Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


Церковна Олена Володимирівна. Підстави звільнення від цивільно-правової відповідальності за завдання шкоди. : Дис... канд. наук: 12.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Церковна О.В. Підстави звільнення від цивільно-правової відповідальності за завдання шкоди. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03 – цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. – Одеська національна юридична академія, Одеса, 2008.

Роботу присвячено дослідженню підстав звільнення від цивільно-правової відповідальності. Розглядаються такі підстави звільнення від цивільно-правової відповідальності за заподіяну шкоду, як казус (випадок), необхідна оборона, крайня необхідність, непереборна сила та умисел потерпілого. З’ясовується сутність та зміст таких категорій як «звільнення від цивільно-правової відповідальності» та «виключення цивільно-правової відповідальності». Аргументовано положення про необхідність застосування диференційованого підходу при відмежуванні непереборної сили від випадку. Запропоновано викласти ознаки грубої і простої необережності безпосередньо в ЦК, використовуючи наявні визначення видів необережності.

У висновках автором сформулювало напрямки застосування отриманих результатів при звільненні від цивільно-правової відповідальності за завдання шкоди, пропонуються рекомендації та пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства.

У висновках на основі теоретичного обґрунтування наявних доктрин, запропонованих концептуальних напрямків вирішення поставлених завдань, аналізу чинного законодавства підсумовуються наступні висновки:

здійснено аналіз формування концепції цивільно-правової відповідальності взагалі і за заподіяння шкоди зокрема у вітчизняній правовій науці цивільного права;

здійснено аналіз поняття, характерних ознак та функцій цивільно-правової відповідальності за заподіяну шкоду на сучасному етапі розвитку цивільного права в Україні;

обґрунтовано концептуальне бачення сутності звільнення від цивільно-правової відповідальності за заподіяння шкоди;

досліджено поняття, специфіку та види підстав звільнення від цивільно-правової відповідальності за заподіяння шкоди;

з’ясовано сутність та зміст таких категорій, як «звільнення від цвіль-


но-правової відповідальності» та «виключення цивільно-правової відповідальності», з метою їх розмежування;

уточнено критерії класифікації таких категорій, як «звільнення від цивільно-правової відповідальності» та «виключення цивільно-правової відповідальності», та значення окремих їх видів у загальному контексті дисертаційного дослідження;

проаналізовано існуючі підстави звільнення від цивільно-правової відповідальності за заподіяння шкоди;

досліджено спеціальні випадки звільнення від відповідальності за заподіяння шкоди працівників ОВС.

Уперше висунуто тезу про те, що на відміну від публічно-правових галузей, у цивільному праві є специфіка визначення підстав звільнення від відповідальності. Якщо у кримінальному, адміністративному праві можна говорити про досить чітке розмежування підстав виключення юридичної відповідальності від підстав звільнення від неї, то в праві цивільному зробити це щодо відповідальності в усіх охоронних відносинах практично неможливо. Поряд з цим, уперше аргументується точка зору, відповідно до якої підстави звільнення від відповідальності і підстави виключення відповідальності в цивільному праві можливо розмежовувати лише у договірних зобов’язаннях. Але в деліктах, унаслідок того, що вони виконують важливу охоронну функцію, зумовлену вимогами дотримання законності та забезпечення надійності цивільних правовідносин, відшкодування шкоди і відповідальність практично збігаються і сам факт заподіяння шкоди вже є правопорушенням. А тому категорії «звільнення від відповідальності» і «виключення відповідальності» є фактично тотожними. Також запропоновано підстави звільнення від відповідальності в договірних зобов’язаннях назвати абсолютним звільненням, а у деліктних – відносним звільненням від цивільно-правової відповідальності. Уперше обґрунтовано положення про те, що цивільне правопорушення є особливим видом правопорушення і внаслідок цього має певну специфіку, яка полягає в наявності неповного, або «усіченого», складу. Крім цього, обґрунтовано положення про те, що у відносинах відповідальності за заподіяння шкоди сам факт такого заподіяння вже є протиправним.

Додатково аргументовано тезу про те, що відшкодування шкоди є цивільно-правовою відповідальністю. Поряд з цим, звернуто увагу на необхідність застосування диференційованого підходу при відмежуванні непереборної сили від випадку, суть якого полягає в тому, що порівнюються технічні можливості даної особи з можливостями інших однорідних осіб або організацій. При такому підході непереборною силою визнається подія, наслідкам якої не можуть запобігти за даних


обставин будь-які інші такі ж учасники сучасного цивільного обороту. Крім цього, названо перелік підстав звільнення від цивільно-правової відповідальності за завдану шкоду, до яких на думку автора, належать казус (випадок), необхідна оборона, крайня необхідність, непереборна сила та умисел потерпілого.

На підставі зазначених висновків пропонується:

до складу цивільного правопорушення включити такі елементи: шкода, протиправність, причинний зв’язок між заподіяною шкодою і протиправністю;

при визначенні форм вини потерпілого викласти ознаки грубої і простої необережності безпосередньо в ЦК, використовуючи наявні визначення видів необережності в кримінальному праві.

Публікації автора:

1. Церковна О.В. Відповідальність за вину і відповідальність без вини: співвідношення та загальна характеристика /О.В. Церковна //Південноукраїнський правничий часопис: Науковий журнал. 2006. – № 4. – С. 135-136.

2. Стрельник О.Л., Церковна О.В. Про визначення понять «виключення юридичної відповідальності» та «звільнення від юридичної відповідальності»/ О.Л. Стрельник, О.В. Церковна //Актуальні проблеми держави і права: Зб. наукових праць. 2007. – Вип. 31. – С. 127-133.

3. Церковна О.В. Підстави звільнення від цивільно-правової відповідальності /О.В. Церковна //Південноукраїнський правничий часопис: Науковий журнал. 2007. – № 3. – С. 140-141.

4. Резніченко С.В., Церковна О.В. Особливості цивільно-правової відповідальності /С.В. Резніченко, О.В. Церковна //«Актуальні проблеми держави і права»: Зб. наукових праць. 2007. – Вип. 34. – С. 291-296.

5. Церковна О.В. Наявність складу правопорушення, як підстава цивільно-правової відповідальності за завдання шкоди /О.В. Церковна //Ринкова економіка: Сучасна теорія і практика управління. Зб. наукових праць. Том 11. Ч. 1. 2008. – Вип. 20. – С. 258-263.

6. Церковна О.В. Правове становище працівника органів внутрішніх справ /О.В. Церковна //Південноукраїнський правничий часопис: Науковий журнал. 2008. – №2. – С. 134-136.

7 Церковна О.В. Підстави настання цивільно-правової відповідальності /О.В. Церковна //Матеріали IV звітної конференції науково-


педагогічного складу Одеського юридичного інституту Харківського національного університету внутрішніх справ (Одеса, 24 квітня 2007 р.). – Одеса: Вид-во ОЮІ ХНУВС, 2007. – С. 80-82.

8. Церковна О.В. Правова природа інституту відшкодування шкоди, завданої працівниками правоохоронних органів /О.В. Церковна //Проблеми цивільного права та процесу (пам’яті проф. О.А. Пушкіна): матеріали міжнародної науково-практичної конференції (26 травня 2007 р.) /за ред. В.А. Кройтора, Р.Б. Шишки, Є.О. Мічуріна. – Харків, ХНУВС, 2007 – С. 226-228.

9. Церковна О.В. Причинний зв’язок, як підстава цивільно-правової відповідальності /О.В. Церковна //Актуальні проблеми цивільного права та цивільного процесу: Зб. доповідей та тез повідомлень учасників всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Донецьк, 26 жовтня 2007 р.) /Ред. кол. С.Г. Кузьменко, О.І. Антонюк. – Донецьк: ДЮІ ЛДУВС ім. Е.О. Дідоренка, 2007. – С. 145-148.

10. Церковна О.В. Механізм реалізації функцій цивільно-правової відповідальності за завдання шкоди /О.В. Церковна //Проблемні питання реалізації особистих немайнових та майнових прав громадян в цивільному судочинстві: Зб-к. мат-лів круглого столу. – Херсон: ХЮІ ХНУВС, 2007. – С. 31-33.

11. Церковна О.В. Підстави цивільно-правової відповідальності /О.В. Церковна //Наукові записки Міжнародного гуманітарного університету: Зб. – Одеса: Міжнар. гуманітар. ун-т, 2007. – Вип. 7. – С. 234-235.

12. Церковна О.В. Непереборна сила та випадок як підстави звільнення від цивільно-правової відповідальності /О.В. Церковна //Підприємництво і море: Тези доповідей круглого столу /Відпов. ред. Харитонова О.І. //Одеська національна юридична академія. – О.: Фенікс, 2008. – С. 32-34.

13. Церковна О.В. Умисел потерпілого, як підстава звільнення особи, яка завдала шкоду від цивільно-правової відповідальності /О.В. Церковна //Матеріали V звітної конференції науково-педагогічного складу Одеського державного університету внутрішніх справ (Одеса, 16 травня 2008 р.) Одеса: ОДУВС, 2008. – С. 87-88.

14. Церковна О.В. Цивільно-правова відповідальність за порушення зобов’язання /О.В. Церковна //Проблеми цивільного права та процесу: Матеріали науково-практичної конференції: 31 травня 2008 р. – Харків: Харківський національний університет внутрішніх справ, 2008. – С. 268-271.

15. Церковна О.В. Правові наслідки порушення зобов’язання за римським правом /О.В. Церковна //Римське право та сучасність: V


Міжнародна науково-методична конференція (тези доповідей) /За заг. ред. Є.О. Харитонова. – Одеса: Фенікс, 2008. – С. 155-158.