Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Сільськогосподарські меліорації


Поліщук Віталій Васильович. Планування поливів сільськогосподарських культур в умовах обмеження ресурсів : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.02 / УААН; Інститут гідротехніки і меліорації. — К., 2006. — 184арк.+ дод. — Бібліогр.: арк. 170-184.



Анотація до роботи:

Поліщук В.В. Планування поливів сільськогосподарських культур в умовах обмежених ресурсів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.02 - Сільськогосподарські меліорації (сільськогосподарські науки) - Інститут гідротехніки і меліорації УААН, Київ, 2007.

На основі проведення експериментальних досліджень на легкосуглинкових ґрунтах Кам’янського Поду удосконалено та розвинуто науково-методичні засади оперативного планування поливів відповідно до умов обмеження ресурсів у господарствах шляхом: удосконалення модельного комплексу оперативного планування режимів зрошення сільськогосподарських культур; розробки методу призначення строків та норм поливу за економічними критеріями.

Оперативне планування поливів здійснюється на основі моделювання процесів водоспоживання, динаміки пошарового розподілу вологозапасів у шарі ґрунту, у якому у період активного розвитку рослин зосереджена основна всмоктуюча поверхня коренів, накопичення сухої вегетативної маси та визначення ефективності кожного поливу, що планується провести. Запропоновані моделі та система прийняття рішень можуть бути використані у складі ІОС та інших розрахункових методів оперативного планування зрошення, а також застосовані як методична база для техніко-економічного обґрунтування проектів модернізації внутрішньогосподарських зрошувальних систем та складання бізнес-планів для ведення зрошуваного землеробства у господарствах.

На основі експериментальних та теоретичних досліджень з удосконалення та розвитку методів оперативного планування поливів для умов ведення зрошення при обмежених ресурсах отримані наступні висновки.

  1. Встановлено залежність зміни водоспоживання та розвитку сільськогосподарських культур від обсягів та розподілу вологозапасів у кореневому шарі ґрунту, які суттєво змінюється по роках залежно від обсягів зимово-весняних опадів, а також опадів і поливів протягом вегетаційного сезону.

  2. Показано, що при недостатньому вологозабезпеченні протягом періоду розвитку рослин поступово збільшується частка вологи, що відбирається з шарів ґрунту нижче активного. На легкосуглинкових ґрунтах об’єкту досліджень вона складала від 5 до 37 % (відповідно від 10 до 70 мм) водоспоживання рослин з шару ґрунту 0-150 см – шару, у якому в період активного розвитку рослин зосереджена основна всмоктуюча поверхня коренів.

  3. Запропоновано удосконалення методу розрахунку водоспоживання сільськогосподарських культур для планування поливів при веденні неоптимального зрошення на основі:

- проведення розрахунків динаміки вологозапасів ґрунту протягом поливного сезону на глибину, де у період активного розвитку рослин зосереджена основна всмоктуюча поверхня коренів.

- пошарового (10-15см) визначення витрат вологи у цьому шарі та застосуванні диференційованого підходу щодо вибору функції розподілу щільності десукції відповідно до рівня зволоження ґрунту. В оптимальних умовах зволоження при розрахунках водоспоживання сільськогосподарських культур рекомендовано застосовувати функцію пропорційного зменшення розподілу щільності десукції, а в умовах, коли вологість ґрунту нижче критичного рівня - рівномірну функцію.

  1. Встановлено граничні умови адаптивної здатності рослин відновлювати продукційний процес залежно від тривалості періоду неоптимального зволоження у різних шарах ґрунту:

- при наявності доступної вологи у нижніх горизонтах ґрунту та зниженні вологості у розрахунковому шарі нижче критичного рівня спостерігається короткочасне зниження інтенсивності приросту біомаси рослин (1-3 дні - період адаптації до несприятливих умов), потім розвиток рослин поновлюється;

в умовах, коли волога в нижніх горизонтах нижче оптимального рівня, призупинення росту рослин відбувається зразу після того, як у активному шарі ґрунту вологозапаси знижуються до критичного рівня. Відновлення продукційного процесу у цьому випадку можливе якщо період неоптимального зволоження ґрунту не перевищує граничних умов (10-13 днів, кукурудза на силос);

  1. Встановлено залежності приросту сухої вегетативної маси для кукурудзи на силос і сої та інтенсивності її накопичення від динаміки зволоження шару ґрунту 0-150см та кількості днів, протягом яких волога у цьому шарі перебувала на рівні нижче критичного. Розроблені статистичні моделі дозволяють з достатньою точністю апроксимувати процес накопичення сухої біомаси та інтенсивності її приросту в умовах неоптимального зрошення (R2=0,85-0,90) та можуть бути застосовані у аналогічних до об’єкту досліджень природно-кліматичних умовах. Доведено, що при наявності відповідного інформаційного забезпечення, для цілей оперативного планування режимів зрошення сільськогосподарських культур в умовах обмежених ресурсів можливо також використання більш універсальної динамічної моделі продукційного процессу WOFOST.

  2. Розроблено метод оперативного планування зрошення на основі проведення економічної оцінки кожного наступного поливу для умов обмежених ресурсів. У якості критерію оптимізації планів поливів для умов обмежених енергетичних та матеріально-технічних ресурсів запропоновано використовувати величину прогнозованого чистого прибутку від проведення поливу. Для прийняття рішень щодо проведення поливів в умовах дефіциту фінансових ресурсів пропонується показник ефективності використання коштів, які потрібно витратити на проведення поливу. Даний метод дозволяє оптимізувати термін та норму проведення кожного наступного поливу для забезпечення максимально можливої за цих умов економічної ефективності зрошення.

Публікації автора:

Брошури

1. О.І.Жовтоног, П.І.Ковальчук, В.А.Писаренко, Л.А. Філіпенко, Т.О.Михальська, Т.Ф.Деменкова, В.В.Поліщук, А.Ф.Салюк, М.М.Волошин, А.І.Задорожний, Н.В.Пендак. Методичні рекомендації з оперативного планування режимів зрошення – К., 2004. – 49 с.

Статті у фахових виданнях

  1. Ромащенко М.І., Жовтоног О.І, Поліщук В.В. Еколого-економічне обґрунтування параметрів зрошення//Аграрний вісник Причорномор’я, вип. 3.- Одеса, 1999.-С.14-18.

  2. Жовтоног О.І., Поліщук В.В., Яцюк З.Ф. Модель урожаю кукурудзи на силос для планування зрошення в умовах значного дефіциту ресурсів//Меліорація і водне господарство. - 2001.- Вип.87 . -С. 40-50.

  3. Жовтоног О.І., Філіпенко Л.А., Деменкова Т.Ф., Поліщук В.В., Ходаківська Н.С. Розвиток науково-методичних засад планування режимів зрошення сільськогосподарських культур //Водне господарство України. - 2001.-№ 56. -С. 4-8.

  4. Жовтоног О.І., Поліщук В.В. Особливості розрахунку динаміки вологості ґрунту в умовах неоптимального зволоження//Меліорація і водне господарство. - 2003.-Вип. 89.- С. 9-18.

  5. Жовтоног О.І., Попович В.Ф., Філіпенко Л.А., Поліщук В.В. Перспективи використання європейських агрогідрологічних моделей у зрошуваному землеробстві //Вісник аграрної науки.-2003.- №7.-С. 54-59.

  6. О.І. Жовтоног, С.А. Балюк, В.В. Поліщук. Методологія та методика експериментальних стаціонарних досліджень на меліорованих землях//Вісник аграрної науки.-2004.-№7.-С. 57-62.

  7. Жовтоног О.І., Салюк А.Ф., Поліщук В.В. Районування Південного Степу України за потенційною ефективністю зрошення основних с.-г. культур.// Таврійський науковий вісник. Херсон.-2005.-Вип.41.- С.64-73.

  8. Салюк А.Ф., Поліщук В.В. Порівняльна оцінка функціонування зрошувальних систем в Україні //Меліорація і водне господарство. - 2005.- Вип. 92.- С.12-23.

  9. Поліщук В.В. Обґрунтування оперативних поливів сільськогосподарських культур в сучасних умовах//Вісник аграрної науки.-2007.-№3.-С. 70-72.