Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Іванов Віталій Степанович. Поетапна профілактика карієсу зубів у дітей: дисертація канд. мед. наук: 14.01.22 / Інститут стоматології АМН України. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Іванов В.С. Поетапна профілактика карієсу зубів у дітей. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22-стоматологія. Інститут стоматології АМН України, Одеса, 2003.

Дисертація присвячена лабораторно-клінічному обгрунтуванню багатоетапної профілактики карієсу зубів у дітей, що забезпечує нормалізацію функцональних реакцій в порожнині рота і створення необхідних фаз стану твердих тканин зубів, для ефективного впливу на них на наступних етапах кальцій- і фторвмісних препаратів.

Показано, що у дітей 7 і 12 років комплексне місцеве і пероральне застосування у певній послідовності адаптогенів і кальцій- та фторвмісних препаратів дозволяє реалізувати запропоновану поетапну профілактику. Карієспрофілактичний ефект по приросту карієсу склав 70,18 % у 7-річних і 60,87 % - у 12-річних дітей. При цьому нормалізувались біохімічні, імунологічні параметри ротової рідини, гомеорезісу, реактивності пульпи зубів, зарядового стану клітин букального епітелію. У спектрах відображення світла твердими тканинами зубів при цьому домінували спектри гидроксиапатиту і фторапатиту.

Встановлено, що при використанні лише глибокого фторування без підготовчих етапів, спостерігається переважне утворення CaF2, який дисоціює і інтенсивно вимивається із твердих тканин зубів.

Розроблено індексну карту епідеміологічних обстежень, що дозволяє одержувати вичерпну інформацію про стоматологічний статус дитини, виявити необхідність проведення багатоетапної профілактики.

У дисертаційній роботі представлено нове рішення актуальної наукової задачі в стоматології дитячого віку, яке полягає в підвищенні ефективності ремінералізуючої кальцій- і фторпрофілактики за рахунок попередніх підготовчих етапів, що нормалізують функціональні реакції, відповідальні за стабілізацію де- і ремінералізуючих процесів у твердих тканинах зубів.

1. Запропонована і патогенетично обґрунтована модель поетапної комплексної профілактики карієсу зубів у дітей, при якій спочатку створюються оптимальні умови для наступних етапів ремінералізації під дією кальцій- і фторвмісних препаратів. Теоретичною основою моделі є припущення, що при карієсі зубів будь-яка ремінералізуюча терапія буде створювати лише тимчасовий ефект, якщо попередньо не забезпечити фізіологічну рівновагу де- і ремінералізуючих процесів з утворенням повноцінної структури гідроксиапатиту.

2. Проведені епідеміологічні обстеження у дітей різних регіонів України показали, що за останні 15 років поширеність карієсу зубів у постійному прикусі зросла і в 2000 році у 7-річних дітей в середньому складала 31,4%, а в 12-річних – 74,8%, що відповідає оцінці "масова" за критеріями ВООЗ, що свідчить про необхідність корекції програм та методів профілактики.

3. Розроблено індексну карту епідеміологічних обстежень, що дозволяє одержувати вичерпну інформацію про стоматологічний статус дитини, виявити потребу в лікуванні, визначити якість санації порожнини рота, оцінити поширеність і інтенсивність основних стоматологічних захворювань, у ряді випадків виявити причини патології і необхідність проведення багатоетапної профілактики, розрахувати сили і засоби для масових лікувально-профілактичних заходів.

4. Експериментально показано, що місцеве і пероральне введення тваринам еліксиру та суспензії на основі біотриту викликає адаптаційні реакції, реалізовані на різних ієрархічних рівнях: еліксир "Біодент-2" викликає більш швидку і більш короткочасну нормалізацію біохімічних параметрів слини, пульпи зубів, ясен, зарядового стану КБЕ, у той час як "Біотрит-С" per os діє більш повільно, але більш пролонговано. Максимальний карієспрофілактичний ефект (50,4%) спостерігався у тварин, що знаходились на карієсогенному раціоні, при сполученому місцевому і пероральному застосуванні біотриту.

5. Встановлено, що при використанні для профілактики карієсу зубів у дітей 7 і 12 років глибокого фторування емаль-герметизуючою рідиною без підготовчих етапів спостерігається переважне утворення СаF2, що дисоціює і інтенсивно вимивається із зубів. При цьому карієспрофілактичний ефект не перевищував 40%, у спектрі відбиття світла твердими тканинами зубів домінував спектр СаF2, концентрація кальцію в ротовій рідині збільшувалася на 20 %.

6. Показано, що у дітей 7 і 12 років комплекс засобів, що складається із сполученого місцевого і перорального застосування протягом двох тижнів на першому етапі біотриту (еліксир "Біодент-2" і таблетки "Біотрит-С"), наступного спільного перорального застосування протягом місяця біотриту-С і гліцерофосфату кальцію і наступного за ними етапу глибокого фторування емалі зубів, дозволяє реалізувати запропоновану поетапну профілактику карієсу зубів. При цьому за один рік приріст карієсу у 7-річному віці знизився за індексами КПВз і КПВп відповідно до величин 0,02 і 0,03, а у 12-річному – до 0,05 і 0,2, карієспрофілактичний ефект по приросту карієсу склав 70,18% у 7-річніх дітей і 60,87% - у 12-річніх, відбувалась нормалізація біохімічних і імунологічних параметрів ротової рідини, гомеорезису, реактивності пульпи зубів, зарядового стану КБЕ, у спектрах відбиття світла твердими тканинами зубів домінували спектри гідроксиапатиту і фторапатиту.

7. Рекомендувати для широкого використання в клінічній стоматології розроблений метод комплексної поетапної профілактики карієсу зубів у дітей особливо при порушених функціональних реакціях у порожнині рота і низькій карієсрезистентності.

Оптимізовано комплекс діагностичних експрес-тестів для виявлення, в тому числі і при епідеміологічних обстеженнях, необхідності проведення багатоетапної профілактики карієсу зубів у дітей і корекції її на окремих етапах.

Публікації автора:

1. Деньга О.В., Иванов В.С. Многофазовая профилактика кариеса зубов у детей // Вісник стоматології. – 2003. - № 1. – С. 63-67.

Автору належить клініко-лабораторне обгрунтування моделі поетапної профілактики, обстеження дітей та проведення профілактичних дій, аналіз одержаних результатів, участь в обговоренні та написанні статті.

2. Иванов В.С., Деньга О.В., Хоменко Л.А. Карта стоматологического обследования ребенка для эпидемиологических исследований // Вісник стоматології. – 2002. - № 4. – С. 53-66.

Автору належить розробка розділів карти, пов’язаних з твердими тканинами зубів, тканинами пародонта та стану гігієни порожнини рота.

3. Деньга О.В., Иванов В.С., Левицкий А.П., Макаренко О.А. Влияние биотрита на ферментативную активность в слюне, пульпе и тканях пародонта у крыс // Вісник стоматології. – 1997. - № 3. – С. 290-293.

Участь автора полягає в проведенні експериментальних досліджень, аналізі отриманих результатів, написанні статті.

4. Деньга О.В., Иванов В.С. Мониторинг заболеваемости кариесом зубов у детей г. Одессы // Вісник стоматології. – 1996. - № 5. – С. 379-383.

Автору належить участь в епідеміологічних обстеженнях, аналізі одержаних результатів, участь в обговоренні та написанні статті.

5. Деньга О.В., Иванов В.С., Косенко К.Н., Левицкий А.П., Терешина Т.П. Кариеспрофилактическая эффективность эликсира "Биодент-2" // Вісник стоматології. – 1995. - № 5-6. – С. 355-359.

Участь здобувача полягає в проведенні клініко-лабораторних досліджень, лікувально-профілактичних заходів, аналізі отриманих даних, статистичній обробці даних, написанні статті.

6. Деньга О.В., Деньга Э.М., Иванов В.С., Косенко К.Н, Левицкий А.П. Экзогенная профилактика заболеваний тканей пародонта у детей биостимулятором "Биотрит" // Вісник стоматології. – 1996. - № 2. – С. 144-148.

Автору належить клініко-лабораторне обстеження та проведення профілактичних дій, аналіз одержаних результатів, участь в обговоренні та написанні статті.

7. Деньга О.В., Деньга Э.М., Левицкий А.П., Иванов В.С. Возможность оценки кариесогенной ситуации по электрофизическим параметрам слюны // Вісник стоматології. – 1995. - № 3. – С. 187-191.

Участь здобувача полягає в проведенні клініко-лабораторних досліджень, санації, аналізі отриманих результатів, написанні статті.

8. Дєньга О.В., Іванов В.С., Анісімова Л.В., Репужинський Й.М., Горохівський В.Н. Карта епідеміологічного статусу у дітей // Наукові пропозиції інститутів АМН, які рекомендуються до впровадження в практику охорони здоров’я. – К., 2002. – С. 57.

9. Иванов В.С., Жук Д.Д. Распространенность и интенсивность поражения кариесом зубов у детей Одесской области // Матер. доп. міжнар. конф. "Вітчизняна стоматологія на рубежі століть (традиції, проблеми та перспективи розвитку)". – Полтава, 2001. – С. 23.