Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Моргун Наталія Анатоліївна. Підвищення резистентності твердих тканин постійних зубів із флюорозом у дітей 6-7 років. : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Моргун Н.А. Підвищення резистентності твердих тканин постійних зубів із флюорозом у дітей 6-7 років. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Вищий державний навчальний заклад України «Українська медична стоматологічна академія» МОЗ України. Полтава, 2008.

Дисертація присвячена вивченню ефективності запропонованого лікувально-профілактичного комплексу для лікування, профілактики та запобіганню прогресування флюорозу постійних зубів у перші роки після їхнього прорізування. Проведені клінічні, біохімічні, біофізичні та імунологічні дослідження в дітей, які проживають у місцевостях із різним умістом фтору в питній воді. Виявлено, що перебіг флюорозу зубів відбувається на фоні погіршення стану структурно-функціональної кислотостійкості емалі, мінералізуючих властивостей ротової рідини, умов для мінералізації емалі, гігієни порожнини рота, стану тканин пародонта, зниження функціональної активності пульпи на дію кислотного подразника і порушення біохімічних та імунологічних показників ротової рідини. Доведена ефективність запропонованого лікувально-профілактичного комплексу, який містить препарат «Остеовіт» і зубну пасту «Новый жемчуг кальций», у регіоні з підвищеним умістом фтору в питній воді.

У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає в підвищенні резистентності твердих тканин зубів із флюорозом у дітей, які проживають у регіонах із високим умістом фтору в питній воді, шляхом упровадження запропонованого лікувально-профілактичного комплексу.

1. У дітей м. Шишак, де вміст фтору в питній воді досягає 3,1 мг/л, виявлені вірогідно (р0,001) вищі поширеність флюорозу зубів 88,6 ± 2,68% та його інтенсивність 3,56 ± 0,03, ніж у дітей м. Полтави (74,3 ± 1,61%, 2,26 ± 0,004, відповідно), де вміст фтору в питній воді коливається в межах 0,8-1,5 мг/л.

2. Аналіз площі неушкоджених «чистих» ділянок поверхні зубів, уражених флюорозом, показав вірогідне її зменшення в дітей регіонів із високим умістом фтору в питній воді в порівнянні з дітьми, які проживають у місцевості з оптимальним його вмістом. Навіть за однакових ступенів тяжкості флюорозу зубів показник «чистих» ділянок вірогідно погіршується за постійної дії високих концентрацій фтору в питній воді.

3. За однакового ступеня тяжкості флюорозу зубів реакція пульпи до та після дії кислоти вірогідно більше виражена в дітей м. Полтави, ніж у дітей м.Шишак. Функціональна активність пульпи на кислотне подразнення в дітей із флюорозом зубів в ендемічному регіоні вірогідно знижена в порівнянні з активністю пульпи зубів у дітей, які проживають у місцевості з оптимальним умістом фтору в питній воді.

4. Структурно-функціональна резистентність емалі зубів із флюорозом у дітей, які вживають воду з високим умістом фтору в питній воді становить 2,70 ± 0,06 бала, що відповідає середньому значенню. Мінералізуючий потенціал ротової рідини низький і становить 1,90 ± 0,04 бала. В регіоні з високим умістом фтору в питній воді спостерігається вірогідне зниження в 1,4 разу концентрації іонізованого кальцію та в 1,5 разу неорганічних фосфатів у ротовій рідині дітей порівняно з групою дітей, що вживають воду з оптимальним умістом фтору в питній воді. За цих умов в групі дітей м.Шишаки відповідно порушуються кислотно-основний баланс порожнини рота, про що свідчить вірогідне зниження рН ротової рідини в 1,2 разу порівняно з дітьми м.Полтави. При порівнянні цих показників за однакових ступенів тяжкості флюорозу зубів вони гірші в дітей, які проживають у місцевості з високим умістом фтору в питній воді. Підвищена концентрація фтору в навколишньому середовищі порушує гомеостаз ротової рідини дітей, сприяючи зниженню її мінералізуючого потенціалу, вмісту мінеральних компонентів та сдвигу рН в кислу сторону.

5. У дітей із флюорозом зубів, які проживають у регіоні з різним умістом фтору в питній воді, показники гігієни порожнини рота і стану тканин пародонта погіршуються залежно від підвищення ступеня тяжкості флюорозу.

6. У дітей із флюорозом зубів у місцевості з високою концентрацією фтору в питній воді спостерігаються високий рівень малонового диальдегіду, зниження активності каталази в ротовій рідині, а також умісту лізоциму, секреторного імуноглобуліну А в порівнянні з дітьми, які вживають воду з оптимальною концентрацією фтору. Підвищена концентрація фтору в питній воді послаблює захисні властивості ротової рідини та підсилює вміст у ній продукту перекисного окиснення ліпідів.

7. Упровадження запропонованого лікувально-профілактичного комплексу для дітей у регіоні з високим умістом фтору в питній воді підвищує кислотостійкість емалі постійних зубів, мінералізуючий потенціал, уміст мінеральних речовин, а також здійснює нормалізуючий вплив на кислотно-лужний стан порожнини рота та послаблює інтенсивність процесів перекисного окиснення ліпідів, підвищує імунний захист тканин порожнини рота. Вищезазначені показники гомеостазу порожнини рота забезпечують гальмування розвитку флюорозу зубів у дітей.