % випадків. Кліщі D.canis на всіх стадіях свого розвитку локалізуються тільки у волосяних фолікулах, сальних і апокринових потових залозах. У дермі поза межами цих елементів вони не виявляються. Руйнування епідермісу і дерми при демодекозі зумовлене двома механізмами: 1) набряком і подальшим некрозом клітинних і тканинних елементів з наступним відторгненням некротизованих тканин; 2) цитотоксичною і колагенолітичною дією лімфоцитів, нейтрофілів, моноцитів та макрофагів

1. У дисертації наведено результати вивчення патоморфологічних змін у шкірі собак, хворих на демодекоз, а також клінічних ознак хвороби і деяких її епізоотологічних аспектів. Встановлено відсутність сезонності демодекозу собак, характер клінічного прояву різних форм хвороби. Вперше проведено детальне вивчення гістологічних і гістохімічних змін у шкірі хворих тварин, в результаті чого встановлено імунологічний характер запальної реакції, що виникає у відповідь на дію збудника. Розроблено новий, більш ефективний спосіб діагностики демодекозу собак.

2. При дослідженнях глибокого зскрібку шкіри збудник демодекоза виявляється у 79,5 % випадків, у той час як при застосуванні розробленого нами методу біопсії шкіри з наступним гістологічним дослідженням одержаних біоптатів – у 100 % випадків.

3. Основним місцем локалізації кліщів демодекса на всіх стадіях свого розвитку є волосяні фолікули, сальні і апокринові потові залози. В дермі поза їх межами вони не виявляються.

4. Після повного руйнування і лізису клітинних елементів волосяних фолікулів, сальних і апокринових потових залоз кліщі залишають їх.

5. Патологічні зміни в шкірі при демодекозі зумовлені не тільки механічною дією кліщів, але і біологічно активними речовинами, які вони виділяють.

6. При демодекозі в епідермісі і дермі значно зростає кількість меланоцитів та змінюється хімічний склад меланіну.

7. У сосочковому і сітчастому шарах дерми виявляються вогнищеві клітинні інфільтрати, які складаються з нейтрофілів, макрофагів, моноцитів, лімфоцитів і тучних клітин.

8. Руйнування епідермісу і дерми при демодекозі зумовлене двома механізмами: 1) набряком і подальшим некрозом клітинних і тканинних елементів з наступним відторгненням некротизованих тканин; 2) цитотоксичною і колагенолітичною дією лімфоцитів, нейтрофілів, моноцитів та макрофагів.

Публікації автора:

1. Борисевич В.Б., Медведев К.С., Борисевич Б.В., Ігнатенко Н.А. Коротка характеристика найбільш поширених хвороб шкіри у собак // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Збірник наукових праць. Біла Церква, 2000. Вип. 11. C. 3-8 (дисертант проаналізувала літературні дані, провела аналіз частоти захворюваності дерматозами різної етіології в м. Києві).

2. Борисевич В.Б., Медведев К.С., Борисевич Б.В., Ігнатенко Н.А. Алергодерматози у собак // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Збірник наукових праць. Біла Церква, 2000. Вип. 13. С. 27-32 (дисертант дослідила механізми виявлення алергодерматозів у собак, у тому числі, паразитарних).

3. Ігнатенко Н.А. Демодекоз собак - клінічна картина та діагностика захворювання // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.Г. Гжицького.Львів, 2002. Том 4. Частина І. С. 56-58.

4. Ігнатенко Н.А. Опыт лечения демодекоза у собак // Наукові праці Полтавської державної аграрної академії. Том 2 (21). Ветеринарні науки. Полтава, 2002. С. 232-235.

5. Ігнатенко Н.А. Епізоотологічні особливості демодекозу собак у місті Києві // Аграрний вісник Причорномор`я: Збірник наукових праць. Ветеринарні науки. Одеса, 2003. Випуск 21. С. 322-325.

6. Борисевич Б.В., Ігнатенко Н.А. Клінічні ознаки і зміни в шкірі собак при демодекозі // Міжвідомчий тематичний науковий збірник "Актуальні проблеми ветеринарної медицини в умовах сучасного ведення тваринництва". Ветеринарія. Харків, 2003. Випуск 82. С. 105-107 ( дисертант провела гістологічні та гістохімічні дослідження шкіри хворих на демодекоз собак, аналіз залежності проявів хвороби від важкості патологічного процесу).

7. Ігнатенко Н.А. Використання біопсії для діагностики акародерматозів // Збірник матеріалів 5 Міжнародної науково-практичної конференції "Проблеми обслуговування дрібних домашніх тварин" Київ, 2000. С. 43-44.

8. Борисевич Б.В., Ігнатенко Н.А. Біопсія шкіри у діагностиці акародерматозів у собак // Тези доповідей наукової конференції професорсько-викладацького складу, наук.співробітників та аспірантів ф-ту ветеринарної медицини НАУ. Київ , 2001. С. 81.

9. Ігнатенко Н.А. Клінічні і патоморфологічні особливості демодекозу собак // Збірник матеріалів 7 Міжнародної науково-практичної конференції "Проблеми обслуговування дрібних домашніх тварин". Київ, 2002. С. 27-29.

10. Ігнатенко Н.А. Гістохімічні зміни в шкірі собак при акародерматозах // Збірник матеріалів 1 конференції професорсько-викладацького складу і аспірантів навчально-наукового інституту ветеринарної медицини, якості і безпеки і продукції АПК. Київ, 2002 С. 39-40.